دومینوی بی تدبیری در صنعت آب و برق ایران

محمدرضا محبوب فر
کارشناس بحران های محیطی

پشت پرده قطع مکرر برق و آب در ایران فشار توليدكنندگان برای دستیابی به يك هدف بزرگ یعنی افزايش قيمت آب و برق در کشور عنوان شده است. این در حالی است که متاسفانه به دنبال مشکلات حادث شده ناشی از نبود آب و برق در کشور و وجود مثلث شوم کرونا، گرما و قطعی برق، بحران اجتماعی عمیق تر شده است و باقیمانده سرمایه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و نظام نیز در حال از دست رفتن است و این یک واقعیت تلخی است که باید هرچه سریع تر فکری به حال آن کرد. در یک برهه قرار بود که مردم بدون پرداخت پول برق از نعمت برق برخوردار شوند این در حالی است که اکنون بدون بهره مندی از برق بهای مصرف آن را پرداخت می ‏‏‏کنند. متاسفانه آنچه که در مجلس شورای اسلامی شاهد بوده ایم این بود که کسب درآمد از استخراج رمزارز و صادارت برق را قانونی اعلام کرد و طرحی را برای کسب درآمد ۵۰۰ میلیون دلاری برای جهوری اسلامی ایران تصویب کرد.

خاموشی‏‏ ها و بی برقی در کشور به مردم آزاری منجر شده است و چنین صحنه ها و رفتارهای غم افزا روح و روان آن ها را مکدر کرده است. حتی علاوه بر قطعی برق، برنامه ‌ریزی‏ ها و اطلاعات قبلی که باید برای مردم صورت گیرد، متاسفانه زیر پا گذاشته می ‏شود و آنها را در شرایط دشواری قرار می ‏دهد و به سردرگمی آن‏ ها دامن می ‏زند، یعنی علی ‌رغم این که خاموشی‏ ها بنا براطلاع قبلی بوده و جدول خاموشی ‏ها نیز منتشر شده و برنامه ریزی صورت گرفته است در خود قطعی برق نیز وضعیت نابسامانی وجود دارد و این موضوع مدیریت نمی ‏شود.

اوج گرفتن مصرف علت خاموشی ها در ایران اعلام شده است، اما براساس گزارش‌ های بین ‌المللی و مقایسه مصرف برق ایرانیان، سرانه مصرف برق سالانه ایرانی ‌ها کمتر از میانگین جهانی است. متاسفانه مسئولان کشور معمولا عادت دارند که بحران را با فرافکنی و بحران ‌سازی پاسخ دهند. مسائل حاکمیتی و مدیریتی و تحریم ها و خشکسالی از جمله علل خاموشی ‌ها در ایران هستند و اوضاع بدتر هم خواهد شد اگر مسائل مطرح شده مرتفع نگردد. از طرفی، دولت و حکومت جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه پیش بینی و آمادگی برای مواجهه با شرایط کنونی نداشته است. اکنون کشور وارد فاز خشکسالی و بی آبی دایمی شده است و نیروگاه ‏های برق آبی که به تعمیر نیاز داشتند از مدار انرژی خارج شدند که از جمله دلایل قطعی برق محسوب می‏ شود.

در گرمای شدید تابستان قطعی گسترده برق شهرهای ایران را یکی پس از دیگری در خاموشی فرو برده است، ‌ آب قطع می‌ شود و کولرها خاموش می شوند، و بیماران در بیمارستان‌ها در خطر مرگ قرار می‌ گیرند. در حال حاضر قطعی برق مشکلات بسیاری را در بیمارستان‏ ها به ویژه بخش آی سی یو مراکز درمانی ایجاد کرده است به طوری که بیماران کرونایی با مشکل مواجه و تلف شده اند، حتی زندگی عادی مردم نیز با اختلال مواجه شده است. امروز وضع به جایی رسیده است که حکومت و دولت، ناتوان در تامین نیازهای ابتدایی مردم است. مردم ایران به دنبال امکانات اولیه زندگی از جمله آب، برق و واکسن هستند در حالی که این امکانات نخستین یکی پس ازدیگری از مردم ستانده می‏ شود و بر رنج آن‏ ها می ‏افزاید. برق ساعت ها و در برخی شهرها از جمله تهران در چندین نوبت قطع می شود. مردم می گویند خیلی از وسایل برقی خانه‌ هایشان سوخته‌ اند. محیط شهرهای ایران اغلب کارگری است و مشخص است که در این وضعیت اقتصادی وقتی یک وسیله برقی خراب می ‌شود چه فشاری به خانواده‌ ها می ‌آید.

تابستان داغ و بی ‌برقی در گرمای 40 درجه سانتی گراد و بیش از ۵۰ درجه سانتی ‌گراد در شهرهای جنوبی ایران مردم را کلافه کرده است. افزایش دما به ویژه در شهرهای شمالی کشور شدت یافته است و قطعی ‏های بی وقفه برق مردم را آزرده‌ خاطر کرده است. با وجود شرایط کمبود آب در کشور مردم در بعضی از شهرهای استان خوزستان در کنار میادین نفتی در صف تهیه گالن آب هستند و حتی بیش از ۳۰۰ نقطه شهری نیز با بحران قطعی آب مواجه شده ‌اند. در استان اصفهان همچنان کشاورزان مقابل شرکت آب‌ منطقه‌ ای تجمع کردند که پاسخ حقابه محیط‌ زیستی آن‏ ها با برخوردهای خشونت آمیز همراه بوده است. اظهارات اخیر مدیرعامل آب و فاضلاب کشور هم به درد و رنج مردم افزوده است. هنگامی که آن‏ ها صحبت ‏های این فرد مسئول را درباره نرسیدن به شرایط کوپنی شدن آب می ‏شنوند، بیشتر نگران می ‏شوند به طوری که باید منتظراین اتفاق هم باشند. همزمان با ادامه نارضایتی‌ مردم در نقاط مختلف ایران به دلیل قطعی مکرر برق، حسن روحانی، رییس جمهور می گوید بخشی از عوامل قطعی برق ناخواسته و غیرارادی است و این وضعیت را در اروپا هم مشاهده کرده است و گاهاً دیده است برق شهرهای اروپایی تا 24 ساعت قطع شده است. البته چنین به نظر می رسد او با چنین اظهاراتی تلویحاً خبر از قطعی قریب الوقوع سراسری برق در کشور می دهد.

گستردگی خاموشی ‏های ناشی از قطعی برق در روزها و هفته های آینده حتمی است. این خاموشی‏ ها حداقل ظرف یک ماه آینده و حداکثر تا پایان تابستان ادامه دارد و در دو هفته آینده بی ‌آبی و جیره‌ بندی آب نیز بر وضعیت کنونی افزوده می ‏شود و این شرایط برای شهرهای اصفهان، تهران، و تعدادی از شهرهای کشور برقرار خواهد بود. در این شرایط، وزارت نیرو باید نسبت به برنامه اعلامی خاموشی‌ ها پایبند باشد چراکه مردم باید بتوانند زندگی و کسب ‌و کار خود را در شرایط بحرانی مدیریت و برای مشکلات خود تدبیر لازم را اتخاذ کنند و این بی ‌برنامگی در قطع برق و حتی آب مردم را کلافه کرده است. اطلاع‌ رسانی‏ ها و برنامه‏ های وزارت نیرو باید به سمت صرفه جویی سوق پیدا کند به طوری که مردم را باید بیش از گذشته نسبت به امر صرفه‌ جویی تشویق کند و از طرفی اشتراک سازمان‏ها، نهادها و مشترکین پرمصرف باید از مدار استفاده خارج و از طرفی استخراج رمز ارز در مزارع ماینر نیز باید متوقف شود. در حال حاضر۴۰ درصد برق کشورعراق را کشور ایران تامین می‏ کند، عراق نیز به دلیل تحریم ها هزینه ای بابت برق به ایران پرداخت نمی کند و اینجاست که مفهوم «چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است» مصداق عینی پیدا می‎ کند.

امروز توان مالی و اقتصادی مردم ایران تضعیف شده است و بخش اعظمی از جامعه با فقر، محرومیت و بیماری کرونا دست به گریبان هستند. در پی بحران قطعی برق، حسن روحانی، رییس جمهور می ‌گوید علت خشکسالی است و باید تحمل کرد و در عین حال از مدرم عذرخواهی و دلجویی می کند، فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد تولید برق را در شرایط فعلی زیان ‌ده می داند و محمدحسن متولی زاده، مدیرعامل توانیر هم گفت دولت توان مالی جهت سرمایه‌ گذاری برای افزایش تولید در دست ندارد و شرکت های خصوصی نیز علاقه ای به سرمایه گذاری در بخش تولید برق ندارند. همزمان با پیگیری ‌های بی‌ ثمر و بی حاصل مقامات دولتی و حکومتی در ایران، اعتراض‌ های مردم کشور ادامه دارد. درپی این اعتراضات، دادستان کل کشور مأمور پیگیری علت قطعی‌ برق شده است. حسن روحانی هم به اسحاق جهانگیری، معاون اول خود ماموریت داد معضل تامین برق را حل کند. جهانگیری هم می گوید تصمیم گرفته شده است که خاموشی‌ های برق در بخش صنعت اعمال شود و شرکت توانیر هم اعلام نموده میزان خاموشی ها به زودی کاهش پیدا می کند.

مردم می گویند آب، برق و واکسن از جمله نیازهای اولیه مردم هر کشوری است و با وجود جولان حجم گسترده‌ ای از چاه‏های نفت و گاز و این همه ثروت خدادادی، کشور نباید چنین وضعیتی پیدا کند. برای مقابله با خشکسالی و بی آبی و بی برقی در کشور باید مدیریت بحران را به کار گرفت، کارشناسان و متخصصین این حوزه باید فراخوانده شوند و مسئولان سیاست ‌زدگی را از برنامه‏ های خود حذف کنند و باید بدانیم پاسخ به اعتراضات گسترده مردم نسبت به قطع گسترده برق و آب برخوردهای خشونت ‌آمیز نیست. علاوه بر آن، با وجود قبض های برق ۴۰ میلیارد تومانی استخراج بیت ‌کوین برای یک ماه در کشور، نباید بجای متوقف کردن کار ماینرها، برق منازل مسکونی و واحدهای صنفی و کارخانه ها و صنایع و کارگاه های تولیدی و صنعتی را قطع کرد.

بی برقی و بی آبی لایق کشوری مثل ايران که قطب ترانزيت انرژی در خاورميانه محسوب می شود، نیست. اکنون صدای قحطی آب و برق در کشور خیلی بلندتر و واضح تر و دردناک تر شنیده می شود. هیچ ایده و فکر و برنامه ای هم از سوی دولت و حکومت برای وضعیت کنونی کشور وجود ندارد یا تاکنون ارائه نشده است. این نکته را نباید فراموش کرد که بازگشت کشور به عصر حجر و دوران غارنشینی ممکن نیست. این هشدار جدی است که حال جامعه و مردم خوب نیست و ویروس و آنفلوآنزای خشم مردم ایران شوخی بردار نیست. نخستین دلواپسی دولت فعلی و دولت جدید باید قطعی فراگیر برق و آب در کشور باشد چون در یک جامعه خشمگین جز ویرانی چیزی وجود ندارد و در صورتی که در بر همین پاشنه بچرخد مردم بدون آب و برق یعنی ایران بی ایران!


 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 231085] [تاريخ انتشار: هفدهم تير ۱۴۰۰ برابر با هشتم ژوئيه ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگانآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی