خدماتِ متقابل جمهوری اسلامی و طالبان
شُکر و شِکایت


زیتون ـ یلدا امیری: رسانه‌های اصولگرا خصوصا رسانه‌های وابسته به نهادهای نظامی این روزها خبرنگاران خود را به افغانستان فرستاده‌اند تا  «گزارش های میدانی» خود را از افغانستانِ طالبان برای ایرانیان و سایر فارسی‌زبانان بفرستند. گزارش‌های بسیاری توسط رسانه‌هایی چون فارس، تسنیم، خبرگزاری صدا و سیما و روزنامه جام جم منتشر شده که در آنها سعی شده چهره‌ای موجه از طالبان و حکومت تحت رهبری آنان ارائه شود، چهره‌ای متفاوت با آنچه پیش از این شناخته شد.
 
جمهوری اسلامی پیش از آغاز تصرف شهرهای افغانستان به دست طالب حمایت و تطهیر این گروه را آغاز کرده بود، روندی که به نظر می‌رسید بعد از ورود نظامی پاکستان به منازعات برای مدتی کم‌رنگ شد و با بالا گرفتن جنگ و کشتار غیرنظامیان در پنجشیر به اظهار نظرات دیپلماتیک برای دعوت طالبان به صلح رسیده بود. حالا اما به شکل موازی تحرک دیگری هم از سوی جبهه اصول‌گرایان تندروتر و رسانه‌های نزدیک به آنان در حال شکل‌گیری است.
 
چرا این خبر مهم است؟
 
مواضع جمهوری اسلامی نسبت به طالبان مدام در چرخش است. از ابتدای مذاکره میان دولت افغانستان و طالبان تا امروز که این گروه تروریستی در افغانستان تشکیل دولت داده‌اند، موضع جمهوری اسلامی بارها تغییر کرده، به نظر می‌رسد این تغییرات بیش از هر چیز به معادلات منطقه و کشورهای همسایه مربوط است؛ نفوذ ارتش و سازمان اطلاعات پاکستان و حمایت عربستان از طالبان باعث شده که جمهوری اسلامی نتواند به رویکرد واحدی برسد.
 
‌در روز‌های اول قدرت گرفتن طالبان روزنامه کیهان نوشت که طالبان تغییر رویه داده و با طالبانی که روزگاری سر می‌برید، فرق کرده است. روزنامه جوان نیز عکس یک شماره ۱۵ تیر خود را به طالبان اختصاص داد و به نقل از آنان نوشت که «اصلاح شده‌ایم». اما به فاصله کمی نشانه‌های نارضایتی جمهوری اسلامی از قدرت‌گیری طالبان ظاهر شد. مقامات جمهوری اسلامی، طالبان را به دلیل تشکیل یک دولت غیر فراگیر مورد انتقاد قرار دادند و پس از آن طالبان را به دلیل تصرف دره‌ پنجشیر محکوم کردند.
 
چه گفته شد؟
 
اکنون از هر سویی صدایی متفاوت شنیده می‌شود. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه حملات طالبان به پنجشیر را محکوم می‌کند و مجید تخت‌روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل، می‌گوید هر دولتی که «با زور» در افغانستان به قدرت برسد، به رسمیت شناخته نخواهد شد. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اما پس از جلسه غیر علنی با اسماعیل قاآنی، فرمانده سپاه قدس از ارتباط جمهوری اسلامی با طالبان و «اشراف کامل» بر این گروه خبر داده که بیانگر روابط پشت پرده جمهوری اسلامی با طالبان است.
 
خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه در گزارشی با عنوان «فانتزی‌ها‌ را رها کنید؛ فعلا «امنیت» مهمترین واژه برای ملت افغانستان است» به نقل از خبرنگار خود در افغانستان تلویحا از طالبان حمایت کرد و نوشت که دغدغه زنان و مردان افغانستانی سکولاریسم و آزادی‌های غربی نیست بلکه امنیت است.
 
خبرگزاری فارس وابسته به سپاه مصاحبه‌ای با «عصمت‌الله نیازی» گزارشگر سابق تلویزیون ملی افغانستان منتشر کرد که در آن گفته شده که نیروهای طالبان هیچ‌گونه مزاحمتی برای مردم ایجاد نمی‌کنند و اینکه طالبان اعلام کرده که زنان می‌توانند با رعایت قوانین اسلامی درس بخوانند، کار کنند و در جامعه حضور داشته باشند.
 
بهنام یزدانی، خبرنگار صداوسیما در افغانستان نوشت: آمریکایی‌ها با فساد و جنگ و ناامنی در ۲۰ سال اخیر در افغانستان، مردم را به درجه‌ای از ناامیدی رسانده بودند که تأمین امنیت از ناحیه طالبان مورد توجه مردم ‌قرار گرفت.
 
مرتضی درخشان، خبرنگار روزنامه اصولگرای جام جم نیز در گزارشی با عنوان «حیرانی به وقت افغانستان؛ طالبان با آنچه تصور می‌کردیم فرق داشت!» بارها از صمیمیت اعضای طالبان نوشت و افزود: «این غول‌های بی‌شاخ و دمی که در ذهن ما شکل گرفته‌اند همسایه‌های ما بودند و شاید هنوز هم همسایه شما باشند. وقتی از طالبان صحبت می‌کنیم، داریم از یک افغانستانی صحبت می‌کنیم که از مریخ نیامده.»
 
کمی عمیق‌تر؛ منافع جمهوری اسلامی از حکومت طالبان
 
بیش از سه سال است که جمهوری اسلامی با طالبان رابطه‌ دوستانه برقرار کرده است. رابطه‌ای که به سفر ملا عبدالغنی برادر از دوحه به تهران و ملاقات با سران حکومتی در بهمن ۱۳۹۹ منتهی شد. دولت وقت افغانستان این اقدام را مصداق بارز همکاری سیاسی این گروه افراط گرا با جمهوری اسلامی توصیف کردند. پیش از آن مقامات افغان و آمریکایی بارها سپاه قدس را به حمایت مالی و تسلیحاتی از طالبان متهم کرده بودند. به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی منافع بسیاری در سقوط دولت افغانستان و روی کار آمدن طالبان دارد.
 
راه ابریشم نوین ایده شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین بود که با الهام‌ از راه ابریشم باستانی در ۲۰۱۳ ارائه شد. افغانستان در سال ۱۳۹۶ برای پیوستن به «دهلیز اقتصادی چین-پاکستان» که بخشی از راه ابریشم نوین است با پکن توافق کرد. اما با حضور آمریکا در افغانستان که رقیب چین است، عملا امکان عملی کردن مهم‌ترین نماد اقتدار چین ممکن نبود.
 
ظاهرا در قرارداد راهبردی ایران و چین موسوم به «قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین»، به دو نکته اشاره شده است؛ حضور ایران در طرح راه ابریشم نوین و پیوستن به «پیمان شانگهای». می توان گفت یکی از دلایل تطهیر طالبان توسط جمهوری اسلامی می‌تواند تسلط بر این گروه برای عملی کردن پروژه راه ابریشم و نزدیکی بیشتر به چین باشد.
 
دولت پیشین افغانستان همواره به جمهوری اسلامی اعتراض می‌کرد که از طالبان به عنوان اهرم فشار در مذاکرات سیاسی و اقتصادی استفاده می‌کند. ایران در توافقی که با هند برای سرمایه‌گذاری و ارائه تسهیلات ترانزیتی در بندر چابهار به امضا رساند، به طور ضمنی به هند اطمینان داد که از نفوذش استفاده می‌کند تا مسیر امن تجاری را برای صادرات به افغانستان برای تجار هندی فراهم کند. اکنون نزدیکی به طالبان اجرای این پروژه را آسان تر خواهد کرد.
 
تلاش‌های دولت پیشین افغانستان برای توسعه زیرساخت‌های آبی به تهدیدی برای ایران تبدیل شده بود. سد کمال خان یکی از این پروژه‌ها بود که روی رود هلمند ساخته شد و در میان نگرانی گسترده فعالان و مقامات ایرانی افتتاح شد و طالبان در این پروژه ها اخلال ایجاد می‌کرد.
 
علاوه بر این نزدیکی به طالبان بخشی از سیاست نفوذ منطقه ای و برنامه‌های امنیتی جمهوری اسلامی است و تلاش برای کنترل، مذاکره و نفوذ بر طالبان جزو اولویت های سیاست خارجی نظام است.
 
طالبان نیز لحن دوستانه ای در  برابر ایران دارد. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا گفت که جنگ داخلی و نداشتن تجربه باعث شد که این گروه نتواند در دوره پیشین حکومت بر افغانستان روابط خوبی با ایران ایجاد کند و افزود طالبان «رفتار خود را عوض می‌کند» و حالا فرق زیادی با حضیض روابط ایران و طالبان در سال ۲۰۰۰ دارد.
 
به نظر می رسد مجموع این دلایل باعث شده که ایران در عین حال که برای حفظ ظاهر و داشتن پاسخی برای افکار عمومی جنایات طالبان را محکوم می‌کند، «سفیران صلح رسانه ای» خود را برایشان می‌فرستد تا همزمان با عادی جلوه دادن افغانستان تحت سلطه طالبان به این برپاکنندگان نوپا و ناشیِ «امارت اسلامی» پروپاگاندا را بیاموزد.
 

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 234621] [تاريخ انتشار: بيست و يکم شهريور ۱۴۰۰ برابر با دوازدهم سپتامبر ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم شهريور ۱۴۰۰ برابر با دوازدهم سپتامبر ۲۰۲۱ ، 14:59:39 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
در هر حالی باید انصاف داشت.در منگفت خود از جمله نوشتم:«اکثریت به اصطلاح طرفداران دروغین عدالت و آزادی همان گونه اند. تمامی حقوق بشرچی ها همان گونه اند.»باید اضافه کنم که بی هیچ تردیدی در بین همان افراد، انسان های شریفی همچون عبدالفتاح سلطانی نیز هستند، که به وظیفه ی انسانی خود آشنا می باشند.ولی این ها در تصمیم گیری ها هیچ کاره اند.فرمان اجرای پروژه ها از جا های دیگری صادر می شود. من هر بار که در وبگاهِ خود روشنگری می کنم و گواهانی باور نکردنی را آنجا می آورم؛ بلافاصله برای بسیاری از مدعیان "آزادی خواهی"، از جمله "کانون مدافعان حقوق بشر" با ایمیل ارسال می کنم. گویی به سر زمین جاویدمردگان مطلب فرستاده ام! چرا اینگونه است؟! زیرا آن ها برای اهداف دیگری تعیین شده اند.با این حال بار ها اعلام کرده ام که آماده ام در جلسه ای عمومی و حقوقی رو در رو،با حضور پلیس برای ایجاد نظم و فاصله، برای اثبات هر جمله ی خود شرکت کنم. ولی همچنان تجارت کثیف و سکوت حکم می راند! حیف است که انسان وظیفه ی خود ندانسته، گمراه شده، این شود. حیف است که آدمی مظهر زشتی و پلشتی و کین شود؛در حالی که می تواند زیبا زندگی کند.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم شهريور ۱۴۰۰ برابر با دوازدهم سپتامبر ۲۰۲۱ ، 09:58:40 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
خوش به حال انسان هایی که صادقانه زندگی می کنند. خوش به حال آنهایی که سیاست را و فعالیت سیاسی و مدنی را با حقه بازی یکی نمی دانند. دیدم جناب ساسان از تلویزیون کانال یک، نوشه. فقط آن تلویزیون نیست؛ اکثریت به اصطلاح طرفداران دروغین عدالت و آزادی همان گونه اند. تمامی حقوق بشرچی ها همان گونه اند. برای پول و جایزه پروژه های اربابان خود را به اجرا در می آورند. دیده ام بعضی سایت ها می نویسند ما بر مبنای قوانین کشور میزبان کار می کنیم. و این در حالی است که من به قانون شکنی از سوی خائِنین در همین کشور های میزبان اعتراض دارم. پس تو نمی توانی با شارلاتان بازی مرا سانسور نمایی و بعد بگویی از قانون پیروی می کنی. تو از قانون شکن و خائِن به کشور خود پیروی می کنی و نه قانون. چندی پیش وضعیت وحشتناک خود را برای همان تلویزیون "کانال یک" نوشتم؛ و از جمله نشانی وبگاهِ ویژه ی خود را فرستادم که تا به امروز چهل و هشت پست افشاگرانه در آن منتشر کرده ام. خیلی زود جواب دادند. ولی وقتی رفتند و جنایات بی سابقه در تاریخ نوین بشری در اروپا را خواندند؛ چنان سکوت کردند که گویی قرن هاست مرده اند! حیف که انسان این شود.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم شهريور ۱۴۰۰ برابر با دوازدهم سپتامبر ۲۰۲۱ ، 06:53:17 توسط ساسان
شگفت انگیز اینکه بخشی از رسانه های به ظاهر مخالف رژیم در آمریکا هم از چندی پیش به همین ترتیب کوشش می کنند چهره زشت و ترسناک طالبان را بزک کرده و متفاوت از گذشته نشان دهند. به عنوان نمونه تلویزیونی بنام کانال یک متعلق به یک کاسب راه آزادی معروف به شارلاتان با پخش گزارشی از گرفتن منزل مسکونی رویائی ژنرال دوستم توسط طالبان آشکارا به تبلیغ برای طالبان پرداخته و اینکه این نماینده طالبان منزل ژنرال دوستم را ویران نکرده و جلو دور بین به مالک خانه ناسزا نمیگوید را دلیل بر متحول شدن طالبان به افرادی میانه رو و طرفدار حقوق بشر قلمداد میکرد.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم شهريور ۱۴۰۰ برابر با دوازدهم سپتامبر ۲۰۲۱ ، 06:29:15 توسط شمروس
خمینی هندی بعد از کودتای 57 تروریست های فلسطبن در ایران با موذی گری اول روسری و بلوز بلند را اجبار کرد بعد روپوش بلند سبک زنان لبنان را اجبار کرد در آخر چادر را در مدت دوسال اول کودتا به مردم با کمک آتش به اختیار های تیغ کش و اسید پاشی و خرهای لگد پران این اجبار را قانونی کرد و نپوشیدن روسری شد جرم ،حالا دست پرورده حوزه قم که طالبان است با استفاده از شیوه های آخوند آدم کش در حال ایجاد امنیت با کشتار مردم افغانستان است امنیت نوع کره شمالی که مردمش از گرسنگی موش میخورند یا امنیت چینی که مردم را محبور به کشتن بچه های دختر میکند چرا که تنها یک فرزند برای یک خانواده قانونی است و امنیت با کشتن 100هزار مردم حفظ میشود کشور های مثلاً امن با رژیم های آدم کش که انسان را به یاد اردو گاه داخائو می اندازد که امنیت با کشتار مردم سرکوب و گرسنگی مردم توسط سپاه. یا طا لبان حفظ میشود
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 خبرگزاری تسنیم٬‌ وابسته به سپاه پاسداران٬ ابراهیم رئیسی را «جلاد ۶۷» خواند 
 بانک ملی ایران در آستانه ورشکستگی
کدهای علی خامنه‌ای برای تعلیق ورزش ایران؛ از نابودی اسراییل تا حجاب اجباری 
اشتباه رئیسی حتی در خواندن یک متن از روی کاعذ
 بیلبوردهای تبلیغاتی عجیب در سطح تهران
 گزارش نیویورک تایمز از چگونگی کشته شدن فخری‌زاده با مسلسلی که از هزاران کیلومتر دورتر کنترل می‌شد 
عضو طالبان: امیرالمومنین ما امیرالمومنین کل جهان است/ فعلا موقعیت نداریم که بگوییم، ایران، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان قلمروی ما هستند 
چرا گرجستان به ایرانیانی که در این کشور خانه و کاسبی دارند اجازه ورود نمی دهد؟ 
 یک چهره نظامی امنیتی تندرو دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام شد
* انتقال شهروندان قزاق تبار ایرانی به قزاقستان
* دستگیری ۵۴ ایرانی در عراق
  روزنامه جمهوری اسلامی: آقای شریعتمداری خجالت بکشید به خاطر رابطه عاشقی_معشوقی خود با طالبان
 میثم رضایی متهم ردیف اول پرونده مفتاح رهنورد در زندان فوت کردآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی