کشف تازه ناسا: دلداری با یک دل و دو دلبر 

 
«شناسایی سیارات دو دویی از شناسایی سیاراتی که دور ستارگان واحد می‌گردند، به‌مراتب پیچیده‌تر است» - NASA/Tim Pyle

ناسا با استفاده از یک روش بی‌سابقه، سیاره جدیدی کشف کرده که دور دو ستاره در حال گردش است. پژوهشگران توانستند با استفاده از ماهواره نقشه‌‌بردار فراخورشیدی گذران (TESS) این سیاره را به‌مراتب سریع‌تر از گذشته کشف کنند.

سیاراتی که دور دو ستاره می‌گردند -از نظر علمی با نام «سیارات دو دویی» شناخته می‌شوند- زمانی فقط در داستان‌های علمی‌تخیلی و تنها در نظریه‌ها پیدا می‌شدند. اما محققان با کار ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی گذران و [تلسکوپ] قبلی آن یعنی تلسکوپ فضایی کپلر، ۱۴ مورد از چنین اجرام آسمانی را کشف کردند.

کشف چنین سیاراتی با در نظر گرفتن پیچیدگی اضافی [حاصل از] گردش دور دو ستاره در مقایسه با سیارات معمولی، می‌تواند به‌طور ویژه دشوار باشد و جست‌وجوی آن‌ها ممکن است بیشتر زمان ببرد.

اما روش جدید -که جزئیات آن در مقاله‌ای در «آسترونومیکال ژورنال» (Astronomical Journal) منتشر شده است- به محققان اجازه می‌دهد این کار را نسبتا به‌سرعت انجام دهند.

نادر حقیقی‌پور، دانشمند در موسسه علوم سیاره‌ای و نویسنده مقاله، می‌گوید: «شناسایی سیارات دو دویی از شناسایی سیاراتی که دور ستارگان واحد می‌گردند، به‌مراتب پیچیده‌تر است.»

«قابل‌اطمینان‌ترین روش برای شناسایی سیاره‌های دو دویی نورسنجی گذر است که افت نور ستاره در اثر [عبور] این سیارات را اندازه‌گیری می‌کند. مدار این سیارات در فضا به شکلی قرار گرفته‌اند که متناوبا از میان ستاره‌های خود و تلسکوپ عبور می‌کنند. در این روش، از بررسی میزان کاهش چگالی نور یک ستاره برای پی بردن به وجود یک سیاره استفاده می‌شود.»

«برای تعیین دقیق مدار یک سیاره، [رصد] حداقل سه رخداد گذر لازم است. این کار زمانی که سیاره دور یک سامانه ستاره‌ای دوتایی در گردش است، دشوار می‌شود زیرا گذرها در بازه‌های زمانی یکسان همان ستاره رخ نخواهند داد. سیاره ممکن است از مقابل یک ستاره گذر کند و سپس پیش از گذر دوباره از ستاره اول، از مقابل ستاره دوم عبور کند.»

این کار نه تنها دشوار که زمان‌بر است؛ مدارهای سیاره‌های دو دویی از ستاره‌های دوگانه آنان بسیار طولانی‌تر است. از این رو، پژوهشگران باید زمان طولانی‌تری را برای [رصد] آن سه رخداد گذر صرف کنند.

با این حال مقاله جدید نشان‌دهنده راهی است که سرعت این کار را به‌شدت افزایش می‌دهد. معمولا این واقعیت که ماهواره نقشه‌‌بردار فراخورشیدی گذران (TESS) به مدت ۲۷ روز فقط یک قسمت مشخص از آسمان را رصد می‌کند، چنین مشاهداتی را ناممکن می‌کند؛ اما یافته‌های جدید نشان می‌دهد که در عمل فقط به ردیابی و شناسایی دو گذر نیاز است.

حقیقی‌پور که پایه‌گذار گروه پژوهشی سیارات دو دویی ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی گذران است، می‌گوید: «تیم ما توانست نشان دهد که به‌رغم بازه زمانی کوتاه رصدی، هنوز امکان شناسایی سیارات دودویی با استفاده از ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی گذران وجود دارد. این سیاره جدید گواهی بر درستی، کاربرد و موفقیت روش ابداعی ما است.»

«این کشف نشان می‌دهد که روش ما کار می‌کند و قادر خواهد بود سیارات بسیار دیگری را پیدا کند.»

منبع: اينديپندنت فارسی


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 237743] [تاريخ انتشار: بيست و دوم آبان ۱۴۰۰ برابر با سيزدهم نوامبر ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگانآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی