ردپای روسیه در رسانه‌های سپاه؛ «مستقیم، بیت رهبری»انتشار فایل صوتی محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، و اشارات او دربارهٔ برنامه و «ارادهٔ روسیه» برای شکل‌دهیِ مناسبات سیاست خارجی ایران به‌ویژه در زمینهٔ برجام و جنگ سوریه، بحث‌های گسترده‌ای را دربارهٔ میزان تسلط دولت روسیه و نفوذ آن در سیاست‌های جمهوری اسلامی رقم زده است.

رادیو فردا پیش از این در گزارشی چهار قسمتی به‌طور مفصل به موضوع احتمال نفوذ روسیه در دستگاه‌های اطلاعاتی ایران اشاره کرده بود که با واکنش لوان جاگاریان، سفیر روسیه در تهران، نیز مواجه شد. آقای جاگاریان در مصاحبهٔ ۲۷ خرداد سال گذشته با روزنامهٔ اعتماد انتشار چنین مطالبی را لطمه به «رابطهٔ دوستانه ایران و روسیه» توصیف کرد.

بازخوانی خلاصه گزارش رادیو فردا در روزهایی که وزیر خارجه ایران ابعاد تازه‌ای از روابط پنهان ایران و روسیه را فاش کرده است، می‌تواند درک دقیق‌تری از ابعاد مختلف تلاش‌ نهادهای امنیتی و سیاسی روسیه در مورد ایران به دست دهد.

از سال ۱۳۸۸ با موافقت و فرمان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بخش تازه‌ای در ساختار اطلاعاتی سپاه به‌عنوان «سازمان اطلاعات سپاه» سامان یافت که در طول ۱۳ سال گذشته نه تنها به یک نهاد موازی اطلاعاتی که به قدرت برتر و تعیین‌کنندهٔ اطلاعاتی تبدیل شده است.

دامنه‌ٔ فعالیت این نهاد از پرونده‌های اقتصادی مثل بازداشت بابک زنجانی یا خرده‌متخلفان اقتصادی در شهرستان‌ها تا پرونده‌ محیط‌زیستی‌ها، فعالان کانال‌های تلگرامی، تعقیب و بازداشت مشاوران تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و حتی طرح‌هایی چون «ممنوعیت کودک‌‌همسری» را در بر می‌گیرد.

در ماجرای طرح «ممنوعیت کودک‌همسری» که در مجلس دهم پیگیری می‌شد، ایدهٔ محوری مخالفت رسانه‌های نزدیک به سپاه این بود که این طرح منجر به کاهش جمعیت جهان اسلام می‌شود و افراد نفوذی قصد تصویب چنین طرحی دارند.

این ایده اما پیش از طرح در رسانه‌های سپاه، توسط منابع اطلاعاتی روسی مطرح شده بود.

میلنا زمیلجانیچ نام یک تحلیلگر روسی است که مطلب مفصلی دربارهٔ طرح‌های آمریکا برای کاهش جمعیت جهان با هدف تسلط بیشتر بر جهان در «صدای روسیه» نوشت. پس از آن این مطلب به وب‌سایت مشرق‌نیوز، رسانه‌ نزدیک به سپاه، راه یافت و شد مبنای گزارش‌های بعدی همین وب‌سایت و خبرگزاری فارس و روزنامهٔ کیهان.

یک نمونهٔ دیگر که تا سخنرانی‌های خامنه‌ای راه یافت، این بود که کرونا ساختهٔ آمریکایی‌هاست. در راه بسط این شایعه، دو گروه به موازات هم فعالیت می‌کردند؛ گروهی در روسیه و چهره‌ای چون «ایگور نیکولین، دانشمند و زیست‌شناس روس که قبلاً در کمیتهٔ سلاح بیولوژیک روسیه فعالیت کرده»، می‌گفتند «ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکاست که از آن برای کنار زدن دشمنان خود از جمله چین و ایران استفاده می‌کند».

همزمان در تهران چهره‌هایی در تهران مثل علی کرمی و نادر طالب‌زاده در شبکه افق صداوسیما که زیر نظر سپاه اداره می‌شود، این حرف‌ها را تکرار می‌کردند و خامنه‌ای هم در سخنرانی‌‌اش می‌گفت آمریکایی‌ها با «استفاده از آشنایی‌های ژنتیک ایرانی»، یک بخش ویروس کرونا را «برای ایران بالخصوص درست» کرده‌اند.

روس‌ها برای کروناهراسی دامنه‌ٔ این تخیلات را گسترش هم دادند و «ویتالی پتروف، عضو سازمان اطلاعات و امنیت ملی روسیه» گفت که ورود آمریکا به «حوزهٔ بیولوژیکی» با هدف تضعیف و براندازی نظام در ایران آغاز» شده و از طریق آزمایشگاه‌هایی در گرجستان ویروس کرونا را به ایران منتقل کرده است.

همین حرف‌ها را همان زمان رضا سراج، کارشناس امنیتی رسانه‌های سپاه، تکرار می‌کرد و بر نقش موساد در چنین پروژه‌ای نیز اصرار می‌شد.

به موازات تکرار انگاره‌های روسی در رسانه‌های سپاه، تقدیس پوتین و شیفتگی نسبت به او که خامنه‌ای او را «مرد عمل» خوانده نیز یک دستورکار همیشگی رسانه‌های سپاه است.

تصویرسازی از پوتین در حال مشت زدن به رئيس‌جمهور آمریکا، این‌که پوتین ظاهراً در یک نشستی صندلی را از زیر پای اردوغان می‌کشد، تصویرسازی پیروزمندانه از پوتین در سوریه، تمجید از جدیت لاوروف و نظایر این‌ها نمونه‌های متعددی هستند که در رسانه‌های سپاه بازتاب یافته‌اند و عمدهٔ این خبرها با تمرکز بر مقایسهٔ دولت پوتین و روحانی و تأکید بر درست بودن سیاست‌های دولت پوتین از جمله در حوزهٔ افزایش جمعیت، برخورد با آمریکا، سیاست‌های منطقه‌ای و «اینترنت ملی» است.

این مورد آخری مهم است، چون در سال‌های اخیر یکی از مواردی که رسانه‌های امنیتی با حسرت از آن یاد می‌کنند این است که رهبر ایران قبل از روس‌ها دربارهٔ اهمیت اینترنت ملی حرف زده بود، اما روس‌ها زودتر از دولت روحانی به آن عمل کردند.

در کنار تصویرسازی شیفته‌وار از پوتین، دفاع شدید از ائتلاف با روسیه و سیاست منطقه‌ای ولایت فقیه یکی دیگر از دستورکارهای رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران بوده است.

برای نمونه، بعد از استفادهٔ هواپیماهای روسیه از بعضی پایگاه‌های ایران برای عملیات در سوریه، نقدهایی در فضای سیاسی و رسانه‌ای علیه این کار مطرح شد، اما رسانه‌های امنیتی سپاه به‌شدت به دفاع از آن و پاسخگویی و حمله به منتقدان پرداختند.

محمدجواد ظریف در فایل صوتی اخیر می‌گوید این تحرکات جاری شدنِ «ارادهٔ روس‌ها» برای درگیر کردن بیشتر ایران در جنگ سوریه بوده، ولی در آن زمان، رسانه‌های سپاه متفق‌القول تأکید داشتند که «جمهوری اسلامی به دلایل اعتقادی و همچنین برای حفظ امنیتش» باید در جنگ سوریه بیشتر درگیر می‌شد و حضور هواپیماهای روسی در پایگاه ایران «کمک به تحقق اهداف منطقه‌ای ایران» بوده است.

نمونهٔ این تحلیل‌ها که از زبان چهره‌هایی چون مهدی طائب، رئیس قرارگاه عمار و برادر رئيس سازمان اطلاعات سپاه، یا رضا سراج، تحلیلگر رسانه‌های سپاه، بیان می‌شد، یک خط مشترک داشت: «شکل‌گیری قطب قدرتمند جهانی با محوریت ایران و همراهی روسیه و اعضای محور مقاومت» باعث شده «منطقه و جهان در آستانه تحولات شگرف استراتژیک و ژئوپولتیک» قرار بگیرند.

آن‌ها از این‌که پوتین از فرودگاه «مستقیم به بیت رهبری» می‌رود، شادمانی می‌کردند و هدیه قرآن پوتین به خامنه‌ای «معنادار» می‌خواندند، حرف‌های خودشان درباره پوتین هم «معنادار» بود. رسانه‌های سپاه پاسداران در سال‌های اخیر با تصویرسازی از پوتین به‌عنوان یکی از «رهبران مقاومت» او را شریک مطمئن ایران جا زده‌اند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز با تأکید بر سیاست «نگاه به شرق» و توصیف پوتین به‌عنوان «مرد عمل» مهر تأیید می‌زد بر این تصویرسازی‌ها.

این هماهنگی محسوس که ردپای آن از تیتر روزنامهٔ وطن‌ امروز، تحلیل مشرق نیوز، برنامه‌های شبکه افق، ستون یادداشت روز روزنامهٔ کیهان، خبرهای خبرگزاری فارس و سخنرانی‌های رهبر جمهوری اسلامی پیداست، مثل یک شبکهٔ منظم «اراده روسیه» را جاری می‌کند، قوی نشان می‌دهد و الگو می‌پندارد. «میدان» این‌جاست.
منبع : رادیو فردا
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 227325] [تاريخ انتشار: هشتم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با بيست و هشتم آوريل ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ نهم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با بيست و نهم آوريل ۲۰۲۱ ، 09:59:42 توسط افراسیاب
نمیشه گفت روس‌ها بلکه باید گفت رژیم پوتین، بدبخت خود روس‌ها هم درگیر یک روانی مثل همین خامنه ای در روسیه هستند. پوتین واقعا یک روانی و سادیسمی بتمام معنا است و حتی به مخالفینی که هیچ خطری هم براش ندارند سم میده و میکشه. فقط شانس زیادی که مردم روسیه آوردند که این شخص بیماری‌های لاعلاج دارد و سرطان هم گرفته که با پارکینسون قاطی شده، در روسیه هم مثل ایران اگر رهبر گور به گور بشه رژیمشون زیر و رو می‌شود و سقوط می‌کند و شانس بزرگتر اینکه هم خامنه ای الدنگ لب گور است و هم پوتین نمی‌تواند زیاد رهبر بماند و بزودی می‌افتد روی ویلچر.
نوشته شده در تاريخ هشتم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با بيست و هشتم آوريل ۲۰۲۱ ، 20:36:22 توسط حقیقتگو
روس ها با تبانی با خامنه ای آخوند رفسجانی را بقتل رسانند و صداهای مخالف همچون ایت الله منتظری و فرزندش را هم خفه کردند وبعد ازآن رشد و نمو روس ها دردربارخامنه ای شکل گرفت و تشدید شد و حتی پوتین شخصا" با خامنه ای دیدارکرد ووی را بعنوان گماشته گوش بفرمان کاخ کرملین کرد.و دستورات آنچنانی به خامنه ای و سپاه داد که درحقیقت محض به جکومتگران خودفروش ووابسته به حکومت شوروی درکشورهای شرق اروپا شباهت داشت که استبداد وخفقان روس ها وارانه درکشورهای شرق اروپا دردوران شوروی صددرصد شباهت به حاکمیت خامنه ای و سپاه پاسداران حلقه بگوش کاخ کرملین داشته ودارد..روسیه برای تهیدید غربی ها درست همان کاری درایران کرد که دردوران شوروی درکشورهای شرق اروپا با انبارکردن موشک ها و کلاهک اتمی وغنی کردن اوارنیوم و تاسیاست اتمی اش میکرد...روس ها به عمد وبا دستورانها به خامنه ای و سپاه باعث تحریم های همه گونه برعلیه ایران شدند که خامنه ای را وادارسازند که به سازآنها برقصد که خامنه ای وسپاه هم چنین کردند...روسیه برای تصاحب سوریه نیازمبرمی به نیروی نظامی زمینی داشت که سپاه با دستورکاخ کرملین روانه سوریه شد..
نوشته شده در تاريخ هشتم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با بيست و هشتم آوريل ۲۰۲۱ ، 17:32:31 توسط حسن آقا
۱- از یک برش، چند نوع خیانت و وطن‌فروشی در نظام مطلقه در جریان است: یکی از گونه‌ها را در فروشگاه‌های زنجیره‌ای حزب‌اله لبنان می‌شود دید، دیگری را در کارتل‌های فراقانونی قاچاق‌چی که با نفت و برق و آب مجانی واحدهاشان را می‌گردانند و بدون مالیات یا گمرکی،ارزهای صادراتی را برای ساختن برج در ترکیه و خرید املاک در کانادامی‌فرستند، مشغول خیانت به مردم و پوسیدگی اقتصادی هستند. گونه‌ای دیگر از خیانت این رژیم بی‌کفایتی در از دفاع از منافع ملی در صحنه جهانی‌ست. کار به آنجا رسیده که برخی بر این گمانند که نفوذی‌های سرویس پوتین در سپاه -همان سپاهی که سال‌ها کادر به دانشگاه‌های نظامی در روسیه می‌فرستاد- پلی میان اسرار نظامی-هسته‌ای سپاه و سرویس اسراییل هستند. ظریف از طریق جان کری می‌فهمد اسراییل ۲۰۰ بار سپاه را در سوریه لت‌و‌پار کرده اما نمی‌گوید چرا این هدف‌ها از سوی روسیه محافظت نمی‌شده یا چگونه اطلاعات دقیق نظامی درباره محل تمرکز سپاه در سوریه به دست اسراییل می‌افتاده! دریوزگی رژیم به قدرت‌های جهانی و فقدان سیاست خارجی کارآمد از آن گونه خیانت‌هاست که سال‌ها پس از سرنگونی گریبان ما را خواهد گرفت.
نوشته شده در تاريخ هشتم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با بيست و هشتم آوريل ۲۰۲۱ ، 16:29:06 توسط آذر
دیپلماسی سری جزئی جدایی‌ناپذیر از سیاست خارجی دولتهای سرمایه‌داری است. ازآنجائیکه این دولتها در مناسبات و روابط خود با یکدیگر، وارد زد و بند و قرارومدارهایی میشوند که مغایر منافع توده‌های کارگر و زحمتکش است، در پشت درهای بسته گفتگو میکنند، تصمیم میگیرند و توافقها و پیمانهای خود را از چشم توده مردم پنهان میدارند. روشن است که امپریالیسم روس، همانند دیگر قدرتهای امپریالیست، نمیتواند صرفاً از طریق توافقات سیاسی و نظامی، مناطق تحت نفوذ و سلطه پایدار برای خود ایجاد کند. باید عرصه اقتصادی و بویژه صدور سرمایه و کالا را نیز در برگیرد. تمام ادعاهای توجیهی است برای پناهنده شدن ج-ا، به دامان امپریالیسم روس. ماهیت و اهداف قدرتهای امپریالیست در جهان یکی است. فرقی هم نمیکند که امپریالیسم آمریکا با جنایات بی‌انتهایش، بیرحم ترین امپریالیست تمام تاریخ بشریت باشد یا امپریالیستهای اروپایی و روسیه یا چینی. راه مقابله با امپریالیسم روی‌آوری به انقلاب اجتماعی و سرنگونی نظم سرمایه‌داری است. طبقه کارگر و توده‌های زحمتکش مردم ایران فقط از طریق یک انقلاب اجتماعی میتوانند از شر امپریالیسم و رژیم ج-ا، نجات یابند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
کلاهبرداری حکومتی؛ گزارشی در مورد مصوبه واردات خودرو خارجی 
 بیلبوردهای تبلیغاتی عجیب در سطح تهران
نحوه انتقال فاجعه‌بار زائران اربعین با استفاده از هواپیمای نظامی  
 سهم ایران از ثروت جهان چقدر است؟
کاریکاتور/  تقدیم به حزب‌الله لبنان
چرا گرجستان به ایرانیانی که در این کشور خانه و کاسبی دارند اجازه ورود نمی دهد؟ 
 تیم رسانه‌ای رئیسی جنایتکاران بزرگی هستند!
* انتقال شهروندان قزاق تبار ایرانی به قزاقستان
* دستگیری ۵۴ ایرانی در عراق
 سوابق باقر ذوالقدر، دبیر جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام
  روزنامه جمهوری اسلامی: آقای شریعتمداری خجالت بکشید به خاطر رابطه عاشقی_معشوقی خود با طالبان
صدای شاهین ناصری/    شاهین ناصری شاهد شکنجه «نوید افکاری» در زندان به قتل رسید / بازپرس او را تهدید کرده بود
ماموران آلونک یک زن بی‌سرپرست بلوچ را ویران کردند!
آخر این آلونک خانه است که خرابش میکنیدآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی