۲۳ گونه جانوری و گیاهی در آمریکا در شرف انقراض‌؛ محیط‌بانان می‌گویند که مسئولان کم‌کاری کرده‌اند

  قناری سینه‌زرد از جمله گونه‌هایی است که از فهرست در معرض خطر خارج شدند

مقام‌های فدرال حیات وحش در آمریکا روز چهارشنبه ۲۹ سپتامبر، انقراض ۲۲ گونه جانوری و یک گیاه را اعلام کردند.
 
به گزارش ایندیپندنت، در میان گونه‌هایی که از فهرست در معرض خطر انقراض خارج شده‌اند، یکی دارکوب نوک‌عاجی است که آخرین بار به طور قطع در سال ۱۹۴۴ در ایالت لوییزیانا دیده شده بود، و دیگر قناری سینه‌زرد «باکمن» و «کاوی او» (Kauai O’o) هستند که پرنده‌های بومی هاوایی‌اند.
 
در مجموع ۱۱ پرنده، هشت صدف آب‌های آزاد در جنوب شرقی، دو نوع ماهی، یک خفاش از گوام، و گلی از هاوایی در فهرست گونه‌های منقرض شده قرار دارند. این گونه‌ها نیز به ۶۵۰ گونه دیگر در آمریکا می‌پیوندند که احتمالا منقرض شده‌اند.
 
مرکز تنوع زیستی، یک گروه غیرانتفاعی پاسدار محیط زیست، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که سازمان خدمات شیلات و حیات وحش آمریکا «در محافظت از این گونه‌ها بسیار کُند» عمل کرده است.
 
تحقیقی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد نشان داد که به طور میانگین محافظت لازم از گونه‌های گیاهی و جانوری بیش از یک دهه طول می‌کشید تا گونه‌های گیاهی و جانوری از محافظت‌های لازم برخوردار شوند.
 
مرکز تنوع زیستی گفت که چند گونه در فهرست امروز در پی تاخیر در روند تدوین فهرست فوق، منقرض شدند که مرغ مگس‌خوار گوام، خفاش میوه‌خوار کوچک ماریانا، و صدف جنوبی، صدف رکابی، و صدف مرتفع شانه‌ای که همگی در این مدت منقرض شدند، از آن جمله‌اند.
 
این سازمان ادعا می‌کند که دست‌کم ۴۷ گونه در دورهٔ انتظار برای دریافت محافظت، منقرض شده‌اند.
 
تیرا کوری، دانشمند ارشد مرکز تنوع زیستی، گفت: «ما با خطر از دست دادن صدها گونه‌ زنده مواجهیم چون گویا هیچ اضطراری وجود ندارد. قانون حفاظت از گونه‌های در معرض انقراض یکی از قوی‌ترین ابزارهایی است که ما برای پایان دادن به انقراض داریم، اما واقعیت غمگین ماجرا آن است که فهرست‌بندی آن‌ها هنوز برای بسیاری از گونه‌ها خیلی دیر اتفاق می‌افتد.»
 
او ادامه داد: «سازمان خدمات شیلات و حیات وحش آمریکا به‌ شدت به اصلاح روند کار خود برای حفاظت از گونه‌های گوناگون نیاز دارد تا از انقراض بیشتر آن‌ها جلوگیری شود، و برای این کار به منابع مالی بیشتری نیاز دارد. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم تاخیر ناشی از کاغذبازی اداری باعث انقراض گونه‌های بیشتری شود.»
 
سازمان خدمات شیلات و حیات وحش آمریکا گفت که قانون حفاظت از گونه‌های در معرض انقراض مصوب ۱۹۷۳ برای حفاظت و احیای گونه‌های در خطر، و زیست‌بومی که به آن متکی هستند، تدوین شده است. اما به گفته این سازمان، حفاظت‌های قانونی برای گونه‌هایی که در تغییر فهرست روز چهارشنبه اعلام می‌شود، خیلی دیر انجام شد.
 
دب هالند، وزیر کشور آمریکا، گفت: «با وخیم شدن تغییرهای آب‌وهوایی و از دست رفتن مناطق طبیعی و قرار گرفتن گونه‌های بیشتری در معرض انقراض، اکنون وقت آن رسیده است که اقدام‌های پیشگیرانه و مبتکرانه و نیز همکاری‌های خود را افزایش دهیم تا بتوانیم حیات وحش آمریکا را حفظ کنیم.»
 
این اعلامیه بعد از دهه‌ها تحقیق و تفحص در مورد گونه‌های مذکور توسط دانشمندان، محیط‌بانان، و علاقه‌مندان به محیط‌زیست تدوین شد. از پنجشنبه به مدت ۶۰ روز عموم مردم فرصت خواهند داشت هر اطلاعات بیشتری که درباره گونه‌های اعلام شده دارند، قبل از آنکه حکم انقراض آن‌ها نهایی شود، به مسئولان ارائه دهند.
 
گزارشی تاریخی از سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۹ نشان داد که طبیعت با آهنگ بی‌سابقه‌ای در تاریخ بشر رو به افول گذاشته و میزان انقراض گونه‌های زنده در سراسر جهان تسریع شده است.
 
تا حدود یک‌میلیون گونه گیاهی و جانوری با خطر انقراض مواجه‌اند، و بسیاری در دهه‌های آتی منقرض خواهند شد. به‌خاطر فعالیت‌های انسانی نظیر کشاورزی، معدن‌کاری، چوب‌بُری، و توسعهٔ شهری، زیست‌بوم این گونه‌ها از دست رفته و به‌علاوه گونه‌های مهاجم و بیماری به آن مناطق وارد شده‌اند.
 
تاثیر بحران آب‌وهوایی ناشی از فعالیت انسان نیز ممکن است به تغییرهای شدید زیست‌بوم و به هم ریختن تعادل در تنوع زیستی منجر شود.
 
طرحی برای احیای ۳۰ درصد از خشکی‌ها و آب‌های دنیا تا سال ۲۰۳۰ در دست تدوین است که قرار است با تقویت کردن زیست‌بوم‌های حیات وحش و بهبود تنوع زیستی، به بحران کنونی انقراض پایان دهد.
 
گونه‌های منقرض بر اساس ایالت یا قلمرو محل زندگی
 
آلاباما: قناری سینه‌زرد باکمن، صدف جنوبی، صدف رکابی، صدف مرواریدی شکوفه‌دار، صدف مرواریدی شکوفه‌‌پیچ، صدف مرتفع شانه‌ای، و صدف مرواریدی شکوفه زرد
 
آرکانزا: دارکوب نوک‌عاجی، صدف مرواریدی شکوفه‌‌پیچ
 
فلوریدا: قناری سینه‌زرد باکمن، دارکوب نوک‌عاجی
 
جورجیا: قناری سینه‌زرد باکمن، دارکوب نوک‌عاجی، صدف جنوبی، صدف مرتفع شانه‌ای
 
گوام: مرغ چشم‌سفید لگام‌دار، خفاش میوه‌خوار کوچک ماریانا
 
ایلینوی: دارکوب نوک‌عاجی، صدف مرواریدی شکوفه‌دار
 
هاوایی: هشت پرنده و یک گل
 
ایندیانا: صدف مرواریدی شکوفه‌دار
 
کنتاکی: دارکوب نوک‌عاجی، صدف مرواریدی شکوفه‌دار
 
لوییزیانا: دارکوب نوک‌عاجی
 
میسی‌سی‌پی: دارکوب نوک‌عاجی، صدف تخت کبوتری
 
میزوری: دارکوب نوک‌عاجی
 
کارولینای شمالی: قناری سینه‌زرد باکمن، دارکوب نوک‌عاجی
 
اوهایو: پیشی‌ماهی سیوتو
 
اوکلاهاما: دارکوب نوک‌عاجی
 
کارولینای جنوبی: قناری سینه‌زرد باکمن، دارکوب نوک‌عاجی
 
تِنِسی: قناری سینه‌زرد باکمن، صدف مرواریدی شکوفه سبز، دارکوب نوک‌عاجی، صدف جنوبی، صدف مرواریدی شکوفه‌دار، صدف مرواریدی شکوفه‌‌پیچ، صدف مرتفع شانه‌ای، صدف مرواریدی شکوفه زرد
 
تگزاس: دارکوب نوک‌عاجی، ماهی گامبوزیای سن مارکوس
 
ویرجینیا: صدف مرواریدی شکوفه سبز
 
ویرجینیای غربی: صدف مرواریدی شکوفه‌دار
 

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 235596] [تاريخ انتشار: هشتم مهر ۱۴۰۰ برابر با سی ام سپتامبر ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگانآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی