متن کامل بیانیه دادستانی سوئد درباره اتهامات حمید نوریکمپین حقوق بشر در ایران

متن کامل ترجمه فارسی بیانیه مشترک دادستان عمومی سوئد درباره پیگیرد قضایی حمید نوری و اتهامات وارده از نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی تا جنایت جنگی و قتل

این بیانیه در تاریخ ۲۷ ‌ژوئیه ۲۰۲۱ از سوی دفتر دادستانی عمومی سوئد در اینجا منتشر شد و ترجمه متن کامل آن در زیر می آید:

امروز تصمیمی اتخاذ شده است مبنی بر پیگرد قضایی از یک شهروند ایرانی مظنون به ارتکاب جنایات جنگیِ بزرگ و قتل در ایران طی سال ۱۹۸۸. دادستانان عمومیِ سوئد کریستینا لیندهوف کارلسون و مارتینا وینزلو امروز بعدازظهر آماده ارائه‌ی توضیحاتی در این زمینه‌اند.

بخش ۱: جنایات جنگی

بین سال‌های ۱۹۸۱ و ۱۹۸۸، یک نزاع مسلحانه‌ی بین‌المللی میان ایران و عراق برقرار بود. در آخرین فاز این نزاع مسلحانه، ایران از چندین موضع مورد حمله قرار گرفت، از جمله در ۱۶ ژوئیه ۱۹۸۸، از طرف شاخه‌ی مسلحانه‌ی سازمان سیاسی موسوم به مجاهدین خلق ایران.

رهبر ایران آیت‌الله خمینی چندی بعد فرمانی صادر کرد برای اعدام همه‌ی آن دسته از زندانیانی که در زندان‌های ایران هوادار مجاهدین بودند و از نظر عقیدتی به مجاهدین وفاداری داشتند. از پی این فرمان، شمار زیادی از این گونه زندانیان در فاصله‌ی زمانی ۳۰ ژوئیه و ۱۶ اوت سال ۱۹۸۸ در زندان گوهردشت کرج اعدام شدند.

بر اساس کیفرخواست، در زمان این اعدام‌های دسته‌جمعی، مقامِ رسمی شخص متهم، دستیاریِ قائم مقامِ دادستان در زندان گوهردشت بود. متهمْ مظنون است به این که، به‌همراه سایر مرتکبان، در این اعدام‌های دسته‌جمعی شرکت کرده است و در این مقام، عامدانه سبب مرگ شمار زیادی از زندانیانی شده که هوادار مجاهدین بوده‌اند و همچنین،‌ درد و رنج سختی بر زندانیان تحمیل کرده که مصداق شکنجه و رفتار غیرانسانی انگاشته می‌شود.

کیفرخواست در ادامه بیان می‌کند که مجاهدین در نزاع مسلحانه‌ی بین‌المللی بین ایران و عراق نقش داشته است. حملات مجاهدین از درون قلمرو عراق صورت گرفت و با همکاریِ ارتش عراق به انجام رسید. ذکر شده است که بین آن نزاع مسلحانه و این اعدام‌های دسته‌جمعی رابطه‌ای وجود داشته است و به همین دلیل است که این اعمالْ مصداقِ ارتکابِ جنایتِ بزرگ و ناقضِ قوانین بشردوستانه‌ی بین‌المللی انگاشته می‌شود.

بخش ۲: قتل

زمانی در حد فاصل بین این اعدام‌های دسته‌جمعی و ۲۷ اوت ۱۹۸۸، رهبران ایران به این نتیجه رسیدند که دیگر زندانیان سیاسیِ محبوس در زندان‌های ایران که هوادار گروه‌های چپ‌گرای گوناگون بودند و از دید رهبران ایران مرتد دانسته می‌شدند، باید اعدام شوند. بدین ترتیب، شمار زیادی از این زندانیان در فاصله‌ی زمانی ۲۷ اوت و ۶ سپتامبر ۱۹۸۸ در زندان گوهردشت کرج اعدام شدند.

بر اساس کیفرخواستی که امروز صادر شد، متهم مظنون است به این که به همراه سایر مرتکبان، شمار زیادی از زندانیانی را که هوادار گروه‌های چپ‌گرای گوناگون بودند و مرتد دانسته می‌شدند، عامدانه کشته است. ‌این اعمالْ بر اساس قوانینِ کیفریِ سوئد در رده‌ی قتل قرار می‌گیرد زیرا مرتبط با نزاع مسلحانه تلقی نمی‌شوند.

دادستان عمومی کریستینا لیندهوف کارسون گفت: «جنایات جنگی در زمره‌ی جدی‌ترین اعمال مجرمانه به شمار می‌آیند؛ نه تنها در قوانین ملی ما بلکه همچنین در قوانین بین‌المللی. این نوع از جنایات چنان بزرگ تلقی می‌شوند که مستقل از اینکه چه کسی مرتکب‌شان شده یا کجا ارتکاب یافته‌اند، دادگاه‌های ملی می‌توانند و موظف اند هرجا لازم بود تحت پیگرد قرار دهند. بنابراین، پیگرد قانونی را در سوئد نیز می‌توان آغاز کرد؛ به‌حکم تعهدات بین‌المللی و اصلِ حوزه‌ی استحفاظی جهان‌شمول».

این دادستان عمومی افزود: «تحقیقات گسترده‌ای که به این کیفرخواست انجامیده است نشان می‌دهد که هرچند این اعمال در خارج از قلمرو سوئد ارتکاب یافته‌اند و آن‌هم سه دهه پیش، اما می‌توان آنها را موضوع پیگرد قانونی در سوئد قرار داد».

کریستینا لیندهوف کارلسون تصریح کرد:‌ «قانون‌گذاری داخلیِ سوئد شاملِ جنایات مربوط به جرم جنایت علیه بشریت که پیش از ۱ ژوئیه ۲۰۱۴ ارتکاب یافته اند نمی شود و نمی‌توان در این کیفرخواست به آنها اتکا کرد، زیرا اعمال مجرمانه‌ی ادعا‌شده پیش از آن تاریخ رخ داده اند. بنابراین، این کیفرخواست مربوط به جنایت بر علیه قوانین بین المللی، یعنی جنایات جنگی و همچنین مربوط به جنایت قتل است.»

قربانیان،‌ شاهدان و کارشناسان در این حوزه از اقصی نقاط جهان در روند دادرسی حضور خواهند یافت و حرف‌شان شنیده خواهد شد؛ روندی که انتظار می‌رود در روز ۱۰ اوت ۲۰۲۱ آغاز شود و تا آوریل ۲۰۲۲ ادامه یابد.

شماره‌ پرونده در دادگاه منطقه‌ای استکهلم: B 16255-19.

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 232337] [تاريخ انتشار: هشتم امرداد ۱۴۰۰ برابر با سی ام ژوئيه ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ نهم امرداد ۱۴۰۰ برابر با سی و يکم ژوئيه ۲۰۲۱ ، 02:44:17 توسط ایرانی
لطفا اطلاع رسانی شود که آیا دادگاه علنی و آنلاین است و چطور ایرانیان در سراسر دنیا میتونن جریان این دادگاه رو ببینند. این اولین باری خواهد بود که دنیا و بویژه ایرانیان شاهد محکومیت جنایتکاران ج.ا. در دادگاهی دمکراتیک با حضور قربانیان و شاهدین عینی و واقعی خواهندبود.
نوشته شده در تاريخ هشتم امرداد ۱۴۰۰ برابر با سی ام ژوئيه ۲۰۲۱ ، 22:58:16 توسط شهرام، سوئد
همه ایرانیان حقیقت جو و عدالت‌خواه نقطه شروع و علت آغازین تمامی آنچه را که در این مقاله گفته شد مدیون تلاش و پشتکار بی‌وقفه آقای ایرج مصداقی هستند.
نوشته شده در تاريخ هشتم امرداد ۱۴۰۰ برابر با سی ام ژوئيه ۲۰۲۱ ، 20:17:55 توسط حقیقتتگو
درحقیقت محض باید معضل جنایتگرحکومت خمینی نوری را برای سوئد را به ضربه زدن شهاب سنگ اسمانی برکشوروسرمایه داران و منافع کشورسوئد دانست اگرهمین فرد درآلمان و فرانسه و انگلیس بود با احترامات فائقه راهی ایران شده بود همانند قاتلین دکترشاپوربختیارو فریدون فرخزاد و ترورکننده گان رستوران میکونوس ودها مورد دیگرش !! اطراق گاه اینگونه تروریست های حکومت خمینی و خامنه ای درکشورآلمان درمسجدهامبورگ آلمان بوده و می باشد وتحت عنوان خدمه های کنسول گری ها و سفارتخانه ها وحوضه های مذهبی آزادنه درالمان ترددمی کنند..
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
کلاهبرداری حکومتی؛ گزارشی در مورد مصوبه واردات خودرو خارجی 
زورگویی و ضرب و شتم کارمند فرودگاه توسط عضو نیروی سپاه 
مقايسه صف واكسن برکت با واكسن سينوفارم 
 افشین محمدی دره‌شوری کیست؟/ مسبب صدور حکم اعدام نوید افکاری و مرگ شاهین ناصری چه می‌کند؟
کاریکاتور/  بدرقه اول مهر کودک در شرایطی که ایران در فقر و فلاکت آخوندی بسر میبرد
 دسترسی به اینترنت سخت شد / چرا فیلترشکن‌ها از کار افتادند؟
 این هم از سواد اسماعيلي رییس کمیسیون اجتماعي مجلس/ حتی تلفظ صحیح لایحه و طرح را نمیداند
 حتی یک نفر متقاضی دریافت اقامت در ایران نشد!
شهادت اولین فرزند در دادگاه حمید نوری؛ 'گل‌های داوودی داستان اعدام پدرم بود' 
 شاهین ناصری که بود؟
کارتون / رئیسی و وام یک میلیاردی!
منصوری نخستین فرمانده سپاه پاسداران :ما به بهانه جنگ توانستيم گروه‌هاى داخلى را سركوب كنيمآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی