"صدا و سیما" و شبکۀ امامان جماعت برای انتخاب ابراهیم رئیسی بسیج شده‌اند


در حالی که صدا و سیمای جمهوری اسلامی تمامی امکانات را برای تبلیغ به نفع ابراهیم رئیسی بسیج کرده، مرحلۀ "کارزار انتخابات" همچنان بی‌رنگ و بی‌محتوا، به آخرین هفتۀ خود می‌رسد. قرار است که تلویزیون سومین و آخرین مناظرۀ هفت نامزد را روز شنبۀ آینده – ۲۲ خرداد- برگزار کند. موضوع اصلی این برنامه "دغدغه‌های مردم" اعلام شده است.

به گزارش رادیو فرانسه، به غیر از دو دوره انتخابات ریاست جمهوری که بدون هیچ رقابتی به پیروزی خامنه‌ای انجامید (۱۳۶٠ و ۱۳۶۴)، امسال اولین باری است که صدا و سیمای جمهوری اسلامی از همان آغاز به طور کاملاً صریح و علنی به نفع یکی از نامزدها موضع‌گیری کرده است. در انتخابات گذشته، حتی اگر گزینۀ صدا و سیما معلوم بود اما چنین صراحت و سماجتی در تبلیغات دیده نمی‌شد.

شبکۀ روحانیت در خدمت رئیسی
در حالی که ابراهیم رئیسی دستور داده است که برایش پوستر تبلیغاتی چاپ نکنند و پول آن را برای "تشویق مردم به مشارکت در انتخابات" هزینه کنند، تبلیغات مستقیم و غیرمستقیم به نفع او، تمامی رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی و بخش بزرگی از شبکه‌های اجتماعی (از قبیل کانال سپاه پاسداران و صدها کانال مشابه) را پوشانده است. همچنین شبکۀ سراسری امامان جمعه و بسیاری از روحانیون سرشناس وظیفۀ تبلیغ برای همکار خود را به عهده گرفته‌اند.

موحدی کرمانی، عضو ٩٠ سالۀ مجمع تشخیص مصلحت از اهانت به ابراهیم رئیسی انتقاد کرده و ایراد گرفتن به سواد و تحصیلات وی را "دروغ و جسارت" دانسته و با لحنی پیامبرانه به نامزدها هشدار داده است که "بترسید که گرفتار رد صلاحیت خود توسط شورای نگهبان شوید که در این صورت مبتلا به رسوایی و خواری در دنیا و عذاب الهی در آخرت خواهید شد". موحدی کرمانی با دفاع از کارنامۀ رئیسی در قوۀ قضاییه گفته است که او "مچ دزدها و گردن کلفت‌ها را گرفت و همه را به محاکمه کشاند و اموالی که دزدیده بودند را به بیت‌المال برگرداند".

رئیسی که در ادامۀ سفرهای انتخاباتی خود به کرمانشاه رفته بود، خطاب به مردم این استان گفت: "اگر دولت‌های قبلی وظایف خود را درست انجام می‌دادند وضع استان کرمانشاه بهتر از امروز بود".

تبلیغات سیاه، فتنۀ سفید
تبلیغات ابراهیم رئیسی یا شعارهای کلی است و یا حمله به دولت روحانی. به طور کلی همۀ نامزدهای اصولگرا و حتی تا اندازه‌ای دو کاندیدای دیگر، آسان‌ترین راه برای توضیح علت مشکلات را پیش کشیدن مسئولیت دولت‌های قبلی و متهم کردن دیگران دانسته‌اند. ابراهیم رئیسی حتی گران شدن بنزین در آبان ٩٨ را تماماً به گردن دولت روحانی انداخته و گفته است که وقتی این "طرح به شورای هماهنگی سران قوا آمد، من سه بار اعتراض کردم... اما آنها گفتند این موضوع در دولت تصویب شده"...

در مقابل، خبرگزاری ایرنا که از دولت روحانی دفاع می‌کند، این نوع اظهارات را "تبلیغات سیاه" نامیده و توضح داده است که "پروپاگاندای سیاه، بهره‌گیری از اخبار جعلی و شایعه‌ها و اساسا ارائه اخبار کذب و از اساس دروغ برای مردم است".

قبلاً خبرگزاری فارس که در جبهۀ اصولگرایان قرار دارد در مورد خطر "فتنۀ سفید" از سوی اصلاح‌طلبان هشدار داده بود. با اینحال، در این روزها آنچه در عرصۀ تبلیغات انتخاباتی جلب نظر می‌کند، سکوت اصلاح‌طلبان است.

دو روز قبل، شخصی به نام جمشید ایرانی، به عنوان دبیرکل "حزب فرزندان ایران زمین"، گفت که "جبهه اصلاح‌طلبان ایران" از محسن مهرعلیزاده حمایت می‌کند. "جبهه اصلاح طلبان ایران" با "جبهه اصلاحات ایران" تفاوت دارد. نه "حزب فرزندان ایران زمین" و نه "جبهه اصلاح طلبان ایران" هیچکدام دارای هویت سیاسی محکمی نیستند.

همتی: با جو بایدن دیدار خواهم کرد
مبارزه با فساد همچنان یکی از شعارهای کلی همۀ نامزدهاست. در حالی که علیرضا زاکانی در شهر مشهد از "مافیای هفت‌سر" قدرت و ثروت سخن گفته، علی نیکزاد، یکی از مسئولان اصلی تبلیغات ابراهیم رئیسی، در شهر زنجان گفته است: "این چه دولتی است که برادر رئیس دولت، برادر معاون دولت، داماد وزیر، دزدی کرده‌اند و امروزه در زندان تشریف دارند؟ این چه دولتی است که نزدیکان این دولت در کار مافیای واردات موز به کشور هستند؟"...

علی نیکزاد همچنین به همتی حمله برده و پرسیده است که "چرا یازده نفر بیش از ٩٠هزار میلیارد تومان وام گرفته‌اند ولی راضی نیستند این پول‌ها را پس بدهند؟"

عبدالناصر همتی که تا قبل از ورود به کارزار انتخابات، ریاست بانک مرکزی را به عهده داشت، چند ماه قبل گفته بود که ۱۱ بدهکار بزرگ بانکی با ۹۰ هزار میلیارد تومان بدهی در کشور وجود دارد. هویت این بدهکاران معلوم نیست.

همتی در مصاحبه‌ای که به تازگی با آسوشیتد پرس انجام داده گفته است که اگر در انتخابات پیروز شود، مایل است با جو بایدن دیدار کند، اما لازم است که واشنگتن "سیگنال‌های بهتری و قوی‌تری ارسال کند".

فرهنگ مناظره در کشور جا نیفتاده است
در انتظار آخرین مناظره، تقریباً همۀ نامزدها (به غیر از رئیسی) از شیوۀ برگزاری مناظره‌های قبلی انتقاد کرده‌اند. حتی سعید جلیلی گفته است که این نوع مناظره هیچ کمکی به انتخاب مردم نمی‌کند. ناصر همتی مناظره‌ها را با "مسابقه هفتگی" مقایسه کرده و امیرحسین قاضی زاده هاشمی گفته است که با این روش، "تفاوت نگاه نامزدها مشخص نمی‌شود".

خبرگزاری ایرنا که با تمام قوا از دولت روحانی دفاع می‌کند، روش صدا و سیما را "غیرحرفه‌ای و غیراخلاقی" توصیف می‌کند و می‌نویسد: "مشخص نیست پرسش‌های مناظرات از سوی صداوسیما مطرح شده یا نهادهای دیگر هم در آن نقش داشته‌اند؟"

روح‌الله جمعه‌ای، مشاور وزیر کشور صریحاً گفته است که ستاد انتخابات و وزارت کشور در تهیه سؤالات نقشی نداشته‌اند. او می‌گوید: "اکثر اقدامات ما اقتباس از کشورهای دیگر است... مناظرات ریاست جمهوری هم به نظر از انتخابات آمریکا گرته برداری شده" با این تفاوت که در آمریکا "ساختار برگزاری مناظره‌ها غیرحکومتی است". به عقیدۀ مشاور وزیر کشور مشکل اصلی ناشی از "جا نیفتادن فرهنگ مناظره در کشور" است. به گفتۀ او در مناظره‌های اخیر "حتی به نظر می‌رسد نامزدها نمی‌دانند باید مجری را مخاطب خود قرار دهند یا دیگر نامزدها و یا مردمی که بینندۀ برنامه هستند"...

به عقیدۀ غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، مسئولان صدا و سیما همانطور به مناظره‌ها نگاه می‌کنند که به برنامه‌هایی چون "کودک‌ شو" و "خندوانه".

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، در کانال تلگرامی خود نوشت: "مناظره دوم بدتر از مناظره اول. اینقدر بی‌کیفیت که صدای برخی از کاندیداها هم درآمد. البته به نظرم این روند، مطلوب عده‌ای محدود است. امیدی هم ندارم که اصلاح شود".

برخورد افکار ممنوع
تنها صدا و سیما نیست که دامنۀ مناظره‌ها را تنگ می‌کند. فرماندۀ پلیس تهران بزرگ - حسین رحیمی – گفته است نامزدها نباید راجع به گشت ارشاد حرفی بزنند. به گفتۀ او "این مسائل نباید برای جمع کردن رأی مورد استفاده گیرد". سعید نمکی وزیر بهداشت نیز از نامزدها خواسته است که "در بحث‌های سیاست‌زده به موضوع سلامت و کرونا ورود نکنند".

روزنامۀ "جمهوری اسلامی" در سرمقالۀ باز هم از فقدان رقابت در انتخابات گله کرده و در مورد خطر گسترش "فقه داعشی" هشدار داده است. این روزنامه با کنایه به اظهارات اخیر محسن اراکی نوشته است که برخی اعضای مجلس خبرگان هیچ نقشی برای مردم قائل نیستند. "جمهوری اسلامی" می‌نویسد که "این تفکر انحرافی" که به پشتوانۀ مردمی نظام اهمیتی نمی‌دهد، با اینکه طرفدارانی در حوزۀ علمیه قم دارد اما "با فقه اسلامی بیگانه است".

با اینهمه روزنامۀ کیهان چاپ تهران اطمینان می‌دهد که "جمهوری اسلامی اهل خیانت به آرای مردم نیست و گواه این مدعا رؤسای جمهور و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این ۴۲ سال است"...

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 229597] [تاريخ انتشار: بيستم خرداد ۱۴۰۰ برابر با دهم ژوئن ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيستم خرداد ۱۴۰۰ برابر با دهم ژوئن ۲۰۲۱ ، 19:24:03 توسط حقیقتگو
گدایان عبابردوش روضه خوان های تک تومانی که پیمان گوادلوپ ثروت و قدرت و بهشت نشینی درایران بخشید وحتی افغانستان و عراق و لیبی را هم تحویل دادتمام قد بعلیه مردم اقدام خواهند کرد درحقیقت محض نه به رای انها نیازدارند ونبه ه تحریم انتخابات بلکه اهداف چپاولگری وثروت اندوزی شان ادامه خواهند داد ..اکثریت مردم که خودشان مجرم اصلی درآنچه دراین چهل ودوساله بوقوع پیوسته است وروزگاررا به روزوشب کردن گذارانده اند و کشوررا دربست برباد داده اند و حصرشدن درکشورخودشان را پذیرفته اند وهیچ اقدام اساسی ادامه داربرعلیه حکومت عبابردوشان هزینه نکرده اند وتمامی فجایع وچپاولگری ها و جنایات عبابردوشان بدمشهدی و بدقمی را هضم کرده اند حالا دلخوشند که ما رای نمی دهیم و گدایان روضه خوان واقشارسپاه و بسیج شان ترس ووحشت شان می گیرد وبه مردم می گویند بفرمائید کشورایران تحویل خودتان باشد وما توبه وغلط کرده به مساجد بازمی گردیم !!برده اسلام وعبابردوشان شدن وکسب تکلیف شان ازانها درذات و افکارمردم نهادینه شده است وهفده رکعت نمازوستایش ازاسلام وگفته های عبردوشان وروئیت عبا وعمامه برای چندده میلیون مردم ایران امری واجب است
نوشته شده در تاريخ بيستم خرداد ۱۴۰۰ برابر با دهم ژوئن ۲۰۲۱ ، 18:05:10 توسط میرزا
تسلط بر علوم فقهی از جمله طهارات و خیارات در اداره جامعه نقش بسزایی دارند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
در کمتر از سه ساعت، تعداد ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار رای را به آمار دروغین انتخابات اضافه کردند 
 چرا علی خامنه‌ای تا این حد از ۲۸ خرداد شادمان است؟
 آیا «بیت» تَرَک برداشته است؟
نشانه‌های شکاف در هسته سخت قدرت
واکنش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به رسوایی چهار میلیون رای باطله 
 خامنه‌ای از رئیسی چه می‌خواهد؟
 پس‌لرزه‌های سیاسی «تحقیر ۱۴۰۰»
پایان دو گفتمان
   ناهمخوانی عجیب میان مجموع آرای نامزدها با رقم کل آراء؛ بیش‌از ۴۴۶هزار رای 
 قالیباف: خامنه‌ای صحنه‌گردان انتخابات بود
 عباس عبدی: میزان مشارکت 43 درصد است
درگیری های خبابانب میان مردم و نیروهای ضد شورش در یاسوج
 تملق گویی ها و خالی بندی های وزیر بهداشت تمامی ندارد
 خوشحالی علم الهدی از پیروزی دامادش آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی