وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا ادعای توافق بر سر تبادل زندانی با ایران را رد کردند 


آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی از ملاقات روز دوشنبه آنتونی بلینکن و دومینیک راب، وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا در لندن تصریح کرد که ایران یکی از موضوعات اصلی گفتگوهای دو طرف بوده است.

در این گزارش آمده است: ایالات متحده و بریتانیا گزارش‌های منتشر شده از ایران مبنی بر اینکه این دو کشور در حال مذاکره برای توافق بر سر تبادل زندانی با تهران هستند را رد کرده‌اند.

پیش‌تر گفته شده بود که بریتانیا بر سر آزادی نازنین زاغری و ایالات متحده برای آزادی چهار شهروند در بند خود در ایران، با تهران به توافق دست یافته است.

وزیر خارجه آمریکا پس از ملاقات با همتای بریتانیایی خود در لندن طی یک نشست خبری در خصوص مسئله تبادل زندانیان گفت: «گزارش‌های منتشر شده از تهران دقیق نیست.»

وی با تاکید بر این نکته که هیچ اولویتی بالاتر از بازگرداندن همه‌ آمریکایی‌های بازداشت شده به خانه نیست، افزود: «فراتر از این موضوع،‌ ما باید علیه بازداشت خودسرانه شهروندان که با اهداف سیاسی صورت می‌گیرد، موضع بگیریم.»

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا نیز چشم انداز دستیابی به توافقی قریب‌الوقوع برای پرداخت ۴۰۰ میلیون بدهی به ایران در ازای آزادی نازنین زاغری، آنطور که خبرهای رسیده از ایران حکایت کرده را رد کرد و گفت که لندن به شدت پیگیر آزادی شهروندان بازداشت شده خود در ایران است.

راب همچنین آزادی بدون قید و شرط کسانی که خوسرانه و به گفته او به صورت غیرقانونی زندانی شده‌‌اند را وظیفه دولت ایران دانست.

گفتنی است که معاون وزیر خارجه بریتانیا، پیش از این، مذاکره با ایران درباره بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی کشورش به تهران را تایید کرده اما یادآور شده بود که این ماجرا هیچ ارتباطی با پرونده نازنین زاغری ندارد.

ایران محور کلیدی گفتگوهای گروه هفت


رؤسای دستگاه دیپلماسی ایالات متحده و بریتانیا در حالی ماسک به صورت با یکدیگر ملاقات کردند که نخستین گفتگوهای رو در رو و حضوری میان وزاری خارجه و توسعه کشورهای عضو گروه هفت قرار است پس از دو سال روز سه‌شنبه در لندن برگزار شود.

به گزارش بسیاری از منابع خبری، ایران از مهم‌ترین موضوعات مورد بحث در نشست روز سه‌شنبه هفت کشور صنعتی جهان در لندن است که بریتانیا امسال ریاست آنرا بر عهده دارد.

در گزارش آسوشیتدپرس ضمن اشاره به نخستین سفر آنتونی بلینکن به لندن پس از انتصاب از سوی جو بایدن به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا، مسئله تبادل زندانیان با ایران مورد توجه قرار گرفته و تصریح شده که به تازگی و همزمان با مذاکرات وین، گمانه‌زنی‌ها در خصوص مبادله زندانیان آمریکایی و بریتانیایی با ایران افزایش یافته است.

نویسنده گزارش در ادامه آورده است: تبادل زندانیان امری غیرمعمول نیست و از ویژگی‌های توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ بین ایران و قدرت‌های بزرگ جهانی به شمار می‌ رود.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که پیش‌تر نسبت به از سرگیری گفتگوهای هسته‌ای با ایران ابراز تمایل کرده بود به تازگی این گفتگوها را طولانی و دشوار توصیف کرده است.

این در حالیست که شرکت‌کنندگان در مذاکرات وین، گفتگوهایی که نمایندگان ایالات متحده آمریکا نیز به صورت غیرمستقیم در آن حضور دارند طی روزهای گذشته ضمن ابراز خرسندی نسبت به پیشرفت‌های بدست آمده بر باقی ماندن اختلاف اساسی تاکید کرده‌اند.

دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهوری پیشین آمریکا پس از به دست گرفتن قدرت، پیمان هسته‌ای سال ۲۰۱۵ وین را بدترین توافق تاریخ خواند و کشورش را به صورت یکجانبه از آن خارج کرد.

موضوع تبادل زندانیان با ایران که آسوشیتدپرس به آن اشاره و آن را بخشی از گفتگوهای روز دوشنبه آنتونی بلینکن و دومینیک راب خوانده، طی دو روز گذشته پس از انتشار گزارش‌هایی از سوی منابع ایرانی و برخی رسانه‌های عرب زبان نزدیک به حزب‌الله لبنان و تهران که آن را مورد تایید قرار دادند، توجه بسیاری از خبرگزاری‌ها را به خود جلب کرد.

تلویزیون ایران روز یکشنبه با استناد به اظهارات یک مقام ناشناس اعلام کرد که ایران و آمریکا برای مبادله تعدادی زندانی به توافق دست یافته‌اند.

ادعای تلویزیون ایران اما ساعاتی بعد واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را در پی داشت که صحت موضوع یاد شده به کلی زیر سوال برد.

در گزارش تلویزیون ایران همچنین تصریح شده بود که دولت بریتانیا حاضر شده برای آزادی نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی مبلغ ۴۰۰ میلیون پوند، معادل بدهی پیشین بریتانیا به ایران به تهران بپردازد.

دولتمردان بریتانیا به شدت پیگیر وضعیت نازنین زاغری و نیز آزادی این شهروند دو تابعیتی هستند که هفته گذشته پس از اتمام دوران محکومیت، در پرونده‌ای تازه به اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل یک سال حبس دیگر محکوم شد.

همزمان با گزارش رسانه‌های ایران مبنی بر توافق تهران و لندن بر سر پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند بدهی ایران از سوی بریتانیا، بوریس جانسون در اظهاراتی یادآور شد که کشورش هرآنچه را که در توان دارد برای آزادی نازنین زاغری انجام خواهد داد.

نخست وزیر بریتانیا در این خصوص تصریح کرد: «ما البته اطمینان می‌دهیم که برای دفاع از منافع نازنین و همه دو تابعیتی‌های بریتانیایی که شرایط دشواری را در ایران می‌گذرانند،‌ هر آنچه لازم است انجام خواهیم داد.»

گفتگوهای وزرای خارجه گروه هفت

آنتونی بلینکن روز دوشنبه همچنین پیش از ملاقات با دومینیک راب،‌ با توشیمیتوسو موتگی همتای ژاپنی خود نیز دیدار و گفتگو کرد.

خبرگزاری‌ها از همه‌گیری بیماری کووید۱۹، بحران آب و هوایی و افزایش نگرانی‌ها در خصوص برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی به عنوان عمده‌ترین موضوعات مورد بحث میان وزرای خارجه آمریکا و ژاپن یاد کردند.

هفت کشور کانادا،‌ فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا اعضای گروه هفت را تشکیل می‌دهند.

وزرای خارجه کشورهای یاد شده روز سه‌شنبه برای نخستین بار پس از همه‌گیری ویروس کرونا به صورت حضوری در لندن گرد هم می‌آیند.

کشورهای استرالیا، هند و آفریقای جنوبی نیز به عنوان میهمان در نشست وزرای خارجه گروه هفت در لندن حضور دارند و نمایندگانی را به این نشست فرستاده‌اند.

پیش از این گردهمایی، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان هشدار داد که «کشورهای استبدادی» در سراسر جهان «در تلاشند ما را به بازی گرفته و رو در روی یکدیگر قرار دهند».

او در ادامه تاکید کرد که به اعتقاد وی «نقض قوانین بین‌المللی به امری عادی در جهان تبدیل شده است.»

وزیر خارجه آلمان افزود: «مهم است که ما اتحاد و اعتبار خود را حفظ و ارزش‌های مشترک در خصوص دموکراسی،‌ حاکمیت قانون، حقوق بشر و نظم جهانی را که برخلاف منافع کشورهای استبدادی است، تقویت کنیم.»

وزارت امور خارجه بریتانیا پیش از برپایی نشست گروه هفت اعلام کرده بود که وزرای خارجه کشورهای عضو طی دو سال آینده پانزده میلیارد دلار در زمینه توسعه سرمایه‌گذاری خواهند کرد تا از این طریق زمینه کمک به زنان در کشورهای رو به توسعه برای دستیابی به مشاغل، تاسیس مشاغل انعطاف‌پذیر و جبران خسارات ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا فراهم شود.

انتظار می‌رود که اعضای گروه هفت برای دسترسی بیش از چهل میلیون دختر به مدارس و مراکز آموزشی و نیز کمک به بیست میلیون دختر ۱۰ ساله برای بهره‌مند شدن از قدرت خواندن در کشورهای فقیر تا سال ۲۰۲۶ میلادی برنامه‌هایی را تدارک ببینند.

منبع: يورونيوز


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 227601] [تاريخ انتشار: سيزدهم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با سوم مه ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 محسن لرستانی از اتهام افساد فی‌الارض تبرئه و با وثیقه 3 میلیارد تومانی آزاد شد
تصاویری ماهواره‌ای از خرابی‌ها در غزه و جنوب اسرائیل
 سیرک انتخابات ریاست جمهوری / آخوند داوطلب شرکت در انتخابات که ۶همسر دارد! 
 رگبار راکتی علیه اسرائیل و میزان «کارایی» آن
کاندیداتوری ابراهیم رئیسی؛ قمار روی رهبری 
 3 راکت از جنوب لبنان به سمت اسرائیل شلیک شد
 حماس با موشکی به برد ۲۵۰ کیلومتر دومین فرودگاه اسرائیل را هدف قرار داد
 بیش از ۱۲۰ ژنرال‌ بازنشسته آمریکایی جو بایدن را به تقلب در انتخابات ۲۰۲۰ متهم کردند
در مدارس دخترانه‌ی ایران 
ارتش اسراییل در حال انتقال تجهیزات نظامی به سمت مرز با غزه،
 پهپادهای انتحاری حماس، ساخت غزه اما با دانش فراهم‌شده از ایران
درخواست اخراج یک مقام سابق جمهوری اسلامی از دانشگاه آمریکایی به خاطر «پنهان کردن» کشتار ۶۷ آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی