احتمال شکست بنیامین نتانیاهو در تشکیل دولت جدید اسرائیل قوت گرفت 


رسانه‌های اسرائیل روز سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت از تقویت احتمال ناکامی بنیامین نتانیاهو در تشکیل دولت جدید این کشور خبر دادند. این در حالی است که مهلت قانونی ۲۸ روزه وی، برای تحقق این هدف، به آخرین ساعات خود رسیده است.

به گزارش این رسانه‌ها و شبکه تلویزیونی کنست که رویدادهای مجلس اسرائیل را پخش می‌کند، حزب لیکود به رهبری آقای نتانیاهو، با در نظر داشتن شکست در تشکیل دولت، از آخرین ساعات باقی‌مانده از ضرب‌الاجل یادشده، برای تصویب ده‌ها پیشنهاد مورد نظر این حزب، بهره‌برداری می‌کند.

ضرب‌الاجلی که رئووون ریولین، رئیس‌جمهوری اسرائیل، ۲۸ روز پیش به بنیامین نتانیاهو در مقام رهبر حزب لیکود داده بود تا دولت جدید را تشکیل دهد، در آخرین ساعت سه‌شنبه شب به پایان می‌رسد.

نتانیاهو یک روز پیش از پایان این مهلت، ابراز آمادگی کرد که برای یکسال از سمت نخست‌وزیری کنار برود و این مقام را به نفتالی بنت، رهبر حزب راستگرای «یامینا» در چارچوب دولتی با نخست‌وزیری چرخشی بسپارد اما آقای بنت پاسخ داده بود که بنیامین نتانیاهو نتوانسته دولت تشکیل دهد و می‌خواهد گناه آن را به گردن احزاب راست بیندازد.

فراکسیون ۳۰ نفره حزب لیکود، از ۱۲۰ عضو کنست، با تکیه به حمایت شماری از احزاب راست و مذهبی، در آخرین ساعات از مهلت قانونی که بنیامین نتانیاهو برای تشکیل دولت در اختیار دارد، در طول روز سه‌شنبه تلاش کرد تا شاید پیشنهاد انتخاب مستقیم نخست‌وزیر در رای‌گیری از مردم را به تصویب برساند.

با وجود این هنوز معلوم نیست که حزب لیکود بتواند این قانون را به رای اکثریت نمایندگان مجلس برساند.

هدف لیکود این است که در صورت منحل شدن این دوره پارلمانی در حالی که هنوز تنها یک ماه از عمر آن می‌گذرد، و در صورت تعیین موعد برگزاری انتخابات جدید، رای‌دهندگان در کنار انتخاب احزاب مورد نظر خود، مستقیما نیز نخست‌وزیر را برگزینند.

انتخاب مستقیم نخست‌وزیر پیشتر نیز یک‌بار در اسرائیل تجربه شده اما از تکرار آن جلوگیری شده بود.

حزب لیکود همچنین شماری پیشنهاد دیگر در راستای حمایت از یهودی‌نشین‌ها را در آخرین ساعات روز سه‌شنبه ارائه کرده است. یکی از این پیشنهادها «قانونی کردن» برخی شهرک‌نشین‌های بسیار کوچک یهودی در قلب مناطق فلسطینی‌نشین کرانه باختری است.

رسانه‌های اسرائیل گزارش می‌دهند، حزب نوپای «الموحده» که از سوی گروهی از مسلمانان از اعراب نسل‌های باقیمانده از سال ۱۹۴۸، به تازگی تشکیل شده، در برخی رای‌گیری‌های حساس در این روز پرحادثه در کنست، در کنار حزب لیکود ایستاده است.

«الموحده» تنها چهار کرسی دارد و برای حمایت از تشکیل دولتی از سوی حزب راست لیکود ابراز آمادگی کرده بود اما بتسال‌ال اسموت‌ریچ، رهبر حزب «صهیونیسم دینی» که شش کرسی آن برای تشکیل دولت راستگرای لیکود اهمیت داشت، «الموحده» را «هوادار تروریست‌های فلسطینی» خوانده و گفته است که زیر چتر چنین دولتی نخواهد رفت.

سیاستمداران اسرائیلی می‌گویند، بنیامین نتانیاهو با این تقلاهای لحظه آخر، درصدد است حمایت هر چه بیشتر راستگرایان، شهرک‌نشین‌ها و مذهبیون، به‌ویژه جوانان در میان این گروه‌ها را به‌دست آورد تا در انتخابات قریب‌الوقوع، حزب لیکود و او تقویت شده و احزاب نوپای راستگرا ضعیف‌تر شده یا اساسا منحل شوند.

یائیر لاپید، رهبر حزب «یش آتید» که در آخرین انتخابات ۱۷ کرسی به‌دست آورد اما از حمایت شمار دیگری از احزاب کوچک میانه و چپ نیز برخوردار است، نظر به تشدید احتمال شکست بنیامین نتانیاهو در تشکیل دولت، تاکید کرده که این وظیفه باید به او محول شود.

از سوی دیگر، تحلیلگران اسرائیلی می‌گویند که میزان موفقیت لاپید در تشکیل دولت نیز زیاد نیست.

رئیس‌جمهوری اسرائیل اکنون تنها فردی است که باید تصمیم بگیرد وظیفه تشکیل دولت را به لاپید محول کند یا از مجلس بخواهد که فردی را برای احراز پست نخست‌وزیری به او معرفی کند.

از پاییز سه سال پیش و در پی جدا شدن آویگدور لیبرمن، رهبر حزب راستگرای «اسرائیل خانه ما» از ائتلاف دولت با بنیامین نتانیاهو، قوام تمامی دولت‌‌های بعدی که در اسرائیل روی کار آمدند، به‌شدت لرزان بود و عمر این دولت‌ها چند ماه بیشتر دوام نیاورد.

با وجود برگزاری چهار انتخابات در دو سال گذشته، احتمال تکرار انتخابات در هفته‌های آینده، کماکان مطرح است. این در حالی است که همه سیاستمداران بعد از انتخابات روز سوم فروردین امسال، ظاهرا تاکید داشتند که افتادن کشورشان در گرداب پیاپی انتخابات، عواقب دشوار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به‌دنبال دارد.

بسیاری از تحلیلگران رسانه‌های اسرائیل مدعی هستند که شکست این بار بنیامین نتانیاهو ممکن است به مفهوم پایان رهبری ۱۵ ساله او باشد.

او و حزبش امیدوار بودند با توجه به برنامه بسیار موفق واکسیناسیون درصد خیره‌کننده‌ای از مردم که بازگشت زندگی عادی را در این کشور میسر کرده است، بتوانند به سهولت بقای حکومت خود را تضمین کنند.

ضعف عملکرد سیاسی بنیامین نتانیاهو در جلب حمایت احزاب دیگر برای تشکیل دولت جدید در حالی است که محاکمه‌ او در سه پرونده با اتهامات فساد، رشوه‌خواری سیاسی و خیانت در امانت، کماکان در دادگاه استان اورشلیم در جریان است و شاهدان قدرتمندی که اکثرا مقامات رسانه‌ها و صاحبان کمپانی‌های مهم ارتباطاتی بوده‌اند، پیاپی علیه نخست‌وزیر و همسرش، در برابر قضات شهادت می‌دهند.

موقعیت دشوار نتانیاهو در این دوره از بی‌ثباتی کم‌سابقه سیاسی در کشورش، در شرایطی است که کوشش‌های دیرینه او نیز برای اقناع جامعه جهانی جهت «ایستادگی در برابر ایران» ظاهرا با ناکامی‌ روبرو شده است.

چند روز بعد از بازگشت مدیران نهادهای اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل از سفر به واشینگتن، که ماموریت آنها جلوگیری از بازگشت آمریکا به برجام بود، روزنامه هاآرتص گزارش داده که شماری از مقامات امنیتی اسرائیل هم کارآیی رویه بنیامین نتانیاهو در رویارویی با ایران را مورد پرسش قرار داده‌ و هم از احتمال درگیر شدن اسرائیل با آمریکا بر سر ایران، عمیقا نگران هستند.

با وجود این اوصاف، بنیامین نتانیاهوی ۷۱ ساله، که در مجموع طولانی‌تر از هر سیاستمدار دیگری، نخست‌وزیر کشورش بوده است، هنوز اطمینان دارد که هم از محاکمه «سربلند» بیرون خواهد آمد و هم فرصت خواهد داشت تا با پیروزی در انتخابات بعدی، سیاست قاطع خود علیه ایران را دوباره در جامعه جهانی مطرح کند.

منبع: راديو فردا


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 227652] [تاريخ انتشار: چهاردهم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با چهارم مه ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 محسن لرستانی از اتهام افساد فی‌الارض تبرئه و با وثیقه 3 میلیارد تومانی آزاد شد
تصاویری ماهواره‌ای از خرابی‌ها در غزه و جنوب اسرائیل
 سیرک انتخابات ریاست جمهوری / آخوند داوطلب شرکت در انتخابات که ۶همسر دارد! 
 رگبار راکتی علیه اسرائیل و میزان «کارایی» آن
کاندیداتوری ابراهیم رئیسی؛ قمار روی رهبری 
 3 راکت از جنوب لبنان به سمت اسرائیل شلیک شد
 حماس با موشکی به برد ۲۵۰ کیلومتر دومین فرودگاه اسرائیل را هدف قرار داد
در مدارس دخترانه‌ی ایران 
 جنگ نابرابر اسرائیل و فلسطین؛ چرا دولت یهود حماس و جهاد اسلامی را نابود نمی‌کند؟ 
 بیش از ۱۲۰ ژنرال‌ بازنشسته آمریکایی جو بایدن را به تقلب در انتخابات ۲۰۲۰ متهم کردند
ارتش اسراییل در حال انتقال تجهیزات نظامی به سمت مرز با غزه،
 پهپادهای انتحاری حماس، ساخت غزه اما با دانش فراهم‌شده از ایرانآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی