کشف جدید دانشمندان: راهکار دفاعی هشت‌پا‌ی ماده در برابر هشت‌پای نرمشاهدات محققان نشان می‌دهد که اختاپوس‌های ماده درهنگام تلاش اختاپوس‌های نر برای جفت‌گیری ناخواسته، به سمت آن‌ها گل ولای و صدف و جلبک پرتاب می‌کنند. تصویربرداری‌های انجام شده از اختاپوس‌های ساحل استرالیا حاکی از آن بود که این موجودات هشت‌پا «به صورت هماهنگ از بازوها، بافت پشت بازو، و پرتاب پرفشار آب با به‌کارگیری اندام‌های قیف‌مانند خود استفاده می کنند که باعث می شود آب با فشار شدید از آن مجراها خارج شود و گاهی به سایر هشت‌پاها برخورد کند.»

به گزارش ایندیپندنت، دانشمندانی از استرالیا، ایالات متحده، و کانادا با مطالعه بر روی هشت‌پاها در زیستگاه طبیعی آن‌ها، دریافتند که در مجموع هشت‌پاهای ماده بیش از هشت‌پاهای نر چیزهایی را پرتاب می‌کنند. در یک نمونه در دسامبر سال ۲۰۱۶، یک هشت‌پای ماده ۱۰ بار چیزهایی را پرتاب کرد و پنج مورد از این پرتاب‌ها به هشت‌پای نری برخورد کرد که در لانه و کمینگاه مجاور به سر می‌برد و به گفته دانشمندان، چند بار کوشیده بود با او جفت‌گیری کند.

«هر ده پرتاب هشت‌پای ماده، کاملا یا تا حد زیادی پرتاب گل و‌لای بود. در یکی از موارد برخورد، هشت‌پای ماده، در مسیری از پیش آماده به سمت هشت‌پای نر حرکت می‌‌کرد... و هشت‌پای نر را مستقیما در مسیر پرتاب (آن مواد) قرار می‌داد.»

نسخه پیش از انتشار این مقاله پژوهشی با عنوان «در مسیر شلیک: پرتاب گل و‌لای و خرده‌ریز در هشت‌پاهای غیرپرورشی»، یادآور می‌شود که «این صحنه همچنین برای بررسی رفتارهای هشت‌پای نری که آشکارا هدف این برخورد بود، نیز قابل توجه است.»

«در چهار مورد، هشت‌پای نر در جریان فرایند پرتاب جاخالی داد و (چنان که در روند صحنه‌‌های تصویربرداری شده مشخص است)، حرکات هشت‌پای نر زودتر از خود پرتاب رخ داد. در دو مورد نخست، هدف پس از پرتاب جاخالی داد، و در دو مورد بعدی، هشت‌پای نر پیش از آغاز پرتاب و در زمان آماده شدن هشت‌پای پرتاب کننده، جاخالی داد.»

پژوهشگران در سایر نمونه‌ها دریافتند که هشت‌پاهای دیگر، بازوهای خود را در مسیر هشت‌پای پرتاب کننده بالا می‌برند، اما جاخالی نمی‌دهند. گاهی هم پرتاب به جای هشت‌پاها، به ماهی‌هایی اصابت کرد. اما موردی مشاهده نشد که هشت‌پای هدف، «مقابله به مثل» کند و گل ولای یا صدف پرتاب کند.

اگرچه چنین رفتاری در شامپانزه‌ها و میمون‌های کاپوچین، فیل‌ها، خدنگ‌ها، و پرندگان شناخته شده است، پرتاب اشیاء در جانوران رفتار متداولی نیست. عمل پرتاب کردن اشیاء در سایر گونه‌های جانوری نیز مشاهده شده است که از آن جمله می‌توان به پرتاب کرک‌های روی بدن در عنکبوت‌ها و پرتاب آب در ماهی کمانگیر اشاره کرد. پرتاب کردن اشیاء عموما به عنوان یک رفتار خاص انسانی در نظر گرفته می‌شود که در جریان تکامل ما نقش مهمی ایفا کرده است. اما محققان می‌گویند: «پرتاب اشیاء از سوی هشت‌پاهای وحشی، دست‌کم در زیستگاهی که در اینجا به آن پرداخته شده، امر رایجی است.» «این پرتاب‌ها با گردآوری مواد و نگه داشتن آن‌ها در بازوها و سپس با رها کردن پرفشار آن‌ها صورت می‌گیرد.» «نیروی پرتاب، مانند انسان‌ها از طریق بازوها منتقل نمی‌شود، اما در هشت‌پاها، بازوها پرتاب این مواد را با جریان پرفشار آب از اندام‌های مجرایی آن‌ها تنظیم می‌کنند.»

محققان از این بررسی نتیجه می‌گیرند که هشت‌پاها می‌توانند «به طور قطع به فهرست کوتاه جانورانی که مدام اشیایی را پرتاب یا جابه‌جا می‌کنند، اضافه شوند و نیز موقتا به فهرست کوتاه‌تر جانورانی افزوده شوند که اشیاء را مستقیما به سوی سایر جانوران پرتاب می کنند.» پژوهشگران می‌افزایند: «اگر این پرتاب‌ها واقعا هدفمند باشند، در جریان تعاملات اجتماعی به سوی یکی از اعضای خاص همان گونه جانوری هدف‌گیری شده‌اند، و این ویژگی شکل بسیار نادری از عمل پرتاب اشیاء در گونه‌های غیرانسانی جانوران به‌شمار می‌رود.»

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 234146] [تاريخ انتشار: يازدهم شهريور ۱۴۰۰ برابر با دوم سپتامبر ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 شرکتهای آمریکایی برای استخراج معادن از ماه و مریخ آماده میشوند
عکسهای دیدنی از حیوانات خانگی 
 تعدادی از زیباترین مناظر دنیا
 نخستین آزمایش لاستیک بدون هوای ضد پنچری در دنیای واقعی
 با سیم ترمز موتور و گلدان، کمانچه ساخته است و در خیابانها ساز می‌زند
فایل صوتی معرفی کتاب مفتش اعظم داستایوفسکی / فریبا صدیقیم" تیتر دقیق تری است
 پرنده‌ها می‌روند، پرنده‌ها می‌میرند
 فرود به قعر چاه دوزخ؛ 'خبری از اجنه و شیاطین نبود'
 "آفیس 2021" در تاریخ 13 مهر عرضه می‌شود
 محدودیت 40 دقیقه‌ای «تیک‌تاک» برای افراد زیر 14 سال در چینآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی