رای بی رای
طبرزدی : تحریم ملی انتخابات سرآغاز جنبش مردم ایران برای گذار به یک دموکراسی سکولار است


رادیو فرانسه: حشمت‌الله طبرزدی : تحریم ملی انتخابات در ایران، آن را به یک همه‌پرسی جهت نه گفتن به جمهوری اسلامی تبدیل کرده است. در نتیجۀ این حرکت ملی، حکومت اسلامی در صحنۀ بین‌المللی منزوی‌تر خواهد شد و در داخل مردم به اتحاد و ارادۀ خود و تاثیر مثبت آن بیشتر پی خواهند برد. این گسست یک جنبش اجتماعی بزرگ را برای گذار به یک دموکراسی سکولار در پی خواهد داشت و در عین حال مناسبات قدرت را قطبی‌تر و ریزش نیروهای وابسته به رژیم را شدیدتر خواهد نمود.

رهبر حکومت اسلامی ایران، علی خامنه‌ای، به اشکال مختلف می‌کوشد نشان دهد که او نقشی در نحوۀ برگزاری انتخابات پیش‌رو و احتمالاً نتیجۀ قابل پیش بینی آن ندارد. برای این منظور او به نحوۀ عدم احراز صلاحیت برخی نمایندگان از سوی شورای نگهبان انتقاد یا اظهارات نمایندۀ خود را در خصوص گزینش نامزد اصلح تکذیب می کند. ولی در عین حال علی خامنه‌ای تحریم انتخابات را گناه کبیره می داند و حتی دادن رأی ممتنع را حرام می‌خواند. صرف‌نظر از این که اساساً چنین "انتخاباتی" که در آن مردم ناچارند تنها به گزینه حکومت رأی (مثبت) بدهند، مصداق انتخاب آزاد است یا اجبار، اما، به نظر می رسد که رهبر حکومت اسلامی نتیجه و تبعات همین انتخابات را بیشتر متوجه خود و موقعیت خود و به تبع کل نظام اسلامی ایران می‌داند. چرا؟

در پاسخ به این پرسش و پرسش‌های دیگر، حشمت‌الله طبرزدی، تحلیلگر و فعال سیاسی در ایران، از جمله گفته است :

"تلاش آقای خامنه‌ای برای نشان دادن بیطرفی خود در انتخابات پیش رو بیشتر به لطیفه می‌ماند. هم اعضای شورای نگهبان که وظیفۀ تأئید صلاحیت نامزدها را دارند، گماردگان او هستند هم ضابطین دستگاه‌های امنیتی که بر اساس گزارش‌های آنها صلاحیت نامزدها از سوی شورای نگهبان تأئید یا رد می‌شود. حتی باصطلاح انتقاد اخیر رهبر به شورای نگهبان بیشتر اظهاراتی اخلاقی بود مبنی بر این که مثلاً به خانواده‌های برخی نامزدهای رد صلاحیت شده جفا شده بی آنکه رهبر جمهوری اسلامی از شورای نگهبان بخواهد که صلاحیت آنان را تأئید کند."

حشمت الله طبرزدی در جای دیگری از سخنانش می‌افزاید که رهبر جمهوری اسلامی ایران می‌کوشد که در هر حال %ابراهیم رئیسی را آنهم با رأی بالای ٥٠ درصد از صندوق‌های رأی بیرون آورد.% او سپس می افزاید : "اما، آنچه در کوچه و خیابان و جامعه مشاهده می‌کنم این است که همه می‌گویند در انتخابات شرکت نمی‌کنند و این اولین بار است که شاهد چنین اتفاقی در کشور پس از تأسیس جمهوری اسلامی یعنی از فروردین ماه ٥٨ تاکنون هستیم. اولین پی آمد تحریم ملی انتخابات این خواهد بود که دیگر کسانی چون ظریف نخواهند توانست در خارج از ایران و در صحنۀ بین‌المللی خود را نمایندۀ اکثریت مردم ایران معرفی کنند. تحریم ملی انتخابات لطمۀ بزرگی به جمهوری اسلامی در مذاکرات بین المللی و زیاده‌خواهی‌های آن وارد می‌آورد. در داخل نیز تحریم ملی انتخابات باعث می‌شود که مردم بیش از گذشته به اراده و اتحاد خود و تاثیر سیاسی آن پی ببرند و در پی آن یک جنبش اجتماعی قدرتمند برای برگزاری یک همه‌پرسی تحت نظارت سازمان ملل برای گذار به یک دموکراسی سکولار شکل خواهد گرفت."

حشمت الله طبرزدی در ادامه افزوده است : "برای اولین بار مردم ایران آگاهانه کلیت نظام اسلامی را به چالش کشیده‌اند و به کل نظام حاکم و دستگاه‌های تبلیغانی آن صراحتاً می‌گویند : نه، نه به جمهوری اسلامی، نه به رفتار، عملکرد و کارنامۀ جمهوری اسلامی."

حشمت الله طبرزدی از این آگاهی عمومی به عنوان یک گسست اجتماعی یاد می‌کند و می افزاید که رژیم اسلامی هم می‌داند که انتخابات پیش رو یک همه‌پرسی جهت نه گفتن به نظام اسلامی حاکم بر کشور است. ولی این اقدام مقدمات یک جنبش به مراتب گسترده‌تر در آینده نزدیک است که طی آن شاهد قطبی شدن فزایندۀ مناسبات سیاسی قدرت در کشور خواهیم بود که یک سوی آن امارات اسلامی به رهبری علی خامنه‌ای قرار خواهد داشت و در مقابل آن کلیت جامعه‌ای که می‌خواهد از وضع موجود به یک دموکراسی غیردینی و عرفیگرا گذار کند."

به گمان حشمت‌الله طبرزدی این تحول بزرگ با ریزش شدید نیروهای درون ساخت قدرت اسلامی نیز همراه خواهد بود که در نتیجۀ آن نه فقط اصلاح‌طلب‌ها، بلکه حتی عناصر و جریانات اصولگرا بیش از گذشته از هستۀ اصلی و متصلب قدرت فاصله خواهند گرفت و به صفوف مردم خواهند پیوست.
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 229552] [تاريخ انتشار: نوزدهم خرداد ۱۴۰۰ برابر با نهم ژوئن ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيستم خرداد ۱۴۰۰ برابر با دهم ژوئن ۲۰۲۱ ، 00:18:26 توسط Michael
Mr. Tabarzadi is on something. He is underestimating the punishment which every member of this regime will be facing for forty years of crime. This person with a history of aiding this regime to get established is now trying to do a backflip. He is relying on UN who is responsible for a massacre in Rwanda where 800,000 people were killed under their watch. Iranians will continue reading poetry and will not participate in what Mr. Tabarzadi is preaching. Change in Iran will be bloody and brutal. All forty years of this regime's crimes were committed while UN was there and Iran has been a member . Michael
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
بیسوادی رئیسی در همه سحنرانی های آشکار است:
آنچه امروز از حلقوم رهبری میرون می یاد دقیقاً خواست مردم است
پیام تشکر رونالدو به علی دایی 
 آیا «بیت» تَرَک برداشته است؟
نشانه‌های شکاف در هسته سخت قدرت
 تملق گویی ها و خالی بندی های وزیر بهداشت تمامی ندارد
حکم مترجم ارتش آمریکا که اطلاعات عوامل کشتن قاسم سلیمانی را لو داده بود، صادر شد 
آیا کسی میفهمد آیت الله اعدام (رئیسی) چه میگوید؟!
 از وحید حقانیان چه می‌دانیم؛ پیشکاری که از عکس به متن آمد
تریاک در جعبه پیتزا؛ کشف باند مواد مخدر ایرانی در اتریش 
 چه افراد و نهادهاي پشت سر هفت هزار ماينر هستند؟ + فیلم
 کراوات غلامرضا تختی، معضل رسانه سپاه
 هسته احتمالی کابینه ابراهیم رئیسی؛ سهام‌داران جبهه انقلابی
 خبر هدیه لاکچری امیرقطر به رئیسی جعلی از آب در آمدآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی