آمار تکان‌دهنده بانک جهانی/ اندازه اقتصاد ایران به یک سوم کاهش یافت!


آخرین آمار بانک‌ جهانی نشان می‌دهد؛ اقتصاد ایران با GDP حقیقی ۱۹۲ میلیارد دلاری در حال حاضر رتبه ۵۱ جهان را دارد. یعنی نصف امارات یا حتی یک چهارم ترکیه! به گفته کمیل طیبی با این آمار، حالا دیگر ایران جزو کشورهای با درآمد سرانه بسیار پایین است.

به گزارش تجارت‌نیوز، آخرین گزارش بانک جهانی آماری شوک‌برانگیز برای ایران به همراه داشت. کشوری که قرار بود تا سال ۱۴۰۴ اولین قدرت منطقه باشد و یکی از قدرت‌های اقتصادی جهان، حالا در رتبه پنجاه و یکم جهان قرار گرفته است.

بهمن ماه ۹۹ بود که محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفته بود:«با همه مشکلاتی که وجود دارد و کسی نمی‌تواند رنج اقتصادی مردم را انکار کند، ما جزو ۱۸ کشور بزرگ جهان در تولید ناخالص داخلی هستیم». البته دروغ هم نمی‌گفت فقط حساب و کتابش هم کمی قدیمی بود و هم با نرخ ارز واقعی نبود.

بر اساس اعلام صندوق بین المللی پول، تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۲۰ حدود ۶۱۰ میلیارد دلار، در سال ۲۰۱۹ حدود ۵۸۳ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۷ ، ۴۳۰ میلیارد دلار بوده است. بر اساس همین آمار سال ۲۰۱۹ ایران واقعا اقتصاد هجدهم دنیا بوده است.

چگونه از رتبه ۱۸ به ۵۱ رسیدیم؟
محاسبه GDP توسط نهادهای داخلی هر کشوری انجام می‌شود. به طور مثال در ایران بانک مرکزی و مرکز آمار سالانه این شاخص را محاسبه می‌کنند. سپس همین آمار برای مقایسه کشورها در سطح جهان به دست نهادهایی همچون صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی می‌رسد. آن‌ها هم اقدام به انتشار لیست رتبه بندی شده کشورهای جهانی در شاخص GDP می‌کند.

البته شاخص تولید ناخالص داخلی هر کشور ابتدا بر اساس واحد پولی همان کشور محاسبه می‌شود. یعنی بانک مرکزی ایران شاخص GDP را بر اساس ریال گزارش می‌کند؛ در کشورهای اروپایی این شاخص برحسب یورو اعلام می‌شود؛ هند به روپیه، چین به یوآن، ژاپن به ین و آمریکا هم به دلار گزارش می‌دهند. ولی در گزارش‌های جهانی برای مقایسه کشورها، تولید ناخالص داخلی بر اساس نرخ دلار و قدرت برابری خرید محاسبه می‌شود.

مشکل این بود که تا اینجا، درآمد محاسبه شده ریالی کشور ما با دلار ۴۲۰۰ تومانی تبدیل می‌شد. همین باعث شده بود میزان تولید ناخالص داخلی ایران بیش از حد واقعی نشان داده شود. برای مثال به پشتوانه همین آمار، سال ۲۰۲۰ ایران در گزارش صندوق بین‌المللی پول اقتصاد بیست‌ودوم جهان معرفی شده بود. حالا اما بانک ‌جهانی این آمار را با نرخ حقیقی دلار محاسبه کرده است.

عدد GDP ایران در این محاسبه شوکه‌کننده است. تنها ۱۹۲ میلیارد دلار! این یعنی اندازه اقتصاد ایران با نزدیک ۸۵ میلیون نفر جمعیت، نصف امارات، یک چهارم ترکیه و یک صدم آمریکاست!

ایران؛ در جمع کشورهایی با درآمد سرانه پایین
کمیل طیبی، کارشناس اقتصاد بین الملل، با تاکید بر اینکه اطلاعات بانک جهانی اعتبار بسیاری دارد و در مقالات و تحقیقات آکادمیک قابل اتکاست، درباره رتبه جدید اقتصاد ایران عنوان می‌کند: این دفعه مبنا قیمت حقیقی ارز بوده است. چون عملا در سیستم اقتصادی ما قیمت رسمی ارز، یعنی ۴۲۰۰ تومان، کمتر نقشی دارد مگر برای برخی کالاهای ضروری و دارو.

او ادامه می‌دهد: این شاخص اکنون حقیقی شده است چون سهم عمده معاملات در جهان بر اساس همین دلار آزاد شکل می‌گیرد از جمله سفرهای مردم، سرمایه‌گذاری‌های خارجی و واردات کالاهایی مثل خودرو. در اقتصاد بین‌المللی هم GDP کشورها باید با ارز واقعی و نزدیک به بازار محاسبه شود تا قدرت خرید جهانی کشورها عیان باشد.

طیبی درباره شفاف شدن حقیقت اقتصاد با اعلام رتبه جدید ایران می‌گوید: این رتبه برای اقتصاد کشوری مثل ما که همیشه ادعا میشده تولید ناخالص داخلی ۵۰۰،۶۰۰ میلیارد دلاری دارد، بسیار پایین است. تقسیم ۱۹۲ میلیارد دلار فعلی برجمعیت کشور درآمد سرانه را بسیار پایین می‌آورد. ما اکنون دیگر جزو کشورهایی هستیم با درآمد سرانه پایین. کشورها بر اساس GDP به سه گروه درآمد سرانه، بالا، متوسط و پایین تقسیم می‌شوند.

او علت افت شدید تولید ناخالص داخلی ایران را تورم بالا، عدم سرمایه‌گذاری خارجی، افت جریان صادرات و واردات و قطع جریان سرمایه می‌داند و بیان می‌کند:‌ حالا دیگر بازار هدف برای ما بسیار کم شده و حتی در جذب سرمایه‌گذار خارجی هم بسیار محدود خواهیم بود.
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 234438] [تاريخ انتشار: هفدهم شهريور ۱۴۰۰ برابر با هشتم سپتامبر ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هجدهم شهريور ۱۴۰۰ برابر با نهم سپتامبر ۲۰۲۱ ، 11:24:16 توسط آذر
رکود و ازهم گسیختگی تولیدات، در هم ریختگی و نابسامانی توزیع، کمبود کالاها، تورم افسار گسیخته و افزایش روزافزون قیمت کالاها، دلال بازی، احتکار و بازار سیاه، ورشکستگی مالی دولت با میلیاردها دلار بدهی خارجی و صدها میلیارد تومان بدهی داخلی، همگی حاکی از ابعاد وخیم بحران و از هم گسیختگی اقتصادی است. این بحران فاجعه بارترین نتایج را برای کارگران و زحمتکشان در پی داشته است. مفهوم ملی کردن، عبارت از الغای مالکیت اشخاص و شرکتهای خصوصی داخلی و خارجی از مؤسسات وسائلی است که این افراد وشرکتها برای بهره کِشی سرمایه داری از آن استفاده میکنند و تبدیل آنها بمؤسسات و وسائلی که در تصرف و مالکیت دولت مردمی است نه ارتجاع شاه و شیخ. اقدامات عاجل و فوری بمنظور مهار از هم گسیختگی و فلاکت اقتصادی، مقابله با بحران، دمکراتیزه کردن اقتصاد جامعه و بهبود شرایط معیشتی کارگران و زحمتکشان، بشیوه‌ای انقلابی یعنی با اجرای اقداماتی اساسی و رادیکال و بطریقی دمکراتیک یعنی کنترل، نظارت و حسابرسی دقیق و جدی امور از سوی مردم است. برای اینکه بتوان این راه حل انقلابی را عملی ساخت، استقرار حکومت شورائی امری ضروری است.
نوشته شده در تاريخ هفدهم شهريور ۱۴۰۰ برابر با هشتم سپتامبر ۲۰۲۱ ، 14:56:37 توسط بچه مشهد
این آذر خانم محترم ما نه تنها حدود یکقرن از تجربیات اقتصادی دنیا عقب است حتی گویا نمیداند که فرمول پیشنهادی ایشان در جهت "ملی کردن صنایع بزرگ، ملی کردن بانکها و دیگر موسسات مالی" را جمهوری اسلامی از بدو تولدش درست طبق الگوی کمونیستهای شوروی و با خشونت تمام اجرا کرده که ملت بیچاره ایران را باین درجه از فلاکت و کشور را اینچنین به منجلاب فساد اقتصادی کشانده . مگر اعمال کنترل بر تولید و توریع جز از طریق دولت امکان پذیر است ؟ در کشوریکه حدود 80% اقتصاد دولتی و خصولتی است دیگر چه چیزی برای ملی کردن باقی مانده. مگر انکه منظور ایشان از "ملی کردن" سیستم جدیدی باشد که هنوز هیچ اقتصاددانی ارائه نکرده.
نوشته شده در تاريخ هفدهم شهريور ۱۴۰۰ برابر با هشتم سپتامبر ۲۰۲۱ ، 09:51:53 توسط آذر
آمار بی آمار؟؟ !! با دولتی که از نظر مالی ورشکست شده، با دولتی که غرق در فساد است، با دولتی که حتا از تامین آب و برق نیز به دلیل عدم سرمایه‌گذاری درمانده و هر ساله بدتر میشود، هیچ امیدی به کاهش تورم و بهبود شرایط اقتصادی نیست. کابینه رئیسی با معضلی‌ روبروست که راه حلی برای آن ندارد. اگر کنترل و تعیین قیمتها را بردارد، قیمتها انفجاری میشوند و ضمن شکلگیری ابرتورم قدرت خرید نیز در جامعه وجود ندارد و اینگونه هم تورم و هم رکود تشدید میشود. اگر کنترل و تعیین قیمتها را ادامه دهد سرنوشت مرغداری‌ها و دامداری‌ها بسراغ دیگر بخشها نیز رفته و ضمن تشدید رکود، غول تورم را نیز بیدار کرده و باز ابرتورم را شکل میدهد. تنها راه این است که مردم، کارگران و زحمتکشان، سرنوشتشان را خود بدست بگیرند. دولت فاسد و دزد را برکنار کرده و با برقراری حکومت شورایی و اتخاذ سیاستهای رادیکال اقتصادی همچون ملی کردن صنایع بزرگ، ملی کردن بانکها و دیگر موسسات مالی که اقتصاد را بچنین وضعیتی کشانده‌اند و اعمال کنترل توده های کار و زحمت برتولید و توزیع، راه را برای توسعه‌ٔ اقتصادی، رفاه، آسایش، امنیت و آزادی توده‌ها هموار سازند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 حافظان امنیت وطن! 
 گوشت‌های خر از کجا سر درمی‌آورند؟
 شارلاتان کیست؟
پنج پاسخ به یک پرسش؛ چرا مذاکرات از وین به خلیج فارس منتقل شد؟
 نوری همدانی برکناری طائب را به «توطئه دشمنان» نسبت داد
رئیسی : مردم نگران نباشند، ما برخی از گرانی‌ها را گذاشتیم برای سال آینده که فشار تورمی یکدفعه به مردم وارد نشود
 مدیر حوزه مدیرعامل ایران خودرو: حضور روحانیون باعث آرامش‌خاطر کارکنان شده است + عکس
 نیروی انتظامی ۲۲ گردشگر را در منطقه تفریحی املش گیلان بازداشت کرد
 گروه سایبری گنجشک درنده مسئولیت حملات علیه صنعت فولاد را پذیرفت + عکس
سران گروه ۷ هم پوتین را مسخره کردند هم وعده ۶۰۰ میلیارد دلاری برای مهار چین دادند 
 تغییر فرمانده محافظان خامنه‌ای بعد از برکناری طائب؛ نگرانی از نفوذ گسترده اسرائیل
 ریسک سوار شدن هواپیما در ایران به شدت بالاست