"در بدرقه او که به امید ملی خیانت کرد"

 
✍️ مجتبی نجفی
*  این عکس حاوی پیام مهمی است. دولت روحانی رفت و میراث او در دوره دوم ریاست جمهوریش وحشتناک تر از آن چیزی است که حامیانش تصور می کردند: موجی از یاس و ناامیدی در کشوری زیر سه تیغ برّان استبداد، تحریم و  تورم. نه عزیز حاکمیت مستبد نه محبوب مردم معترض‌.

*  مشکلات دولت روحانی فقط تحریم ترامپ و برآمدن کرونا نبود. مشکل اینجا بود او به امید مردمی خیانت کرد که به اصلاح گام به گام و حل تدریجی مشکلات امیدوار بودند. مشکل این نبود روحانی  بسیاری از مطالبات را محقق نکرده مشکل اینجا بود او و تیمش برای تحقق درصدی از مطالبات هم تلاش نکردند. پیش از آغاز تحریمها پروژه یاس آفرینی او آغاز شده بود. معرفی کابینه ای ضعیف در حالی که با انبوهی از وعده ها رای ناراضیان را خریده بود.

*  اگر نارکارآمدی اصلاح طلبان در هدر دادن آن همه سرمایه اجتماعی در روی کار آمدن احمدی نژاد را بپذیریم چند برابرش را باید به حساب دولت روحانی بگذاریم که زمینه را برای ریاست فردی بر دولت فراهم کرد که به قاضی اعدام شهره دارد.

 *  دولت روحانی از همان روزهای نخست بعد از انتخابات در تخطی آشکار از وعده هایش به مردم حامی پشت کرد. نه توضیحی نه اقناعی برای افکار عمومی داشتند نه حرفی برای توجیه بی عملیشان. فاجعه آنجا بود که وقتی کشور زیر سایه تحریم های ترامپ، اوضاعش بحرانی تر شد با ارز چهار هزار و دویست تومانی معروف به ارز جهانگیری یکی از بزرگترین فسادهای تاریخ ایران را رقم زدند. وقتی معترضان در اعتراض به فشار اقتصادی و نایده گرفتنشان به خیابانها ریختند، وزیر کشورش با افتخار گفت دستور دادیم  تا حد امکان به مغز شهروندان شلیک نکنیم.

*  وزیر بهداشت متملقش زمانی که مردم بر اثر بحران مدیریت کرونا کُرور کُرور جان می دادند از ریشه کنی این بیماری مهلک خبر می داد و از درخواست کشورها برای تقلید از الگوی مدیریت مهار بحران. وقتی که سلطان در اقدامی سیاسی واردات واکسنهای انگلیسی و آمریکایی را ممنوع کرد وزیر متملق گفت باید حرف پدر را گوش دهیم. گوش دادن همان و کشته شدن بسیاری از هموطنانمان همان. خشونت که فقط شلیک تیر به معترضان نیست، کشته شدن بی سروصدای مردمی است که با واکسیناسیون به موقع می توانستند زنده بمانند.

*  به رئیس دفتر بی لیاقتش برای مهار جریانهای سیاسی حامی و به دست آوردن دل بیت رهبری اختیارات زیاد داد. در شرایطی که قوه قضاییه سیاسی به دنبال آتو گرفتن از منتخبین مردم برای یادآوری خطایشان است نه برادر او نه برادر معاون اول نتوانستند زیست پاک پیشه کنند.

*  وقتی مردم در خیابانها عزادار بودند وزیر جوانش انگشتش را بر دکمه فیلترینگ نگذاشت سیم اینترنت را به دستور بیت و سپاه از برق کشید. دولت او در پیشبرد بومی سازی اینترنت پیشرو بود چون فرمان، فرمان رهبری است و ما به دولتمردان چاکر و بی اراده مقاومت عادت کرده ایم.

*  مردم در خیابان جان می دادند، رئیس جمهور لبخند بر لب می زد و میگفت از افزایش قیمت اطلاعی نداشته. تورم، کمر مردم را شکسته بود او از وضعیت عادی و رضایت مردمی سخن می گفت. مردم به خوبی ریشه مشکلات را می دانند برای همین در خیابانها می دانند مخاطب اصلی شان کیست و کدام نهاد است اما صندوق رای را برای مماشات طلبی، پشت کردن به امید ملی ، فقدان مقاومت در برابر پیشروی راست افراطی، تداوم رانت و فساد انتخاب نکرده بودند.

*  روحانی روی احمدی نژاد را سفید کرد. نه در دفاع از کرامت انسانی کارنامه خوبی در دوره دوم از خود به جا گذاشت نه در مهار بحران اقتصادی نه در پیشروی نظامیان مسلح به زور سرنیزه و نهادهای تحت امر رهبری. برای همین این عکس فقط خداحافظی با روحانی و دولتش نیست خداحافظی مردم معترض با وعده فروشی و چک سفید دادن و حضور کم اثر و رانتی اصلاح طلبی در ساختار قدرت است که شهروند را به مثابه تعرفه رای میبیند و گمان میکند کمپین های پر از چک سفید امضا و وعده های رنگارنگ بدون پشتوانه اش بر عقل جمعی شهروندان‌ برتری دارد.

 *  به عبارتی روزی روزگاری هر جریانی رای بخواهد باید قوی شود و بگوید با پیشروی راست افراطی و نظامیان و بیت رهبری چگونه می خواهد مقابله کند.  این عکس نشان میدهد دوران رای مفتی به پایان رسیده. این عکس پایانی بر مفتخوری سیاسی  است. به عبارتی، رای میخواهی رانت نخور، رنج بکش! مقاومت کن و خیانت به امید مردم نکن.فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 232441] [تاريخ انتشار: دهم امرداد ۱۴۰۰ برابر با يکم اوت ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ يازدهم امرداد ۱۴۰۰ برابر با دوم اوت ۲۰۲۱ ، 06:59:45 توسط گویا
عزیز من شمایی که می آیی در چند سطر هشت سال زمامداری روحانی و تیمش را خلاصه می کنی و مضررات آن را به مردم گوشزد می نمایی توجه که خیانت به مردم متوجه خود ما نیز هست. چرا هشت سال زمامداری خاتمی یا احمدی نژاد یا روحانی را می بینیم اما دخترانی که در این مدت بر اثر فقر به فساد کشیده شده اند را نمی بینیم؟ چرا خانواده هایی که بر اثر سیاست های غلط همین زمامداران متلاشی یا بی سرپرست می شوند را نمی بینیم؟ چرا افرادی که هر سال بر اثر عدم لیاقت همین مسئولان دچار سوانح کاری گشته یا معلول یا کشته می شوند را نمی بینیم؟ آسیبهای ناشی از خشکسالی، بیماری کرونا، خودروهای فاقد کیفیت و جاده های غیر استاندارد و تحریمها را چگونه برآورد می کنید؟ خسارت ناشی از جاه طلبی منطقه ای سران جمهوری اسلامی را چگونه برآورد می نمایید؟ آری وقتی به تاریخ نگاه می کنیم و عمر چند ده ساله یک سلسله را در چند سطر خلاصه می کنیم هیچگاه به فکر مردمی که عقایدشان در این مدت لگدمال شده، عمرشان تلف شده، عزیزانشان پر پر شده و آرزوهایشان بر باد رفته نبوده و نیستیم. آدمی در عالم خاکی نمی آید به دست---- عالمی دیگر بباید ساخت و از نو آدمی
نوشته شده در تاريخ دهم امرداد ۱۴۰۰ برابر با يکم اوت ۲۰۲۱ ، 14:57:36 توسط خجت
این پایان دولت بیمقدار نیست. این آغاز دردئ بزرگتری است که دامن این ملت فریب خورده را گرفته و طبق قاعده وامانده از رهبری خمینی ملعون ادامه خواهخد یافت. آیت الله اعدام به کرسی قدرت و شاید به کرسی رهبری تکیه خواهد زد و شاگردان مقیم آمریکای او برای چپاول به ایران بر خواهند گشت البته عیال و اولادشان همانچا در رفاه بسر خواهند برد و زحمت آمدن بخودشان نخواهند داد. تا این ملت تحت ستم آخوند نجات بدست نیاورند و تا آخوند نابود نشود هیچ امیدی به بهبودی نیست که نیست. تا سیستم احمقانه خمینی دروغگو برجاست کاری نمیتوان کرد. خامنه ای باید برود و تمام مفتخوران دربارش: شاید کاری درست شود و یا بیشتر به عقب برگردیم>
نوشته شده در تاريخ دهم امرداد ۱۴۰۰ برابر با يکم اوت ۲۰۲۱ ، 14:44:25 توسط روشنگر- از آلمان
چیزی که در این نوشته نیامده که این آخوند ابله رئیس جمهور چند هفته پیش گفت :" وظیفه دولت نیست برای مردم مسکن بسازد!" در حالیکه حتی در آلمان سرمایه داری اش وظیفه دولت بوده بیش از یک و نیم میلیون مسکن دولتی ارزان قیمت فقط در چهار سال گذشته بسازد! و این وظیفه اکثر دولتها در اروپاست که برای مردم مسکن بسازند تا بخش خصوصی زمین خوار قیمتهای نجومی برای فروش خانه تقاضا نکند. دیدیم قیمت خانه درپیتی در تهران به متری بالای بیست میلیون تومان هم رسیده! البته همیشه هم این ملا مقصر نیست بلکه اون ملای بالاتر از او نشسته مثلا رهبر هدایت کننده سیاست در ایران بوده و هست که هیچوقت جوابگو نبوده و نیست! اصلا آخوند خرافه پرست مغز تهی را چه به سیاست؟ تا دیروز الاغ سوار بودند و با باز شدن پایشان به مقام سیاسی حالا مرسدس بنز سوار میشوند ولی خر همان خر است فقط پالانشان عوض شده!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
کلاهبرداری حکومتی؛ گزارشی در مورد مصوبه واردات خودرو خارجی 
زورگویی و ضرب و شتم کارمند فرودگاه توسط عضو نیروی سپاه 
مقايسه صف واكسن برکت با واكسن سينوفارم 
 افشین محمدی دره‌شوری کیست؟/ مسبب صدور حکم اعدام نوید افکاری و مرگ شاهین ناصری چه می‌کند؟
کاریکاتور/  بدرقه اول مهر کودک در شرایطی که ایران در فقر و فلاکت آخوندی بسر میبرد
 دسترسی به اینترنت سخت شد / چرا فیلترشکن‌ها از کار افتادند؟
 این هم از سواد اسماعيلي رییس کمیسیون اجتماعي مجلس/ حتی تلفظ صحیح لایحه و طرح را نمیداند
 حتی یک نفر متقاضی دریافت اقامت در ایران نشد!
شهادت اولین فرزند در دادگاه حمید نوری؛ 'گل‌های داوودی داستان اعدام پدرم بود' 
 شاهین ناصری که بود؟
کارتون / رئیسی و وام یک میلیاردی!
منصوری نخستین فرمانده سپاه پاسداران :ما به بهانه جنگ توانستيم گروه‌هاى داخلى را سركوب كنيمآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی