چرخش امنیتی‌ها؛ آشنا می‌رود، عباد می‌آید


جمهوری اسلامی مدت‌هاست که با مشکلات امنیتی دست و پنجه نرم می‌کند. ترور دانشمندان مرتبط با برنامه هسته‌ای، کشته‌شدن قاسم سلیمانی، انفجار در مراکز کلیدی هسته‌ای کشور، سرقت هزاران سند از تهران و رونمایی آن در اسرائیل، افشای اطلاعات حساس در صدر حکومت و در آخرین مورد، انتشار یک فایل صوتی از وزیر خارجه که تمامی مناسبات بین‌المللی و افکارعمومی داخلی و خارجی را تحت تأثیر قرار داد، نمونه‌هایی از حفره‌های بزرگ امنیتی در سیستم اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی است.

دولت حسن روحانی به‌عنوان امنیتی‌ترین دولت تاریخ جمهوری اسلامی شناخته می‌شود، به‌طوری که بسیاری از وزرا و مدیران او سابقه فعالیت در وزارت اطلاعات و نهادهای موازی امنیتی را دارند. اما درز اطلاعات یک مصاحبه از وزیر خارجه دولت تدبیر و امید، نشان داد که حفره‌های امنیتی جمهوری اسلامی حتی در چنین دولتی نیز همچنان فراخ است.

در حالی که هنوز عوامل ترور محسن فخری‌زاده، انفجارهای نطنز و سرقت اسناد هسته‌ای شناسایی نشده‌اند، پس از افشای سخنان ظریف، حسن روحانی در اقدامی حسام‌الدین آشنا را از ریاست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری برکنار کرد و به‌جای او علی ربیعی را به این سمت منصوب کرد.

رئیس جدید مرکز بررسی‌های استراتژیک کیست؟

علی ربیعی که با نام مستعار «برادر عباد» در میان امنیتی‌ها مشهور است، در سال ۱۳۳۴ و در یکی از محله‌های جنوب شهر تهران متولد شد. او در مصاحبه‌ای گفته است که اعتصابات کارخانه جنرال موتورز را با کمک برخی از دوستانش پیش از انقلاب سازماندهی کرده است. پس از انقلاب سال ۵۷، به دلیل ارتباط نزدیکی که با آیت‌الله موسوی اردبیلی داشت، در بخش کارگری حزب جمهوری اسلامی که تمامی سران حکومت در آن جمع بودند، فعالیت خود را آغاز کرد. او در سال ۵۹ با یکی از کارمندان وزارت کار با نام نرگس حسین‌زاده تبریزی ازدواج کرد، اما همسرش در سال ۸۵ در اثر سرطان درگذشت.

او یک سال پس از پیروزی انقلاب، عضو شورای کارگر می‌شود و در رأس آن به همراه حسین کمالی و علیرضا محجوب قدرت را در دست می‌گیرد. او سپس در سال ۶۰ عضو شورای تدوین قانون کار می‌شود و بلافاصله حق مشارکت کارگران در سود کارخانه‌ها را لغو می‌کند.

ربیعی در همان ابتدای تشکیل سپاه پاسداران، به این نهاد نظامی می‌پیوندد و از سال ۶۶ تا ۷۲ در دولت‌های میرحسین موسوی و دولت اول اکبر هاشمی رفسنجانی، به‌عنوان معاون حقوقی و پارلمانی وزیر اطلاعات با محمد ری‌شهری و علی فلاحیان همکاری می‌کند. او از ابتدای دهه ۶۰ مسئول اطلاعات سپاه در استان‌های شمالی و آذربایجان شرقی می‌شود.

در دورانی که او در آذربایجان شرقی مسئولیت داشت، وقایع تکان‌دهنده‌ای رخ داد. عبدالله شهبازی در این مورد به نقل از ربیعی گفته است که برادر عباد پس از دستگیری تعدادی از اعضای یکی از گروه‌های مخالف نظام، آنها را در داخل تابوت قرار می‌دهد و در تابوت‌ها را با میخ می‌بندد. سپس، آنها را از راه آستارا به گیلان فرستاده است. اما زمانی که کامیون حامل تابوت‌ها به مقصد می‌رسد، تمامی این افراد در اثر خفگی، کشته شده بودند. شهبازی می‌گوید که ربیعی این خاطره را با لبخند و خونسردی تعریف کرده است.

روح‌الله حسینیان نیز در مورد ربیعی گفته است: «… همین آقای ”علی ربیعی“ با اسم مستعار آقای «عباد»، من که با شما همکار بودم. من بارها با شما سر خشونتتان با متهمین درگیر شدم… آقای «محسنی اژه‌ای» [وزیر اطلاعات دولت احمدی‌نژاد و از آمران قتل‌های زنجیره‌ای] به‌خاطر خشونت همین آقای ”عباد“ با متهمین استعفا داد و رفت. اینها آمده‌اند؛ شعار ضد خشونت سر می‌دهند. واقعاً انسان نمی‌داند قسم ”حضرت عباس“ را باور کند یا دم خروس را؟»

رضا گلپور چمرکوهی، نویسنده کتاب «شنود اشباح» درباره علی ربیعی می‌نویسد: «ربیعی همچنان عضو مؤثر شورای مرکزی خانه کارگر است. روابط خوبی با دیگر گروه‌های اصلاح‌طلبان نیز دارد. او دوست نزدیک حسن روحانی و بسیاری دیگر از چهره‌های کارگزارانی نزدیک به وی است. با جبهه مشارکت دوستی دیرینه دارد. از عناصر اطلاعاتی مورد وثوق سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی است و با چهره‌های کلیدی مجمع روحانیون مبارز مانند خاتمی و ابطحی بسیار صمیمی است.»

گلپور در بخش دیگری از کتابش به نقل از علی فلاحیان می‌نویسد که علی ربیعی در کنار حجاریان و امین‌زاده، عطریانفر، عباس عبدی و مزروعی، در بخش عملیات روانی وزارت اطلاعات فعالیت می‌کرد.

علی ربیعی در دو دوره ریاست‌جمهوری محمد خاتمی به‌عنوان مشاور اجتماعی با او همکاری می‌کرد. او در همان دوره و پس از افشای قتل‌های زنجیره‌ای، به‌عنوان عضو کمیته سه‌نفره بررسی و شناسایی عوامل این موضوع بوده است. بعدها تصاویری از زمان بازجویی از همسر سعید امامی منتشر شد که میزان قساوت نیروهای اطلاعاتی را نمایش می‌داد. فیلمی که با واکنش شدید افکارعمومی مواجه شد. گفته می‌شود این بازجویی‌ها زیر نظر علی ربیعی صورت‌ گرفته است.

وی همچنین به‌عنوان مدیرمسئول روزنامه کار و کارگر، با تشکلی صنفی که برای روزنامه‌نگاران ایجاد شده بود، همکاری کرد. وی در همان زمان دبیر اجرایی شورای‌عالی امنیت ملی بود و با حسن روحانی به‌عنوان دبیر شورای‌عالی امنیت ملی همکاری می‌کرد. به عبارت دیگر، به نظر می‌رسد حکومت جمهوری اسلامی در هرجایی که نسبت به آن احساس نگرانی امنیتی دارد، علی ربیعی را به آنجا می‌فرستد تا در چهره‌ای قانونی، عملکرد منتقدان و مخالفان را رصد کند.

ربیعی در جلسه بررسی صلاحیت برای پذیرش سمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مدعی شد که از زمان دولت محمدعلی رجایی تا زمان دولت روحانی، سه بار به وی پیشنهاد وزارت شده که نپذیرفته است. اما شرایط ویژه کشور او را قانع کرده تا این بار پیشنهاد وزارت را بپذیرد. اگرچه در نهایت او در مرداد سال ۹۷ توسط مجلس شورای اسلامی استیضاح و از کار برکنار شد.

اندکی بعد از برکناری از وزارت کار، حسن روحانی او را به‌عنوان سخنگوی دولت منصوب کرد.

اما پس از رسوایی اخیر اطلاعاتی که در دولت رخ داد، ربیعی به‌عنوان فردی که سابقه امنیتی و اطلاعاتی طولانی دارد، از سوی حسن روحانی به‌عنوان جانشین حسام‌الدین آشنا معرفی شد تا شاید بتواند با استفاده از تجربه‌اش در عملیات روانی و کار در وزارت اطلاعات، از میزان سیل حملات تبلیغاتی بر دولت بکاهد.

حسام‌الدین آشنا کیست؟

حسام‌الدین آشنا در سال ۱۳۴۳ در تهران متولد شد و دو سال پس از انقلاب سال ۵۷ به سپاه پاسداران پیوست. وی در سال ۱۳۶۷ با دختر قربانعلی دری نجف‌آبادی که در زمان انجام قتل‌های زنجیره‌ای، وزیر اطلاعات دولت محمد خاتمی بود، ازدواج کرد. گفته می‌شود خطبه عقد او را سید علی خامنه‌ای خوانده است.

او هم سابقه تحصیلات حوزوی دارد و هم در دانشگاه امام صادق که مسئول کادرسازی برای نظام است، تحصیل کرده است. او در دوران طلبگی نیز شاگرد مهدوی کنی، رئیس سابق دانشگاه اما صادق بوده است. او بعدها لباس آخوندی را از تن در آورد. در همین زمینه احمد علم‌الهدی، امام‌جمعه مشهد در مورد اعتراضش به آشنا در مورد درآوردن لباس آخوندی به فارس گفته است: «دوستی بنده و آقای آشنا به سال‌های قبل که ایشان در دانشگاه امام صادق مشغول به تحصیل بود و بنده مسئول دانشگاه بودم برمی‌گردد، ایشان در دانشگاه معمم و ملبس به لباس روحانیت شد اما لباس روحانیت را درآورد و بنده نیز اعتراض کردم که چرا این کار را کردید و آقای آشنا در پاسخ گفتند «کاری که من انجام می‌دهم تناسبی با لباس روحانیت ندارد نه پیش نمازم نه منبری و کاری که کسوت روحانیت داشته باشد را ندارم پس چه ضرورتی دارد که این لباس خدمت را بپوشم.»

ورود آشنا به عرصه امنیتی و اطلاعاتی به دوره محمد خاتمی بازمی‌گردد. قربانعلی دری نجف‌آبادی پس از رسیدن به وزارت اطلاعات، دامادش حسام‌الدین آشنا را به‌عنوان معاون ویژه وزیر اطلاعات منصوب کرد. او در همان اوایل فعالیت خود در سال ۱۳۷۷ با حسن روحانی آشنا شد. در آن زمان روحانی دبیر شورای امنیت ملی و آشنا نیز معاون وزیر اطلاعات بود. این دو نفر در جریان حصر آیت‌الله منتظری با یکدیگر همکاری کردند.

آشنا به دلیل سخنان دو پهلو و کنایه‌آمیز مشهور است. او با ادبیاتی که برگرفته از دوران طلبگی او و همچنین ریزه‌کاری‌های اطلاعاتی است، همیشه سخنانش را طوری بیان می کند که در زمان مقتضی بتواند از زیر بار مسئولیت حرف‌هایش شانه خالی کند. با این حال چند سخن از آشنا به شدت برای او هزینه به دنبال داشت.

او به‌عنوان مشاور حسن روحانی در انتخابات سال ۹۶، در مورد نحوه برگزاری مناظره‌ها و مجری آن گفته بود: «ما اجازه ندادیم در این چهل سال مجری‌هایی در صداوسیما تربیت شوند که تک‌تک کاندیداها از آنها مثل سگ بترسند…».

در واکنش به این حرف، محمد دهقان رئیس ستاد انتخابات قالیباف در واکنش به این سخنان گفت: «این‌گونه اهانت‌های رئیس‌جمهور و مشاورش ناشی از سیستم بسته امنیتی است که متأسفانه در کشور حاکم شده و به‌هیچ‌وجه طاقت آزادی بیان را ندارند و ادعاهای بالا از خود صادر می‌کنند اما ۱۸۰ درجه عکس ادعاهای خود برخورد می‌کنند.»

انتشار عکسی از حسام‌الدین آشنا که در حال دست‌بوسی از احمد جنتی است نیز جنجال دیگری پیرامون او به راه انداخت.

روحانی نیز به دلیل آنکه آشنایی حسام‌الدین آشنا با رقبای سیاسی او و سابقه مدیریت جنگ‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای، او را در دولت خود به کار گرفت.

اما انتشار فایل صوتی محمدجواد ظریف، پایان کار حسام‌الدین آشنا در دولت حسن روحانی بود. اگرچه در ابتدا گفته شد که وی از سمت خود استعفا کرده، اما نامه نصب ربیعی به‌وضوح نشان می‌داد که آشنا از کار برکنار شده است.

حسام‌الدین آشنا به‌عنوان رئیس وقت مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری اعلام کرد که برای ثبت در تاریخ از تمامی وزرا و دست‌اندرکاران دولت مصاحبه گرفته شده و قرار نبوده که در حال حاضر منتشر شود. به عبارت دیگر تیم مصاحبه‌کننده همه مراحل را زیر نظر او انجام داده‌اند؛ بنابراین مسئول اصلی افشای این فایل صوتی حسام‌الدین آشنا است.

این رسوایی شاید به وجهه آشنا ضربه زده باشد اما نباید فراموش کرد که رابطه سببی با دری نجف‌آبادی و ارتباطات نزدیک و ویژه او با افرادی مانند علم‌الهدی و همچنین نفوذ او در دستگاه‌های اطلاعاتی، مانع از آن می‌شود که آشنا از فهرست نیروهای جمهوری اسلامی به‌راحتی حذف شود.

به نظر می رسد حسن روحانی که او نیز سابقه امنیتی و اطلاعاتی طولانی دارد، قصد دارد با قربانی کردن آشنا، هزینه افشای اطلاعات محرمانه و رسوایی اخیر را بپردازد تا فشار بر روی دولت را تعدیل کند.به عبارت دیگر، جابه‌جایی دو نیروی امنیتی با سابقه دولت تدبیر و امید، تنها در راستای تدبیری برای انحراف تیرهای تبلیغاتی علیه دولت است. دولتی که رئیس آن همچنان به پشتوانه امنیتی، خود را شایسته جانشینی رهبری می داند.


 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 227426] [تاريخ انتشار: دهم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با سی ام آوريل ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ يازدهم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با يکم مه ۲۰۲۱ ، 06:46:28 توسط آشنا
جالب اینجا است که همه این افراد ایرانی هستند و در مسیر نابودی این سرزمین. وای بر ما.
نوشته شده در تاريخ دهم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با سی ام آوريل ۲۰۲۱ ، 19:37:40 توسط افراسیاب
دوستان این پیرمردهای که در عکس می‌بینید و اصلاح طلب هستند در دهه شصت دختران زیر پانزده سال را بعنوان منافق و مجاهد و کمونیست شکار می‌کردند که فقط بهشون تجاوز جنسی کنند و بعد صبح همان روز اعدامشون کنند دقیقا همین سادیسمیها که هر روز در تمام دنیا پلیس‌ها دستگیر میکنن و اینها همه جا هستند، به آرشیو عفو بین الملل رجوع کنید و ببینید چه جنایات سادیسمی و جنسی اینها مرتکب شدند، اینها مریض هستند اول اینکه از تجاوز به بچه ها نهایت لذت را می‌برند و بعد از کشتن قربانی خودشان احساس قدرت می‌کنند، فعلا در حال حاظر کشور ایران افتاده بدست اینها و باید مردم ایران و آزادیخواهان جهان راهی پیدا کنند که اینها را دستگیر و زندانی کنند که نتوانند بیشتر از این به ایران و جهان آسیب برسانند.
نوشته شده در تاريخ دهم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با سی ام آوريل ۲۰۲۱ ، 17:08:57 توسط حسن آقا
شاه‌نکته این نوشتار یادآوری بسیار مهم سیاسی در بر دارد که در این دوران تحریم انتخابات باید از هر بوق و کرنا در آن دمید. سطوح بالای اصلاحیون همه امنیت‌هایی هستند که چنان دستی دراز در خونریزی و کشتار جوانان مردم دارند که در برهه‌ای از رفسنجانی دستور گرفتند تا کلاه گشاد «انتخابات» را سر مردم و به‌ویژه طبقه متوسط بگذارند. حتی لایه‌های میانی اصلاحیون ولایتی چون بهزاد نبوی و تاج‌زاده سرکوبگران همه جناح‌های سیاسی در دهه ۶۰ بودند: از لیبرال‌ها و سوسیال‌دمکرات‌های مذهبی (بازرگان و بنی‌صدر) تا مجاهدین و جریان‌های مارکسیست و کمونیست. تا همین امروز که تاج‌زاده نامزد شده وظیفه‌ی اصلاحیون این بوده که اعتراض‌ها و مخالفت با رژیم را در چارچوب سیاست‌مداران مورد اعتماد سازمان‌های امنیتی رژیم نگاه دارند. برای مقابله با سایبری‌ها و لابی‌های رژیم این اطلاعات را می‌توان از ویکی‌پدیا فارسی برید و چسباند تا همه بدانند که همه جانیان مسیول در این رژیم باید روزی در دادگاه‌های جنایی محاکمه و نابود شوند. واضح است که پالایش تاریخی اسلام سیاسی با رفرم و نرمش با این تبهکاران شدنی نیست.
نوشته شده در تاريخ دهم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با سی ام آوريل ۲۰۲۱ ، 14:40:15 توسط فیلم
سپاه برای درگیر کردن ذهن مردم هر روز برگ جدید رو می کند از کشتن نامداری تا فایل ظریف و این سناریو ها از چندین سال پیش آماده می شوند تا در موقع مناسب اجرا شود هر چند روز کسی را اعدام کرده یا میکشد زندانی را آزاد بعد زندانی می کند یک روز بنزین یک روز بی آبی یک روز حسام الدینی نواب صفوی نوه نواب صفوی آدمکش را که تاریخ مصرف تمام شده افشا می‌کند دختری که از 23سالگی در بیدادگاهای آخوندی دنبال عدالت بوده تحت استرس مداوم وارده از بیداد و نواب مأمور سپاه به سرطان دچار شده الان 40سال دارد بعد از 18سال در سیما سپاه نشان داده میشود سناریو18ساله قربانی دختر ایرانی متهم نواب صفوی نوه آخوند قاتل
نوشته شده در تاريخ دهم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با سی ام آوريل ۲۰۲۱ ، 13:53:03 توسط 1234
دویست نفرند مرتب جابجا میشوند عبادمیرود جوادمیاد منوچ میرود محمودمیاد حسن میره حسین میاد .
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 محسن لرستانی از اتهام افساد فی‌الارض تبرئه و با وثیقه 3 میلیارد تومانی آزاد شد
تصاویری ماهواره‌ای از خرابی‌ها در غزه و جنوب اسرائیل
 سیرک انتخابات ریاست جمهوری / آخوند داوطلب شرکت در انتخابات که ۶همسر دارد! 
 رگبار راکتی علیه اسرائیل و میزان «کارایی» آن
کاندیداتوری ابراهیم رئیسی؛ قمار روی رهبری 
 3 راکت از جنوب لبنان به سمت اسرائیل شلیک شد
 حماس با موشکی به برد ۲۵۰ کیلومتر دومین فرودگاه اسرائیل را هدف قرار داد
 جنگ نابرابر اسرائیل و فلسطین؛ چرا دولت یهود حماس و جهاد اسلامی را نابود نمی‌کند؟ 
در مدارس دخترانه‌ی ایران 
 بیش از ۱۲۰ ژنرال‌ بازنشسته آمریکایی جو بایدن را به تقلب در انتخابات ۲۰۲۰ متهم کردند
 پهپادهای انتحاری حماس، ساخت غزه اما با دانش فراهم‌شده از ایران
ارتش اسراییل در حال انتقال تجهیزات نظامی به سمت مرز با غزه،آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی