بنویس «بحران مرغ»، بخوان «اقتصاد و مدیریت ولایی»


در حالی که رسانه‌های جمهوری اسلامی به استقبال چهل و دومین سالگرد رأی‌گیری ۱۲ فروردین ماه ۱۳۵۸ می‌رفتند، خبر تشکیل «کمیته ساماندهی بازار مرغ و تخم مرغ» منتشر شد؛ کمیته‌ای با ریاست وزیر جهاد کشاورزی که با داشتن اختیار کامل از «ستاد تنظیم بازار»، وظیفه کنترل قیمت مرغ را عهده‌دار شد.

داستان پرواز بال‌های قیمت مرغ اگرچه از ماه‌های پایانی سال گذشته و بویژه با حذف تدریجی گوشت قرمز از سفره‌های مردم به دلیل مشکلات اقتصادی، بر صدر اخبار نشست با این وجود اما بحران در بازار مرغ و تخم‌مرغ ایران محدود به همین مدت نیست.

مثلاً اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی در دی‌ماه سال ۱۳۹۶ با بیان اینکه «دشمنان» تلاش می‌کنند که «چهره‌ای ضعیف، ناتوان و ناکارآمد از جمهوری اسلامی ارائه کنند»، وعده داده بود که دولت بازار مرغ را «به زودی کنترل می‌کند»؛ وعده‌ای که تا همین امروز عملی نشده و آن «به زودی» هرگز فرا نرسید.

ریشه‌یابی بحران توسط مسئولان؛ از تقاضای غیرمعمول مردم تا شبکه‌های اجتماعی!
حالا در بهار سال ۱۴۰۰ مردم در شهرهای مختلف ایران در حالی با مشکل کمبود مرغ و بهای گران آن روبه‌رو هستند که مقام‌های مسئول در جمهوری اسلامی، هر کدام، دیگری را مسئول این نابسامانی معرفی می‌کنند. از جمله، دبیر «ستاد تنظیم بازار» در آخرین روزهای سال گذشته انگشت اتهام را به سمت وزارت جهاد کشاورزی گرفت و گفت که اگرچه این وزارتخانه می‌گوید «تولید مرغ را انجام داده اما برآوردهای ما این موضوع را نشان نمی‌دهد».

پیشتر اما شماری از دیگر مقام‌های مسئول و البته فعالان صنفی همچون نایب رئیس «کانون سراسری مرغداران گوشتی»، از «تصمیم‌های غلط ستاد تنظیم بازار» به عنوان دلیل اصلی بحران در بازار مرغ نام برده بودند.

در مقابل اما وزارت جهاد کشاورزی، توپ را به زمین تولیدکنندگان انداخت؛ معاون امور تولیدات دامی این وزارتخانه در اواخر پاییز سال گذشته گفته بود که به دلیل کاهش تولید، «در تامین نهاده‌های ذرت و کنجاله سویا نسبت به نیاز کشور عقب هستیم». او بخش بزرگی از مشکل را هم «صنعت مرغ مادر» دانسته بود چون به گفته وی، «اگر جوجه نباشد شاهد این اتفاقات خواهیم بود».

در مقابل همه اینها اما شماری از مقام‌های استانی، تقصیرها را گردن تهران می‌اندازند. از جمله، سخنگوی ستاد تنظیم بازار استان اصفهان در نخستین روزهای فروردین‌ماه گفت که مرغ در این استان به اندازه کافی تولید می‌شود اما «به دلیل کمبود مرغ در تهران، بخشی از مرغ زنده استان به تهران حمل [می‌شود] و همین امر باعث افزایش قیمت مرغ در اصفهان شده است».

در همین استان اما مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی، کل ماجرا را عوض کرد و گفت که «صدا و سیما و شبکه‌های اجتماعی با نشان دادن کمبودها و صف‌ها بر حجم کاذب تقاضای مرغ دامن می‌زنند». او علاوه بر اینها، مشکل را در سیستم «توزیع نامناسب» مرغ در استان دانست.

فهرست شانه خالی کردن افراد و نهادهای مسئول در بحران مرغ در جمهوری اسلامی البته تنها به همین موارد محدود نیست آنچنانکه برخی دیگر نیز از «تعداد زیاد مرغدارها»، «تقاضای غیرمعمول مردم»، «مداخلات غیرکارشناسی» و «عدم هماهنگی بین وزارت جهاد کشاورزی و ستاد تنظیم بازار» به عنوان دلایل بحران مرغ یاد کردند.

اغلب این موضع‌گیری‌ها و اتهام‌زنی‌ها درباره ناآرام شدن بازار مرغ در نظام ولایت فقیه در حالی منتشر شده‌اند که همزمان، رسانه‌های متعلق به جمهوری اسلامی در حال انتشار مطالب متنوعی درباره سالگرد انقلاب سال ۱۳۵۷ و رأی‌گیری ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ هستند؛ مردم اما با سفره‌هایی کوچک‌تر از قبل در صف خرید مرغ به انتظار ایستاده‌اند و یا با امید به بهایی ارزان‌تر، سرگردان از این مغازه به مغازه‌ای دیگر می‌روند.

قاچاق مرغ؛ قطعه‌ای از پازل فساد
داستان مرغ اما در گستره‌ای فراخ‌تر، موضوع متفاوتی از اقتصاد جمهوری اسلامی نیست؛ سیستمی غرق در فساد و فسادپرور که مدت‌هاست بازار مرغ را هم به فساد کشانده است. در رسانه‌های جمهوری اسلامی، موارد فراوانی از کشف محموله‌های قاچاق مرغ، به واقع در سراسر کشور، منتشر شده است

در همین فروردین‌ماه بیش از ۸ هزار مرغ زنده و ۴ تن گوشت مرغ در زنجان کشف شد؛ فرمانده انتظامی کاشان هم از توقیف ۱۰ کامیون حامل مرغ زنده با وزن بیش از ۳۴ تن خبر داد که به صورت غیرمجاز قصد خروج از استان را داشتند. طی ماه‌های اخیر، در قزوین، کرمان، مهاباد، بم، تبریز، همدان، خلخال و بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ دیگر هم محموله‌های قاچاق مرغ کشف شده‌اند.

قاچاق مرغ در جمهوری اسلامی البته فقط به ماه‌های اخیر بازنمی‌گردد؛ از جمله دی‌ماه سال ۱۳۹۶ نیز فرمانده انتظامی شهرستان نیکشهر در استان سیستان و بلوچستان از کشف دو هزار و ۵۰۰ مرغ قاچاق خبر داد و یا حتی در تابستان سال ۱۳۹۱ هم هزاران کیلوگرم مرغ قاچاق در ایلام و آستارا کشف شده بودند؛ محموله‌ای که رد پای آن در رشت، قم، یزد و اردکان هم پیدا شد.

بخش بزرگی از بحران کنونی مرغ در ایران، به دلیل قاچاق آن به عراق است؛ آنچنانکه تفاوت قیمت بین ایران و عراق، نیاز بازار عراق به مرغ و همچنین فسادهای موجود در سیستم گمرکی جمهوری اسلامی باعث شده تا قاچاق مرغ مرتبا گسترش یابد. از این رو، بسیاری از محموله‌های قاچاق در مناطق مرزی و یا در مسیر مرز با عراق کشف شده‌اند.

تیرماه سال گذشته، حمید حسینی، عضو اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق از جاسازی مرغ در بار آجر برای ارسال به عراق خبر داد و افزود که «این اقدامات در ترمینال‌های ایران و جلوی چشمان مأموران گمرگ و مرزبانی انجام می‌شوند». فساد سیستماتیک در زمینه قاچاق مرغ به عراق آنچنان مشهود است که به گفته وی، بسیاری از افراد و شرکت‌های فعال در زمینه قاچاق مرغ به عراق، حتی دارای کارت بازرگانی هستند.

بی‌ارزش شدن پول ملی ایران و امکان تجارت به صورت دلاری هم باعث شده تا شماری از مرغداران به قاچاق تولیدهای خود به کشورهای همسایه اقدام کنند؛ موضوعی که بیش از هرچیز ریشه در ناکارآمدی و فساد خود نهادهای نظارتی و بی‌ثباتی کلی در اقتصاد ایران دارد. مهرماه سال ۱۳۹۷ همزمان با افزایش ناگهانی و دو هزار تومانی بهای هر کیلوگرم مرغ، یک فعال صنفی با اشاره به افزایش قاچاق مرغ به کشورهای همسایه گفت که بحران قاچاق مرغ گاه حتی به حمله فیزیکی و خشونت بار قاچاقچیان به رانندگان کامیون حامل مرغ نیز منجر شده است.

این قاچاق سیستماتیک البته رویه ناشناخته و پنهانی برای نظام جمهوری اسلامی نیست؛ آنچنانکه مجلس شورای اسلامی، اردیبهشت ماه سال گذشته در گزارشی اعلام کرد که بر خلاف سخنان مقامات گمرک، ۹۵ درصد از قاچاق به کشور از طریق ورودی‌ها و روش‌های قانونی و از طریق ۳۱ روش انجام می‌شود.

مرغ یا تخم‌مرغ؛ مسئله این نیست
مرغ آخرین ایستگاه بحران و گرانی در اقتصاد جمهوری اسلامی و معیشت مردم ایران نیست؛ آنچنانکه فعالان صنفی در زمستان سال گذشته از گسترده شدن قاچاق تخم‌مرغ ایران به افغانستان خبر دادند که افزایش بهای این کالا در داخل ایران را هم در پی داشت. به گفته این فعالان، «هر تریلی تخم‌مرغ قاچاق به خارج از کشور، ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان سود دارد».

بحران مرغ در جمهوری اسلامی، آیینه تمام‌نمایی از اقتصاد و مدیریت از نوع نظام ولایی است؛ ساختاری که غرق در فساد سیستماتیک است؛ اقتصادی دولتی که محصولی جز رانت و قاچاق و بی‌ثباتی تولید نمی‌کند؛ مسئولانی که جز شانه خالی کردن بعد از این همه سال هنوز قادر به حل مشکل نیستند؛ و ستادهایی که همچون قارچ سبز می‌شوند و بی‌سرانجام محو می‌گردند.

در این میان، سفره‌های مردم روز به روز خالی‌تر می‌شود آنچنانکه حالا مرغ هم نم‌نم به فهرست بلندبالای خوراکی‌های لوکس و تقریباً دست‌نیافتنی اضافه شده؛ اسحاق جهانگیری -بسان دیگر مسئولان نظام- اما با ممارستی که در زبان و قلم نمی‌گنجد همچنان وعده می‌دهد و تصویری خیالی ترسیم می‌کند: «اجازه ندادیم در کشور قحطی به وجود آید».

یوحنا نجدی/ رادیو فردا
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 226117] [تاريخ انتشار: هجدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با هفتم آوريل ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم فروردين ۱۴۰۰ برابر با يازدهم آوريل ۲۰۲۱ ، 20:50:06 توسط هؤوووووووووو
صف مرغ را درست کردند تا فیلم بگیرند روز رای گیری نشان بدهند اطلاعات گاو در صف مرغ ماسک مجانی توزیع کن تا مردم بدانند شما در دوره کرونا فیلم گرفتی از. صف مرغ به جای صف رای گیری
نوشته شده در تاريخ نوزدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با هشتم آوريل ۲۰۲۱ ، 13:59:22 توسط چه باید کرد؟
حسن آقا که نوشته :"به رغم تلاش‌های خامنه‌ای-روحانی-رییسی-مخملباف،.." بنده خدا مخملباف که کارگردان فیلم و یک مخالف رژیم است شاید منظورش قالیباف رئیس مجلس خلافکار است؟ نوشته جناب کاربر قدیمی را دوباره خوب بخواند تا شاید بفمهد پیش بینی اینکه مردم ایران هم رفتار مردم کره شمالی را در پیش بگیرند زیاد است چون توسط رژیم گروگان گرفته شدند و تسلیم نظام شدند! درضمن حسن آقا عادت بدی دارد از کاه کوه میسازد! دوتا شعار چهارنفر را پیراهن عثمان میکند آی سقوط رژیم همین امروز اگر نشد فردا حتمیست! امثال او 43 سال دارند با همین حرفهای شکمی سر اپوزیسیون را گرم میکنند تا در واقع رژیم اسلامی که مثل خود کمونیست شان ضد آمریکایی است بر سر قدرت بماند و فقط ادای مخالف رژیم را در میآورند تا رد گم کنند! این بازیها دیگر کهنه شده و حنای شما کمونیستها هم دیگر برای مردم ایران رنگی ندارد چه برسد حتی سرسوزنی در کنارشان جا داشته باشید! کمونیسم و اسلام دو روی یک سکه دیکتاتوری اند! کمتر کسی فریب کمونیسم و کمونیستها را امروزه میخورد که چرخ تاریخ را میخواهند به عقب برگردانند! اسکلت مرغ بسته بندی و کالای لوکس شده به فروش میرود!
نوشته شده در تاريخ هجدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با هفتم آوريل ۲۰۲۱ ، 18:03:42 توسط حسن آقا
۳- «سازمان تعریزات حکومتی»: نرخ بالاي بيكاري به ويژه در نواحي مرزی ...باعث تشديد پديده قاچاق كالا مي شود. آمار نشان مي دهد كه نرخ بيكاري در استانهاي مرزي كشور، نظير سيستان، كردستان، خوزستان و … بالاتر از ميانگين كشور است.» آنوقت همین حکومت در پاسخ به فقر و بیکاری نواحی مرزی سوخت‌بران بلوچ را به گلوله می‌بندد و ساحل و دریایش را به تیغ‌زنی سبک چینی واگذار می‌کند، کول‌بر کرد و ترک را به رگبار می‌بندد تا آرد و دارو و مرغ را خود به ترکیه و عراق قاچاق کند. این نظام در آستانه‌ی انتخاباتی که مشارکت بالا به جانش بسته، کنترل همه چیز را از دست داده و سراسر مقابل مردمی تحقیر شده قرار گرفته:«ما دیگه رای نمی‌دیم آنقدر دروغ شنیدیم»! (مقابل تامین اجتماعی، اصفهان ۱۸ ف). «من دیگه رای نمی‌دم از بس دروغ شنیدم» (مقابل بورس، تهران ۱۶ ف)«پیک» را در تلگراف را دنبال کنید و ملات را هم‌رسانی کنید. به رغم تلاش‌های خامنه‌ای-روحانی-رییسی-مخملباف، مردم ایران هیچگاه پس نخواهند نشست و علف‌خوار کره‌ای نخواهند شد. خرازی از ترس آن را «قهر سیاسی» می‌نامد. نه! این تحریم انتخابات است و پیش‌در‌آمد انقلابی سراسری است!
نوشته شده در تاريخ هجدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با هفتم آوريل ۲۰۲۱ ، 17:44:35 توسط حسن آقا
۲- «سازمان تعریزات حکومتی» رژیم دینی خود به نقش ساختار حکومتی در گسترش قاچاق اذعان دارد:« بخش عمده اي از كالاهاي قاچاق از طريق مجوزهايي كه به افراد و سازمانهاي خاص داده مي شود صورت مي گيرد..بخش عمده از كالاهاي صادراتي قاچاق كالاهايي هستند كه از يارانه دولتي برخوردار مي باشند (نظير آرد، انواع سوخت، پودرهاي شوينده، دارو و …) يارانه پرداختي براي اين كالاها سبب مي شود قيمت آنها در سطح پاييني نگه داشته شود. با توجه به اختلاف قيمت شديد اين كالاها در بازار داخلي نسبت به بازارهاي خاري، قاچاق آنها از سودآوري زيادي برخوردار است....كاهش ارزش پول ملي باعث ارزان تر شدن كالاهاي مورد نظر و تمايل بيشتر قاچاقچيان براي خروج غير مجاز آنها مي شود.»(سایت وزارت دادگستری ولایتی) این حلقه‌ی دولتی‌ها وبسیجی -سپاهی‌ها‌ست که «قاچاق سازمان‌یافته» را می‌گرداند. همین سازمان در دادگستری اسلامی اقرار می‌کند که بخش کوچکی از قاچاق ناسازمانیافته را مردمان سرکوب‌شده‌ی استان‌های مناری تشکیل می‌دهد:
نوشته شده در تاريخ هجدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با هفتم آوريل ۲۰۲۱ ، 17:27:31 توسط حسن آقا
۱- نوچه‌ی ظریف، عراقچی دیروز با دست خالی از وین بازگشت، بورس کمی سقوط کرد و تومان هم به همین ترتیب. به دامن کسانی دست می‌اندازند که حاج قاتل را مثل سگی وحشی کشتند و سپاه را سازمانی تروریستی می‌دانند! عمق فروپاشی اقتصادی به حدی است که دیگر «سیاست خارجی» قدرت سردوانی ملت را ندارد. «قهرمانان» سیاست خارجی-طریق و لاریجانی- هم بنا بر نظرسنجی‌های حکومتی، هیچ رای «راه‌گشا»یی نخواهند آورد: سوخته‌اند. از روستاهای فارس (کربال) تا کرج و مشهد و تبریز مردم معترض به خیابان‌ها ریخته‌اند و شعار: «ما دیگه رای ندیدیم، از بس دروغ شنیدیم» می‌دهند! فساد و دروغ حکومتی محور موضوعات سیاسی شده است. کانال تلگراف «پیک ایران» نمونه‌های روزانه و زنده‌ای از این اعتراضات مسالمت‌آمیز و گسترده دارد. انقلابی در راه است اما اگر رژیم دست به زور زند مردم در دفاع از خود با خشونت پاسخ خواهند داد. «لوموند» گزارش می‌دهد رژیم از ترس اعتراضات مردم در دوران انتخابات در جهت بستن اینترنت تلاش می‌کند. آنوقت سایبری‌های «آپوزیسیون‌نما»ی حکومتی-سپاهی با زبونی می‌کوشند مردم را گوسفند‌گونه و «کره شمالی» نشان دهند!
نوشته شده در تاريخ هجدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با هفتم آوريل ۲۰۲۱ ، 16:29:19 توسط کاربر قدیمی!
اطلاع رسانی! "عامل هرج و مرج در بازار مرغ حسن روحانی است. اسپوتنیک: رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ایران اظهار داشت: تصمیمات غیرکارشناسی رئیس جمهور در مورد عدم اجرای قانون انتزاع عامل هرج و مرج در بازار مرغ شد." توضیح بیشتر زیر همین تیتر در سایتهای دیگر آمده:" عامل هرج و مرج در بازار مرغ حسن روحانی است. " به گفته سید جواد ساداتی ‌نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی ایران، گفت: پیش از این ۲.۵ میلیون تن مرغ در این کشور تولید می ‌شد و ما در ردیف صادرکنندگان مرغ قرار داشتیم. متأسفانه این افتخار امروز به صف‌ های طولانی مرغ تبدیل شده است. به جای رسیده ‌ایم که وادار به واردات ۵۰ هزار تن مرغ شده ‌ایم...."
نوشته شده در تاريخ هجدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با هفتم آوريل ۲۰۲۱ ، 13:41:50 توسط کاربر قدیمی!
تا زمانیکه این مردم سر به زیر حاضرند در صف مرغ ساعتها بایستند تا مرغ دولتی ارزان قیمت گیرشان بیاید کمتر امیدی به قیام چنین مردمی علیه نظام فاسد همگی دزد اسلامی است. شاید مردم ایران هم مثل مردم کره شمالی شدند یا دارند میشوند که ولادیمیر پوتین میگفت از بس که روی مغزهای مردم کره شمالی کار کردند حاضرند حتی علف هم بخورند ولی از رژیم نمیپرسند چرا کمبود غذاهای دیگر هست؟ البته جوابش را هم همیشه آماده دارند تحریم اقتصادی آمریکا مقصر است! رژیم دنبال سلطان مرغ میگردد! با دستگیری بیست تا دلال مرغ هم گویا گره مشکلشان باز نشد! الانه که سپاه تروریستان خودش را جلو بیاندازد و بگوید مشکل کمبود مرغ را یک شبه حل میکنیم. مرغ چینی هم نمیتوانند وارد بکنند؟ این خاک برسرهای مسئول حکومتی! فقط تظاهر به نمازخوانی بکنند برای گرفتن مقام کافیست چون کسی به صلاحیت یا تخصص کاری مقام مسئول کاری ندارد.امروز در عصر ایران سر تیتر خبر آمده:"جهانگیری ( معاون اول رییس جمهور): ایران قادر است بحران ‌های بزرگ را به خوبی مدیریت کند."از سازمان مدیریت بحران کشور به عنوان مغز متفکر عملیات برای مدیریت حوادث و بحران های مختلف یاد کرد!
نوشته شده در تاريخ هجدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با هفتم آوريل ۲۰۲۱ ، 11:04:21 توسط آذر
رژیم ارتجاعی و ضد مردمی، طی حاکمیت خود جز تشدید عوارض نظام سرمایه‌داری، جز گسترش فقر و فلاکت و بدبختی و گرسنگی، ارمغان دیگری برای مردم نداشته است. در تداوم حاکمیت ج-ا، و درچارچوب نظم موجود نیز نه فقط هیچ چشم‌اندازی برای بهبود اوضاع دیده نمیشود، بلکه وضعیت اقتصادی و میزان فقر و گرسنگی در میان مردم، از این هم که هست بدتر و وخیم‌تر خواهد شد. در عین حال بحران اقتصادی پیوسته عمیقتر شده است. رکود و توقف کارخانه‌ها، کمبود مایحتاج عمومی و طولانیتر شدن صف ها و بیکار سازیها ادامه دارد. رژیم از نظر مالی ورشکسته است و بدهی دولت به بانک مرکزی همچنان در حال افزایش است. روشن است که تنگناها و فشارهای اقتصادی و معشیتی بر دوش مردمان کارگر و زحمتکش، بیش از پیش سنگین تر میشود. از قدرت خرید و توان مالیِ تهیه نیازهای زندگی کارگران و اکثریت مردم بیش از پیش کاسته میشود و جمعیت انبوه مردمان فقیر و تهیدست، گرسنگان و بی چیزان جامعه متراکم تر و فشرده ترمیشود. شکاف عمیق کنونی میان طبقه حاکم و مردم پیوسته ژرفتر میشود. جامعه، سرشار از تضادهای حاد طبقاتی است و قیام زیر و رو کنندۀ ارتش بی‌چیزان و گرسنگان در راه است.
نوشته شده در تاريخ هجدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با هفتم آوريل ۲۰۲۱ ، 07:17:06 توسط افراسیاب
تولید پروتئین مرغ و پرندگان آسان‌ترین دامپروری در جهان است و عقب افتاده ترین کشورهای جهان هم از این نظر مشگلی ندارند، وقتی شرایط یک کشور به این حالت برسد یعنی در حد انفجار است.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فرد مرموز در رونمایی «دستگاه کرونایاب مستعان ۱۱۰» چه کسی است؟ + عکس 
 دلیل توانایی جاسوس ها در ترور فخری زاده و انفجارهای نطنز از نطر زیبا کلام
 سقوط پهباد هسا در خیابان بنیاد ازدواج شاهین شهر اصفهان
توهمات یک دیکتاتور جنایتکار كه به قيمت جان مردم تمام شد
فضای ناامن خیابان‌های ایران برای زنان
مشاور امنیت ملی سابق آمریکا: مانورهای هسته‌ای ایران تحت تاثیر مرگ قریب‌الوقوع خامنه‌ای است 
کاریکاتور/  مستعان ۱۱۰ یک ساله شد 
خاندان خمینی؛ رانده‌شدگان از صحنه سیاسی ایران، آنها که کشتند و کشته شدند 
رمضان قدیروف: قرآن را به ناوالنی ندهید 
 زدن دوز سوم واکسن بیون‌تک فایزر علیه کرونا ضروری است
 حمیدرضا جلائی‌پور: باید مانع از وقوع انقلاب تازه در کشور شد
 صادق زیبا کلام: انتخابات ریاست جمهوری را بایکوت میکنمآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی