روگردانی مسولان از جنگل های ایران و بر سر و سینه زدن برای همسایه؛ نیرو برای کمک به ترکیه رسید

 
امتداد-میراقربانی فر: رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق هوایی وزارت دفاع از انجام اولین عملیات اطفای حریق در جنگل های ترکیه توسط نیروهای مسلح ایران در آن کشور خبر داد. رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه از اعزام هواپیمای آب پاش از ایران برای کمک به مهار آتش سوزی مناطق جنگلی در جنوب و غرب ترکیه خبر داده است.
 
وزارت دفاع ملی ترکیه نیز تصویر هواپیمای آب پاش ایران را در توییتر منتشر کرده است. در این تصاویر، هواپیمای ایلیوشین ۷۶ متعلق به ایران در پایگاه دریایی آکساز در جنوب غربی ترکیه دیده می شود. بر اساس توییت وزارت دفاع ملی ترکیه، این هواپیما از ظرفیت حمل ۳۰ تن آب برخوردار است.
 
این خبرها از سوی طرف ترکیه ای و در روزهای آتش سوزی در جنگل های ترکیه در حالی طرح می شود که از سوی دیگر رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق هوایی وزارت دفاع از انجام اولین عملیات اطفای حریق در جنگل های ترکیه توسط نیروهای مسلح ایران در آن کشور خبر داده است.
 
پایگاه اطلاع رسانی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح،«خلبان محمد مهدی نوری آل آقا» افزود: «عصر شنبه تیم عملیات اطفای حریق و هواپیمای آتش نشان طراحی شده به دست متخصصین جوان ایرانی با ظرفیت ۴۰ تن آب در شهر مولا ترکیه حضور یافت.»
 
* تسلیت ظریف برای همسایه
 
از سوی دیگر پیام تسلیت محمدجوادظریف به ترکیه نیز انگار به سخره گرفتن دهها آتش سوزی در جنگل های ایران بود. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز جمعه در توئیتی به زبان ترکی در پی وقوع آتش سوزی در بخشی از جنگل‌های استان‌های جنوبی ترکیه نوشت که: از وقوع آتش سوزی در برخی از مناطق ترکیه بسیار متأثر شدم.
 
ظریف ضمن ابراز همدردی با دولت و مردم ترکیه، عنوان کرده بود که: در کنار آن ها خواهیم بود. از خداوند متعال برای جانباختگان طلب مغفرت و برای مجروحان شفای عاجل مسالت می‌کنم.
 
ظریف افزوده بود که: همراه با دعای خیر، امکانات ما در خدمت برادران و خواهرانمان در ترکیه خواهد بود.
یک روزنامه ترکیه : اولین عملیات اطفاء حریق نیروهای جمهوری اسلامی، با ظرفیت ۴۰ تن آب، در ترکیه انجام شد! / ایران یک هواپیما و 2 هلیکوپتر به ترکیه فرستاد

  
این خبرها در حالی منتشر می شود که سوال اصلی مطرح شده برای بسیاری از شهروندان ایرانی و فعالان حوزه محیط زیست در شبکه های اجتماعی این است که چرا وقتی زاگرس به عنوان اصلی ترین شش های حیاتی ایران می سوخت از چنین فن آوری برای اطفا حریق استفاده نشده است؟
 
*مصایب ایران که دیده نمی شوند
 
درسال‌های اخیر تقریبا از اواسط اردیبهشت، هر روز آتش قسمتی از جنگل‌ها و مراتع را سوزانده است. برخی از این آتش سوزی‌ها نیز روز‌ها به طول انجامیده است. از سوی دیگر نبود امکانات اطفای حریق، هر روز این آتش‌ها را شعله‌ور‌تر کرده است و ایران شاهد نابودی بیشتر پوشش‌های گیاهی و گونه‌های حیوانی خود بوده است.
 
فقط آتش سوزی‌های سال جاری، بیش از ۱۰ نقطه از جنگل های زاگرس را در بر گرفته است و در روز‌های اخیر در منطقه «نارکِ» گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد اوج گرفت. آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع ارتفاعات منطقه «نارک» در شهرستان گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد از روز پنجشنبه ۱۷ تیرماه ۱۴۰۰ آغاز شده و پس از هفت شبانه روز همچنان به پیشروی ادامه می‌داد. این شرایط در حالی است که آتش سوزی در منطقه «هلن» در بخش میانکوه از استان چهارمحال بختیاری نیز همزمان با آتش سوزی‌های دیگر در جان زاگرس و جنگل‌های هیرکانی اوج گرفته بود.
اواخر خرداد سال جاری نیز منطقه «کهمره» فارس برای بیش از ۱۰ روز درگیر آتش سوزی‌های گسترده شده بود و هم چنان نبود نیروی تخصصی اطفا و پایش و عدم وجود بالگرد برای هلی بورد برای  نیرو‌ها در منطقه مساله اصلی بود.
 
تاراج جنگل های ایران در آتش بی تفاوتی
 
این شرایط در حالی بود که در خرداد ماه سال جاری نیز آتش در «پارک ملی بمو» شیراز در استان فارس، و جنگل و بیشه‌زار‌های روستای «زاویه عزیب» در دزفول بخشی از جنگل‌ها را سوزاند و خاکستر کرد.
 
در این شرایط در حالی است که تنها در سال گذشته سه شهروند ایرانی که برای نجات جنگل ها به کمک زاگرس رفته بودند در آتش ها جان خود را از دست دادند که در این میان نام «البرز زارعی» بارها و بارها شنیده شد. جوان شجاع و آگاه ایرانی که برای نجات جنگل ها به دل آتش زد و در میان همان آتش نیز ابدی شد. البته که مرگ دردناک این شهروند شجاع ایرانی همراه با هیچ پیام تسلیتی از سوی ظریف و سایر اعضای هیات دولت نبود و تنها زخمی ابدی بر قلب مادر ایران برجا گذاشت.
 
*زخمی که سر باز کرد
 
حالا در روزهای اخیر و با انتشار خبرهای کمک ایران به هلی برد نیرو و آب به مناطقی که در ترکیه می سوزد، انگار زخمی کهنه بر پیکر فعالان و خبرنگاران محیط زیست ایران دوباره سر باز کرده است.
 
این که چطور زمانی که فریاد ناله جنگل های ایران به آسمان رسیده بود و بارها از نیروهای مسلح برای اطفا حریق کمک خواسته شده بود، هیچ کمکی نرسید و توجهی به شرایط ناگوار جنگل ها در ایران نشد؟ چه فرقی میان جنگل های مهم هیرکانی و زاگرس و سوزنی و بلوط در ایران با جنگل های ترکیه وجود دارد که باید به سرعت به کمک آنان رفت و از ایران غفلت کرد؟
 
این کمک خواستن ها و پاسخ نگرفتن ها البته در شرایطی نیز بوده است که عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست پیش از این گفته بود که:«متاسفانه در سال های اخیر بخشی از جنگل های هیرکانی را براساس آمار سازمان جنگل ها از دست دادیم.»
 
بنا بر همین آمار ، از ۴۰ سال قبل تاکنون حدود ۳ میلیون و۶۰۰ هزار هکتار از جنگل های هیرکانی به حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار رسیده و این به معنای این است که نیمی از جنگل های شمال دود شده است.
 
از سوی دیگر بر اساس آخرین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره مساله آتش سوزی‌ها در جنگل‌های ایران مربوط به پاییز سال ۱۳۹۹ که زمستان همان سال با عنوان «علل، آثار، چالش‌ها و راهکار‌های مقابله با آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها و مراتع کشور» منتشر شد، نشان می‌دهد، روند آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی ایران طی ۲۰ سال گذشته افزایش یافته است. براساس این گزارش، بیش از ۱۰۰۰ فقره از آتش‌سوزی‌هایی که هر سال به‌ویژه با فرارسیدن ماه‌های گرم در عرصه‌های طبیعی جهان رخ داده تنها در جنگل‌های ایران روشن شده است که در نتیجه آن ۳۵۰۰ هکتار از عرصه‌های جنگلی را تخریب یا به‌طور کامل به خاکستر تبدیل و نابود کرده است.
 
هم چنین براساس آمار سازمان جهانی فائو، سالانه بین ۴۰۰ میلیون هکتار از جنگل‌ها و مراتع دنیا بر اثر آتش‌سوزی از بین می‌روند و ایران نیز تا سال ۲۰۰۷، سالانه ۶۵۰۰ هکتار از جنگل‌های خود را در آتش از دست داده است.
 
مرغ همسایه غاز است
 
اما نگران‌کننده‌تر آن است که این آمار در طول سال‌های اخیر حداقل افزایش دو برابری یافته است؛ به‌طوری که طبق آمار ۲۰ سال اخیر سازمان جنگل‌ها، ۳۰ هزار فقره حریق در جنگل‌ها و مراتع کشور رخ داده که منجر به سوختن بیش از ۲۸۰ هزار هکتار از سطح جنگل‌ها و مراتع در آتش شده است. بدین‌ترتیب، ایران سالانه ۱۴ هزار هکتار از جنگل‌ها و مراتع خود را تنها در آتش‌سوزی‌ها از دست داده است.
 
آن چه اکنون واضح به نظر می‌رسد این است که در سایه بی کفایتی‌ها در کنترل حریق های گسترده در جنگل ها، حالا این آتش بر جان جنگل‌های بلوط و زاگرس افتاده است و تنها صدایی که هست حالا ناله‌ای است به وسعت همه ایران.  در این میان از اصلی ترین درخواست های نیروهای مردمی و ناجیان جنگل ها در همه سال های اخیر، هواپیمای آب پاش و کمک برای هلی برد شهروندان بوده است تا به بالادست جنگل ها دسترسی یابند و بتوانند با نیروهای مردمی  آتش را مهار و شاید کنترل کنند. در این میان بارها گفته شده است که ایران هواپیمای آب پاش ندارد و باید از روسیه کمک بگیرد.حتی در آتش سوزی های ماه جاری نیز تقریبا هیچ کمکی به نیروهای مردمی و امدادگران و حامیان محیط زیست ایران از سوی نیروهای مسلح نشد و این مردم با دست خالی به جنگ آتش رفتند تا خاک وطن را حفظ کنند و ناگهان در حالی که جان ایران و نفس ایران در خطر جدی است، نه تنها خبر تسلیت و همدردی جناب ظریف می رسد بلکه حتی گفته می شود نیروی امدادی از سوی نیروهای مسلح به ترکیه رفته است. به نظر می رسد این روزها آن ضرب المثل مشهور ایرانی که «چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است» کاملا برعکس شده است و چراغ از وطن می گیرند و به همسایه می دهند و فعلا مرغ همسایه برای مسولان ایرانی خیلی غاز محسوب می شود.
 
ایران می سوزد، زاگرس و هیرکانی و مهم ترین جنگل های بلوط ایرانی می سوزند و مسولان رو بر می گردانند و در مقابل برای خاک و سرزمین همسایه نه تنها دل می سوزانند که نیروی کمکی نیز اعزام می کنند.

 

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 232456] [تاريخ انتشار: دهم امرداد ۱۴۰۰ برابر با يکم اوت ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دوازدهم امرداد ۱۴۰۰ برابر با سوم اوت ۲۰۲۱ ، 17:19:01 توسط حمید
یه ملتی هستیم ک حتی وقتی چیزی هم نمیدونیم وظیفه خودمون میدونیم اظهار نظر کنیم این هواپیما حداکثر ارتفاع پروازش ۱۸۵۰ متر از سطح دریاست آتش سوزی های کوه های زاگروس تو ارتفاع بالای ۲۰۰۰ متر بوده و توی دشت قابلیت فعالت داره نه تو کوه ،ارتفاع محل فعالیت این هواپیما تو ترکیه ۶۰۰ متر بوده
نوشته شده در تاريخ يازدهم امرداد ۱۴۰۰ برابر با دوم اوت ۲۰۲۱ ، 08:14:07 توسط میران
این رفتارهای مسوُلان نظام الدنگ سالاری ناشی از بی توجهی نیست بلکه جنا یات تعمدی مهندسی شده سیستماتیک بر علیه تمدن, فرهنگ, بهداشت, ساختارهای زیست محیطی قومیتهای متعدد ایرانی وپارسی است. سپاه جنایتکار چهارپا داران دشمن قسم خورده ایران وایرانیت است که بویی از انسانیت نبرده اند, خیزشهای مردمی در راه آنها را بزودی به کیفر خیانتها و جنایاتشان خواهد رساند.
نوشته شده در تاريخ يازدهم امرداد ۱۴۰۰ برابر با دوم اوت ۲۰۲۱ ، 02:48:30 توسط حمید
حالا دیگر تقریبا همه مردم ایران میدانند که سران جمهوری اسلامی لبنانی ها و عراقی هایی هستند که ضد ایرانی میباشند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
کلاهبرداری حکومتی؛ گزارشی در مورد مصوبه واردات خودرو خارجی 
زورگویی و ضرب و شتم کارمند فرودگاه توسط عضو نیروی سپاه 
مقايسه صف واكسن برکت با واكسن سينوفارم 
 افشین محمدی دره‌شوری کیست؟/ مسبب صدور حکم اعدام نوید افکاری و مرگ شاهین ناصری چه می‌کند؟
کاریکاتور/  بدرقه اول مهر کودک در شرایطی که ایران در فقر و فلاکت آخوندی بسر میبرد
 دسترسی به اینترنت سخت شد / چرا فیلترشکن‌ها از کار افتادند؟
 این هم از سواد اسماعيلي رییس کمیسیون اجتماعي مجلس/ حتی تلفظ صحیح لایحه و طرح را نمیداند
 حتی یک نفر متقاضی دریافت اقامت در ایران نشد!
شهادت اولین فرزند در دادگاه حمید نوری؛ 'گل‌های داوودی داستان اعدام پدرم بود' 
 تیم رسانه‌ای رئیسی جنایتکاران بزرگی هستند!
 شاهین ناصری که بود؟
کارتون / رئیسی و وام یک میلیاردی!آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی