تلاش دانشمندان برای «حرف زدن با عنکبوت‌ها»


یک تیم از پژوهشگران در آمریکا با بازتولید صدای ایجاد شده توسط عنکبوت‌ها و آوردن آن به محدوده شنیداری انسان، قصد دارند با این موجودات «حرف بزنند».

به گزارش یورونیوز، عنکبوت‌ها زمانی که روی تار تنیده خود مستقر هستند، با استفاده از ارتعاشاتی که از طریق موهای پاهای خود احساس می‌کنند با محیط ارتباط می‌گیرند و حرکت می‌کنند. اکنون اکیپی از پژوهشگران در دانشگاه ام‌آی‌تی (MIT) آمریکا، این لرزش‌های خفیف را به نت‌های موسیقی ترجمه کرده‌اند و به شکل یک مجموعه آهنگین صوتی درآورده‌اند.

مارکوس بوئلر، دانشمند علوم مواد در دانشگاه ام‌آی‌تی، می‌گوید: «عنکبوت‌ها در جهانی از ارتعاشات و فرکانس‌ها زندگی می‌‌کنند... با روشی که به کار بستیم توانستیم برای اولین بار کمی احساس عنکبوت بودن کنیم و دنیا را از دید آنان ببینیم.»

محققان در این پروژه که «تار عنکبوت» خوانده می‌شود، در آزمایشگاه تار تنیده شده توسط عنکبوت را با لیزر اسکن کردند. سپس فرکانس ارتعاش‌ها را اندازه گرفتند و آن‌ها را که در بازه‌ای پایین‌تر از محدوده شنوایی انسان در هوا منتشر می‌شود در محدود‌ه‌ای قرار دادند که بتوانیم با گوش بشنویم.

دکتر بوئلر می‌گوید: «یک تار عنکبوت از مکانیک نیوتونی پیروی می‌کند. به همین خاطر ما می‌توانیم از همان معادلاتی که برای سیم گیتار استفاده می‌کنیم بهره بگیریم. خصوصیات مواد متفاوت است، اما در اصل همان معادله برای ارتعاش کاربرد دارد.»

همانند سیم‌های موسیقی، ارتعاش تارهای عنکبوت نیز نسبت به کوتاهی و بلندی و میزان کشیده‌شدن‌شان تفاوت می‌کند. امری که دانشمندان با مدل‌سازی کامپیوتری به الگوی آن دست پیدا کرده‌اند.

پژوهشگران می‌گویند صدای ارتعاش این تارها می‌تواند مانند زنگ باد یا صدای وزوز خیلی آرام باشد. این زبان ممکن است برای ما چندان آشنا به نظر نرسد، اما برای عنکبوت به معنای مرگ و زندگی است. چرا که این موجودات با همین صداهاست که می‌فهمند طعمه‌ای در تارشان افتاده یا رقص یک عنکبوت نر را برای جفت‌گیری متوجه می‌شوند.

اگر دانشمندان موفق شوند سازوکار حاکم بر نحوه تولید اصوات را پیدا کنند، با تقلید می‌توانند از طریق همین شبکه با عنکبوت‌ها ارتباط بگیرند.

پروفسور بوئلر می‌گوید: «عنکبوت‌ها خاموش هستند و تارها تنها چیزی است که می‌توانند شما را به درون دنیای آنان ببرند... شاید روزی بتوانیم گپی با عنکبوت‌ها بزنیم و حتی آهنگی هم با هم بنوازیم.»

محققان امیدوارند تهیه بانک داده‌ای جامع از اصوات ارتعاشی تولید شده توسط عنکبوت‌ها، کمک کند که انسان بتواند روزی مستقیم با این موجودات ارتباط بگیرد.

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 226495] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم فروردين ۱۴۰۰ برابر با سيزدهم آوريل ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگانآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی