سخنرانی باقر ابراهیم زاده درکلاب هاوس نهم اکتبر 2021: یادمان جانفشانان دهه شصت به دعوت نهاد های چپ و دمکراتیک
با سلام به شما حضار گرامی ، رفقا ودوستان ؛ با تشکر از برگزارگنندگان این مراسم ، با درود به همه جانباختگان راه آزادی وبرابری وسوسیالیسم ، با درود به خانواده های جانباختگان واسیران این چهار دهه . من باقر ابراهیم زاده ، زندانی سیاسی دوره ستم شاهی و از خانواده ی خاوران ، خودم را متعلق به جنبش چپ و جنبش دادخواهی میدانم.

همزمانی سالگرد قتلعام زندانیان سیاسی، با کشتار عامدانه مردم ایران با ویروس کرونا ، بخاطر فتوای خامنه ای مبنی بر ممنوعیت ورود واکسن های معتبر جهانی ، با آغاز ریاست جمهوری یکی ازعاملان قتلعام زندانیان سیاسی و دولت قاتلان وغارتگران وامنیتی های گوش بفرمان بیت رهبری ، با دادگاه یکی از عاملان قتلعام زندانیان سیاسی دراستکهلم . باردیگر گورهای دسته جمعی و سرکوبهای خونین دهه اول حاکمیت نظام اسلامی را دراذهان عمومی زنده نموده . گورهای دسته جمعی صد ها هزار انسان قربانی کرونا ، بخاطر طمع ورزی مافیای حکومتی وحرص وولع سیری ناپذیرشان درغارت مردم ، بخاطر دروغ و پنهان کاری و فریب ، یادآور دهه خونین ۶۰ است . دهه ای که با کشتارهای وسیع وسراسری بهترین فرزندان مردم ایران ،دستگیری و زندان و شکنجه مخالفان، اعدامهای دسته جمعی ، گورهای دسته جمعی هزاران زندانی سیاسی همراه بود. در این روزهای کرونایی که با تصرف قوه ی مقننه و مجریه وقضاییه توسط آمران وعاملان جنایت ها وغارتهای چهاردهه همراه شده ، ثابت میکند که سیاست حاکم بر رژیم اسلامی همچنان بر پایه تحکیم قدرت ولایت فقیه وحکومت اسلامی به هر قیمتی ، استوار است تا به حیات ننگینش ادامه میدهد.

تاریخ حکومت اسلامی ، تاریخ کشتار و اعدام و تصفیه های خونین ، تاریخ تلاش برای نابودی انسانیت و شادی و عشق و امید، ،تاریخ تلاش برای بردگی و تسلیم انسان در مقابل خبرگان آدمخوار و قوانین شریعت آن بوده است. تاریخی که با آتش زدن سینما رکس آبادان و سوزاندن صدها تماشاگر فیلم گوزنها ، و رسما با اعدامهای پشت بام مدرسه رفاه آغاز شد . و با اعدامهای صحرایی کردستان و خوزستان وترکمن صحرا ادامه یافت. جنایات سیستماتیکی که چهار دهه است که علیه همه ی دگراندیشان ادامه دارد.

در ۳۳ سال پیش ،در تابستانی داغ و سوزان، حاکمان شرع و آدمکشان اسلامی ، هزاران زندانی سیاسی بیدفاع را قربانی کردند . آنان آخرین بازماندگان کشتارهای دهه اول حکومت اسلامی بودند که از کشتارهای دهه اول انقلاب جان بدر برده بودند. حاکمان عاشق خون و مرگ و مرثیه ، در سکوت و تاریکی ، در بی خبری زندانیان سیاسی و خانواده ها ، با فتوای خمینی زندانیان سیاسی را به صف کردند. راهروهای مرگ در برابرچند سوال کمیسیون مرگ و انگیزاسیون اسلامی ، سرنوشت آنها را بسوی طناب های دار یا شلاق و شکنجه می گشود.

تابستان ۶۷ با نامهای هزاران زندانی سیاسی رنگین شد با دارهای سالن حسینیه ومحل های دیگر ، با احکام هیات مرگ ، رئیسی ، اشراقی، نیری و پورمحمدی ، با کامیون های حمل گوشت ، بر زندانیان تحمیل شد. در تابستان۶۷ ملاقاتها قطع و خانواده ها در بی خبری مطلق بودند . برای ما ، خانواده ها ، که نمیدانستیم با قطع ملاقات در اوین ، گوهردشت و سایر زندان های ایران چه میگذرد با انتظار واضطراب وحشتناکی همراه بود . روزها و هفته ها گذشت. بالاخره خبرهای شوم رسید. خانواده ها ساک های لباس عزیزانشان را از کمیته ها گرفتند .خبرها ، نشانه ی چیزی جز اعدام و کشتار نبود، هیچ کس پاسخگو نبود ، چرا اعدامشان کردند ، به کدامین گناه ، به کدامین جرم اعدامشان کردند ، در کجای این خاک جایشان داده اند ، سکوت ، انکار و عدم پاسخگویی به خانواده ها ، اما تلاشهای بی وقفه و شجاعانه خانواده های زندانیان سیاسی و قربانیان این جنایات وسیع، تعداد معدودی ازگور های جمعی را آشکار کرد و مبنا و آغازی برای کارزار دادخواهی مردم ایران علیه خبرگان آدمخوار شد.

علیرغم انتشار اسناد واعترافات برخی از رهبران سابق وفعلی حکومتی ، علیرغم تلاش خانواده های قربانیان جنایات دهه شصت و زندانیان سیاسی سابق وفعالان سیاسی و گروههای چپ و آزادیخواه ، علیرغم کشف خاوران و برخی از گورهای دسته جمعی درتهران و بسیاری ازشهرهای ایران ، علیرغم شهادت صدها شاهد از میان زندانیان سابق و خانواده های قربانیان ، علیرغم تمام تلاشهای بین المللی و مراسم ها و یادبودها و برگزاری دادگاه نمادین بین المللی ایران تریبونال در لندن و لاهه و آشکار شدن تصمیمات و فتوای خمینی مبنی بر قتل عام زندانیان سیاسی ،علیرغم افشای چهره و نام های هیات مرگ و دست اندرکاران و آمران و عاملان آن کشتار، نه فقط قاتلان و جنایتکاران ، بر مصدرحکومت اسلامی اند، بلکه یکی از عاملان این قتلعام ، رئیسی به ریاست جمهوری منصوب شده و یکی ازعاملان قتلهای زنجیره ای و قاتلان مطبوعات اژه ای ٰرئیس قوه قضاییه وقالی باف یکی از چماقداران دهه ۶۰ وسرکوب کنندگان دانشگاه وغارتگران اموال عمومی، رئیس قوه مقننه ، یعنی همچنان خبره ترین آدمخواران و جنایت کاران ، خبره ترین سانسور چیان و تیغ بدستان در راس این حکومت مافیایی و جهنمی ، در پی شکار انسان ها و آزادی و شادی و زندگی اند.

سکوت ، دروغ ، و انکار، سیاست اصلی حاکمان در رابطه با جنایات دهه خونین ۶۰ و خصوصا قتل عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷است .

در همین حال دستگیری و محاکمه یکی از عاملان قتلعام زندانیان سیاسی دراستکهلم حمید نوری ، که با مشارکت بیش از ۱۰۰ شاهد وشاکی در جریان است ، فرصت دیگری به جنبش دادخواهی داده است که باردیگر تصویر خونین دهه ای که دهه طلایی امام نامگذاری کرده اند ، را به جهانیان نشان دهند. دادگاه نوری ، فرصتی است که بخش محدودی از کشتارها وقتلعام سال ۶۷ ،‌ اسامی برخی ازاعدام شده گان، آمران وعاملان آن کشتار ،محل و چگونگی دفن بدارآویختگان سال ۶۷ روشن شود . چرا که علیرغم گذشت ۳۳ سال از قتل عام ، ابعاد این کشتار در سراسر ایران در ابهام است و گزارشات انتشاریافته تنها بخش محدودی از این جنایت را برملا میکند.

جنبش دادخواهی مردم ایران ، سابقه ای طولانی به وسعت تاریخ مبارزه علیه استبداد و دیکتاتوری و در تداوم آن در رژیم های شاه و شیخ دارد و در اشکال متفاوت ، در گوناگونی روشها و نگرشهای مختلف ادامه دارد. اگر قربانیان نظام اسلامی ، همه اقشار و گرایشات گوناگون سیاسی و عقیدتی ، فکری ومذهبی وملی هستند، اگر از بهایی و کمونیست و مسلمان، از عرب و آذری و کرد وبلوچ و فارس و لر وگیلک ، از زنان ومردان ، از دانشجو وکارگر ومعلم ، از جنبشهای ملی وزیست محیطی و فعالان اجتماعی وکارگری و مدنی ، از همه طیف های سیاسی اسیران وقربانیان این نظام جنایت وتباهی بوده اند، پس باید مقاومت علیه این نظام را در ابعاد مختلف آن دید، آنرا برسمیت شناخت، و در گستره وسیع وفراخ بدان پرداخت و جبهه وسیعی از دادخواهان وحامیان عدالت و آزادی وبرابری، از مخالفان اعدام و شکنجه وزندانی سیاسی را سازمان داد وتلاش کرد که این سیکل ناقض جنایت وتباهی ومرگ شکسته شود. این فرصتی تاریخی برای مردم ایران است که به این سیکل خشونت و جنایت پایان دهند و تاریخی تابناک وآینده ای امیدبخش و انسانی برای آیندگان و فرزندان این کشور بسازند.

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 236534] [تاريخ انتشار: بيست و هفتم مهر ۱۴۰۰ برابر با نوزدهم اکتبر ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگانآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی