دختر هندی به خاطر پوشیدن شلوار جین کشته شد 


نها پاسوان دوست داشت لباس‌های امروزی بپوشد

گزارش‌هایی از تعرض وحشیانه به دختران و زنان جوان توسط اعضای خانواده اخیرا در هند خبرساز شده است. این حوادث بار دیگر نشان می‌دهد که چقدر دختران و زنان حتی در خانه‌های خود در معرض خطر هستند.

هفتهٔ گذشته گفته شد اعضای خانوادهٔ پر‌جمعیتی در ایالت اوتار‌پرادش در شمال هند، نها پسوان، دختر ۱۷ ساله را تا سر حد مرگ کتک زدند چون نمی‌خواستند او شلوار جین بپوشد.

مادر او، شاکونتالا دوی پسوان، به بی‌بی‌سی هندی گفت در دهکدهٔ ساوریجی‌کارگ در ناحیهٔ دیوریا، یکی از کم‌توسعه‌ترین مناطق این ایالت، پدر‌بزرگ و عمو‌ها پس از درگیری بر سر لباس‌پوشیدن با دختر نوجوانش او را با چوب به شدت کتک زدند.

مادراین دختر ماجرا را چنین نقل می‌کند:"دخترم روزهٔ مذهبی گرفته بود. غروب شلوار جین با یک تاپ پوشید و مراسم مذهبی را به‌جا آورد. وقتی پدر‌بزرگ‌هایش به لباس و وضعیت ظاهر او اعتراض کردند نها به تندی جواب داد که شلوار جین برای پوشیدن است و او هم دلش می‌خواهد آن را بپوشد".

جر‌و‌بحث و دعوا بالا گرفت و به خشونت کشیده شد.

شاکونتالا دوی می‌گوید وقتی دخترش بیهوش شد فامیل‌های شوهرش اتوریکشا (موتور سه‌چرخه برای حمل‌و‌نقل) خبر کردند و گفتند او را به بیمارستان می‌برند.

"آنها نگذاشتند من همراهشان بروم، بستگانم را خبر کردم تا به بیمارستان ناحیه بروند و دنبال دخترم بگردند اما نتوانستند او را پیدا کنند".

شاکونتالا دوی می‌گوید صبح روز بعد، شنیدم همه می‌گویند پیکر دختری از پلی روی رودخانهٔ گندک که از این ناحیه می‌گذرد آویزان است. وقتی برای بررسی به محل رفتند فهمیدند پیکر نها است.

پلیس پرونده‌ای به اتهام قتل و امحا و مخفی‌کردن شواهد و ادلهٔ جرم برای ۱۰ نفر شامل پدر‌بزرگ‌ها، عمو‌ها، عمه‌ها، عمو و عمه‌زاده‌های نها و رانندهٔ وسیلهٔ نقلیه تشکیل داده است. متهمان هنوز هیچ اظهار‌نظر رسمی نکرده‌اند.

مامور پلیس، شریاش تریپاتی به بی‌بی‌سی هندی گفت چهار نفر از جمله پدر‌بزرگ‌ها، یک عمو و رانندهٔ وسیلهٔ نقلیه دستگیر شده‌اند و تحت بازجویی قرار دارند. او می‌گوید پلیس در جستجوی متهمان دیگر است.

آمارنات پسوان، پدر نها، که به عنوان کارگر ساختمانی در لودهیانا یکی از شهر‌های بزرگ ایالت پنجاب هند کار می‌کند و به دلیل این اتفاق غم‌انگیز به خانه بازگشته است، می‌گوید او به سختی کار می‌کرده است تا نها و بقیهٔ‌ بچه‌هایش بتوانند به مدرسه بروند.

شاکونتالا دوی می‌گوید دخترش می‌خواست پلیس شود و"حالا همهٔ رؤیاهایش را به گور برد".

او تعریف می‌کند که اقوام شوهرش نها را تحت‌فشار گذاشته بودند تا از ادامه‌ٔ تحصیل در مدرسهٔ محلی دست بکشد و مدام برای هر لباسی به‌جز لباس سنتی هندی می‌پوشید او را سرزنش می‌کردند و زخم‌زبان می‌زدند.

نها دوست داشت لباس‌های امروزی بپوشد، دو عکس‌ او که خانواده‌اش در اختیار بی‌بی‌سی گذاشتند در یکی او را با لباس بلندی نشان می‌دهد و در دیگری شلوار جین و کت پوشیده است.

مدافعان حقوق زنان می‌گویند در جوامع پدر‌سالار، خشونت علیه زنان و دختران در داخل خانه و خانواده‌ها به شدت رواج دارد و بیشتر اوقات بزرگان فامیل آن را تائید و اجرا می‌کنند.

زنان و دختران در هند با تهدید‌های متعددی رو‌به‌رو هستند. از خطر مرگ پیش از تولد و در دوران جنینی به دلیل ترجیح پسر داشتن تا انواع تبعیض‌ها و نادیده‌گرفته‌شدن‌ها. خشونت خانگی به شدت رواج دارد و به طور متوسط روزانه ۲۰ زن در هند به دلیل نیاوردن جهیزیهٔ مناسب به قتل می‌رسند.

زنان و دختران در شهرهای کوچک و مناطق روستایی هند در محدودیت‌های شدیدی از طرف سران دهکده و خانواده‌های پدر‌سالار خود قرار دارند و آنها تعیین می‌کنند که چگونه لباس بپوشند، کجا بروند و با چه کسانی حرف بزنند. اگر دست از پا خطا کنند یا اقدامی بر خلاف میل این افراد انجام دهند سرکشی تلقی می‌شود و مستوجب مجازات‌های سخت است.

چنین ماجرا و بلایی که بر سر نها به دلیل انتخاب نوع لباس آمده است فقط یک نمونه از حمله‌های بی‌رحمانه‌ به زنان و دختران از طرف خانواده و بستگان است که این روزها باعث تأثر جامعهٔ هند شده است.

ماه گذشته، ویدئوی دلخراشی از ناحیهٔ علی‌راج‌پور در نزدیکی ایالت مادیا پرادش، دختر ۲۰ ساله‌ای را از اهالی این ناحیه نشان می‌داد که پدر و سه عموزاده‌اش او را به شدت می‌زنند.

در پی خشم عمومی از مشاهدهٔ این فیلم، پلیس شکایتی علیه این مردان تنظیم کرد و اعلام کرد این زن به دلیل فرار از خانه و زندگی مشترکی که در آن آزار می‌دیده است "تنبیه" شده است.

یک هفته پیش از آن هم گزارش شده بود که اعضای خانوادهٔ دو دختر، بی‌رحمانه آنها را به باد کتک گرفته‌اند چون تلفنی با پسرخاله‌‌شان در ناحیهٔ هم‌جوار حرف زده بودند.

فیلم این رویداد نشان می‌دهد که والدین و برادران و عمو‌زاده‌های یکی از دختر‌ها او را از موهایش گرفته‌اند و روی زمین می‌کشند و با مشت و لگد و چوب‌دستی به شدت می‌زنند. پس از انتشار گستردهٔ این ویدئو پلیس ۷ نفر را در این رابطه دستگیر کرد.

اتفاق مشابهی هم ماه گذشته افتاد، از ایالت گجرات گزارش کردند که حداقل ۱۵ مرد به جان دو دختر نوجوان افتاده‌اند و آنها را می‌زنند. پلیس می‌گوید این افراد بستگان و فامیل دختران بودند و دلیل حمله به آنها حرف زدن با تلفن همراه بوده است.

رولی شیوار، فعال برابری‌‌جنسیتی می‌گوید:" بسیار تکان‌دهنده است که در قرن ۲۱ ما دختران را برای پوشیدن شلوار جین یا صحبت کردن با تلفن همراه بزنیم و آزار دهیم و به قتل برسانیم".

او می‌گوید پدر‌سالاری "یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کشور هند" است و اشاره می‌کند که سیاستمداران، رهبران و افراد سرشناس اظهار‌نظر‌های زن‌ستیزانه‌ای می‌کنند که الگوی نادرستی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود پیام برابری جنسیتی به جامعه و خانواده‌ها نرسد.

خانم شیوار می‌گوید:"دولت می‌گوید دختر‌ها برای ما اولویت دارند و برنامه‌هایی برای رفاه و بهبود زندگی آنها اعلام می‌کند اما در عمل هیچ کاری انجام نمی‌شود".

در کشور‌های غربی، زن یا کودکی که در خانه مورد تهدید و خشونت باشد به خانه‌های امن و مراکز حمایتی منتقل می‌شود.

"خانه‌های امن و مراکز حمایتی در هند خیلی کم هستند و بیشتر آنها مدیریت نادرستی دارد طوری که هیچ‌کس مایل نیست در چنین مکان‌هایی زندگی کند. دولت هند باید بودجهٔ بیشتری برای بهبود این وضعیت اختصاص دهد. تنها راه طولانی‌مدت برای این معضل آگاه کردن دختران از حق و حقوق‌شان است".

منبع: بی بی سی


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 232362] [تاريخ انتشار: نهم امرداد ۱۴۰۰ برابر با سی و يکم ژوئيه ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ نهم امرداد ۱۴۰۰ برابر با سی و يکم ژوئيه ۲۰۲۱ ، 22:57:41 توسط نکیر و منکر
شما این فامیل های خمینی دجال را به حوزه قم بفرستید تا عبا و عمامه تقدیمشان شود و با حقوق میلیونی در مدارس ایران مدرس دین شوند بسیار برازنده این قاتل ها است که به همکاران قاتل و آدم کش خود در حوزه اسلامی بپیوندند تا سرمشق مردان ایرانی باشند و رومانیا کشی را یاد بمیرند از آدم کش پروازهای حوزه اسلامی
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
کلاهبرداری حکومتی؛ گزارشی در مورد مصوبه واردات خودرو خارجی 
زورگویی و ضرب و شتم کارمند فرودگاه توسط عضو نیروی سپاه 
مقايسه صف واكسن برکت با واكسن سينوفارم 
 افشین محمدی دره‌شوری کیست؟/ مسبب صدور حکم اعدام نوید افکاری و مرگ شاهین ناصری چه می‌کند؟
کاریکاتور/  بدرقه اول مهر کودک در شرایطی که ایران در فقر و فلاکت آخوندی بسر میبرد
 دسترسی به اینترنت سخت شد / چرا فیلترشکن‌ها از کار افتادند؟
 این هم از سواد اسماعيلي رییس کمیسیون اجتماعي مجلس/ حتی تلفظ صحیح لایحه و طرح را نمیداند
 حتی یک نفر متقاضی دریافت اقامت در ایران نشد!
شهادت اولین فرزند در دادگاه حمید نوری؛ 'گل‌های داوودی داستان اعدام پدرم بود' 
 شاهین ناصری که بود؟
کارتون / رئیسی و وام یک میلیاردی!
منصوری نخستین فرمانده سپاه پاسداران :ما به بهانه جنگ توانستيم گروه‌هاى داخلى را سركوب كنيمآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی