ستاره‌شناسان برای نخستین بار نور پشت یک سیاهچاله را رصد کردند


دانشمندان برای نخستین بار موفق شدند در پشت یک سیاهچاله در اعماق فضا، نور را تشخیص دهند.

سیاهچاله‌ها مناطقی در بعد فضا-زمان هستند که در آنجا جاذبه آنقدر نیرومند است که حتی نور نیز نمی‌تواند از چنگال آن فرار کند. گرچه نور نمی‌تواند از سیاهچاله فرار کند اما گرانش شدید آن، فضای اطراف را تار می‌کند و باعث می‌شود تا نور «ساطع» و در پشت جسم خم شود. به لطف این پدیده عجیب، ستاره‌شناسان برای نخستین بار نور پشت سیاهچاله را مشاهده کردند.

در یک مطالعه جدید، محققان به سرپرستی دن ویلکینز، اختر فیزیکدان دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا با استفاده از تلکسوپ‌های فضایی ایکس‌ام‌ام-نیوتن متعلق به آژانس فضایی اروپا و نواستار ناسا نور را پشت سیاه‌اله‌ای که ۱۰ میلیون برابر حجیم‌تر از جرم خورشید است مشاهده کردند. این سیاهچاله طبق بیانیه آژانس فضایی اروپا ۸۰۰ میلیون سال نوری در کهکشان مارپیچی آی‌زویکی ۱ (I Zwicky 1) قرار دارد.

این مطالعه با تمایل محققان برای گسترش درک بشر از تاج‌های سیاهچاله که منبع نور اشعه ایکس هستند و اغلب از مجاورت این اجسام تابش پیدا می‌کنند آغاز شد. پرتوهای روشن نور اشعه ایکس از سوی گازی که از قرص برافزایشی خود داخل سیاهچاله افتاده‌اند به بیرون ساطع می‌شوند. قرص برافزایشی دیسک‌های گرد و غبار و گازی شکل هستند که این اجسام [سیاهچاله] را احاطه و تغذیه می‌کند.

این تیم تحقیقاتی در آی‌زویکی ۱ شعله‌ای از اشعه ایکس را مشاهده کردند که به حدی روشن بود که مقداری از نور ساطع شده روی گاز را به داخل سیاهچاله می‌تابید. هنگامی که این نور منعکس شده از سوی جاذبه شدید جسم به پشت سیاهچاله خم می‌شد، اعضای این تیم توانستند با استفاده از تلسکوپ‌های فضایی آن را تشخیص دهند.

این گروه تحقیقاتی تنها این نور را که برای نخستین بار است مستقیما به این شکل دیده می‌شد رصد نکرد، آن‌ها همچنین متوجه شدند که نور اشعه ایکس هنگام خم شدن و حرکت در پشت سیاهچاله تغییر رنگ می‌دهد.

محققان امیدوارند با مشاهده گردش نور در پشت سیاهچاله در مورد آنچه نزدیک به گرداب‌های گرانشی است اطلاعات بیشتری کسب کنند. این تیم تحقیقاتی امیدوار است که بتواند نقشه سه‌بعدی از اطراف سیاهچاله را تهیه کنند. آن‌ها همچنین امیدوارند که بتوانند تاج‌های سیاهچاله را بیشتر درک و کشف کنند.

نتایج این تحقیق در روز ۲۸ ژوئیه در مجله نیچر منتشر شده است و نظریه آلبرت انیشتین درباره نسبیت عام را تایید می‌کند.

دن ویلکینز در این باره گفت: «۵۰ سال پیش هنگامی که اختر فیزیکدانان شروع به حدس و گمان درباره چگونگی رفتار میدان مغناطیسی نزدیک به سیاهچاله می‌کنند، هیچ تصوری نداشتند که یک روز ما بتوانیم روش‌هایی را برای مشاهده مستقیم این مسئله داشته باشیم و نظریه نسبیت عام انیشتین را در عمل ببینیم.»

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 232382] [تاريخ انتشار: نهم امرداد ۱۴۰۰ برابر با سی و يکم ژوئيه ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دهم امرداد ۱۴۰۰ برابر با يکم اوت ۲۰۲۱ ، 07:00:47 توسط علی
امیدوارم که علم و دانش انقدر رشد بکند که این جانوران خونخوار که دست به کشتار مردم می زنند را مستقیم بفرستند به ته سیاه چاله، اگر چه می دانم این آرزو خیلی بزرگی است. حداقل یک وسیله ای پیدا شود که این جانوران آخوندی و غیر آخونی را بفرستند به سمت سیاه چاله. ان روز چقدر زیبا خواهد بود حتی سیاه چاله از خوشحالی مثل روز روشن می شود .
نوشته شده در تاريخ نهم امرداد ۱۴۰۰ برابر با سی و يکم ژوئيه ۲۰۲۱ ، 15:03:10 توسط حقیقتگو
واقعا" خوش بحال و خوش به بخت اقشاری که کشورشان ودولت مردان آنها و همچنین اقشارمردمی شان پذیرفته اند که بودجه کلانی برای معماگشائی های فضایئی وستاره شناسی وکشف و چگونگی بوجودآمدن سیاه چالاهای فضائی دراختیارشان گذاشته اند که کشفیات هرآنچه باشد ارزشش هم دارد برایش سرمایه گذاری کنند وعلاوه برآن درکشورهاشان سیاهچال های حکومتی که چه چپاولها و چه کشتارها و چه تصاحب کننده گان هم چیزوفقروزجرومصیبت ها باشد وجود ندادشته ونداردودرمقابلش وانهم درروی کره زمین سیاه چالهای اسلام که سالها و حتی قرن درکره زمین دهان بازکرده اند وهویت و موجودیت ومغزوروان انسان ها وفرهنگ وتمدن وخلاقیت و پیشرفت واقتصادشان وآینده شان به درون چنین سیاه چال های اسلامی درکشورهایشان جذب و محو و نابودشده ومیشود!!آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی