۷ دلیل علمی برای نگه‌داری گل و گیاه در خانه


در گوشه‌ای از اتاق یک گلدان شمعدانی بگذارید، آن‌طرف‌تر هم چند گلدان کوچک بنفشه آفریقایی. آخر سر اگر فضای خانه‌ شما اجازه می‌دهد، یک گلدان بزرگ شیشه‌ای‌ برای بامبو‌های زیبایی که از گل‌فروشی محل خریده‌اید، اختصاص دهید. حالا صدای موسیقی را کمی بلند و نور اتاق را کم‌کنید، یک بالش روی زمین بیاندازید و دراز بکشید. آرام آرام آرام نفس بکشید. بوی گس شمعدانی‌ها را که با بوی خاک مخلوط شده‌اند، استشمام کنید. به رنگ‌های جیغ و زیبای بنفشه‌های آفریقایی خود فکر کنید و نفس عمیق بکشید. زندگی در بیرون از این چهار دیواری سخت بود و حالا با وجود این ویروس تاج‌دار، از همیشه سخت‌تر شده است. اما درون چهار دیواری خود، شما سلطان هستید و گلدان‌ها و گیاه‌های زیبایتان این ملک را برای شما خوشایندتر می‌کنند.

بله، گیاهان خانگی هر چند کوچک و ناچیز، زندگی ما را تغییر می‌دهند و با کمی آب دادن و کمی نور دیدن، لذتی مثال‌زدنی را در پیش چشم ما آشکار می‌کنند. بنابراین، اگر تابه‌حال به هر دلیلی از نگه‌داری گیاهان آپارتمانی خودداری کرده‌اید، هفت دلیل علمی برای نگه داشتن گیاه در خانه را بخوانید:

۱. گیاهان آپارتمانی استرس‌ ما را کم می‌کنند

بنا بر تحقیقی که در سال ۲۰۱۵ در مجله علمی و پژوهشی «مردم‌شناسی فیزیولوژیک» منتشر شده است، در ارتباط بودن با گیاهان آپارتمانی منجر به کاهش استرس‌های فیزیولوژیک و روان‌شناختی ما می‌شود و همین موضوع، احساس راحتی، آرامش و طبیعی بودن را در ما تقویت می‌کند.

محققان در این مطالعه به مردان جوان حدود ۲۵ ساله دو وظیفهٔ کار با کامپیوتر و گل و گیاه کاشتن را محول کردند. بعد از انجام هر کار، محققان عوامل زیست شناختی مرتبط با استرس را در بدن این مردان جوان سنجیده و متوجه شدند که افراد در حین کاشت گل و گیاه، ضربان قلب و فشار خون پایین‌تری دارند. آن‌ها متوجه شدند که گل‌کاری حتی در فضای آپارتمان، باعث کاهش پاسخ‌های طبیعی مربوط به استرس، مانند افزایش ضربان قلب و فشار خون در بدن ما می‌شود.

۲. گیاهان واقعی تمرکز ما را افزایش می‌دهند

متاسفانه فواید نگه داشتن گل و گیاه در فضای خانه فقط مربوط به گیاهان واقعی است، نه گل‌های مصنوعی و پلاستیکی رنگارنگ. بنابراین اگر می‌خواهید تمرکز بالاتری در انجام کارهای خود داشته باشید، در خانه گل و گیاه نگه دارید. یک تحقیق کوچک که در سال ۲‌۰۱۹ در نشریه بین‌المللی «تحقیقات محیط زیستی و سلامت عمومی» منتشر شده است، نشان می‌دهد که شاخ و برگ‌های طبیعی مانند محرک بینایی عمل می‌کنند و می‌توانند در افزایش تمرکز انسان موثر عمل کنند.

در این تحقیق، ۲۳ دانش‌آموز در یک دبستان در کره جنوبی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. در روزهای مشخصی این دانش‌آموزان در محیطی پر از گیاهان طبیعی قرار داده شده و در برخی روزها نیز با نورهای مصنوعی احاطه شده بودند تا مشخص شود محرک بینایی طبیعی چه مزیتی بر محرک‌های نوری غیرطبیعی دارد. جالب این است که اسکن مغزی دانش‌آموزان در محیطی که پر از گل و گیاه بوده و مقایسه آن با زمانی که در محیطی با نورهای غیرطبیعی بودند، نشان داده است که گل و گیاه طبیعی باعث افزایش تمرکز در دانش‌آموزان و قاعدتا سایر افراد می‌شود.

۳. کارکردن با گیاهان خصلت درمانی دارد

برای افرادی که نشانه‌های بیماری‌های روانی دارند، گل‌کاری در داخل آپارتمان مفید است و از شدت علایم آن‌ها می‌کاهد. محققان از باغ‌داری به‌عنوان روشی درمانی برای مقابله با علایم بیماری‌هایی مانند استرس، اختلال پانیک، افسردگی و زوال مغز استفاده و نتایج رضایت بخشی را مشاهده کرده‌اند. البته باغ‌داری و گل کاری به‌عنوان یک روش درمانی بیش از دو قرن است که در جهان استفاده می‌شود ولی در سال‌های اخیر پزشکان و متخصصان اعصاب و روان بیش از قبل به این روش درمانی اهمیت می‌دهند؛ به نحوی که امروز در شهر «منچستر» در بریتانیا، برخی پزشکان به طور جدی نگه‌داری گیاهان آپارتمانی را به عنوان روشی برای درمان افسردگی تجویز می‌کنند.

۴. گیاهان به بهبودی سریع‌تر ما کمک می‌کنند

مطالعات نشان داده‌اند که امکان نگاه کردن به گیاهان در کنار تخت بیمار به تسریع روند بهبودی او کمک می‌کند. بنابراین، بیهوده نبوده است که از قدیم در کنار بیمارستان‌ها، حتما یک دکه گل‌فروشی هم می‌ساختند تا افراد برای عیادت از بیمار با خود گل ببرند. کسانی‌که یک عمل جراحی را از سر گذرانده‌ یا تصادف کرده‌اند، در صورتی که در مجاورت گیاهان قرار بگیرند، زودتر دوران نقاهت را طی خواهند کرد.

یک تحقیق قدیمی ولی مهم در سال ۲۰۰۲ درباره افرادی که تصادف‌های شدید کرده و چندین عمل جراحی را پشت سر گذاشته بودند، نشان داد بیمارانی که در مجاورت گل و گیاه قرار داشتند و وقتی چشم باز می‌کردند، سبزی گیاهان به چشم‌شان می‌خورد، نسبت به سایرین کمتر به داروی مسکن احتیاج داشته و زودتر ترخیص شده بودند.

۵. گیاهان آپارتمانی کارآیی ما را افزایش می‌دهند

یک گلدان «بروملیاد» یا همان «گل آناناسی» احتمالا می‌تواند بهترین هم‌نشین شما در محل کار یا خانه باشد. مطالعات نشان داده‌اند که نگه ‌داشتن گیاهان در خانه و محل کار، هم به افزایش کارآیی کمک می‌کنند و هم خلاقیت افراد را بالا می‌برند. یک مطالعه که در سال ۱۹۹۶ انجام شده و هنوز دارای اعتبار علمی است، نشان می‌دهد که دانشجویان در یک آزمایشگاه کامپیوتری وقتی با گیاهان احاطه شده بودند، ۱۲ درصد سریع‌تر کار کرده و کمتر دچار استرس بوده‌اند.

هم‌چنین مطالعه دیگری در سال ۲۰۰۴ نشان داده که در مسابقات جمله‌سازی و عبارت‌سازی، وقتی گیاهی در اتاق مسابقه بوده است، افراد از ترکیبات کلمه‌ای خلاقانه‌تری استفاده کرده‌اند.
همین‌طور یک مطالعه دیگر در سال ۲۰۰۷ نیز نشان داده است افرادی که در اتاق کار خود گل و گیاه داشته، نسبت به دیگران روزهای کمتری به مرخصی استعلاجی رفته و بیش از همکاران خود در محل کار حاضر شده‌اند.

۶. سبزی گیاهان ما را خوش‌بین می‌کند

در تحقیقی که بر روی بیش از ۴۴۰ کارمند و کارگر «شرکت آمازون» در هند و امریکا انجام شده، مشخص شده است کارکنانی که در محیط کار خود گل و گیاه داشته، نسبت به سایرین میزان رضایت شغلی بیشتری داشته‌اند و استرس و اضطراب آن‌ها حین کار به مراتب کمتر بوده است. بنابراین، لازم نیست که پنجره اتاق کار شما به پارک «ساعی» یا «ائل‌گلی» باز شود بلکه داشتن یک گلدان کوچک هم احتمالا شما را نسبت به آینده شغلی‌تان امیدوار‌تر خواهد کرد.

۷. گیاهان کیفیت هوای داخل اتاق را بهبود می‌بخشند

این احتمالا عامل اصلی همه موارد مثبت ذکر شده در بندهای بالا است. مطالعات مربوط به اثرات گیاهان در فضای سربسته به «ناسا» دهه ۱۹۸۰ باز می‌گردد که در آن، این سازمان قصد داشت کیفیت هوای درون کابین فضاپیماهای خود را بهتر کند. ناسا از گیاهان آپارتمانی رایج آن زمان که شامل سرخس، گیاهان برگ‌انجیری و برگ‌قلبی می‌شد، در درون کابین ایستگاه فضایی و فضاپیماهای خود استفاده کرد و مشخص شد که ریشه‌ها و خاک این گیاهان به کاهش میزان ترکیبات آلی فرار که در میان و بلند‌مدت منجر به آسیب‌‌های جسمی حاد می‌شوند، کمک می‌کنند. ترکیبات آلی فرار در واقع بخارهای سمی شیمیایی هستند که در محیط کار و منزل و در اثر کارهای روزمره‌ای مانند استفاده از مواد شوینده، لوازم آرایشی و حتی لوازم تحریر آزاد می‌شوند و سلامت ما را به خطر می‌اندازند. بنابراین، در حالی‌که یک گلدان کوچک می‌تواند ضامن سلامت ما در آینده باشد، چرا باید به آن نه بگوییم؟

نکاتی که باید درباره نگه‌داری گیاهان بدانیم

زمانی‌که می‌خواهید یک گیاه اپارتمانی انتخاب کنید، دقت داشته باشید که آیا این گیاه برای کودک و حیوان خانگی شما امن باشد. بچه‌ها و حیوانات ممکن است بدون این‌که بفهمید، بخشی از گیاه یا دانه آن را ببلعند. بنابراین، بسیار مهم است که گل و گیاهی که در خانه دارید، سمی نباشند. چنان‌چه از امنیت گیاه مطمئن شدید، آن را بخرید و فقط مراقب موارد زیر باشید:

۱- گیاهان می‌توانند محل خوبی برای رشد و نمو انواع کپک‌ها، آفت‌ها و حشرات ریز و درشت باشند. بنابراین، فراموش نکنید که باید خاک گلدان خود را به اندازه کافی مرطوب نگه دارید، دما را کنترل کرده و در صورت نیاز، از آفت‌کش‌ها استفاده کنید.

۲- بعضی از گیاهان برای برخی افراد منشا حساسیت هستند. بنابراین، اگر در مورد حساسیت‌های خود اطلاع زیادی ندارید، بعد از خرید گل و گیاه، برای مدتی وضعیت سلامت خود را کنترل کنید تا اگر دیدید اوضاع جسمی شما خوب نیست، بتوانید سریع گیاه‌ را به شخص دیگری که حساسیت ندارد، بدهید.

۳- گیاهان هم جان دارند و وقتی مسوولیت نگه‌داری از یکی از آن‌ها را قبول می‌کنید، باید در مقابل سلامت آن‌ها خود را مسوول بدانید. به گیاه خود هر از گاهی سر‌بزنید و سلامت آن را بررسی کنید.

مینو علوی / ایران وایر

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 227046] [تاريخ انتشار: سوم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با بيست و سوم آوريل ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگانآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی