یک هفته با خامنه‌ای؛ جرقه باروت برای به توپ بستن انتخابات 

 
در همین یک هفته، طی سخنرانی و بازنشر استفتائات‌اش و همچنین راه‌اندازی بخشی جدید در سایت رسمی رهبر جمهوری اسلامی تحت عنوان «انتخابات ۱۴۰۰» خامنه‌ای با تشویق و تهدید اتمام حجت کرد.

اندک‌ زمانی از سلطنت «محمدعلی شاه قاجار» نمی‌گذشت که اختلافات با دولت و مشروطه‌خواهان به اوج رسید. مجلسیان در پی کاستن از قدرت تامه پادشاه بودند. پادشاه هم پیغام فرستاد که «لفظ مشروطه غلط است و لفظ مشروطه را مشروعه می‌کنیم» و پیغامی دیگر گفت که وظیفه دارد «رعایای» خود را هدایت و سرپرستی کند. مشروطه‌خواهان به فکر نامه‌نگاری با او افتادند و از خلع پادشاه صحبت کردند. سوءقصد به جان پادشاه به کودتا علیه مجلس منجر شد و دستور رسید که در دوم تیر ۱۲۸۷ مجلس را به توپ ببندند. پس از آن بود که شماری از روزنامه‌نگاران، نمایندگان مجلس و مشروطه‌خواهان بازداشت، اعدام، تبعید و آواره کشورهای دیگر شدند. یک سال بعد، تهران به دست مشروطه‌خواهان فتح شد.

۱۱۳ سال از آن روزگار می‌گذرد و جمهوری اسلامی هم چهلگی خود را رد کرده است. در همین یک هفته، طی سخنرانی و بازنشر استفتائات‌اش و همچنین راه‌اندازی بخشی جدید در سایت رسمی رهبر جمهوری اسلامی تحت عنوان «انتخابات ۱۴۰۰» خامنه‌ای با تشویق و تهدید اتمام حجت کرد.

فراگیرتر شدن اعتراضات و نارضایتی عمومی مردم از یک‌سو و تشدید سرکوب‌ علیه روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی و سیاسی از سوی دیگر، «علی خامنه‌ای» ۸۲ ساله را انگار به هراسی انداخته است که زیرلب دم از آینده‌ای می‌زند برای «گام دوم انقلاب» که انگار این‌بار قرار است او کاخ ریاست‌جمهوری را به توپ ببندد.

***

پس از رد صلاحیت گسترده کاندیداهای ریاست‌جمهوری در این دوره از انتخابات، بسیاری منتظر سخنرانی «علی خامنه‌ای» بودند تا بلکه با «حکم حکومتی» حداقل یکی از نزدیک‌ترین کاندیداها به او یعنی «علی لاریجانی» مشاورش و رییس سابق مجلس شورای اسلامی به عرصه انتخابات برگردد. سخنرانی او در سال‌گرد فوت «روح‌الله خمینی» بنیان‌گذار جمهوری اسلامی برای بسیاری همین معنا را داشت. همان‌وقت که گفت در عدم احراز صلاحیت کاندیداها به بعضی «جفا» و «ظلم» شد.

فردای آن سخنرانی، استفتائی از او سر زبان‌ها افتاد که گفته بود: «رای سفید حرام است.» البته استفتائات دیگری هم پیش‌تر به میان آمده بود؛ وقتی که خامنه‌ای در پاسخ به سوالی گفته بود که زنان برای رای دادن نیاز به اجازه همسر ندارند. در حالی‌که طبق قوانین و مبانی جمهوری اسلامی زنان برای یک سفر هم نیاز به اجازه شوهرشان دارند. یا در نمونه‌ای دیگر، رای دادن را «واجب عینی» دانسته بود؛ مثل نماز نزد مسلمانان.

این اقدامات و اظهارات در حالی اتفاق می‌افتد که به نظر می‌رسد انتخابات ۱۴۰۰ مشارکت مردمی پایینی داشته باشد. کشتار آبان ۹۸، شلیک موشک سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی و بی‌کفایتی در مدیریت شرایط شیوع ویروس کرونا و مقاومت حکومت مقابل خرید واکسن که ایران را به یکی از کانون‌های مرگ و شیوع این ویروس تبدیل کرد، هنوز در حافظه مردمی داغ و زنده است و جان می‌گیرد.
برای همین است که برخی تحلیل‌گران می‌گویند خامنه‌ای «صدای انقلاب» مردم را شنیده، به تکاپوی بیشتر افتاده، طرح‌های نو در انداخته است تا بلکه این حکومت «ماندگار» باشد.

اگرچه فعلا صدای کاندیداهای انتخابات در مناظره‌ها، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی را پر کرده است؛ صدایی که البته حتی از سوی برخی طرفداران جمهوری اسلامی و حامیان خامنه‌ای هم «نمایش» توصیف می‌شود. در این میان هم برخی فرازهای اظهارات خامنه‌ای در سال‌گرد درگذشت خمینی و در نزدیکی انتخابات، ‌‌کم‌رنگ ماند؛ گفته‌هایی که می‌تواند تغییر را در آینده ایران رقم زند.

از میان این بخش‌ها می‌توان به اظهارات «رضا علیجانی» فعال سیاسی در شبکه اجتماعی «کلاب هاوس» مثال آورد که در اشاره به اظهارات علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را «حاکم مطلق»، «خودشیفته» و «دیکتاتور» خواند که از «ولادیمیر پوتین» روسیه، «معمر قذافی» لیبی و «صدام حسین» عراق پیچیده‌تر است که «زور» و «تزویر» را هم‌زمان دارا است: «او مثل یک دیکتاتور خودشیفته جدا افتاده از مردم صحبت کرد. در کل اظهارات‌اش یک کلمه درباره ایران، زندگی زحمت‌کشان و آزادی نبود. انگار که او در پیله‌ای زندگی می‌کند و از زندگی مردم بی‌خبر است و شکاف طبقاتی را انحراف جامعه می‌خواند.»

در بخشی دیگر از صحبت‌های خامنه‌ای، او به «حکومت مردمی» و «حکومت دینی» پرداخته و آن‌هایی را که مدافع حکومت دینی بدون مردم‌سالاری هستند، «داعش» دانست. خامنه‌ای در بخشی دیگر از صحبت‌هایش به لزوم و نیاز وجود پشتوانه‌ مردمی برای حکومت‌ها اشاره کرد که البته اگر طرفداری نکنند «مجبورند با شمشیر و شلاق زندگی کنند؛ یعنی امکان ادامه حکومت نیست.» رهبر جمهوری اسلامی «راز ماندگاری» این نظام سیاسی را هم «جمهوری» و «اسلامی» دانست.

البته علیجانی همین اظهارات را به خامنه‌ای برگرداند: «اگر اسلام بدون جمهوری می‌شود داعش، که شما سمبل آن هستید. خمینی یک‌جا می‌گفت "میزان رای ملت است" و بعدتر گفت "اگر مردم حرفی بزنند و اسلام حرفی دیگر، مقابل همه می‌ایستم." خب مردم معنایی ندارد. اگر اسلام منهای مردم اصالت دارد پس شما داعش هستید.»‌
او به کشتار آبان ۹۸ هم اشاره کرد که نقش همان شمشیر و شلاق مورد نظر خامنه‌ای را ایفا کرد: «راز ماندگاری را جمهوری و اسلامی بودن خوانده است. نخیر، شما نه جمهوری هستید و نه اسلامی. راز ماندگاری شما چاه‌های نفت و سرکوب است.»

یکی دیگر از سخنرانان نقد اظهارات علی خامنه‌ای در کلاب هاوس، «محمدجواد اکبرین» پژوهش‌گر بود که او نیز با اشاره به چهار دهه اعدام و کشتار؛ از دهه شصت تا آبان ۹۸ به بخشی دیگر از اظهارات رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرد؛ وقتی خامنه‌ای از عدم تمایل برخی به شرکت در انتخابات به خاطر «دلخوری» صحبت کرده بود: «شما به کشتار صدها انسان در آبان ۹۸ و [شلیک به] هواپیمای اوکراینی و کوچک‌تر شدن سفره مردم و کشتار ۹۸، ۹۶ و دهه ۶۰ می‌گویید دلخوری؟ اوج توصیف او از فلاکت مردم ایران در جمهوری اسلامی به شکل عمومی و به شکل خاص در رهبری ایشان دلخوری است. از پشتوانه مردمی و شلاق صحبت می‌کند؛ شما که با سرنیزه حکومت کردید.»

تعبیرهای «تناقض‌گویی‌های خامنه‌ای» و «فریب موافقان» بخش دیگری از اظهارات اکبرین بود. اما پیش از آن گفت که خامنه‌ای مسئول تمام مسائل و مشکلات ایران است، او را «ام الفساد فسادها» خواند و به بخشی از صحبت‌های او پرداخت که با اشاره به نقل قولی از «علی» امام اول شیعیان، گفته بود: «در روش من و شیوه کار من دخالت کنید و نظر بدهید.»

اگرچه در قوانین جمهوری اسلامی «توهین به رهبری» جرم‌انگاری شده است و بسیاری از افراد را به همین اتهام، زندانی کرده‌اند. می‌توان به چند نمونه از این نظرها و دخالت‌ها اشاره کرد که واکنش به آن‌ها حذف، زندان و تبعید بود.

نامه «احمد زیدآبادی» روزنامه‌نگار خطاب به علی خامنه‌ای سال ۱۳۸۶ منتشر شد؛ نامه‌ای جنجالی با طرح پرسش از رهبر جمهوری اسلامی که منجر به شش سال حبس و شکنجه زیر دست بازجویان برای «عذرخواهی از رهبر» شد. ۱۴ فعال مدنی و سیاسی در سال ۱۳۹۸ با انتشار نامه‌ای خواستار تغییر قانون اساسی و استعفای خامنه‌ای شدند، اما سرنوشت آن‌ها هم به حبس کشیده شد. در نمونه‌ای دیگر می‌توان به نامه ۱۰ صفحه‌ای ۱۳۵ نفر از نمایندگان مجلس ششم پرداخت که مثل هشداری از وخامت شرایط بود. رد صلاحیت آن‌ها، پاسخ خامنه‌ای بود.

اکبرین به نمونه دیگری هم اشاره کرد که اگرچه خطاب به جمهوری اسلامی و شخص «اکبر هاشمی‌رفسنجانی» رییس‌جمهور وقت نوشته شده بود؛ اما پاسخ امضاکنندگان هم اعمال سرکوب و خشونت بود: «در سال ۱۳۶۹ آن نامه ۹۰ امضایی منتشر شد که بسیاری از شخصیت‌های ملی آن را امضا کرده بودند. نتیجه آن اما بازداشت و انتقال به زندان "توحید" و اخذ اعترافات تلویزیونی بود که چرا هشدار داده‌اید درباره آینده نظام؟»

اگرچه هر کدام از این فرازهای اظهارات علی خامنه‌ای می‌تواند «تناقض‌گویی» یا «فریب» تعبیر شود، اما شاید یکی از مهم‌ترین نکات دیگر آخرین مواضع خامنه‌ای را بتوان به اظهارنظر «بهزاد نبوی» ارجاع داد که می‌گوید شاید در آینده انتخاباتی هم وجود نداشته باشد.

نبوی، از اعضای ارشد سازمان «مجاهدین انقلاب اسلامی» و نماینده مجلس ششم معتقد است که «مهم‌ترین» بخش نظرات خامنه‌ای، نه اعاده حیثیت از کاندیداهای احراز صلاحیت نشده، بلکه مطلب مهم‌تر که به‌نظر می‌رسد از حالت کتمان خارج و اولین بار در یک‌ تریبون عمومی و از زبان عالی‌ترین مقام اعلام‌ شد و باید به عنوان سرآغاز رسمی کلید خوردن تغییر جمهوری اسلامی به فرم جدید حکومت اسلامی آن را برجسته نمود، در یک‌ فراز از صحبت‌های رهبری کوتاه بیان شد؛ آن‌جا که گفتند: «جمهوری اسلامی همان‌ مردم‌سالاری دینی است که نماد و تجلی جمهوریت آن فعلا در انتخابات می‌باشد که در آینده ممکن است انتخابات نداشته باشیم؛ ولی در شکل دیگری مردم‌سالاری و انتخابات و جمهوریت متجلی گردد.»

خامنه‌ای در روزگاری که بسیاری به فردای پس از او و جمهوری اسلامی می‌اندیشند، در آخرین اظهارات خود پیش از انتخابات ۱۴۰۰ پشت به این جمله‌ از «نهج‌البلاغه»، گفته‌ها و نوشته‌های امام اول شیعیان، روی به دوربین نشست: «رعیت اصلاح نمی‌شود؛ مگر آنکه زمام‌داران اصلاح شوند» و در اقتدا به محمدعلی شاه قاجار با «رعیت» خواندن مردم، جمهوری را با محوریت انتخابات، به توپ بست.

منبع: آیدا قجر - ايران وايرفیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 229507] [تاريخ انتشار: نوزدهم خرداد ۱۴۰۰ برابر با نهم ژوئن ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم خرداد ۱۴۰۰ برابر با يازدهم ژوئن ۲۰۲۱ ، 01:55:26 توسط شمروس
خامنه‌ای عراقی چاره دردش خودکشی است حالا یا خودش اوردوز کند یا برادران سپاه آور دوزش کنند بدین ترتیب راه برای آزادی مردم بدون خون ریزی باز می شود در غیر این صورت برادران لبنانی بسیجی باید منتظر جر خوردن بدست مردم 43سال شهید داده باشید
نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۴۰۰ برابر با نهم ژوئن ۲۰۲۱ ، 11:02:53 توسط گویا
..... به توپ بستن دین و ایران و آزادی و ناموس و فرهنگ و بزرگان این سرزمین بسیار پیشتر از اینها انجام شده است. شما دلتان خوش است که تاکنون گماشتگان علی خامنه ای درشورای نگهبان صلاحیت چند نفر که نظر آنها در راستای منافع نظام و رهبری بوده است را تایید می نمودند و شما نیز با واجب دانستن رای، با انتخاب یکی از آنها از بین بد و بدتر در سرنوشت خود شریک بوده اید!!
نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۴۰۰ برابر با نهم ژوئن ۲۰۲۱ ، 09:00:15 توسط آذر
وحشیگری، کشتار، شکنجه، زندان و انواع سرکوبهای بیرحمانه در ذات و ماهیت دولت دینی اسلامی است. داعش باشد یا ج-ا، طالبان باشد یا دولت عربستان سعودی. خامنه ای شیاد خودش از اول موجودیت ج-ا، در کشتار هزاران انسان نقش داشته است.خامنه‌ای بود که در آبانماه سال ۹۸ دستور سرکوب و کشتار مردم را صادر کرد که در جریان آن هزاران تن کشته و زخمی شدند و هزاران تن زیر شکنجه به بند کشیده شدند. نگاه کنید و ببینید همین رئیسی، سوگلی‌ جدید در خیمه‌شب بازی انتخاباتی جاری، از جلادان و جنایتکاران شهره‌ای است که مستقیماً در کشتار چندین هزار زندانی سیاسی در سال ۶۷ نقش داشته است. گزارشهای رنگارنگ اطلاعاتی و نظرسنجی ج-ا،حاکی است که هر چه به برگزاری خیمه‌شب‌بازی نزدیکتر شده، از تعداد افرادی که تمایلی به شرکت در این نمایش مسخره دارند، کاسته شده است. شاید تعداد اندکی روستایی در مناطق ایران گوش شنوایی برای شنیدن اراجیف ج-ا، وجود داشته باشد، اما برای دهها میلیون تن از مردم که دیگر به دین و مذهب باور ندارند، یا اگر دین باوراند، آگاه شده‌اند که دین، امر شخصی آنهاست و ربطی به حکومت اسلامی ندارد،.... خُب رأی دادن برای چی وکی؟!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
در کمتر از سه ساعت، تعداد ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار رای را به آمار دروغین انتخابات اضافه کردند 
 چرا علی خامنه‌ای تا این حد از ۲۸ خرداد شادمان است؟
 آیا «بیت» تَرَک برداشته است؟
نشانه‌های شکاف در هسته سخت قدرت
واکنش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به رسوایی چهار میلیون رای باطله 
 خامنه‌ای از رئیسی چه می‌خواهد؟
 پس‌لرزه‌های سیاسی «تحقیر ۱۴۰۰»
پایان دو گفتمان
   ناهمخوانی عجیب میان مجموع آرای نامزدها با رقم کل آراء؛ بیش‌از ۴۴۶هزار رای 
 قالیباف: خامنه‌ای صحنه‌گردان انتخابات بود
 عباس عبدی: میزان مشارکت 43 درصد است
درگیری های خبابانب میان مردم و نیروهای ضد شورش در یاسوج
 تملق گویی ها و خالی بندی های وزیر بهداشت تمامی ندارد
 خوشحالی علم الهدی از پیروزی دامادش آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی