علل اُفول دموکراسیدکتر محمود سریع القلم
از ۱۹۱۳ تا ۲۰۲۱ و در کمتر از یک قرن، ۶ میلیارد نفر به جمعیت کرۀ زمین اضافه شده است به طوری که از ۱.۶ میلیارد نفر به ۷.۷ میلیارد نفر رسید. از ۱۹۸۰ تا کنون و طی چهل سال، نصفِ ذخائر نفت جهان استفاده شده است.

حدود ۱.۱ میلیارد وسیلۀ نقلیه در جهان وجود دارد که پیش‌­بینی می‌شود تا ۲۰۴۰ به دو میلیارد وسیله برسد. مصرف آب نسبت به نیم قرن گذشته ۶ برابر افزایش یافته به گونه‌ای که برای تولید یک شلوار جین، ۱۱۰۰۰ لیتر آب مصرف می‌شود. طی یک دهۀ گذشته، ۲۶۱ میلیون نفر در چین، ویتنام، هند، اندونزی، بنگلادش، ژاپن، آمریکا، مصر، برزیل و هلند به علت بالا آمدن سطح آب دریا، مجبور به ترک خانه‌­های خود در مناطق ساحلی شده‌­اند.

توریسم در شرایط عادی، ۲۳۵ میلیون نفر اشتغال ایجاد می‌کند که حدودِ ۹ درصد تولیدِ ناخالص جهانی است. ۴۵ درصد آلودگی هوا در کرۀ زمین ناشی از مصرف زغال سنگ است. چین و هند، ۶۰ درصد زغالِ سنگ سالانۀ جهان را مصرف می‌کنند. حدود ۵۵ درصد انرژی (زغال سنگ، نفت و گاز) سالانه را چین، آمریکا، هند و اتحادیۀ اروپا مصرف می‌کنند. ۴۵۰ نیروگاه هسته‌ای در جهان وجود دارد که تا یک دهه دیگر، این عدد دو برابر خواهد شد. فقط ۱۶ کشور در حال ساخت ۶۰ نیروگاه هستند. اقیانوس‌ها روزانه ۲۲ میلیون تن گاز کربُنیک جذب می‌کنند. در نیم قرن گذشته، تعداد سونامی، زلزله و طوفان در جهان دو برابر شده است.

این شرایط سختِ زیست محیطی، اقتصادی و زندگی، اولویت‌های جوامع را جابجا کرده­‌اند. به خاطرِ رقابتِ شدید ناشی از جهانی شدن و عقب ماندن بسیاری کشور‌ها از این کاروان به خاطر فقدانِ مزیتِ نسبی، پیش بینی می‌شود تعدادِ قابل توجهی از کشور‌ها در حد بقا سقوط کنند. حتی کشوری مانند مصر نیمی از مواد غذایی مورد نیاز ۹۰ میلیون نفر جمعیت را با اعاناتی که از آمریکا و کشور‌های عربی می‌گیرد، وارد می‌کند و فقر اقتصادی آن طی دو دهۀ اخیر به افولِ قابل توجه سیاسی این کشور در خاورمیانه منجر شده است. افزایشِ جمعیت و کانالیزه شدن امکانات اقتصادی باعث شده که اکثریت شهروندان در کشور‌های مختلف بیشتر به «ثباتِ اقتصادی» فکر کنند تا «توسعۀ سیاسی.»

طی حدودِ یک قرن (۱۹۹۰-۱۸۸۰)، تقابل سرمایه داری با کمونیسم، زمینه­‌های «مبارزۀ سیاسی» را به مهم‌ترین جریان اجتماعی در جهان تبدیل کرد به طوری که استعمار زدایی میانۀ قرن بیستم با این نوع مبارزۀ چپ علیه راست آمیخته شد و انقلاب­های جهان سومی با اتکا به کانونِ تئوریک «مبارزه» ظهور نمودند. اما امروز، موضوع اساسی در آفریقا، آمریکای مرکزی و آسیا معیشت است. طی چهاردهۀ گذشته، یک میلیون نفر از مکزیک به آمریکا مهاجرت کرده­اند. این گروه از مهاجران نه انگیزۀ سیاسی دارند و نه مبارزاتی بلکه در پی کار و تامین مالی خانواده‌­های خود بوده­‌اند. ۹ میلیون نفر هندی در شش کشور حوزۀ خلیج فارس کار می‌کنند و مبلغی بالغ بر ۳۵ میلیارد دلار برای خانواده‌های خود ارسال می‌کنند. دولت‌­های عربی هم از ناحیۀ این تعداد خارجی قابل توجه، احساس ناامنی نیز نمی­‌کنند.

یک بررسی مقایسه‌ای از عموم کشور‌های در حال رشد و توسعه یافته حاکی از این واقعیت است که عصر «مبارزه سیاسی» به معنایِ دهۀ ۱۹۶۰ آن پایان یافته است. ملت­ها عموماً به دو علت به خیابان­ها می‌آیند: فقدانِ ثباتِ اقتصادی و محدودیت‌های مربوط به آزادی‌های اجتماعی. مادامی که حکومتی بتواند این دو موضوع را مدیریت کند، ظاهراً مورد مؤاخذه نقصان‌های دیگر از جمله دموکراسی، انتخابات آزاد، رقابتِ حزبی و رسانه‌­های آزاد قرار نمی­گیرد. تمایل اساسی مردم در اکثر کشورها، به ثبات سیاسی است تا به توسعۀ سیاسی. دموکراسی در چین، ویتنام و سنگاپور خیلی مشتری ندارد و عامۀ مردم در این سه کشور که ثروت و ثبات اقتصادی قابل توجهی را به دست آورده­‌اند راضی و بعضاً مانند سنگاپور بسیار راضی هستند. در ۱۵ سال گذشته، دموکراسی در جهان به شدت افول کرده است. در میان ۱۹۳ کشور جهان، فقط ۲۲ کشور دموکراتیک محسوب می‌شوند به این معنا که در آن ها: رقابت حزبی، رسانه‌های آزاد، انتخابات آزاد، گردش قدرت، آزادی‌های مدنی و سیاسی و قوه قضاییۀ مستقل وجود دارد. در ۱۳۴ کشور، تئاتر دموکراسی وجود دارد و ۷۵ درصد مردم جهان در سیستم­‌های اقتدارگرا زندگی می‌کنند.

به جز کشور‌های اسکاندیناوی، تقریبا در همه کشور‌ها در قدرت بودن فرصت­‌های فراوانی برای ثروت، شهرت و دسترسی به امکانات فراهم می‌­آورد. هم اکنون حتی در کشور‌های دموکراتیک، افراد مدتی با حقوق متوسط در دولت مشغول به کار می‌شوند، شبکه سازی می‌کنند، با زیر و بم مسائل آشنا می­شوند و سپس با حقوق ۶-۵ برابر به بخش خصوصی رفته و از شبکه­‌های ارتباطی خود بهره­‌برداری حداکثری می‌کنند. عمدۀ نسل جدید سیاست ­مداران در جهان در پی دیده شدن، ثروت­ یابی، شبکه قدرت، شهرت و تضمین آیندۀ مالی خود در دنیایی آشوب­زده هستند. پایبندی به پِرنسیپ‌های فردی، اخلاقی و سیاسیِ سابق به شدت کاهش یافته است. بسیاری از افراد جوان و میان سال سریع می‌آموزند خود را با هر نوع جهان بینی وفق دهند.

در عین حال، تنوعِ لذت بردن از زندگی آنقدر گسترش یافته و آنچنان در شبکه‌­های اجتماعی به نمایش گذاشته می­شوند که به طور طبیعی افراد را با هر روش و فرآیندی به سوی قدرت و ثروت‌­یابی سوق می‌دهند. به عبارتی نه در میان عامۀ مردم در اکثرِ کشور‌ها تمایلی به اصولِ دموکراتیک وجود دارد و نه در لایه­‌های قدرت. نیم قرن پیش، تحصیلات عالی، ضمانتی برای شغل و درآمد بود، اما امروز با توجه به جمعیت فراوان و فرصت­‌های محدود، چنین تضمینی وجود ندارد. لذت بردن از زندگی جای مبارزه و دموکراسی را گرفته است. حتی ناسیونالیسم و تعهد به منافع ملی در جهانِ آغشته به مشکلات زیست محیطی و محدودیت‌های اقتصادی کمرنگ شده اند.

یکی از شانس­‌های مهم سیستم‌­های اقتدارگرا در جهان فعلی، رشد قابل توجه خواست­ه‌ای فردی و غرق شدن افراد در اولویت­‌های خود است به طوری‌که تجمعاتِ گسترده و پایدار به شدت کاهش پیدا کرده است. آنقدر افراد به فکر خود هستند که «خواست­‌های جمعی»، «عضویت در تشکل­ها» و «مصالح ملی» به حاشیه رفته‌­اند. محافظه کاری به خصوص در نسل‌های جوان­تر جای رادیکالیسم و مبارزۀ سابق را گرفته است.
جوان ِ امروزی می‌خواهد خوب زندگی کند در حالی که جوان ۵۰ سال پیش به فکر مبارزۀ سیاسی بود. تا زمانی که فرد درآمد مناسبی داشته باشد، به فرصت­ها دسترسی پیدا کند و شهرت پیدا کند، بقیۀ مسائل حاشیه به حساب می‌آیند. در دهه‌های آتی، حفظ انسجام اجتماعی، هویت ملی و ارزش­های جمعی، از چالش­های جدی حکومت­ها خواهد بود.

از یک منظر، تکنولوژی‌های جدید و تلفن همراه ضمن افزایش آگاهی، به گسترشِ فرد گرایی نیز کمک کرده است. به موازات این خود محوری جدید، تکنولوژی نیز به کمک حکومت­‌ها آمده است. زمانی بود به کشور‌های علا قمند به توسعه گفته می­شد حکومت­‌های توسعه­‌گرا (Developmentalist State) یا حکومت­‌های رفاه (Welfare State)، اما امروز اصطلاح حکومت­‌های مُبصری (Surveillance State) ظهور پیدا کرده ­است.
هم اکنون از طریقِ تلفن همراه، به تمامِ تمایلات فکری، ارتباطات و برنامه­‌های افراد (Predictive Tools) می‌توان پی‌­برد. با طراحی Algorithms، می‌توان به بسیاری از دوتایی­‌ها (Binaries) و انتخاب­‌های افراد دسترسی پیدا کرد. هرچند Algorithms در علوم انسانی با چالش مواجه است و به بخش­‌های خاکستری ذهن نمی­‌تواند دسترسی پیدا کند، ولی با توجه به اینکه تکنولوژی، انسان جدید را Program کرده است بسیاری از تحرکات او را می‌توان تشخیص داد. تکنولوژی و Algorithms حتی در پرورش انسان­‌های دوگانه که از شخصیت با ثبات برخوردار نیستند نیز بسیار کمک کرده است (Borderline Personality Disorders).
بعضی حکومت‌های مُبصر از فرصت به دست آمده به خاطر کرونا استفاده کرده و شهروندان خود را مجبور کرده اند که App‌های کرونا را نصب کنند تا تشخیص چهره (Facial Recognition) و تب سنجی (Thermal Scanning) میسر شود، ولی غیر مستقیم به همه تحرکات فرد نیز دسترسی پیدا می‌کنند. یک موضوع بسیار پیچیده جدی مورد بحث در محافل آکادمیک و پارلمان­‌های غربی، رابطه نوین میان تکنولوژی و آزادی است.
به عنوان یک واقعیت، افراد با Algorithms، برنامه ریزی می‌شوند و انتخاب‌های آن­ها محدود شده و توان تجزیه و تحلیل را از آن‌ها می‌گیرند. پارلمان اروپا مباحث بسیار جدی فکری، فلسفی و حقوقی در این رابطه را دنبال می‌کند.

انسانِ امروز چه در جاکارتا، چه در آتن، چه در قاهره و چه در ریودوژانیرو، می‌خواهد خوب زندگی کند و از آن نهایت لذت را ببرد. علاوه بر این، انسان امروز تعهدی پایدار به وقف خود برای جریان‌های اجتماعی، اهداف کلان و در اوج آن‌ها به ناسیونالیسم و دموکراسی، چندان نشان نمی‌دهد، زیرا که در ذهن و قلب خود به این نتیجه رسیده که صاحبانِ سمت نیز در پی همین افق هستند و با واژه‌­های جذاب و ادا‌های دلنشین، شخصیتِ واقعی خود را استتار می‌کنند. به عنوانِ یک پرسشِ چالشی، آیا می‌شود هم پرنسیپ داشت و هم وزیر شد؟ آیا می‌شود هم پرنسیب داشت و هم به ثروت قابل توجه رسید؟ شاید عصر پرنسیپ فعلاً به سر آمده و تکنولوژی، صنعتِ حیله گری و تزویر را پر رونق کرده است.

هرچند دموکراسی متاعی پر ارزش است، ولی انسانِ امروز در کشور‌های درحال توسعه، اولویت‌­های دیگری دارد. دموکراسی به صورت فزاینده‌ای در جهان پر از چالش­‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی در مسیری حرکت می‌کند که بیشتر شبیه به یک کالای لوکس است. چالشِ کانونی حکمرانان در دهۀ آینده، ایجاد تناسبی معقول میان سه عنصر است: فرصت‌های رشد اقتصادی، بهره برداری منطقی از تکنولوژی و محافظت از هویت ملی. در عین حال، مطالعۀ مقایسه‌ای تاریخ دموکراسی در غرب، ژاپن، کرۀ جنوبی و شیلی به وضوح معرف این fact است که بدون طبقۀ متوسط قابلِ توجه، رسانه‌های آزاد، رشد اقتصادی حداقل سه درصد و گسترش تشکل‌ها، ایجاد سنت­‌های دموکراتیک، دوامی نخواهند داشت. باز شدنِ فضای عمومی یک جامعه را نباید با دموکراسی اشتباه کرد.

یک سیستمِ دموکراتیک با قاعده و تعددِ نهاد‌ها مدیریت می‌شود: افراد دیده نمی‌شوند و مبنای تصمیم گیری، اجماع سازی و قرارداد اجتماعی است. تحققِ این اهداف سهمگین فکری، بسیار زمان بر و محتاج نهایت انسجام در میان نخبگان سیاسی و فکری یک جامعه است.

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 228510] [تاريخ انتشار: سی و يکم ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با بيست و يکم مه ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سوم خرداد ۱۴۰۰ برابر با بيست و چهارم مه ۲۰۲۱ ، 09:09:14 توسط علي
آمار هايي كه در اين نوشته آمده را با منابع ديگر در اينترنت مقايسه كنيد تا ببينيد چقدر نادقيق اند. اين عادت هميشگي اين نويسنده محترم است كه ارقام را همينطوري از هوا ميگيرد و به خورد خواننده مطالبش ميدهد. عادت رايج ما ايراني ها متاسفانه اينست كه ميخواهيم ديگران ما را "مغز متفكر" بدانند اما حوصله يك كار تحقيقاتي جدي و وقتگير را نداريم. اگر دنبال علل كم توسعگي كشور ميگرديد يكيش همين است كه در اينجا مشاهده ميكنيد
نوشته شده در تاريخ يکم خرداد ۱۴۰۰ برابر با بيست و دوم مه ۲۰۲۱ ، 07:53:05 توسط آذر
بیش از یک قرن است که بورژوازی دیگر رسالتی در تکامل جامعه نداشته و به یک مانع در برابر پیشرفت آن تبدیل شده‌ و بحران‌های اقتصادی نظام سرمایه‌داری از جمله نمودهای این انحطاط است. به موازات همین امر، ساختارهای سیاسی دولتهای سرمایه‌داری نیز به مانعی در راستای تکامل جامعه و دستیابی به دمکراسی واقعی تبدیل شدند، چرا که اساسا وظیفه‌ٔ دولتهای سرمایه‌داری حفظ همان مناسباتی‌ست که دوره‌ٔ تاریخی آن بسر آمده است، از جمله دولتهای پارلمانی اروپایی که در ابتدای پیدایش نقشی پیشرو و انقلابی نسبت به ساختار سیاسی پیش از خود (فئودالی) داشتند. در واقع این نتیجه‌ٔ یک رابطه‌ٔ منطقی و ضروری بین شکل و ماهیت یک پدیده است، نمیشود که بورژوازی به مانعی در تکامل تاریخ تبدیل شود اما ساختار سیاسی که همراه با بورژوازی و براساس ضروریات آن جامعه متولد شدند، همچنان نقشی مترقی ایفا کنند. آنچه که امروز در جهان شاهدیم محصول همین ارتجاع سیاسی است. به میزانی که مناسبات سرمایه‌داری ارتجاعیتر شده و به موانع و بحرانهای عمیقتری فرو میرود، از نظر سیاسی نیز بهمان میزان ارتجاعیتر و دستگاه دولتی در خدمت همان سیاستهای ارتجاعی درمی‌آیند.
نوشته شده در تاريخ يکم خرداد ۱۴۰۰ برابر با بيست و دوم مه ۲۰۲۱ ، 06:41:40 توسط اکثریت ساکت
اشکالی که بعضی کاربرها مثل جناب «حسن آقا» دارند اینه که تاریخ رو در چند سال محدود میکنن و این اشتباهه. از استقلال آمریکا تقریبا ۲۵۰ سال میگذره. سیستم سیاسی این کشور در این دوران بسیار تغییر کرده. از یک سیستم «دموکرتیک» نژاد پرست تا یک سیستم «دموکراتیک» انحصاری گرفته تا یک سیستم سیاسی که امروز شاهد دگرگونی اساسی اون هستیم. این بخاطر نفوذ مستقیم مردم در تغییر قوانین کشورشون هست. قبلا هم نوشتم این تحولات رو هیچوقت در کشورهای دیکتاتوری نمی بینیم. اشکال از دموکراسی نیست که یک زمانی جامعه بطرف استبداد کشیده میشه، اشکال از فهم و شعور افراد جامعه ست که معنی دموکراسی رو متوجه نمیش و فکر می کنند فقط اونها هستند که حق دارن.
نوشته شده در تاريخ يکم خرداد ۱۴۰۰ برابر با بيست و دوم مه ۲۰۲۱ ، 02:08:07 توسط حسن آقا
۳- روان انسان نیاز به خودگردانی سالم درون و داشتن امنیت و برنامه‌ریزی مناسب در پیرامون فردی و اجتماعی خود دارد تا بتواند با فعالیت‌های مولد به آبادانی و پرورش خود و محیط خود به زندگی خود معنا بخشد. روان‌شناس سوسیالیست اریک فروم Erik Fromm در دوران شکوفایی دموکراسی‌های غربی در دوران پسا‌جنگ جهانی دوم همین مکانیسم‌های روان انسان را بر‌شکافت و هشدار داد که همین دموکراسی‌ها چنان انسان را بی‌هویت و از‌خویش بیگانه تواند کرد که همیشه احتمال رشد گرایش‌های شبه‌فاشیستی و قدرتمدارانه و سرسپردگی کورکورانه به «رهبر» وجود دارد. ۵۰ سال بعد ده‌ها میلیون نفر پشت ترامپ صف کشیدند و هنوز هم پشت او ایستاده‌اند تا از بی هویتی اندرون خویش بگریزند و آزادی روحی-روانی خود را قربانی یک میمون نارنجی فاسد و بیمار کنند. اریک فروم نام کتاب خود را «گریز از آزادی» Escape from Freedom گذاشت! او مخالف جدی سوسیال-دولتی‌های شوروی بود و تنها راه را سوسیالیسمی دمکراتیک می‌دانست که با برنامه‌ریزی سوسیالیستی از بالا و مشارکت و کنترل از پایین می‌تواند راهگشای رشد و بهروزی فرد در پیرامون اجتماعی خود باشد.
نوشته شده در تاريخ يکم خرداد ۱۴۰۰ برابر با بيست و دوم مه ۲۰۲۱ ، 01:54:30 توسط حسن آقا
۲- آزادی فردی در بعد منفی خود موجب انواع بیماری‌های اجتماعی گردیده و بخشی از مردم را با بحران‌های هویتی بسیاری مواجه کرده است. بی‌جهت نبود که در آمریکا روان‌پریشی توخالی و بی‌عرضه و فاسد ۷۴ میلیون رای آورد: این بیانگر ناتوانی‌های مردم از داشتن قدرت در خودگردانی زندگی خویش بوده است. اگر انرژی‌های انسانی به رشد درونی ذهنی فکری و احساسی نینجامد، و انسان دستش از خودگردانی درون و بیرون خویش کوتاه شود، این انرژی‌ها می‌تواند به راه‌های قدرتمدارانه و سادومازوخیستی کشانده شود. و چنین بود که شیفتگان ترامپ به جان مردمان مهاجر سختکوش آمریکای مرکزی و مکزیک افتادند. «شیفتگی به رهبر» قدرت‌مدار و سرسپردگی مطلق به فردی چون ترامپ یکی از راه‌هایی است که انسان سرکوفته و بی‌هویت برای خود شخصیت و فردیت -گرچه توخالی و مصنوعی- می‌سازد. اکنون بخش بزرگی از جامعه آمریکا دیگر به دمکراسی اعتقادی ندارد. و این امری است که رسانه‌های اصلی آمریکا بر این امر پافشاری می‌کنند. اما از تحلیل و ارزیابی از دلیل‌های آن ناتوانند چرا که خود رسانه‌های همان سرمایه مالی و اولیگارشی کورپورتی هستند.
نوشته شده در تاريخ يکم خرداد ۱۴۰۰ برابر با بيست و دوم مه ۲۰۲۱ ، 01:36:14 توسط حسن آقا
دموکراسی‌های غربی در اصلی‌ترین متروپل‌ها در انحصار سیاسی سرمایه مالی جهانی به رهبری نظام مالی آمریکا گرفتارند. در آمریکا قدرت سیاسی با پول خریداری می‌شود و با وجود همهٔ تلاش‌هایی که سوسیالیست‌های دمکرات به رهبری برنی سندرز کرده‌اند، بوروکرات‌های دو حزب حاکم جلوی تغییر قانون citizens unitedشده‌اند. در کنار این با «سرمایه‌داری دوست‌بازانه» Crony Caitalism مواجهیم، پدیده‌ای که در دوران ترامب به شکل مسخره‌ای در روز روشن صورت می‌گرفت و خوشبختانه به رشد پایه‌های سوسیالیست‌ها انجامید. با «درهای دورانی» Revolving Doorsنیز رودررویید: فردهای سرمایه‌دار کلان در مسند وزارت و مقام کابینه قرار می‌گرفته‌اند. پس از اعتراض‌های خیابانی در تابستان گذشته دولت بایدن، زیر فشار سوسیالیست‌ها، حداقل در سطح کابینه آزارای علنی این سنت سیاسی آمریکا دوری جسته است. پس اگر کسی دم از دمکراسی می‌کند در ابتدا باید از این پس‌زمینه آغاز کند. بحران دمکراسی در غرب به بحران‌های آزادی‌های فردی انسان بر‌می‌گردد: اکثر مردم در کارتل‌ها و واحدهایی شاغلند که هیچ کنترلی بر سرنوشت خود ندارند. آزادی فردی در بعد منفی خود...آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی