پشت پرده واردات فایزر به ایران

 
محمدرضا محبوب فر
کارشناس و پژوهشگر حوزه سلامت
عضو مجامع علمی سلامت ایران
 
مقامات سیاسی و سلامت کشور پس از حرام اعلام کردن واکسن های آمریکایی فایزر اکنون صحبت از «فایزر بلژیکی» و واردات این نوع واکسن به کشور به میان می آورند.  علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفته «دو میلیون و 400 هزار دز واکسن فایزر سفارش داده ایم  و خرید 5 میلیون دز واکسن جانسون اند جانسون هم نهایی شده است.» البته بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت و درمان درخصوص واردات این نوع واکسن می گوید: «واردات واکسن فایزر محدود و برای زنان باردار است و به افراد عادی تزریق نمی ‌شود و مردم باید از واکسن سینوفارم و برکت و هر آنچه وزارت بهداشت تایید کرد، استفاده کنند تا بدن‌ شان مقاوم شود.» 
 
مقامات کشور با اعتراف به این مسئله که واکسن فایزر، واکسن خوب و موثری است درخصوص واردات این نوع واکسن سخنان ضد و نقیضی تاکنون بر زبان آورده اند. ابتدا مطرح شد تعداد واکسن های فایزر وارداتی که قرارداد بسته شده است 2 میلیون دز و صرفا به عنوان دز تکمیلی و یادآور کادر درمان مورد استفاده قرار می گیرد، بعد اعلام کردند که تعداد 2 میلیون و 400 هزار دز واکسن فایزر قرارداد بسته شده است و تنها برای زنان باردار مورد استفاده قرار می گیرد. 
 
به نظر می رسد این بار مانند بهمن ماه سال گذشته که مطرح شد 150 هزار دز واکسن فایزر اهدایی ایالات متحده آمریکا به ایران وارد شده است و سپس از هلال احمر گرفته تا سایر نهادهای حاکمیتی مسئله واردات این نوع واکسن به کشور را تایید و تکذیب کردند و سخنان ضد و نقیض زیادی درخصوص اصل ورود واکسن به کشور شنیده شد، این بار هم به بهانه کادر درمان و مادران باردار می خواهند فایزر وارد کشور کنند. از آنجا که شهروندان زیادی شاکی بوده اند که در گواهی واکسیناسیون در مراکز تجمیعی واکسیناسیون شماره سریال واکسن تزریق شده برای ایشان نوشته نمی شود باید نسبت به توزیع و مصرف این نوع واکسن پس از ورود به کشور دقت لازم را داشت و نسبت به این مسئله حساسیت افکار عمومی را برانگیخت. 
 
خیلی باعث تعجب است که چرا واکسن فایزر و مدرنا و جانسون اند جانسون که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت از همان ابتدا بوده است و تمامی کشورهای دنیا از مسلمان گرفته تا غیرمسلمان از این نوع واکسن ها استفاده کرده اند و در حال حاضر هم کنترل کرونا در جهان منوط به استفاده از این واکسن ها شده است و ایالات متحده آمریکا و کشور آلمان می توانند میلیون ها دز واکسن های معتبر را به قیمت مساوی و کمتر نسبت به واکسن های چینی و ایرانی به دولت ایران تحویل نمایند، اعلام می شود که این نوع واکسن ها برای مردم عادی نیست و منتظر آن نباشند و واکسن های چینی و ایرانی که برای سینوفارم، سازمان بهداشت جهانی تنها مجوز تزریق اضطراری آن را برای بزرگسالان تایید کرده است و واکسن در مرحله مطالعات سوم بالینی به سر می برد، و واکسن ایرانی هم که اصلا اطلاعاتی از آن در دست نیست و سازمان های بین المللی مانند سازمان بهداشت جهانی آن را ندیده اند و تایید نکرده اند برای استفاده توصیه می شود؟!
 
اگر بنا به کنترل و مهار کرونا در جهان باشد فعلا واکسن های آمریکایی و انگلیسی دستاوردهای زیادی و موثری تاکنون داشته اند و جمعیت مصرف کننده در کشورهای مختلف یا به زندگی عادی بازگشته اند یا در حال بازگشت به آن هستند. تاکنون بیشترین نوع واکسن های وارداتی به کشورمان سینوفارم بوده است. در زمان دولت حسن روحانی البته تمرکز روی واکسن انگلیسی آکسفورد یعنی آسترازنکا بود و تعداد قابل توجهی قرارداد بسته شد، اما در دولت جدید تمامی منابع مالی کشور و امکانات موجود صرف واردات واکسن های چینی به کشور شده است و اکنون کشور از این نوع واکسن اشباع شده است و حتی واکسن های نوع دیگر مانند برکت یا با کمبود مواجه شده اند یا مانند اسپوتنیک و آسترازنکا اصلا دیگر به کشور وارد نشده اند و در مراکز واکسیناسیون نایاب شده اند. 
 
در حالی که کشور ایران 8 ماه از برنامه واکسیناسیون جهانی عقب مانده است، و تنها به سبب محدودیت تنوع سبد واکسیناسیون در کشور کمتر از 60 درصد مشمولین واکسیناسیون در کشور واکسن دریافت کرده اند و بیش از 40 درصد مردم تاکنون برای مراجعه به پایگاه های واکسیناسیون و دریافت واکسن خود تصمیم نگرفته اند و تهدیدها درخصوص اجباری شدن کارت واکسن نیز بی اثر بوده است، مقامات سلامت و سیاسی  کشور اصرار زیاد و عجیبی روی بازگشایی مدارس و دانشگاه ها و عادی سازی بیماری در کشور می کنند. علیرغم تصمیم به واردات 12 میلیون واکسن چینی تک دز مختص دانش آموزان در رده سنی کودکان و نوجوانان به کشور تاکنون خانواده ها نسبت به واکسیناسیون فرزندانشان استقبال به عمل نیاورده اند. خیلی عجیب است که تنها واکسن مورد تایید کودکان و نوجوانان فایزر و مدرنا است و در حال حاضر به صورت تک دز برای ویژه این سنین تولید و حتی در فلسطین و لبنان و عراق و افغانستان و دیگر کشورها مصرف می شود اما وزیر بهداشت و درمان با تهدید و قلدری می گوید واکسن های فایزر وارداتی مختص افراد عادی نیست و افراد عادی جامعه از سینوفارم و برکت استفاده کنند. واکسن چینی هم اگر وارد کشور شود و بنا به مصرف آن برای دانش آموزان باشد این واکسن مورد تایید سازمان جهانی بهداشت نیست و صرفا به طور آزمایشی روی فرزندان این کشور آزمایش خواهد شد. 
 
و اما یک تحلیل امنیتی و سیاسی هم پشت پرده واردات واکسن فایزر به کشور وجود داشته است؛ از سال 98 که بیماری وارد کشور شد این بیماری از ابتدا کنترل نشد چون افراد دولتی و وابسته به نهادهای حاکمیتی و نه افراد مستقل و غیردولتی در مدیریت بیماری دست بالا را داشتند. ویروس کرونا افراد را مبتلا می کند و عده ای یا در بیمارستان ها یا در محل زندگی خود در منازل فوت می کنند. از طرف دیگر، افرادی که مبتلا می شوند یا در بیمارستان یا در منازل تحت درمان قرار می گیرند و بهبود پیدا می کنند، عوارض بیماری با مبتلایان باقی می ماند و مبتلایان بهبودیافته عمر طبیعی نخواهند داشت و دچار مرگ زودرس می شوند. اینقدر متاسفانه مرگ و میرهای کرونا در کشور بالا و عمیق بوده است که در حال حاضر کشور ایران متاسفانه یا در حال از دست دادن جمعیت خود می باشد یا کشور به سرعت در حال افزایش سن جمعیت و پیر شدن است. 
 
حال وقتی مقامات کشور دیدند که چه اشتباهی کردند که واکسن را در هشت ماه قبل ممنوع کردند و حالا تبعات آن به صورت افت جمعیت پدیدار شده است، عقب نشینی کردند و به این نتیجه رسیدند که تنها راه مواجهه با بیماری واردات واکسن های آمریکایی و انگلیسی است و بنابراین تصمیم به خرید و واردات فایزر گرفتند. البته فایزر و جانسون اند جانسونی که وارد کشور می شود محدود است و کمتر از سه میلیون دز می باشد. فایزری که وارد می شود در دسترس عموم مردم یا واکسن نزده ها قرار نمی گیرد. این واکسن به دلیل افت جمعیت ایران در پس بیماری کرونا تنها در اختیار مادران باردار قرار می گیرد تا خود و نوزادان آن ها دچار مشکل نشوند. مطرح شده است که کادر درمان هم در رتبه بعدی می توانند به عنوان دز تکمیلی واکسن های تزریقی قبلی استفاده کنند. 
 
آنچه مسلم است؛ براساس این تحلیلی که بین مقامات سیاسی و امنیتی و سلامت کشور وجود دارد، در روزها و هفته ها و ماه های آینده، کشور ایران وارد یک گرداب بیماری کرونا می شود و مرگ و میر و تعداد مبتلایان بسیار بسیار بیشتر از پیک های اول تا پنجم خواهد بود. برای همین مسئله واکسن فایزر وارد شده است تا اولا با تزریق به مادران باردار از افت جمعیت تازه متولدشده و مادران مولد جلوگیری کنند و ثانیا به عنوان دز تقویتی یا دز سوم به کادر درمان تزریق کنند که در برابر حجم زیاد تعداد مبتلایان و مرگ و میر ها از بین نروند و خط اول بیمارستان ها خالی نشود. 
 
مقامات کشور در حقیقت فایزر وارد می کنند برای مادران باردار و کادر درمان چرا که می دانند پیک ششم اکنون از سمت استان های شرقی و شمالی آغاز شده است. این پیک رده سنی هم نمی شناسد و ویروس های دلتا، لامبدا و میو به طور ترکیبی با ویروس آنفلوآنزا به جمعیت کشور حمله می کنند. پاییز و زمستان سختی در پیش است. واکسن هایی هم که تزریق می شود یعنی واکسن سینوفارم و برکت حریف پیک ششم بیماری نیستند و نمی توانند ایمنی زایی جمعی پدید آورند. بنابراین در این شرایط می توان به قرنطینه و حفظ پروتکل های بهداشتی دل بست تا پیک ششم و فصل سرما را پشت سر گذاشت.
 

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 235360] [تاريخ انتشار: چهارم مهر ۱۴۰۰ برابر با بيست و ششم سپتامبر ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگانآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی