آزمایش جدید فیزیک کوانتوم نشان می‌دهد "واقعیت عینی" وجود ندارد!


در یک آزمایش جدید فیزیک به نظر می‌رسد واقعیت با خودش در تضاد است و دانشمندان می‌گویند در واقع چیزی به عنوان واقعیت عینی وجود ندارد.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، بر اساس یک مطالعه جدید که در یک سرور پیش‌چاپ به اشتراک گذاشته شده است، محققان یک آزمایش طولانی مدت را انجام داده‌اند و واقعیت‌های متفاوتی را آفریده‌اند که غیرقابل تطبیق هستند و ثابت کردند که می‌توان حقایق عینی را طوری ایجاد کرد که ویژگی‌هایی داشته باشند که به هم پیوسته نیستند.

بنابراین به نظر می‌رسد که واقعیت با خودش در تضاد است.

"یوجین ویگنر" برنده جایزه نوبل، یک آزمایش فکری را در سال ۱۹۶۱ توصیف کرد که یک پارادوکس غیر معمول در مکانیک کوانتومی را برجسته می‌کرد. این آزمایش به طور مشخص، عجیب بودن جهان را وقتی دو ناظر، مانند "ویگنر" و دوستش، دو واقعیت متمایز را مشاهده می‌کنند، آشکار می‌کند.

از زمان طرح این آزمایش، فیزیکدانان از آن برای کشف ماهیت سنجش و اندازه‌گیری استفاده کردند، علاوه بر این ایده عجیب که آیا واقعیت‌های عینی واقعاً وجود دارند یا نه.

این یک ویژگی بسیار مهم در علم است، زیرا تحقیقات تجربی برای اثبات حقایق عینی کار می‌کنند. اما اگر هیچ واقعیتی وجود نداشته باشد، علم در وهله اول چگونه می‌تواند جهان واقعی را توصیف کند؟

برای چندین دهه(از نظر فلسفی، بسیار طولانی‌تر)، این ایده در اذهان دانشمندان وجود داشته است و آزمایش "ویگنر" نیز در همین راستا است. فیزیک‌دانان در سال ۲۰۲۰ دریافتند که پیشرفت‌های اخیر فناوری کوانتومی امکان آزمایش ایده "ویگنر" را در یک آزمایش واقعی فراهم کرده است.

در حقیقت، ما می‌توانیم واقعیت‌های متفاوتی را ایجاد کنیم و آنها را در آزمایشگاه مقایسه کنیم تا ببینیم آیا می‌توان آنها را در یک سیستم با هم تطبیق داد یا به هم پیوسته کرد؟

"ماسیمیلیانو پریوتی" دانشمند دانشگاه "Heriot-Watt" به همراه تعدادی دیگر از محققان، این آزمایش طولانی مدت را برای اولین بار انجام دادند. آنها واقعیت‌های متمایز را ایجاد کردند و آنها را مقایسه و بررسی کردند و تضاد آنها را کشف کردند و در حقیقت دریافتند که این واقعیت‌ها تطبیق ناپذیر هستند.

آزمایش فکری اولیه "ویگنر" در اصل ساده انگارانه بود و با یک فوتون قطبی شده منفرد شروع می‌شد که هنگام اندازه‌گیری می‌تواند قطبش عمودی یا افقی داشته باشد. قوانین مکانیک کوانتومی بر این عقیده استوارند که یک فوتون در حالتی که "برهم‌نهی" نامیده می‌شود، به طور همزمان در هر دو حالت قطبش وجود دارد.

"ویگنر" در آزمایش خود تصور کرد که دوستی در یک آزمایشگاه، وضعیت فوتون را می‌سنجد و در حالی که "ویگنر" از دور آن را مشاهده می‌کند، نتیجه را ثبت می‌کند. او هیچ سرنخی از سنجش دوستش ندارد، بنابراین مجبور است فرض کند که فوتون و حالت آن در وضعیت برهم‌نهی قرار دارند.

با این حال، "ویگنر" می‌تواند بگوید که "واقعیتِ" وجود برهم‌نهی واقعی است و به طرز عجیبی این وضعیت نشان می‌دهد که سنجش نمی‌تواند انجام شده باشد. بدیهی است این با دیدگاه دوست وی که قطبش فوتون را اندازه‌گیری و ثبت کرده است، در تضاد مستقیم است. او حتی می‌تواند با "ویگنر" تماس بگیرد و بدون اینکه نتایج را فاش کند، به او بگوید که سنجش انجام شده است.

"پریوتی" و همکارانش می‌گویند، این بدان معناست که دو واقعیت در تضاد با یکدیگر وجود دارند و وضعیت عینی حقایقی را که توسط دو ناظر تعیین شده است، زیر سوال می‌برد.

این تحقیقات جدید با استفاده از تکنیک‌های درهم‌تنیدگی کوانتومی برای بسیاری از ذرات به صورت همزمان، آزمایش فکری "ویگنر" را اجرا کرد.

این یک آزمایش موفقیت آمیز از سوی "پریوتی" و همکارانش است. آنها در این گزارش می‌افزایند: در یک آزمایش پیشرفته ۶ فوتونی، ما متوجه سناریوی فکری "ویگنر" می‌شویم، آزمایشی که برخی سوالات گیج کننده را مطرح کرد که فیزیک‌دانان را وادار به تفکر در مورد ماهیت واقعیت کرده است.

به گفته محققان، ممکن است در برخی مفروضات، خلاء و روزنه وجود داشته باشد، اما اگر همه چیز به طور کامل در آینده مورد بررسی قرار گیرد، معلوم می‌شود که واقعیت عینی وجود ندارد. بنابراین دفعه بعد که دوستان شما در مورد این بحث می‌کنند که چیزی وجود دارد یا نه، در نظر بگیرید که از منظر فیزیک کوانتوم، هر دوی آنها اشتباه می‌کنند و شما نیز اشتباه می‌کنید، زیرا حتی خودِ اختلاف نظر نیز یک توهم دیگر است.فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 234066] [تاريخ انتشار: نهم شهريور ۱۴۰۰ برابر با سی و يکم اوت ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هجدهم شهريور ۱۴۰۰ برابر با نهم سپتامبر ۲۰۲۱ ، 13:52:59 توسط حصن
بیسیار نفهمیدندی
نوشته شده در تاريخ پانزدهم شهريور ۱۴۰۰ برابر با ششم سپتامبر ۲۰۲۱ ، 17:29:52 توسط امیر
توهم ،چیزی است که واقعیت دارد ولی آنطور که در ظاهر به نظر می‌رسد نیست و در دل توهم حقیقت نهفته است. سراب توهم است که واقعی است ولی در اصل حقیقتی که در دل این توهم پنهان شده شکست نور می‌باشد. تصویری که بر روی صفحه نمایش مثل تلویزیون دیده میشود در حالت عادی سه بعدی و واقعی به نظر می‌رسد ولی وقتی جستجو شود متوجه میشویم که توهمی است این سه بعدی بودن که در دل این توهم حقیقتی نهفته است به نام صفحه نمایش که بهش توجه نکرده بودیم.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم شهريور ۱۴۰۰ برابر با ششم سپتامبر ۲۰۲۱ ، 13:33:51 توسط مصطفی
آقا کاری نداره این به اصطلاح دانشمند را حاظر کنید و یک کاری آب جوش روی او بریزید تا واقعیت را درک کند و بفهمید وجود دارد
نوشته شده در تاريخ سيزدهم شهريور ۱۴۰۰ برابر با چهارم سپتامبر ۲۰۲۱ ، 11:29:32 توسط ص س
ازهربعدی به واقعیت نگاه کنیم آنی دیگر است . پس هرفردی یا هر موجودی واقعیت را از افق دید خود مینگرد .وایا این توهم است یا عین وجود باز خود جای پرسشگری دارد . ما انسان سه بعدی اگر میتوانستیم چهل بعد داشته باشیم درانصورت عین وجودی برایمان جور دیگری بود.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم شهريور ۱۴۰۰ برابر با چهارم سپتامبر ۲۰۲۱ ، 06:56:08 توسط ژیوان
یعنی همه چی توهم هست؟؟ پس واقعیت کجاست؟
نوشته شده در تاريخ سيزدهم شهريور ۱۴۰۰ برابر با چهارم سپتامبر ۲۰۲۱ ، 04:55:31 توسط من
در یک جمله هر کاری انجام دهی میشه واقعیت و تمام
نوشته شده در تاريخ دوازدهم شهريور ۱۴۰۰ برابر با سوم سپتامبر ۲۰۲۱ ، 05:20:52 توسط علیبیگ
فکر کنم آخرش به این نتیجه برسند که اصلا دنیا و آن چه هست و نیست همش یه توهمه
نوشته شده در تاريخ يازدهم شهريور ۱۴۰۰ برابر با دوم سپتامبر ۲۰۲۱ ، 16:06:15 توسط محمد
محمد نظر بعضی نویسندگان تجارب فیزیک کوانتم را چنان به زندگی روزمره بسط و گسترش میدهند تا افراد علاقه مند با ولع بیشتری مطلب را بخوانند به نظر من زیاده روی میکنند واین کار اخلاقی به نظر نمی‌آید مخصوصا در کشور ما که عده ای بدون دانش میخواهند با آن سیاست و درستی نظر خود را ثابت کنند
نوشته شده در تاريخ يازدهم شهريور ۱۴۰۰ برابر با دوم سپتامبر ۲۰۲۱ ، 08:10:13 توسط سامعی
هیچ و همه
نوشته شده در تاريخ يازدهم شهريور ۱۴۰۰ برابر با دوم سپتامبر ۲۰۲۱ ، 07:44:31 توسط ارکیده
دوباره باید برکلی رو خوند.
نوشته شده در تاريخ يازدهم شهريور ۱۴۰۰ برابر با دوم سپتامبر ۲۰۲۱ ، 04:27:38 توسط علی
سید علی هوشیار، دمت گرم با این نکته سنجی فلسفی دقیق، معلومه اهل مطالعه و فلسفه هستی، مایل بودی مسیج بده با هم کمی بحث فلسفی کنیم
نوشته شده در تاريخ دهم شهريور ۱۴۰۰ برابر با يکم سپتامبر ۲۰۲۱ ، 14:05:43 توسط سید علی هوشیار
آنچه در این مقاله خلط مبحث شده است خلط مبحث واقعیت موجود و ادراک واقعیت موجود است . بنوعی در اینجا ما تفاوت و تناقض ادراک دو ادراک کننده را داریم نه دو ادراک شونده را .
نوشته شده در تاريخ دهم شهريور ۱۴۰۰ برابر با يکم سپتامبر ۲۰۲۱ ، 09:19:52 توسط مجید
دنیا همه هیچ و اهل دنیا همه هیچ ای هیچ برای هیچ بر هیچ مپیچ دانی که پس از مرگ چه باقی ماند عشق است و محبت است و باقی همه هیچ
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 شرکتهای آمریکایی برای استخراج معادن از ماه و مریخ آماده میشوند
عکسهای دیدنی از حیوانات خانگی 
 تعدادی از زیباترین مناظر دنیا
 نخستین آزمایش لاستیک بدون هوای ضد پنچری در دنیای واقعی
 با سیم ترمز موتور و گلدان، کمانچه ساخته است و در خیابانها ساز می‌زند
فایل صوتی معرفی کتاب مفتش اعظم داستایوفسکی / فریبا صدیقیم" تیتر دقیق تری است
 پرنده‌ها می‌روند، پرنده‌ها می‌میرند
 فرود به قعر چاه دوزخ؛ 'خبری از اجنه و شیاطین نبود'
 "آفیس 2021" در تاریخ 13 مهر عرضه می‌شود
 محدودیت 40 دقیقه‌ای «تیک‌تاک» برای افراد زیر 14 سال در چینآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی