برنامه‌های خود را ثانیه آخر لغو می‌کنید؟ شما خودشیفته‌اید!

به گفته پژوهشی جدید، افرادی که همیشه برنامه‌های خود را در دقیقه آخر لغو می‌کنند، معمولا ویژگی‌های شخصیتی تاریکی نظیر خودشیفتگی و ماکیاول‌گرایی دارند.
 
به گزارش ایندیپندنت،  طبق این تحقیق که در ژورنال «پرسونالیتی اند ایندیویجوال دیفرنسز» منتشر شده است، اصلاح عامیانه «پیچاندن» در اجتماع به تمایل به لغو برنامه‌ها «در مهلتی کم» اطلاق می‌شود و اغلب لغو برنامه اول «ظاهرا با هدف دستیابی به جایگزین‌هایی بهتر» انجام می‌پذیرد.
 
گرچه هر شخصی ممکن است در مقاطعی برنامه خود را در لحظه آخر لغو کرده باشد اما محققان خاطرنشان می‌کنند که این افراد در رفتار خود متفاوت هستند و تنها این اخلاق آزاردهنده را ندارند، بلکه این افراد معمولا «تصمیم‌های خودخواهانه یا کوته‌بینانه و دلخواهانه خود را به هزینه دیگران» انجام می‌دهند.
 
برای مطالعه ویژگی‌های مرتبط با این افراد، محققان «واحد روانشناسی عمومی: مرکز مطالعات رفتاری و شناختی درباره اعتیاد» در دانشگاه دیزبرگ اسن، در همکاری با «موسسه اروین ال هان برای تصویربرداری شدت مغناطیسی» از ۱۹۰ شرکت کننده ۱۷ تا ۳۰ ساله خواستند یک فرم نظرسنجی را پر کنند که «ویژگی‌های شخصیتی متفاوت و تمایلات افراد علاقمند به طفره رفتن از قرار‌های اجتماعی را ارزیابی می‌کرد.»
 
به گفته محققان، این سوالات شامل معیارهای شخصیتی متعددی بود، از جمله مثلث تاریک که شامل ویژگی‌های شخصیتی خودشیفتگی، ماکیاول‌گرایی، و روان‌آزاری است، و نیز معیارهایی برای تعیین میزان تصمیم بدون تفکر، تعلل و ترس از بیرون ماندن در هر فرد داشت.
 
با ارزیابی نتایج سوالات، محققان دریافتند که تمام ویژگی‌های مذکور جز ترس از بیرون ماندن، مستقیما با رفتاری که در اصلاح عامه و روزمره «پیچاندن» خوانده می‌شود، مرتبط بود.
 
از ویژگی‌های مثلث تاریک، ماکیاول‌گرایی و خودشیفتگی دو عامل برتری بودند که می‌توانند علاقمند بودن یا نبودن افراد به لغو قرارهای برنامه‌ریزی شده در دقیقه آخر را پیش‌بینی کنند. محققان همچنین اشاره کردند که «تصمیم عمدی بدون تفکر و میزان زمان‌شناسی در تعلل» نیز در این ارزیابی نقش داشته است.
 
در روانشناسی، ماکیاول‌گرایی به فردی اشاره داد که فقط به منافع خود توجه دارد و از ابزارهای محاسبه شده و کلاهبردارانه بهره می‌جوید تا به اهداف خود برسد. «خودشیفتگی» نیز به عنوان «حسی پرطمطراق از اهمیت خود، فقدان همدلی با دیگران، نیاز به تعریف و تمجید شنیدن بیش از حد، و این اعتقاد که فردی منحصر‌به‌فرد است و باید به گونه‌ای ویژه با او رفتار شود» تعریف می‌شود.
 
به گزارش سای‌پست، محققان در پاسخ به اینکه چرا «ترس از بیرون ماندن» به یکی از عوامل منفی برای تعیین احتمال خودشیفتگی و لغو قرارها در ثانبه آخر تبدیل شده است، می‌گویند این ویژگی شامل «میل به اجتماعی شدن است تا بتوان از همه چیز و کارهایی که دیگران انجام می‌دهند، باخبر ماند.» 
 
در مجموع، محققان گفتند لغو قرارها در ثانبه آخر، «پدیده‌ای حاصل از خودخواهی ذاتی است که در آن افراد قرارهای خود با دیگران را ناگهانی در آخرین لحظه لغو می‌کنند تا کار دیگری را که برای خود بهتر می‌بینند، دنبال کنند.» البته به گفته محققان هنوز برای درک کامل این پدیده به تحقیقات بیشتری نیاز است.
 

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 227009] [تاريخ انتشار: دوم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با بيست و دوم آوريل ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان



آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی