راه ها و بیراهه های واکسیناسیون عمومیمحمدرضا محبوب فر
کارشناس حوزه سلامت
واکسیناسیون عمومی در ایران در حالی آغاز شده است که بسیاری از افراد واکسینه شده حین خروج از کشور و قصد مسافرت با مشکلات فراوانی رو به رو شده اند. برای سفر به کشورهای خارجی تنها واکسن های مورد تایید کشور مقصد مورد قبول است و الزاما تمامی واکسن‌ های تولید شده در جهان مورد پذیرش تمامی کشورهای جهان نیستند. برای سفر به کشورهای خارجی به لیستی از واکسن‌های مورد تایید کشور مقصد نیاز است. همزمان با واکسیناسیون عمومی در کشورهای دنیا از جمله ایران، تقاضا برای برگزاری تورهای مسافرتی به کشورهای خارجی و انجام مسافرت های بین المللی ایرانیان افزایش یافته است. اما این روزها نوع واکسن های تزریق شده و کارت واکسیناسیون به یکی از دغدغه‌‎های مردم کشور برای مسافرت تبدیل شده است. به همین منظور در تاریخ 3 مهر ماه 1400، علیرضا رئیسی، معاون بهداشتی وزارت بهداشت و درمان و سخنگوی ستاد ملی کرونا طی ارسال نامه ای با موضوع «مشکلات مسافرین خارج از کشور به دلیل درخواست سفارتخانه ها برای واکسن های خاص» به محسن اسدی لاری، مدیرکل همکاری های بین الملل وزارتخانه می نویسد: «نظر به اینکه برخی کشورهای مقصد سفرهای بین المللی هموطنان، برای صدور روادید و یا اجازه ورود الزام به ارائه کارت واکسن کووید-19 با تاکید بر انواع خاص واکسن، دارند و عمده واکسن های تزریق شده در ایران در لیست واکسن های مورد نظر قرار ندارند این امر مشکلات عدیده ای را برای هموطنان عازم خارج از کشور ایجاد کرده است.

از سوی دیگر امکان اینکه برای این افراد مجددا 2 نوبت واکسن دیگر زده شود از نظر علمی و اجرایی وجود ندارد لذا خواهشمند است موضوع به نحو مقتضی با سازمان جهانی بهداشت و وزارت محترم امور خارجه پیگیری شود». چون واکسن های چینی و ایرانی که به جای واکسن های خارجی معتبر به مردم تزریق می شود از نظر جامعه جهانی اعتباری ندارد، بسیاری از کشورها با سینوفارم و برکت‌ اجازه ورود ایرانیان به کشورشان را نمی دهند. لذا پس از پیگیری دستور صادر شده در چنین نامه ای از سوی اسدی لاری، دو مقام وزارت بهداشت و درمان یعنی بهرام عین اللهی و علیرضا رئیسی تایید کردند که موافقت کمیته ملی واکسیناسیون با واردات واکسن فایزر از بلژیک، درپی درخواست معاونت بهداشت این وزارتخانه و به منظور تامین واکسن فایزر برای مادران باردار صورت گرفته و در صورت کافی بودن تعداد واکسن‌ ها به عنوان دوز سوم کادر درمان نیز استفاده می‌ شود. اما چنین تصمیمی دیری نپایید که اظهارنظرهای متناقض مقامات سلامت کشور درباره واکسیناسیون کرونا ادامه پیدا کرد و ناگهان وزارت بهداشت و درمان خبر از لغو واردات فایزر به کشور به دلایل موهوم و غیرموجه از جمله به صرفه نبودن واردات واکسن فایزر و مشکلات حمل ‌و نقل و همچنین مخالفت کمیته ملی واکسن و حاشیه ‌های ایجادشده با اعلام خبر واردات فایزر، داد و سرانجام نیز اسدی لاری، مدیرکل همکاری های بین الملل وزارتخانه بهداشت و درمان به علت پیگیری ورود واکسن های معتبر خارجی به کشور از کار برکنار شد.

اما کارشناسان مستقل حوزه بهداشت و سلامت علت چنین رفتار وزارت بهداشت و درمان در صدور مجوز و لغو مجوز واردات وکسن فایزر را ذخیره و بدون مشتری ماندن واکسن های سینوفارم و برکت در انبارهای گمرک و دانشگاه های علوم پزشکی استان ها دانسته اند که علی رغم اینکه واکسن به وفور به پایگاه های واکسیناسیون وارد شده است و در دسترس عموم مردم قرار داده شده است، استقبال کم مردم از واکسن های موجود و اینکه مردم حاضر به تزریق آن ها نیستند و در انتظار ورود فایزر و مدرنا هستند، مقامات سلامت کشور را واداشته است که از ترس بلااستفاده ماندن واکسن ها و انقضای تاریخ مصرف آن ها، ورود واکسن ‌های معتبری چون فایزر را بار دیگر و پس از عقب نشینی مقامات حکومتی از اصل ممنوعیت ورود واکسن های خارجی، ممنوع کنند.

در شرایطی که نگرانی ‌های گسترده ‌ای در میان مردم و پزشکان در مورد استفاده از واکسن های چینی و ایرانی پدید آمده است و از طرفی کشور با فقدان یا کمبود واکسن انگلیسی آسترازنکا مواجه شده است و سرگردانی مردم برای تزریق دز دوم و دز اول این واکسن همچنان ادامه دارد، بهرام عین ‌اللهی، وزیر بهداشت و درمان پس از اعلام لغو دوباره واردات فایزر به کشور می گوید: «اعضای کمیته ملی واکسن با تکیه بر شواهد علمی به این نتیجه رسیدند واکسیناسیون زنان باردار با واکسن سینوفارم ادامه یابد و دیگر تصمیمی برای واردات واکسن فایزر وجود ندارد.» او حتی بدون ذکر شواهد و مدارک رسمی و غیررسمی درخصوص سلامت واکسن ایرانی مدعی شده است: «واکسن برکت جزو امن ‌ترین و اثربخش ‌ترین واکسن ‌های تزریقی در کشور بوده است. امروز ازهمه نقاط کشور بیشترین پیامی که به من می رسد درخواست "واکسن برکت" است و همه كشور مشتاق واکسن برکت هستند و از ما واكسن بركت مي خواهند. واکسن برکت یک واکسن مردمی با لحاظ تمام استانداردهای روز دنیا است و برای همیشه به عنوان یک افتخار ملی در تاریخ این کشور ثبت شد. پروژه‌ ای که به طور طبیعی باید طی ۶ سال انجام می شد را ستاد اجرایی فرمان امام ظرف یک سال به نتیجه رساند. امیدواریم با راه‌ اندازی خطوط دیگر واکسن برکت، خواسته و مطالبه مردم را فراهم کنیم چون واکسن برکت خیلی خوب مورد استقبال مردم قرار گرفته است و یکی از واکسن های بسیار موفق در دنیا است.» عین اللهی در حالی خبر از لغو واردات فایزر داده است که واردات واکسن جانسون اند جانسون نیز علیرغم وعده واردات 10 میلیونی آن در هاله ای از ابهام است. انتشار اخبار واردات واکسن های فایزر و جانسون در هفته ‌های اخیر باعث شده است تا بسیاری از مردم در حالی که تاکید شده است واکسیناسیون با سرعت انجام شود و به رقم بیش از 75 درصد افزایش پیدا کند، با امید بستن به تزریق این واکسن ها دست نگه دارند و منتظر رسیدن واکسن های معتبر خارجی به کشور باشند. به نظر می رسد با تمرکز روی واکسن های خاص در داخل و کمبود آسترازنکا برای نوبت دوم تزریق و تهدید و ارعاب و تعقیب واکسن زده ها و محدودیت‌ و جریمه ‌های سنگین برای واکسن ‌گریزها و اظهارات ضد و نقیض مقامات سلامت کشور در خصوص واکسن های موجود و این حجم اطلاع رسانی آشفته نمی توان انتظار واکسیناسیون عمومی و ایمنی جمعی داشت.

حتی در حالی بهرام عین اللهی سخن از واکسن برکت و استقبال همگانی از آن و تولید انبوه واکسن سخن می گوید که ایران قرار بود تا نیمه اول امسال حداقل 50 میلیون دز واکسن برکت تولید کند و قطب صادرات واکسن در جهان محسوب شود. اتاق بازرگانی معتقد است واردات دارو از چین ۱۳ برابر شده و حجم عمده این واردات هم واکسن بوده است. گواه و سند چنین ادعایی این است که در کارت واکسنی که برای نوبت دوم به برخی افراد ارائه شده است، هر دو دز، واکسن برکت درج شده است اما در سری ساخت نوبت دوم، کشور سازنده و نوع واکسن، چین و سینوفارم بوده است. اینکه چرا به جای واکسن برکت، واکسن سینوفارم تزریق شده است، مشخص است که خروجی شرکتی با تجربه پایین و دانش علمی ضعیف که متولی تولید واکسن می ‌شود، واکسن کاملا ایرانی ولی ساخت چین خواهد بود. معلوم نیست اگر یک میلیارد دلار پول برای واکسن داخلی هزینه شده است چرا واکسن چینی برای تزریق به مردم تحویل داده شده است؟! علت تاخیر در تولید واکسن ایرانی «ابتلای مهندسان هندی و چینی به کرونا» و «تحریم ها و محدودیت تبادلات پولی» ذکر شده است. این ادعا در حالی مطرح شده است که تاکنون برای تولید واکسن های داخلی دیگر شرکت های ایرانی که تاییدیه مجامع سلامت اتحادیه اروپا را کسب کرده اند سنگ اندازی شده است و از سوی دیگر وزارت خارجه آمریکا بارها اعلام کرده است که ایالات متحده، کالاهای بشردوستانه یا فروش مواد غذایی، محصولات کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی را تحریم نمی ‌کند و حتی اصغر عبدلی، کارشناس شرکت دارویی برکت در تیر ماه امسال گفته بود که اخبار درباره کمبود مواد اولیه تولید واکسن کاملا شایعه ‌سازی است و موسسه برکت در زمینه واردات مواد اولیه ‌ای مانند ژل کروماتوگرافی اصلاً مراوده‌ ای با شرکت‌ های آمریکایی ندارد. برخی مقامات ستاد اجرایی فرمان امام که موسسه برکت تحت نظر آنان می باشد نیز اعلام کرده اند که هیچ گونه مشکلی در خط تولید واکسن برکت نداشته اند و تمامی اخبار درباره کمبود مواد اولیه نیز کذب است و مواد اولیه مورد نیاز برای تولید ۱۰۰ میلیون دز واکسن کرونا در داخل کشور موجود است و می توانند به تعهدات خود عمل کنند. عمل به تعهدات این موسسه در حالی مطرح شده است که تاکنون رقم های 50 و 100 میلیون دز محقق نشده است و حتی تعداد واکسن های تولیدشده 15 میلیون دز نیز نبوده است. وزیر بهداشت و درمان همچنین مدعی شده است که واکسن برکت یک واکسن مردمی با لحاظ تمام استانداردهای روز دنیا است. تا وقتی مستندات علمی و روش تولید واکسن برکت منتشر نشود نمی توان حرف های عین اللهی را باور کرد. بهتر است این مقام سلامت کشور به دادستانی انتظامی سازمان نظام پزشکی احضار شود تا دفاعیات و مستندات خود درباره این ادعا که واکسن برکت یکی از واکسن های بسیار موفق در دنیا است را ارائه کند و سازمان نیز عالمانه و بیطرفانه و مستقلا به بررسی اسناد و مدارک بپردازد.

بحث و مناقشه بر سر واکسیناسیون کرونا در ایران در حالی ادامه دارد که تاکنون مستندات و نتایج آزمایشات بالینی واکسن برکت اعلام نشده است و معلوم نیست چقدر می توان به واکسن کرونا و تولیدکنندگانش در کشور اعتماد داشت؟ اینکه تولیدکنندگان داخلی چقدر توانسته ‌اند نظر مثبت مردم را به خود جلب کنند را می توان در تهدید و ارعاب جامعه به هر طریق ممکن درخصوص واکسیناسیون اجباری و اعمال محدودیت‌ های شدید اجتماعی برای کسانی که واکسن نزده‌ اند ارزیابی و تحلیل کرد. در کنار تولید جهادی و برق آسا واکسن برکت باید اسناد و مقالات علمی آن برای آگاهی دنیا از کار بزرگ و افتخار ملی ایران برای سازمان جهانی بهداشت و مجامع دارو و واکسن در اتحادیه اروپا و ایالات متحده ارسال و منتشر شود. فرآیند انتشار مقالات ایرانی از دستاوردهای داخلی بسیار سهل و آسان است که علیرضا زالی، فرمانده ستاد ملی کرونا در پایتخت می تواند طی ۲۲ ماه گذشته در دوران کرونا نزدیک به ۸۰ مقاله علمی و پژوهشی منتشر کند، اما برخلاف همه واکسن‌ های دنیا، بعد از ماه ها تزریق واکسن برکت هنوز یک مقاله علمی از نتایج واکسن برکت و مستندات آن منتشر نمی شود. خیلی عجیب است که مدیر روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان امام از ماه ها پیش و درست زمانی که رهبر انقلاب حین تزریق دز اول واکسن برکت از لزوم انتشار مستندات و مقالات واکسن برکت تاکید داشتند می گوید مقالات برای مجلات ارسال شده و به زودی منتشر خواهد شد. حتی مقامات ستاد فرمان امام و موسسه برکت پیش تر اعلام کرده بودند که حتما قبل از تزریق واکسن، مقالات و نتایج آن منتشر می ‌شود.
نکته قابل اهمیت دیگر اینکه تعداد بیماران کرونایی نسبت به روزهای گذشته دوباره صعودی شده است و این روند می ‌تواند در مدیریت همه ‌گیری، شکل گیری پیک ششم بیماری تلقی شود. نوسان های روزانه و تغییر جهت ‌های مکرر نرخ ابتلا و سایر شاخص ‌های ابتلا زنگ خطر آغاز پیک ششم کرونا در کشور را به صدا درآورده است. حتی براساس یک تحلیل امنیتی که در برخی محافل مطرح شده است، با حضور 16 میلیون زائر اربعین در عراق و تجمعاتی که در دو سوی مرزهای دو کشور برگزار شد، پیک ششم بیماری کرونا حتی زودتر از پیش بینی ها در هفته چهارم مهر ماه به سمت آبان در ایران سر باز خواهد کرد و در این پیک چون ویروس های ترکیبی دلتا، لامبدا و مو و ویروس آنفلوآنزا نقش غالب را برعهده خواهند داشت، احتمال تکرار فاجعه هند در ایران و تجدید واکسیناسیون در کشور دور از انتظار نخواهد بود و لذا به دلیل اینکه تکرار واکسیناسیون می تواند شرایط خاص سیاسی و اجتماعی و امنیتی در کشور پدید آورد، دستگاه های نظامی و اطلاعاتی و امنیتی در حالت آماده باش درآمده اند و همزمان بار دیگر پیشنهاد واردات واکسن های معتبر خارجی به کشور مطرح شده است تا بتوان افرادی که به دلیل محدودیت سبد واکسیناسیون و اعتماد نداشتن به واکسن های موجود از تزریق واکسن سر باز زده اند را تشویق و ترغیب کرد تا به پایگاه های واکسیناسیون مراجعه کنند. از طرفی، ایمنی جمعی در صورتی ایجاد خواهد شد که کودکان و نوجوانان و دانش آموزان نیز تحت واکسیناسیون قرار گیرند. با توجه به اینکه در بین والدین و خانواده های ایرانی از جنبه تزریق واکسن چینی به فرزندان خود نگرانی هایی پدید آمده است و واکسیناسیون کودکان و نوجوانان به کندی پیش می رود و در حالت رکود و توقف به سر می برد، برای رهایی از کشتار پیک ششم کرونا زمزمه هایی درخصوص واردات واکسن فایزر مختص کودکان و نوجوانان شنیده می شود که مسئله از طریق صلیب سرخ جهانی و سازمان جهانی بهداشت و بخش خصوصی در حال پیگیری است. در پایان، خطاب به بهرام عین اللهی تاکید می نماید که نرخ تامین واکسن های معتبر خارجی برای مصرف مردم ایران بسیار پایین ‌تر از تولید انواع واکسن های داخلی است. واکسن سینوفارم که این روزها در دسترس ترین واکسن در کشور است حداقل‌ های سازمان بهداشت جهانی را دریافت نموده است و درخصوص واکسن برکت حتی تاییدیه حداقلی سازمان بهداشت جهانی و مجامع سلامت در ایالات متحده و اتحادیه اروپا موجود نیست. بنابراین در صورتی می توان ادعا کرد که واکسن برکت مورد استقبال مردم قرار می گیرد که برای مردم این احساس و تصور ایجاد شده باشد که واردات واکسن فایزر به کشور منتفی نشده است و نمی توان قرارداد بسته شده را کان لم یکن تلقی کرد و اینکه ماجرای جازنی واکسن سینوفارم به عنوان واکسن برکت برای واکسن های فایزر می تواند تکرار شود!
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 235862] [تاريخ انتشار: چهاردهم مهر ۱۴۰۰ برابر با ششم اکتبر ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگانآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی