ظریف؛ ترجیح دادن رهبر به میهن و مردم از وقتی که فایل ۳ ساعت و ۱۱ دقیقه‌ای سخنان جواد ظریف از تلویزیون ایران اینترنشنال منتشر شد، زلزله‌ای در صحنه سیاست ایران درگرفت که پس‌لرزه‌هایش تا واشنگتن و مسکو هم رفت. امروز (یکشنبه ۲ مه) اما به نظر نقطه پایانی بر این ماجرا یا حداقل این فازِ آن دیدیم. آیت‌الله خامنه‌ای در تلویزیون با شدیدترین لحن به ظریف حمله کرد؛ هرچند حتی اسم او را هم به زبان نیاورد. ظریف ده‌ها سال است که به خامنه‌ای وفادار بوده است، اما رهبر جمهوری اسلامی ایران حالا او را متهم کرد که حرف‌های «دشمن» یعنی آمریکا را تکرار می‌کند. جالب آن‌جاست که ظریف سال‌ها است مدعی است که اصلا به مفهوم «دشمن» در روابط بین‌الملل اعتقاد ندارد.

پیش از سخنان خامنه‌ای، ظریف از خانواده قاسم سلیمانی، و به‌خصوص دخترش، زینب، و بقیه عذر‌خواهی کرده بود. این‌ اما برای خامنه‌ای کافی نبود و می‌بایست او را به تحقیر می‌کشاند. در این شرایط خیلی‌ها انتظار داشتند وزیر خارجه حرمت خود را حفظ کند و استعفا دهد؛ چنان‌که قبلا یک ‌بار در اعتراض به حضور نداشتنش در دیدار بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، با مقامات ایرانی، چنین کرده بود.

وزیر خارجه اما نه تنها چنین نکرد، که با انتشار بیانیه‌ای در اینستاگرام حرف‌هایی زد که برای کسانی که با سابقه و زندگی او خوب آشنایند، جای تعجبی ندارد. او گفت، «بیانات مشفقانه» خامنه‌ای هم برای خودش و هم برای همکارانش «همچون همیشه… ختم کلام و نقطه پایانی برای بحث‌های کارشناسی است.» مدعی شد که به این دلیل اعتقاد به «پیروی از نظرات و تصمیمات رهبری» دارد که «سیاست خارجی باید موضوع وفاق و انسجام ملی» باشد. تأکید کرد که آرزو دارد به همراه همکارانش دست به «اجرای بی‌کم و‌کاست منویات مقام معظم رهبری برای پیشرفت ایران عزیزمان» بزند.

با این حساب، وزیر خارجه ایران نشان داد که نه فقط احترامی برای خودش قایل نیست، که حتی به اولویت دادن به منافع ملی و فراجناحی نیز وانمود نمی‌کند. او اعلام ‌کرده است که مشغول‌ «اجرای بی‌کم و‌کاست» فرمان‌های فردی است که حتی در دعواهای جناحی خود جمهوری اسلامی ایران هم بی‌طرف نیست، هم‌اویی که در بزنگاه‌ها اعلام می‌کند «نظرش» نزدیک به کیست، دیکتاتوری که خواست «مرگ» او را مردم ایران بارها از خیابان‌ها فریاد زده‌اند؛ مردی که هر چه باشد، نشانی از «وفاق و انسجام ملی» ایران نیست و با ماجراجویی‌هایش کشور عزیزمان را به ویران‌ترین اوضاع خود در صد سال گذشته رسانده است.

برای آن‌هایی که با سابقه سیاسی و حرفه‌ای ظریف آشنا هستند، این وفاداری بی‌پایان او به شخص خامنه‌ای جای تعجب ندارد. او پیش از انقلاب عضو انجمن دانشجویان اسلام‌گرای کالیفرنیا بود و برخلاف جوّ آن زمان که دانشجویان بیشتر درس مهندسی می‌خواندند، به پیشنهاد حسین شیخ‌الاسلام دنبال درس روابط بین‌الملل رفت. این شد که وقتی در ایران انقلاب درگرفت و نظام «جمهوری اسلامی» در آن پا گرفت، از جمله افرادی شد که کنسولگری ایران در سان فرانسیسکو را تحویل گرفت‌، و از اولین اقداماتش فراهم کردن مقدمات تعطیلی آن بود؛ چرا که حکومت نوپا نه برای پیشبرد ایران و همیاری با جهان، که برای حفظ حاکمیت اقلیتی مستبد به هر قیمت آمده بود. ظریف در سخنان اخیر خودش اقرار کرد که ساختار وزارت خارجه ایران امنیتی است و بخش اقتصادی درست و حسابی هم ندارد.

از همان ابتدا، کار او ساختن دیپلماسی چنین حکومتی بود. او در تمام ۴۰ و اندی سال گذشته به همان حکومتی خدمت کرده است که یکی از پایه‌گذاران کوچکش بود. در این سال‌ها بسیاری از بنیانگذاران جمهوری اسلامی تحول یافتند. امروز می‌بینیم که مصطفی تاجزاده خواهان لغو «ولایت فقیه» است و می‌گوید این نظریه از اول اشتباه بزرگی بوده است. محسن کدیور سال‌ها است از حکومت سکولار طرفداری می‌کند. جواد ظریف اما همیشه دیپلماتی بوده است که می‌بایست از کل نظام و تمام زشتی‌هایش دفاع کند. همین است که در زمان محمد خاتمی نظریات او راجع به «گفت‌وگوی تمدن‌ها» را نشر می‌داد، و اما در زمان احمدی‌نژاد، که هیچ دل خوشی از او نداشت، مجبور بود به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل، انکار هولوکاست او را توجیه کند.

نفس این‌که ظریف پس از به قدرت رسیدن احمدی‌نژاد دو سال سفیر باقی ماند، (به‌رغم خواست رئیس‌جمهوری) به علت فرمان خامنه‌ای بود. رابطه این دو مرد از زمانی که خامنه‌ای به عنوان رئیس ‌جمهوری به سازمان ملل آمده بود و ظریف برایش مترجمی می‌کرد، نزدیک بوده است. در تمام این سال‌ها ظریف همیشه جایگاه خود را در قدرت به لطف همین رابطه با قدرت‌مداران حفظ کرده است. در پی «نوشیدن زهر» از سوی خمینی، ظریف از جمله چهره‌های اصلی وزارت خارجه بود که وظیفه داشت پایان جنگ ایران و عراق را در سازمان ملل مدیریت کند. بسیاری از آن دیپلمات‌های «نیویورکی»‌ که آن کار را کردند، از قدرت کنار زده شدند و سفیر وقت جمهوری اسلامی ایران حتی تبعیدی شد و حالا در دانشگاهی در ایالت اوهایوی آمریکا درس می‌دهد. ظریف اما حتی ارتقای مقام گرفت و ده سال معاون وزیر خارجه بود.

بازنشسته شدنش در دوران احمدی‌نژاد هم دیری نپایید، چرا که روحانی آمد و ظریف بار دیگر از خامنه‌ای فرمان گرفت تا تجربه و مهارت‌هایش را در خدمت حکومت قرار دهد. اگر عوض نشدن دیپلمات‌های حرفه‌ای در دولت‌های دموکراتیک، سنتی برای تداوم تعقیب منافع ملی فراجناحی است، در جمهوری اسلامی ایران دیپلمات‌هایی هم که قصد و نیت خدمت به کشور و ملت را دارند، می‌بایست به «منویاتِ» تنگ‌نظرانه خامنه‌ای عمل کنند.

کارشناسان ایران‌شناسِ واشنگتن مدت‌ها است ظریف را خوب می‌شناسند. کریم سجادپور به او لقب «معتدلِ محبوبِ تندروهای ایران» داده است. باربارا اسلیوین از این می‌گوید که «ظریف»ی که تمام عمر از جمهوری اسلامی دفاع کرده است، امروز نمی‌تواند از آن دل بکند. در لحظه تثبیت برجام در سال ۲۰۱۵، ظریف محبوبیتی وسیع در جامعه ایران داشت. هر چه باشد، اکثریت مردم با خواست پایان تحریم‌ها و امید چرخیدن چرخ زندگی‌شان به جای اولویت دادن به چرخیدن سانتریفیوژها، به روحانی رای داده بودند و به نظر می‌رسید که ظریف برنامه اصلی او را محقق کرده است.

برای آن‌هایی که او را بهتر می‌شناختند، اما معلوم بود که ظریف حتی اگر مدتی کنار مردم قرار بگیرد، خود را اول از همه نه خادم مردم یا ایران، که خادم مردی می‌داند که دستانش آلوده به خون هزاران ایرانی است؛ همان آیت‌اللهی که بارها نشان داده که حاضر است ایران را حراج کند تا تاج و تختش حفظ شود. حالا هم مذاکرات هسته‌ای هر جهتی بیابد، ماهیت واقعی ظریف برای مردم آشکار شده است.

در همان فایل صوتی درز رفته هم می‌بینیم که اختلاف ظریف با خامنه‌ای نه اصولی، که تاکتیکی است. به یک معنی حتی می‌توان گفت ظریف از سپاهی‌ها هم تندروتر است و اعتقاد بیشتری به مبانی جمهوری اسلامی در ایران دارد. سپاهی‌ها خود می‌دانند که آمال‌شان در میان مردم جایی ندارد و تنها با زورِ تفنگ می‌تواند پیش برود. چنان‌که بسیاری از رهبران حزب کمونیست شوروی در آستانه فروپاشی آن نظام، کلبی‌مسلکی پیشه کرده بودند و اعتقادی به آرمان‌های سوسیالیسم نداشتند. ظریف اما انگار هنوز بخشی از آن جوان انقلابیِ کالیفرنیای دهه ۱۹۷۰ را در خود حفظ کرده است. در فایل صوتی از اعتقاد به این می‌گوید که جمهوری اسلامی به جای اتکا بر اسلحه باید با ابزار «معنایی» نفوذ خود را گسترش دهد. این در حالی است که ورشکستگی تمام و کمال ایدئولوژی جمهوری اسلامی ایران، در نظر و عمل، برای هر ناظر جدی خاورمیانه آشکار است.

با این حساب نباید جای تعجبی باشد که در این یکشنبه پرماجرای بهار ۱۴۰۰، ظریف بار دیگر همان کاری را کرد که بارها کرده است:‌ ترجیح جمهوری اسلامی به مردم، ترجیح خامنه‌ای به ایران، ترجیح یک سیاستمدارِ جنایتکار به منافع ملتی بزرگ و پرسابقه. از هنری ووتون، دیپلمات انگلیسی قرن هفدهم، نقل می‌کنند که «سفیر، آقامنش صادقی است که او را به خارج از کشور می‌فرستند تا برای منافع کشورش دروغ بگوید.» بدا به حال ظریف که این همه دروغ گفت؛ اما نه برای منافع کشورش، که برای «منویاتِ» دیکتاتوری منفور. دیکتاتور خواهد رفت و دیکتاتوری نیز. ایرانِ عزیز ما اما هزاران سال دیگر هم پابرجا خواهد ماند.

منبع: آرش عزیزی - اينديپندنت فارسی


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 227555] [تاريخ انتشار: سيزدهم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با سوم مه ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ چهاردهم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با چهارم مه ۲۰۲۱ ، 05:18:58 توسط Régis Debray
حالا ما نفهمیدیم این مطلب چه ربطی به کمونیسم داشت!؟ کمونیسم مگه همونی نیست که شما تو اروپایش در حال چرا کردن امتیازاتش هستید؟ از تامین اجتماعی بگیر تا حقوق بیکاری و تمام حق و حقوق هایی که برای شما پناهنده ها قائل میشوند از صدقه سری کمونیسم و احزاب سوسیالیستی است. نمک میخورید نمکدون هم میشکنید؟ یارو دیده کلمه سوسیالیسم کفایت نمیکنه از واژه کمونیست هم استفاده کرده تا میخ رو محکم تر بکوبه، بیسواد : )))))))))
نوشته شده در تاريخ سيزدهم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با سوم مه ۲۰۲۱ ، 19:04:42 توسط افراسیاب
این جمهوری اسلامی امکان ندارد بتواند بیشتر از این ادامه دهد و حکومت کند، این حکومت و سیستم به آخر خط رسیده است و مسئولین این رژیم خودتان را برای دادگاه‌های ایران و عدالت آماده کنید، ظریف و دیگران این را فهمیدن و بدنبال راه فرار هستند و فکر می‌کنند در این تونل تاریک یک نوری پیدا کنند و راه فراری برای آنها باشد ولی زهی خیال باطل، اینها اینقدر جنایات وحشتناک مرتکب شدند که تمام آدم کشی ها و دزدی‌ها شون حتی در ده ها کتاب قطور هم جا نمی‌شود، اینها فکر می‌کنند راه فراری دارند و با میلیاردها دلاری که دزدیدند همیشه یک سوراخ فرار دارند، آخر احمقها کشور ایران در جهان کشوری با اهمیت و با قدرت است و هیچ دولتی در جهان به شماها پناه نخواهد داد حتی روسیه و یا چین و همتون را کت بسته تحویل ایران می‌دهند و کجا را برای فرار دارید، درسته که مردم ایران با تمدن و قانون مدار هستند ولی روز سرنگونی هزاران آدم زخم خورده و برادر و پدر از دست داده با مسلسل بسراغتان خواهند آمد و نه خودتان و نه خانوادههاتون در امان نخواهید بود حال باز هم به دنبال این خامنه ای مفعول عقده ای وز وز کنید، شماها هیچکدام زنده نخواهید ماند
نوشته شده در تاريخ سيزدهم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با سوم مه ۲۰۲۱ ، 19:01:21 توسط خسرو
از آخوند حرومزاده تر وردست آخونده! ظریف کثافت همونطوری که نازیها رو شکار کردند تو و امثال تو کثافت رو هم شکار می‌کنیم, به هر جا که فرار کنید.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با سوم مه ۲۰۲۱ ، 18:42:33 توسط افراسیاب
ببینید اینها تو این راه افتادن و هیچ استفاده ای هم براشون نداشت، قدرت را از شاه گرفتن و حالا چی هشتاد میلیون به خونشون تشنه اند، شما هر چقدر هم پول داشته باشی ولی اگر از آینده خودت نگران باشی آن پول به چه درد می‌خورد. هر آدم عاقلی می‌داند که اینها سرنوشت شومی خواهند داشت، شما فقط یک نگاه به عاقبت حکومت‌های دیکتاتوری بیاندازید و جمهوری اسلامی چطور می‌تواند استثنا باشد. چقدر آدم اعدام کردند، ورزشکار و مدال آور کشور را بدار کشیدن و این نیروی انتظامی و بسیج و سپاه و تمام این جنایتکاران که برای یک مشت آدم فاسد و دزد که میلیاردها دلار پول کشور راخارج کردند جنایت می‌کنند و مردم خودشان را سرکوب می‌کنند باید بدانند هر حکومتی و سیستمی پایانی دارد و روزی بدست مردم ایران گرفتار خواهند شد و چقدر آبرو ریزی برایتان خواهد شد و روی صندلی دادگاه‌ها با گردنی کج خواهید نشست و حتی زن و بچه هایتان شرم می‌کنند که شماها پدر و برادرشان باشید و چقدر به بچه های شماها سرکوفت می‌زنند که پدرشون یک سرکوبگر و اعدام چی بوده و مزدور خامنه ای، این بدترین سرنوشتی که یک کودک و شخص می‌تواند بهش دچار شود که پدرش مذدور بوده.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با سوم مه ۲۰۲۱ ، 14:33:55 توسط حمید
طرفداران اسلام سیاسی و چپ برای مردم و میهن هیچ ارزشی قائل نیستند
نوشته شده در تاريخ سيزدهم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با سوم مه ۲۰۲۱ ، 13:14:25 توسط گویا
افرادی مانند ظریف برای ثبات و امنیت جهان حتی از سلیمانی نیز خطرناکترند زیرا آنها می خواهند کفتار را با زدن رنگ و لعاب به صورت گوسفندی مظلوم نشان دهند. ظریف و امثال او در دستان جمهوری اسلامی تنها عروسکهای خیمه شب بازی با ظاهری فریبنده هستند که برای غرب و شرق این معنا را القاء کنند که جمهوری اسلامی به دنبال آزادی و معراج انسان است!!
نوشته شده در تاريخ سيزدهم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با سوم مه ۲۰۲۱ ، 12:03:26 توسط كوروش
اينا همشون با هم فاميل هستند يك باند حرامزادهاى مافيايى اجنبى غير ايرانى ريشه اينها از عراق و لبنان هست
نوشته شده در تاريخ سيزدهم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با سوم مه ۲۰۲۱ ، 11:06:17 توسط آذر
ظریف، صدای انقلابِ مردم ایران را زودتر از دیگر مسئولان رژیم شنیده است. ظریف با وقوف از عمق بحران فروپاشی و اضمحلال درونی نظام، با یک دور اندیشی حساب شده و با تظاهر به اینکه در حاکمیت “میدان” نقشی نداشته است، بنوعی در تلاش است تا بعد از سرنگونی ج-ا، چنانچه از چنگ دادخواهی مردم ایران گریخت، دستکم برای خود و خانواده اش مصونیتی در قلب آمریکا فراهم کند. بحران اضمحلال درونی ج-ا، فقط برای امثال ظریف روشن نشده است. احمدی نژاد هم، با زبانی به مراتب عریان تر از ظریف بر فروپاشی نظام تاکید دارد. او، در جمع هوادارانش در اردبیل به صراحت اعلام کرد، مسئولان ج-ا، از هم اکنون “جزیره ای خریده اند” تا در لحظه خطر به آنجا فرار کنند. این همه هیاهویی که طی روزهای گذشته چه از طرف دولت و جریانات درون حاکمیت، و چه از طرف رسانه های داخل و خارج در مورد انتشار فایل صوتی ظریف به راه افتاد، و هر کدام به عمد صرفا روی حواشی این اقدام متمرکز شدند، تماما تلاشی بود تا پیام اصلی این “رسوایی بزرگ” را، که همانا انقلابی قریب الوقوع و فروپاشی نظام جمهوری جهل و جنون و جنایت و خون و غارت و چپاول را از نگاه مردم پنهان سازند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 محسن لرستانی از اتهام افساد فی‌الارض تبرئه و با وثیقه 3 میلیارد تومانی آزاد شد
تصاویری ماهواره‌ای از خرابی‌ها در غزه و جنوب اسرائیل
 سیرک انتخابات ریاست جمهوری / آخوند داوطلب شرکت در انتخابات که ۶همسر دارد! 
 رگبار راکتی علیه اسرائیل و میزان «کارایی» آن
کاندیداتوری ابراهیم رئیسی؛ قمار روی رهبری 
 3 راکت از جنوب لبنان به سمت اسرائیل شلیک شد
 حماس با موشکی به برد ۲۵۰ کیلومتر دومین فرودگاه اسرائیل را هدف قرار داد
در مدارس دخترانه‌ی ایران 
 بیش از ۱۲۰ ژنرال‌ بازنشسته آمریکایی جو بایدن را به تقلب در انتخابات ۲۰۲۰ متهم کردند
 جنگ نابرابر اسرائیل و فلسطین؛ چرا دولت یهود حماس و جهاد اسلامی را نابود نمی‌کند؟ 
ارتش اسراییل در حال انتقال تجهیزات نظامی به سمت مرز با غزه،
 پهپادهای انتحاری حماس، ساخت غزه اما با دانش فراهم‌شده از ایرانآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی