ابوالحسن بنی‌صدر؛ از «موسیو لو پرزیدان» تا «کیش شخصیت» و «کودتای خزنده» 


بنی‌صدر به همراه دیگر نمایندگان در صحن مجلس خبرگان قانون اساسی

خود را همچنان اولین رییس‌جمهور ایران می‌دانست؛ چرا که معتقد بود با «کودتای خزنده» و با روش غیرقانونی عزل شده است. مخالفانش اما او را دارای «کیش شخصیت» می‌خواندند. او آیت‌الله «خمینی» را باعث عزل خود می‌دانست؛ اما بر اساس دیگر روایت‌ها رهبر جمهوری اسلامی ابتدا به او علاقه‌مند بود و حتی شاگردانش را نیز آزرده کرد، اما بعد نظرش تغییر کرد؛ همانند اتفاقی که برای «محمود احمدی‌نژاد» و «علی خامنه‌ای» رخ داد.

«ابوالحسن بنی‌صدر» امروز هفدهم مهرماه ۱۴۰۰ پس از یک دوره بیماری طولانی در پاریس درگذشت.

***

بنی‌صدر متولد سال ۱۳۱۲ در همدان و فرزند آیت‌الله «نصرالله بنی‌صدر» بود. او گفته که پدرش دوست داشت، روحانی شود؛ اما او نپذیرفته است.

خودش گفته که از دوره دبیرستان و دانشجویی جمهوری‌خواه شده و گفته که «من اولین رییس‌جمهور ایران خواهم شد.» دیگر دوستانش نیز گفته‌اند که او همواره سودای ریاست‌جمهوری داشته است و به همین دلیل به شوخی توسط دوستانش «موسیو لو پرزیدان» (آقای رییس‌جمهور) خوانده می‌شد.

«فتح‌الله»، برادر ابوالحسن از جمله اعضای شورای ملی مقاومت بود که پس از کودتای ۲۸ مرداد تشکیل شده بود و این موضوع بر ابوالحسن نیز تاثیرگذار بود و او گفته که «در قضیه مصدق و خط مصدق، ما بچه بودیم» و از فتح‌الله یاد می‌گرفتیم. او از همان دوره دانشکده مصدقی بود.

او در عین حال گفته که در نهضت مقاومت ملی فعالیت نداشته و به نوعی گرایش چپ داشته است. بنی‌صدر گفته که اختلافاتش با بختیار در این دوره شروع شده است. این اختلاف تا آخر عمر هر دو ادامه یافت و بختیار معتقد بوده که بنی‌صدر مانع پذیرش نخست‌وزیری او از سوی آیت‌الله خمینی شده است.

او گفته است: «بُردی که در آن سال‌ها کردیم، در زمینه همکاری با چپ آن سال‌هاست و در این زمینه با آقای دکتر بختیار اختلاف پیدا کرده بودیم … ما در آن‌جا گفتیم که وابستگی، نه؛ ولی طرز فکر، بله. ما با عضویت دارنده طرز فکر کمونیستی در جبهه مخالف نیستیم، هر کس طرز فکر خودش را دارد. نتیجه این که اگر کسی مارکسیست مستقل است، جایش در جبهه ملی هم هست و این سبب شد که ما طرفداران خلیل ملکی را هم در سازمان دانشجویی پذیرفتیم و چپ‌هایی هم که خود را مستقل می‌خواندند، پذیرفتیم.»

بنی‌صدر یکی از افراد تاثیرگذار در تهیه بیانیه حمایت جبهه ملی از آیت‌‌الله خمینی بود و گفته با دکتر صدیقی صحبت و او را از پذیرفتن مقام نخست وزیری منصرف کرده است.

بنی‌صدر که پیش از انقلاب ۵۷ مدتی زندانی شد، در خارج از کشور نماینده دانشگاه تهران در کنگره کنفدراسیون جهانی دانشجویان بود. او در ماجراهای کنفدراسیون و پس از آن همواره با «صادق قطب‌زاده» درگیری و به نوعی رقابت داشت. در این میان این رقابت به شکل دیگری بین او و «ابراهیم یزدی» که به عنوان مترجم و همراه آیت‌الله خمینی در مصاحبه‌ها حضور داشت، وجود داشت. بنی‌صدر گفته که از همان زمان ورود آیت‌الله خمینی به پاریس صادق قطب‌زاده یک خودرو برای سوار شدن او تهیه کرده بود؛ اما او سوار خودرویی شد که بنی‌صدر تهیه کرده بود.

بنی‌صدر خود گفته که تلاش کرده چهره‌ای دموکرات از آیت‌الله خمینی جلوه دهد و به او گفته اگر بخواهد سخنان سابق خود را تکرار کند تا سال‌ها در پاریس خواهد ماند. یکی از تخصص‌های بنی‌صدر بیان سخنانی در حوزه اقتصاد بود که مورد میل طیف دانشجویان چپ اسلامی باشد و کتاب‌ «اقتصاد توحیدی» او پرطرفدار بود.

بنی‌صدر گفته که مخالف ولایت فقیه بوده؛ اما بر اساس روایت‌ها «عذرا بنی‌صدر»، همسر ابوالحسن بنی‌صدر کتاب «ولایت فقیه» آیت‌الله خمینی را به فرانسه ترجمه کرد. همسر بنی‌صدر گفته که راضی به ترجمه این کتاب نبوده و اما بنی‌صدر گفته که «حالا او تحول کرده و دموکراسی را قبول کرده است. من با اینکه، در دل، به تحول کردن آقای خمینی باور نکردم، قبول کردم کتاب را ترجمه کنم.»

بنی‌صدر پس از حضور در ایران به عنوان یکی از اعضای مجلس خبرگان قانون اساسی انتخاب شد و پس از استعفای «مهدی بازرگان» از نخست وزیری، سرپرستی وزارت دارایی و وزارت خارجه را نیز برعهده داشت و در ۵بهمن۱۳۵۸ به عنوان اولین رییس‌جمهور اسلامی ایران انتخاب شد.

بنی‌صدر پس از حذف «جلال‌الدین فارسی»، نامزد حزب جمهوری اسلامی شانس بالاتری برای ریاست‌جمهوری یافت و پیروز شد.

او در دوره نامزدی ریاست‌جمهوری مورد حمایت نزدیکان آیت‌الله خمینی بود و همین موضوع باعث آزردگی شاگردان آیت‌الله خمینی شد. «محمد حسینی بهشتی»، «عبدالکریم‌ موسوی اردبیلی»، «سیدعلی خامنه‌ای»، «محمدجواد باهنر» و «علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی» نامه مشهور به «بدون سلام» را خطاب به او منتشر کردند.

آنان در این نامه نسبت به حمایت آیت‌الله خمینی از بنی‌صدر و حذف حزب جمهوری اسلامی از جریان رقابت‌ها اعتراض کردند و نوشتند حذف «حزب جمهوری اسلامی» از جریانات انتخابات ریاست‌جمهوری که با مقدمات حساب‌شده‌ای پیش آمد، مخالفان را جری و امیدوار کرد و تلاش‌ها را مضاعف کردند.

بنی‌صدر نشریه انقلاب اسلامی و همچنین گزارش‌هایی را خطاب به مردم منتشر می‌کرد.

مدت کوتاهی پس از ریاست‌جمهوری بنی‌صدر درگیری او با حزب جمهوری اسلامی و نزدیکان آیت‌الله خمینی آغاز شد و سخنرانی‌های او و نزدیکانش به هم ریخت که از جمله آن‌ها سخنرانی مشهور ۱۴اسفند بود.

یکی از مهم‌ترین درگیری‌ها مربوط به امور جنگ و همچنین درگیری رییس‌جمهور با سپاه پاسداران بود. از جمله دیگر درگیری‌ها افشای سخنان «حسن آیت» علیه بنی‌صدر بود. «احمد سلامتیان»، از نمایندگان نزدیک به بنی‌صدر، به اعتبارنامه حسن آیت اعتراض کرد و آیت در دفاعیات خود اتهام اخلاقی را پرونده‌سازی ساواک خواند و درباره موضوعات سیاسی نیز بار دیگر شدیدا به بنی‌صدر و نزدیکان او حمله کرد و گفت: «مشت جبهه ملی کذایی را باز کرده است.»

بنی‌صدر ابتدا قصد داشت که «احمد خمینی» را به عنوان نخست‌وزیر معرفی کند؛ اما آیت‌الله خمینی با آن مخالفت کرد. پس از آن نیز جلسات مجلس موضوع معرفی نخست‌وزیر بارها جلسات علنی مجلس را به هم ریخت. در نامه معرفی «مصطفی میرسلیم» به عنوان نخست‌وزیر عبارت «نمایندگان محترم» را به کار برده بود و نامه را خطاب به هیات‌رییسه و رییس مجلس ننوشته بود و این موضوع اعتراض‌هایی را در جلسه ۵مرداد۱۳۵۹ مجلس به دنبال داشت.

روز ٢٠خرداد١٣٦٠، آقای خمینی طی حکمی ابوالحسن بنی‌صدر را از فرماندهی کل قوا عزل کرد و در این روز، «محمد جعفری»، مدیر مسئول روزنامه‌ «انقلاب اسلامی» همراه دو تن از دوستانش دستگیر شدند.

در نهایت پس از فشارهای مجلس، بنی‌صدر به معرفی «محمدعلی رجایی» برای نخست‌وزیری تن داد؛ اما تنش‌ها پایان نیافت و جریان مشهور به خط امام با چراغ سبز آیت‌الله خمینی تصمیم به حذف بنی‌صدر گرفت. روز ۲۶خرداد۱۳۶۰ دو فوریت طرح عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر تصویب و سخنان موافقان و مخالفان در دو جلسه جنجالی مطرح شد.

در ۳۱خرداد۱۳۶۰ اما نمایندگان مدافع بنی‌صدر و همچنین اعضای نهضت آزادی در مجلس حاضر نشدند و از میان حاضران تنها «صلاح‌الدین بیانی»، نماینده خواف و رشتخوار رای منفی به طرح عدم کفایت سیاسی رییس‌جمهور داد و ۱۲ نفر نیز رای ممتنع دادند.

بنی‌صدر پس از این اتفاقات مخفی شد و مدتی بعد به همراه «مسعود رجوی»، رهبر سازمان مجاهدین خلق از ایران خارج شد. در این روزها همسر بنی‌صدر و تعدادی از چهره‌های نزدیک به او بازداشت شدند.

بنی‌صدر پس از خروج از کشور با مسعود رجوی ائتلاف کرد و عضو شورای ملی مقاومت بود. دختر بنی‌صدر نیز با رجوی ازدواج کرد. روابط این دو اما پس از نزدیک شدن سازمان مجاهدین خلق به «صدام حسین» به تیرگی رفت و آنان جدا شدند.

با وجود تبلیغات گسترده سال‌های گذشته مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی درباره «خیانت بنی‌صدر» در جنگ، علی شمخانی، قائم مقام سپاه پاسداران در دوره جنگ چندین بار اعلام کرد که بنی‌صدر به دنبال پیروزی در جنگ بود و خائن نبود.

رسانه‌های حکومتی این عبارت را بارها تکرار کرده‌اند که بنی‌صدر معتقد بوده باید بخش‌های بیشتری از ایران را اشغال کنند و شعار او «زمین می‌دهیم تا زمان بخریم» بوده است. بنی‌صدر اما این موضوع را تکذیب کرده و گفته نامه او به آیت‌الله خمینی در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۵۹ سندی بر رد این موضوع است.

او در این نامه نوشته بود: «از وجب به وجب خاک وطن باید دفاع کرد. کشوری که زمین از دست می‌دهد بعد هیچ ندارد تا زمین از دست رفته را باز ستاند.»

پس ازخروج از ایران در این سال‌ها بنی‌صدر فعالیت‌هایی همچون ادامه انتشار روزنامه انقلاب اسلامی، نقش داشتن در توضیح بخشی از مذاکرات مک فارلین پس از افشای آن و شهادت دادن در دادگاه میکونوس و یا افشای برخی از موضوعات درباره توافقات اتمی ایران داشته است.

بنی‌صدر آخرین بازمانده نسل افراد غیرروحانی بود که در پاریس در کنار آیت‌الله خمینی بودند. در این میان پس از مرگ علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی و ابراهیم یزدی از نسل اول انقلاب، تنها آیت‌الله خامنه‌ای باقی مانده که به نسبت آنان نقش کمرنگ‌تری در انقلاب داشته است.

منبع: احسان مهرابی - ايران واير


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 236034] [تاريخ انتشار: هفدهم مهر ۱۴۰۰ برابر با نهم اکتبر ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هجدهم مهر ۱۴۰۰ برابر با دهم اکتبر ۲۰۲۱ ، 20:15:00 توسط افراسیاب
در ضمن دوستان در مورد قطب زاده و کشتن او بتوسط خمینی بگویم که قطب زاده هیچ دشمنی با خمینی نداشت و هیچ دسیسه ای هم بر علیه او نکرد و اصلا ابزار و افراد و سازمان هم نداشت که بتواند کاری کند فقط بخاطر اینکه خیلی عقده ای بود حرفهای میزد، قطب زاده را خمینی فقط بخاطر این کشت که رابط او با سازمان سیا و شخص رئیس جمهور آمریکا بود و او بود که آمریکایی‌ها را قانع کرد که به خمینی اعتماد کنند و برای او تبلیغ کنند و حتی کمک مالی هم به مبلغ هشتاد میلیون دلار برای خمینی از سازمان سیا گرفت و حتی عکسهای است از خمینی و سید احمد با قطب زاده و یزدی و چند مامور سیا و حتی آف بی ای که اسم بعضی آنها را هم درآوردند و از خانه ای در پاریس بیرون می‌آیند. کشتن قطب زاده فقط برای از بین بردن مدرک رابطه خمینی با آمریکا بوده، از این قتل‌ها خیلی آن اوایل برای رد گم کنی انجام دادند و تمام قتل‌های خودیهای خودشان هم از بهشتی و طالقانی و رجائی و دیگر ارازل مرتجع همه کار خود همین رژیم و باند خمینی رفسنجانی بوده که بعدها باند خامنه ای جای آن را میگیرد.
نوشته شده در تاريخ هجدهم مهر ۱۴۰۰ برابر با دهم اکتبر ۲۰۲۱ ، 19:47:09 توسط شبنم دخترخانواده از تهران
2- در ضمن دوستان ببینید که این باشرف بنی صدر در تماتم مدت عمرش حتا یکبار از بیدینان و کافران و بهائیان دفاع نکرد. حتا پدرش در بهائی کشی در همدان دست داشته. واقعا بروید بیانیه ی خانتواده اش را بخوانید تا ببینید این آدم خود بزرگبین را تا کجا بالا برده اند. حیف ایران که این حلالزاده گان مردان بزرگش باشند
نوشته شده در تاريخ هجدهم مهر ۱۴۰۰ برابر با دهم اکتبر ۲۰۲۱ ، 19:43:18 توسط شبنم دختر خانواده تهران
افراسیاب جان درست نوشته ای. نظرات بسیاری مفیدی در این صفحه دیدم.
نوشته شده در تاريخ هجدهم مهر ۱۴۰۰ برابر با دهم اکتبر ۲۰۲۱ ، 17:46:39 توسط آگاه ازجنوب تهران
کسی بنام حنیف یزدانی یادداشتی نوشته با عنوان«پیامهایی که بین بنی صدر و منتظری منتقل کردم». ایشون با آب و تاب بسیار خودش را رابط منتظری و بنی صدر خوانده که البته امکانش هست.ایشون اصلا متوجه نیست که رابطه آقای منتظری،بنی صدر اصلا رابطه خوب و حسنه ای نبوده. او از کشورهای مسلمان نشین نام برده. که باید مینوشت کشورهای اشغال شده توسط مسلمانان عرب و اسلامیزه شده با تجاوز و کشتار. چنانکه با یقین کامل باید گفت طالبان در برابر سربازان محمد،علی،عمر سربازان لطیفی هستند. طالبان هنوز با خون افغانها آسیاب نگردانده اند. اما سربازان عمراز خون ایرانیان تا مخزن آسیاب را پر از خون ایرانی و گردانیدند، گندم آرد کرده و نان پختند،خوردند.  این یک اصل اسلامی شیعی ست. جناب حنیف بروید تاریخ دینتان را بخوانید تا بدانید که دسیسه دشمن خارجی نیست که منطقه ما را خون و آتش گرفته، بل دسیسه اسلام است. گناه بنی صدر،منتظری،روشنفکران ایران نه مسلمان بودنشان، که مسلمان ماندنشان و لاس زدنشان است با این دین است.
نوشته شده در تاريخ هجدهم مهر ۱۴۰۰ برابر با دهم اکتبر ۲۰۲۱ ، 15:38:22 توسط افراسیاب
دلیل اینکه اینها عوض نمی‌شوند بخاطر تربیتشون است. آن بچه ای که در داخل گرگها بزرگ شده بود و پیداش کردند و آوردند شهر در خانه آدمها بعد سالها باز هم مثل حیوان غذا میخورد و لباسها را پاره میکرد و مردم را گاز می‌گرفت. کسیکه باباش یک متحجر داعشی آیت الله بقول خودشان بوده خوب این آدم که نمیذاره در خانه بچه ها رادیو تلویزیون تماشا کنند و یا مدرسه آن موقع را بروند و این بچه میشود یک آدم غار نشین و از همه جا بیخبر یعنی کاملا بیسواد و از تمدن بدور نه تو عمرش دختری بغلش نشسته و نه بردنش مسافرت شمال و نه شادی دیده و نه جشن تولدی رفته یا براش گرفتن یک آدم مریض و عقده ای و همینها به قدرت رسیدند و میخواهند عقده هاشون را بریزند بیرون و آدم خندان و شاد و تمیز می‌بینند تمام بدنشون کهیر میزند و میخواهند انتقام بگیرند، به بچه های باسواد مردم حکم اعدام میدهند ویا زنهای تمیز و زیبا را دستگیر و شکنجه میکنند و دائم میخواهند مردم را تحقیر کنند تا بتوانند ثابت کنند که از آنها بهتر هستند،از کشتن و نابود کردن مملکت لذت میبرند و ثروت‌های کشور را غنیمت شخصی میپندارند. بنی‌صدر و قطب زاده و خمینی همه مریض روانی بودن
نوشته شده در تاريخ هجدهم مهر ۱۴۰۰ برابر با دهم اکتبر ۲۰۲۱ ، 12:41:01 توسط تهرانی از تهران
ابوالحسن بنی صدر از خودبزرگبینی و منیتی کمنظیر برخوردار بود. یادم است که آیت الله منتظری میگفت: بنی صدر به او گفته که یک رهبر، یک رئیس باید ۵۰ علم برای رتق و فتق امور داشته باشد. منتظری گفته بود چنین کسی را شما سراغ دارید؟ بنی صدر گفته بود: من! اینرا بنی صدر واقعا به او گفته بود. شاید با انشائی دیگر. حتما میتوان صدا یا سیمای منتظری را پیدا کرد. او اگر موفق شده بود حتما برای آن روز ایران خوب بوپد. چرا که دیگر طالبان ایران را تسخیر کرده بودند و او دست کم طالب سًربن رفته بود. در فرانسه هم که بود من از همین جنوب شهر تهران سخنانش را گاهی گوش میکردم. او واقعا فکر میکرد مغز متفکر نه تنها ایران بلکه جهان است. اگر چنین نبود دست کم با دیگر مخالفان این رژیم اهریمنی در یک جبهه قرار میگرفت و کاری به پیش میبرد. او مثل بسیاری دیگر در دو منجلاب گرفتار بود، اسلام و تشیع و سید بازی و دیگری ضدیت با پهلویها و زخمی وانمود کردن خودش از ۲۸مرداد و قرار دادن آن در مرکز همه کارهایش. گوئی هنوز با شاه و پهلویها مبارززه میکرد. کاری که حاج علی افشاری، حاج اکبر گنجی،حاج عباس عبدی و جبهه ملیها به آن مشغولند تا ابد هم
نوشته شده در تاريخ هجدهم مهر ۱۴۰۰ برابر با دهم اکتبر ۲۰۲۱ ، 10:52:33 توسط ابرام از تهران
حاج سید ابولحسن بنی صدر و بازرگان و کرواتیها حاج ابراهیم یزدی و حاج سید صادق قطب زاده در حقیقت بزک کننتدگان و آرایشگران و رنگ کنندگان خمینی بودند تا او را که کفتار جنگ و خونآشام بود را به عنوان کبوتر صلح و دموکراسی به جهان بفروشند. آنها خودشان همشان فرزندان آخوندان حقه باز بودند و فکر می کردند به اندازه ی آیت الله خمینی حقه بالزند و میتوانند سر او را پس از ورود به ایران زیر آب کنند. چنانکه قطب زاده سعی کرده بود اما موفق نشد. آما این آخوند حرامزاده و منداح حقه باز بودند به همراه طلاب اهل بیت که سر همه را از جمله آنها که بزکشان کردند و آرایششان نمودند را زیر آب کردند. ولی تعجب من از این بیمار اسلام ناپاکیهاست که چطور ممکن است کسی مثل بنی صدر بیش از ۷۰ سال در فرانسه باشید و باز به سید بودن خودش افتخار کند و پس از ۷۰ سال هنوز امیدوار باشد که همچون شوهرعایشه در هجرت باشد و امیدوار باشد از مکه ی پاریس به مدینه تهران بازهجرت کند! جمهوری اسلامی در هجرتش فاجعه ای که نشان میدهد این اسلام و بیماریش تا کجا سخت جان است. بنی صدری که از تمامی مزایای حکومت لائيک و فرانسه استفاده میکند. اسلام بیماری ست
نوشته شده در تاريخ هجدهم مهر ۱۴۰۰ برابر با دهم اکتبر ۲۰۲۱ ، 09:30:56 توسط افراسیاب
حکومت خمینی را مصدقیها و همین امثال بنی صدر به ایران آوردند، حکومت شاه سرکوب فاشیستی نمی‌کرد چون در آن صورت نه کشوری راهش میداد و نه در ایران سرمایه گذاری میکردند و میشد یک مملکت فلک زده فقیر مثل امروز. در آن کشورها چون قدرت و حکومت ارثی است و دیگران بدون اجازه شخص اول حق بالا آمدن ندارند مخالفت رادیکال میشود و میرود بطرف جنگ مسلحانه و یا انقلاب و آخر هم شد، اگر یکذره امید داشتن که مثلاً می‌توانند سناتور مجلس بشوند و رای‌گیری هست و می‌توانند خودی نشان بدهند هیچوقت نمی‌رفتند پشت‌سر خمینی تا مردم بیسواد را بوسیله مذهب بکشانند به خیابان. بهرحال آمدن جمهوری اسلامی زیاد هم بد نبوده و خود این حکومت میلیونها دشمن شماره یک اسلام بوجود آورده که بلاخره اسلحه بدست اینها میافتد و جهل و خرافات ریشه کن میشود چون ضد اسلام با مخالف اسلام فرق میکند و ضد اسلام این رسم رسوم بربری را بطور کامل میشورد میرود پی کارش و ایران بعد هزاروچهار صد سال زیر و رو میشود و نسل آخوند منقرض میشود، خود آخوندها هم میدانند بخاطر همین دائم میگویند حفظ نظام حفظ نظام.
نوشته شده در تاريخ هجدهم مهر ۱۴۰۰ برابر با دهم اکتبر ۲۰۲۱ ، 07:34:17 توسط حقیقتها
جوک نگید. قدرت را ممدرضا پهلوی به خمینی داد، بنیصدر پاریس شوفر بود و ناشناس.مصاحبه باهاما با دیوید فراست موجود.به پرسش چرا قدرت را راحت تحویل خمینی دادی و رفتی، ممدرضا گفت این کار را کردم چون خواست خدا بود!بختیار با گروهش (ایران) در جبهه ملی برنامه کشتن خمینی در پاریس را با یک تیم داشت اجرا میکرد که ممدرضا از طریق داوود کاشانی (حالا شده لرد آلیانس) به خمینی لو داد، ویدیو موجود. جریان بهمن و خیانت ممدرضا هم بماند و اسناد وطنفروشی موجود. سند است خودش میگه من خیانتکار و مثل بابا دست نشانده هستم.و اسناد بدتر. بیشرفها آدرس غلط میدهند،همین پهلویها و مقلدین خمینی مانند طیب و شعبان مقلد استاد خمینی کاشانی ۷۰ سال پیش ملاپروری و دیکتاتوری را شروع کردند.ممدرضا قبل از بختیار به پرفسور صدیقی ایرانشناس و وزیر کشور مصدق گفت نخست‌وزیر شو.صدیقی گفت بشرطی که نروی چون همه چیز میپاشد.گفت باید (در)بروم.گفت برو کیش امن است من سرکوب و آرام میکنم برگرد،گفت نه(میترسم).همه سران را زندانی و تحویل اعدام داد و در رفت.پهلوی چی=سرکاری و عوامل مثل آخوند و من_و_تو/ترنشنال. صبرکن خودم ز غوره حلوا سازم
نوشته شده در تاريخ هجدهم مهر ۱۴۰۰ برابر با دهم اکتبر ۲۰۲۱ ، 05:21:05 توسط Narenj
فرصت طلب کت شلوار کراواتی مسلمانی که ، فرصت برای همیشه از دستش رفت .
نوشته شده در تاريخ هفدهم مهر ۱۴۰۰ برابر با نهم اکتبر ۲۰۲۱ ، 19:49:53 توسط بچه مشهد
همانطور كه در اين متن آمده‌ امثال بنی صدر و بازرگان بودند که به خمینی چهره‌ای انسانی و قابل قبول دادند. ملت ايران نباید هرگز خیانت این افراد و همدستی آنها در جنایاتی را که در وطنمان رخ داده فراموش کنند.
ساير مطالب اين بخش
* فرمانده‌کل سپاه همزمان با حمله سایبری به سامانه سوخت: پیشرفت‌های سایبری چشمگیری داشته‌ایم
* انتقاد نماینده مجلس ایران از حکم متهم به سرقت بادام هندی
 فرمانده بسیج: ۸ تا ۱۰ میلیون «جوان مومن انقلابی» تربیت می‌کنیم
 واکنش نوبخت به نامه خزانه خالی: اگر خالی بوده این سه ماه چه طور حقوق دادید؟
 جمهوری اسلامی ایران به دنبال ایجاد قلمرو اسلامی در فضای مجازی است
 نشست کشورهای همسایۀ افغانستان با حضور مجازی وزرای خارجۀ روسیه و چین، در تهران برگزار می شود
پربازديدهای اين بخش
طرح وان؛ برنامه افزایش قیمت بنزین و کوچک‌تر شدن سفره مردم 
  تصاویری عجیب از کوه‌خواری در گیلان! / کوهی که ناپدید شد!
این هم نحوه استقبال از رئیس جدید بانک ملی در دولت نظامی!
 روحانی اکنون که در قدرت نیست همانند رفسنجانی شروع به نصیحت خامنه ای کرده، البته بدون نام بردن از رهبر ویرانگر ایران
طرح «حرم تا حرم»؛ بافت تاریخی شیراز هم به تاراج می‌رود؟ 
  تبعات فقر مردم / دیگر در ایران از روی هیچ پلی با خیال راحت رد نخواهید شد‼️
استاندار پس از سیلی خوردن: انگیزه ضارب اعتراض به تزریق واکسن به زنش توسط یک مرد بود 
 آیا فروپاشی سیاسی نزدیک است؟
جزئیات چک یک سرهنگ سپاه به استاندار سپاهی آذربایجان شرقی و داستان ساختگی سردار خرم استاندار جدید
 معدن طلا سهم چینی‌ها؛ فقر و کوچ اجباری نصیب مردم ورزقان
کتک‌کاری در شروع مراسم تکریم و معارفه استاندار آذربایجان‌شرقی
 احمدی‌نژاد برای آزادی سردار عابدین خرم،استاندار آذربایجان ۵۷ میلیون دلار هزینه کردآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی