قوه قضائیه علت فوت شاهین ناصری را «مسمومیت دارویی» اعلام کرد؛ درخواست عفو بین‌الملل برای انجام تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه


▪️ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه، روز چهارشنبه ۲۱ مهر در نشست خبری هفتگی خود گفت پزشکی قانونی علت فوت شاهین ناصری، را «مسمومیت دارویی» اعلام کرده است.

به درخواست عفو بین الملل
مقامات ایران باید فورا درباره علل و شرایط پیرامون ناپدیدسازی قهری و مرگ مشکوک حین بازداشت شاهین ناصری تحقیقات موثر، کامل، مستقل و بی‌طرفانه انجام دهند. شاهین ناصری، ۴۹ ساله، پیش‌تر درباره شکنجه نوید افکاری، کشتی‌گیر و معترض ایرانی که در شهریور ۱۳۹۹ به طور مخیفانه اعدام شد، شهادت داده بود. پرونده شاهین ناصری به عنوان تازه‌ترین قربانی ناپدیدسازی قهری و مرگ مشکوک در حین بازداشت بار دیگر پیامدهای مرگ‌بار بحران مصونیت سازمان‌یافته ناقضان حق حیات و مرتکبان جنایات بین‌المللی از مجازات در ایران را برجسته می‌کند.

* شاهین ناصری در حدود تاریخ ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ از بند عمومی زندان تهران بزرگ به مکانی نامعوم منتقل شد و ۹ روز بعد، یعنی در تاریخ ۳۰ شهریور ۱۴۰۰، بستگان وی از طریق زندانیان دیگر از مرگ او مطلع شدند. در پی انتقال شاهین ناصری به یک مکان نامعلوم، مقامات سرنوشت و محل نگهداری وی را از خانواده‌اش پنهان کردند و بدین ترتیب مرتکب جرم بین‌المللی ناپدیدسازی قهری علیه شاهین ناصری و خانواده‌ وی شدند.

* ناپدیدسازی قهری شاهین ناصری همزمان با اولین سالگرد اعدام نوید افکاری صورت گرفت. شاهین ناصری با وجود تهدید‌ و ارعاب از سوی مقامات دادستانی، در چندین شهادت‌نامه‌ی کتبی که به مقامات مختلف دادستانی و قضایی ارائه شده بود، شهادت داده بود که شاهد شکنجه و بدرفتاری‌های دیگر نسبت به نوید افکاری در زمان بازداشت وی بوده است.

* بر اساس اطلاعات دریافت شده توسط عفو بین‌الملل، شاهین ناصری یک روز قبل از مرگش با استفاده از تلفن یک زندانی با حداقل دو نفر در خارج از زندان تماس گرفته و طی این تماس‌های تلفنی اعلام کرده بود که از بهداری زندان تماس می‌گیرد، از بابت عدم امنیت جانی خود نگرانی دارد و در یکی از سلول‌های انفرادی زندان و در کنار چند زندانی دیگر قرار داده شده است.

* سازمان عفو بین‌الملل به تازگی در گزارشی اعلام کرد مقامات ایران از مسئولیت‌پذیری و پاسخ‌گویی در مورد مرگ در حین بازداشت دست کم ۷۲ مرد و زن از ژانویه ۲۰۱۰ سر باز زده‌اند. بر اساس قوانین بین‌المللی، عدم انجام تحقیقات درباره‌ی موارد مرگ در بازداشت به خودی خود نوعی نقض حق حیات محسوب می‌شود.

* با توجه به بحران مصونیت سازمان‌یافته در ایران و شدت و ابعاد جرایم صورت گرفته، سازمان عفو بین‌الملل مجددا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواسته است تا یک سازوکار تحقیقاتی و پاسخگویی براي جمع‌آوري، نگهداري و تجزیه و تحلیل شواهد و اسناد مرتبط با جدي‌ترین جنایات بین‌المللی صورت گرفته در ایران تاسیس کرده و بدین ترتیب زمینه برگزاري محاکمه‌هاي کیفري عادلانه را فراهم سازد.

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 236232] [تاريخ انتشار: بيست و يکم مهر ۱۴۰۰ برابر با سيزدهم اکتبر ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم مهر ۱۴۰۰ برابر با سيزدهم اکتبر ۲۰۲۱ ، 16:11:21 توسط به آشنائي از تهران هستم۲
طبق گفته ی یک انسان باشرف و مطمئن سپاه و آن روحانی می خواسته اند از نظر شرعی قتل رامین را موجه کنند. برای همین میخواسته اند از عمق اطلاعات رامین با خبرشوند تا بتوانند به فتوای خمینی پس از آن عبدالحسین روح الامینی نزد رهبر رفته فرزندش را همچون گوسفندی قربانی نظام دانسته و به رهبرش پیشکش کرده و مادر محسن همچنان در عزای فرزندش سیاه پوش است و بیش از یک سال لال شده بوده و با شوهرش هم حرف نمی زده. در ضمن پدر و مادر رامین پوراندرجانی را مجبور به سکوت کرده اند. به آنها حتا اجازه سوگواری هم نداده اند. پژمرده و دلخونند. مرگ بر این اسلام و نظامش و عترتش و سیره اش دو کتابش و روحانیتش.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم مهر ۱۴۰۰ برابر با سيزدهم اکتبر ۲۰۲۱ ، 16:04:38 توسط به آشنائي از تهران هستم۱
شرافت شاهین ناصری را در حد نوید افکاری،پویا بختیار،محسن روح الامینی،رامین پوراندرجانی ست. در همین سایت ایراندوست بارها کسانی و خود من نوشتیم که دکتر وظیفه رامین پوراندرجانی این جوانمرد بزرگ وقتی نیمه شب به کهریزک میرسد محسن روح الامینی فرزند عبدالحسین که از دوستان رهبر بیشرف و آدمخوار انقلاب است و محسن از این حکومت و پدر ش بریده را در حال مرگ میبیند. محسن با اشاره به باسن خود رامین را از تجاوز توسط حزب الله لبنان و سپاه و بسیج مطلع میکند و خصوصا یکی از شاهدان به سوی رامین می آید و میگوید که هم حزب الله لبنان و هم بسیجی ها به محسن تجاوز کرده اند،هم وقتی میگفته که پدرش از نزدیکان رهبر ست آنها فکر کردند که دروغ میگوید با عصبانیت با چوب جارو به محسن تجاوزکرده اند. رامین تکه چوب جارو شکسته را از مقعد محسن در میآورد و او میمیرد. او به درخواست یکی از فرماندهان سپاه جنایت را مینویسد تا خودش به بیت رفته و او را در جریان این قتل و قتلهای مهیب دیگر قرار دهد. سپاه و یکی از روحانیون به او قول میدهند که قرار است روز پنجشنبه همان هفته شب نزد رهبری برود و گزارش را به او بدهد،او چهارشنبه؟ می کشند!
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم مهر ۱۴۰۰ برابر با سيزدهم اکتبر ۲۰۲۱ ، 14:58:02 توسط آشنائی
در خبر اعلام مرگ آقای ناصری، در همین سایت پیک ایران من این جنایت حکومت تروریست و ضد بشری جمهوری اسلامی را به قتل دکتر شریف و قهرمان رامین پور اندر جانی پزشک وظیفه زندان کهریزک که حاضر نشده بود قتل معترضین به تقلب در انتخابات ۱۳۸۸ در زیر شکنجه را مننژیت اعلام کند مقایسه کردم. شاهد از غیب رسید ، علت مرگ آقای ناصری همان شد که حکومت جمهوی اسلامی در مورد دکتر پور اندرجانی اعلام کرد, مسمومیت که البته با خوراندن زهر توسط خود حکومت انجام شده.
ساير مطالب اين بخش
* فرمانده‌کل سپاه همزمان با حمله سایبری به سامانه سوخت: پیشرفت‌های سایبری چشمگیری داشته‌ایم
* انتقاد نماینده مجلس ایران از حکم متهم به سرقت بادام هندی
 فرمانده بسیج: ۸ تا ۱۰ میلیون «جوان مومن انقلابی» تربیت می‌کنیم
 واکنش نوبخت به نامه خزانه خالی: اگر خالی بوده این سه ماه چه طور حقوق دادید؟
 جمهوری اسلامی ایران به دنبال ایجاد قلمرو اسلامی در فضای مجازی است
 نشست کشورهای همسایۀ افغانستان با حضور مجازی وزرای خارجۀ روسیه و چین، در تهران برگزار می شود
پربازديدهای اين بخش
طرح وان؛ برنامه افزایش قیمت بنزین و کوچک‌تر شدن سفره مردم 
  تصاویری عجیب از کوه‌خواری در گیلان! / کوهی که ناپدید شد!
این هم نحوه استقبال از رئیس جدید بانک ملی در دولت نظامی!
 روحانی اکنون که در قدرت نیست همانند رفسنجانی شروع به نصیحت خامنه ای کرده، البته بدون نام بردن از رهبر ویرانگر ایران
طرح «حرم تا حرم»؛ بافت تاریخی شیراز هم به تاراج می‌رود؟ 
  تبعات فقر مردم / دیگر در ایران از روی هیچ پلی با خیال راحت رد نخواهید شد‼️
استاندار پس از سیلی خوردن: انگیزه ضارب اعتراض به تزریق واکسن به زنش توسط یک مرد بود 
 آیا فروپاشی سیاسی نزدیک است؟
جزئیات چک یک سرهنگ سپاه به استاندار سپاهی آذربایجان شرقی و داستان ساختگی سردار خرم استاندار جدید
 معدن طلا سهم چینی‌ها؛ فقر و کوچ اجباری نصیب مردم ورزقان
کتک‌کاری در شروع مراسم تکریم و معارفه استاندار آذربایجان‌شرقی
 احمدی‌نژاد برای آزادی سردار عابدین خرم،استاندار آذربایجان ۵۷ میلیون دلار هزینه کردآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی