طرح ممنوعیت نگهداری حیوانات خانگی؛ تجاوز به حریم خصوصی و شغل‌هایی که نابود می‌شوند


در ۱۸ آبان سال جاری، ۷۵ نفر از نمایندگان مجلس ایران طرحی را با عنوان «صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات خطرناک و مضر» اعلام وصول کردند.

این نمایندگان تلاش کردند تا توجیه کنند که نگهداری از حیوانات منجر به «آزار و اذیت، فشارهای عصبی، صدمات روحی و روانی و مزاحمت برای بسیاری از شهروندان» می‌شود. اقدامی که کنشگران حقوق حیوانات، آن را نمادی از نقض حقوق حیوانات می‌دانند.

مطابق این طرح، افرادی که حیوان خانگی دارند معادل ۱۰ تا ۳۰ برابر حداقل حقوق کارگری جریمه خواهند شد. در صورت حمل این حیوانات، راننده جریمه و خودروی او سه ماه توقیف می‌شود. درحالی‌که نزدیک به ۱۰ روز از اعلام وصول این طرح در مجلس ایران می‌گذرد، تاکنون سازمان نظام دامپزشکی هیچ واکنشی به این طرح نشان نداده است.

آرون عسکری، روزنامه‌نگار و کنشگر حقوق حیوانات، در این زمینه می‌گوید: «در خصوص این ۷۵ نفر از نمایندگان مجلس که دست به چنین طرحی زدند باید گفت که اولا که این‌ افراد از طرف مردم مشروعیت ندارند که بخواهند تعیین تکلیف کنند چون از فیلتر شورای نگهبان گذشته‌اند و با رای‌های ۱۰ تا ۲۰ درصدی و مهندسی شده وارد مجلس شده‌اند. دوم اینکه این‌ها تخصصی در این زمینه ندارند مثلا مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت مجلس که در اعتراضات ۹۸ دستور کشتار خیلی‌ها را داده است و به‌عنوان یکی از آمران کشتار ۹۸ شناخته می‌شود. این افراد هیچ‌یک تحصیلات دانشگاهی در این زمینه ندارند؛ یعنی نه دامپزشک‌اند و نه پزشک و نه در مسئله محیط‌زیست اطلاعات دارند.»

این طرح از کجا آمد؟

چندی قبل، در تیرماه سال جاری، حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران با بیان اینکه «باید تلاش کنیم سبک زندگی اسلامی را در جامعه حاکم کنیم» مدعی شده بود که «سگ گردانی باعث ایجاد ترس و دلهره در شهروندان می‌شود» و افزوده بود «با متخلفان برخورد جدی خواهد شد.»

یک‌ماه پس از گفته‌های او، محمدحسین حمیدی، رئیس پلیس راهور تهران بزرگ گفت که به همراه داشتن سگ و یا حیوان خانگی در داخل خودرو ممنوع است و در صورت مشاهده با آن برخورد می‌شود. حالا این‌بار نمایندگان مجلس نیز با ورود به این موضوع خواستار قانونی شدن این طرح شده‌اند.

آرون عسکری در پاسخ به سوال اینکه طرح مذکور از کجا آمد، می‌گوید: «در سال ۲۰۱۴ نیز طرح مشابهی به مجلس رفته بود که آنجا هم اشاره شده بود افرادی که سگ گردانی کنند، ۷۴ ضربه شلاق و جریمه نقدی برایشان صادر می‌شود. ما هم همان موقع اعتراض کردیم؛ با وجود اینکه شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام به شکل کنونی فراگیر نبود ما یک کمپین راه‌اندازی کردیم به نام «جنبش اعتراضی من و ۷۴ ضربه شلاق» که مطابق آن فراخوان تجمع گذاشتیم و در آن تجمع، علی طبرزدی، پسر حشمت طبرزدی بازداشت شد که بعد این طرح وصول نشد. اما حالا بعد از چند سال دوباره طرحی مشابه با آن ارائه دادند.»

چرا نمایندگان برای اجرایی شدن این طرح تلاش می‌کنند؟

چندی پیش ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، طرحی جنجالی به نام «جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» مطرح کرد که این طرح نیز از سوی کنشگران مدنی با انتقادهای فراوانی ازجمله نقض حقوق زنان روبه‌رو شد. این طرح زنان را تشویق به داشتن فرزند می‌کرد و از طرفی با ممنوع کردن لوازم پیشگیری از بارداری، با سقط ‌جنین نیز مخالف بود.

آرون عسکری می‌گوید حکومت جمهوری اسلامی ایران، با ارائه این طرح‌ها به سیاست‌های دهه ۶۰ اعتراض می‌کند که چرا جمعیت را کنترل کرده‌اند و از طرفی با سرکشی به زندگی خصوصی مردم که در حکومت‌های تمامیت‌خواه رواج دارد، می‌خواهند در شخصی‌ترین امور زندگی شهروندانشان دخالت کنند.

او در ادامه با بیان اینکه جامعه ایران با کاهش جمعیت مواجه است، می‌گوید: «این طرح‌ها در واقع برای این است که خانواده‌ها با حیوانات مانوس شده‌اند و مسئولان ایران اعتراف می‌کنند که زوج‌های ایرانی حیوان‌دوست دیگر به دنبال فرزند آوری نیستند و این‌یکی از دلایل ارائه طرح صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات است.»

واکنش کنشگران و دامپزشکان به این طرح چیست؟

کنشگران مدنی می‌گویند آزار و اذیت و کشتار حیوانات در ایران نظام‌مند است؛ به همین دلیل در سال‌های گذشته، ویدئویی از کشتار سگ‌ها در کهریزک منتشر شده بود که با رسانه‌ای شدن این موضوع، مسئولان شهرداری این کشتار را تایید کردند.

از یک دوستدار حقوق حیوانات که خود را «محسن» معرفی می‌کرد نظرش را درباره این طرح پرسیدم؛ او در جواب گفت: «من از زمان کودکی‌ام حیوان خانگی داشتم و کودکی‌ام با سگ و گربه گذشته است. این‌ها بخشی از زندگی من هستند، حالا شما تصور کنید که عضوی از خانواده شما را مامور دولت مورد آزار و اذیت قرار دهد و یا با خود ببرد. شما چه احساسی پیدا خواهید کرد؟ مسلما من مقابل مامور خواهم ایستاد و اجازه چنین جسارتی را نخواهم داد.»

مطابق آمارهای منتشر شده، بیش از ۱۱ هزار دامپزشک در ایران مشغول به‌کار هستند که با اجرایی شدن این طرح، محیط کاری آن‌ها با مشکلات اساسی روبه‌رو خواهد شد. یک دامپزشک اهل شیراز با نام «علی» در پاسخ به این سوال که در صورت تصویب این طرح، آینده شغلی او چه خواهد شد گفت: «من چهار سال است که مطب کوچکی راه‌‌اندازی کرده‌ام که در کنار آن نیز برخی لوازم حیوانات خانگی را می‌فروشم. با اجرایی شدن این طرح بسیاری از مشاغل پت شاپ‌ها، کارخانه‌های تولید خوراک سگ و گربه و دامپزشکی‌ها دچار ضرر می‌شوند. در این طرح گفته شده که حمل‌ونقل حیوانات و نگهداری آن‌ها جرم است و حالا اگر شهروندی بخواهد حیوان خانگی خود را به دامپزشکی ببرد تکلیف آن شخص چیست؟ مسلما این طرح منجر به نابودی دامپزشکی در ایران خواهد شد.»

آمار مشخصی از تعداد حیوانات خانگی در ایران در دست نیست، اما این انتقاد وجود دارد که بسیاری از شهروندان در ایران، ازجمله دامپزشکان، متخصصان، کارشناسان و پرورش‌دهندگانی که به‌طور مستقیم و یا غیرمستقیم مشغول به فعالیت تجاری درزمینه حیوانات خانگی هستند پس از تصویب و اجرای چنین قانونی، شغل خود را از دست خواهند داد.

در همین زمینه برخی از دامپزشکان و کنشگران این حوزه نیز کمپینی برای لغو این طرح تشکیل دادند تا بتوانند مانع تصویب آن در مجلس ایران شوند. این افراد در کارزار خود اشاره کرده‌اند که تصویب چنین قانونی منجر به نارضایتی عمومی خواهد شد. کنشگران حقوق حیوانات نیز معتقدند که این طرح، دارای ایرادهای جدی است که باید توسط کارشناسان این حوزه بررسی شود. طرحی که با اجرای آن، امدادرسانی به حیوانات آسیب‌دیده بی‌سرپرست امکا‌ن‌پذیر نخواهد بود، چراکه نیاز به تردد با وسیله نقلیه و انتقال به مراکز دامپزشکی وجود دارد.

نمایندگان «بی‌گدار به آب می‌زنند»

کارشناسان می‌گویند در شرایطی که ایران غرق در بحران‌های اقتصادی و با کمبود نقدینگی روبه‌رو است، این کشور می‌توانست به‌جای ارائه چنین طرحی، مانند بسیاری از کشورهای غربی از طریق اخذ مالیات مشکل را حل کند. با اخذ مالیات، هم دولت برنده می‌شد و هم می‌توانستند برای یک سری از حیوانات قوانین خاصی معین کنند تا ترس جناح تندرو حاکمیت نیز فروکش کند.

در کنار آن نیز می‌توانستند قوانین مدونی برای اجرای آن به تصویب برسانند؛ قوانینی که صاحبان سگ‌ها باید به سگ‌های خود آموزش بدهند تا به دیگران آسیب نزنند و سگ‌های وحشی با پوزه‌بند بیرون بیایند و مجوز حمله نکردن به دیگران را دریافت کنند. مشابه این قانون در برخی از شهرهای آمریکا وضع شده است. یا برای صاحبان سگ قوانینی وضع شود که موظف به جمع‌آوری مدفوع حیوان خانگی خود در اماکن عمومی شوند و در غیر این صورت، دوباره جریمه نقدی برای آن شهروند در نظر گرفته شود.

آنچه در ایران موج می‌زند «بی‌قانونی» است و به نظر می‌رسد واقعا نماینده‌ها «بی‌گدار به آب می‌زنند» و ارائه چنین طرحی با عجله و بدون تحقیق و بررسی کارشناسی صورت گرفته است.
دانیل بابایانی / ایندیپندنت فارسی
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 238165] [تاريخ انتشار: سی ام آبان ۱۴۰۰ برابر با بيست و يکم نوامبر ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دوم آذر ۱۴۰۰ برابر با بيست و سوم نوامبر ۲۰۲۱ ، 08:32:09 توسط احمد
وامصیبتا اینکه هزران نخبه از کشور خارج میشوند اصلا مهم نیست . خرید وفروش موش وگربه وسگ مهمه که باید قانون داشته باشه . همین کارهارا می کنید افراد از کشور فرار می کنند بعد به گردن آمریکا می اندازید . حتما این طراحان دارند سفارش امریکا را اجرا می کنند
نوشته شده در تاريخ دوم آذر ۱۴۰۰ برابر با بيست و سوم نوامبر ۲۰۲۱ ، 05:34:32 توسط محمود
باید جلو فرهنگ بدی که در حال ترویج درجامعه است گرفته شود.جای سگ و گربه داخل آپارتمان و خانه نیست . و تجربه نسان داده که باید بعضی ار مسائل را با زور قانون به برخی افراد به ظاهر مدافع حقوق حیوانات فهماند.
نوشته شده در تاريخ دوم آذر ۱۴۰۰ برابر با بيست و سوم نوامبر ۲۰۲۱ ، 05:24:27 توسط امیر علی
من جزئیات طرح رو خوندم.میگه حیوانات خطرناک.درسته مثلاً یه سری نژاد سگ ها یا حتی تمساح و سوسمار رو اجازه نباید بدن کسی نگه داره یا با رعایت یه سری شرایط.ولی آخه مثلاً یه سگ پاگ سایز کوچک چقدر می‌تونه خطرناک باشه وقتی صاحبش هم تمام شرایط بهداشتی و واکسن هاشو رعایت کرده و درست آموزشش داده؟
نوشته شده در تاريخ دوم آذر ۱۴۰۰ برابر با بيست و سوم نوامبر ۲۰۲۱ ، 04:42:52 توسط اکبر
به طور طبیعی حیوانات باید در طبیعت زندگی کنند نه در آپاراتمان وخانه حتی حیوانات پاک و حلال گوشت مثل گوسفند و مرغ و خروس هم که در روستا ها نگهداری میشوند در طویله و جدا از محل من ل افراد نگهداری میشوند .نگهداری حیوانات مخصوصا سگ در ساختمانها نادیده گرفتن حقوق دیگر ساکنین و شهروندان محسوب. میشود
نوشته شده در تاريخ دوم آذر ۱۴۰۰ برابر با بيست و سوم نوامبر ۲۰۲۱ ، 03:43:42 توسط علی
باسلام به دولت تدبیر وامید آقای ریس جمهور تو هر کشوری و دولتی سنا یا مجلسی برگزار میشه که چند نفر باسواد کار آمد در کنار هم برای پیشرفت وابادانیه اون کشور با علم و فهمی که دارن به نتیجه ای برسن تا از معلومات آنها مردم به نحو احسن استفاده کنن و خزانه دولت بر مبنای علم آنها بهشون حق وزحمه میده نه اینکه یه سری تو مجلس مانشستن بجای اینکه فکری بحال این دله دزدیا کنن که شب تا صبح برنج 20 هزار تومن میکشه روش یا خودرو38 تومنی تیبا میشه 140 میلیون تومن یا یه دبه ماست18 هزار تومنی میشه پنجاه تومن به فکر اینن که چرا مردم سگ و گربه نگهداری میکنن بخدا خنده دار هستش به والاه پول بیت ومال رو حروم میکنید واسه نمایندگان مجلس، شاید یکی از بی‌کسی و تنهایی سگ یا گربه نگهداری میکنه تمام این حیوانات مخلوقات پروردگار هستن، بخدا تاسف برانگیزه
نوشته شده در تاريخ دوم آذر ۱۴۰۰ برابر با بيست و سوم نوامبر ۲۰۲۱ ، 00:27:35 توسط افشین
مشگل حیوانات نیست .یکسری افراد رفتن با ارز 4200 تومانی غذای سگ وگربه وارد کردن. تعداد زیادی از صاحبان حیوانات هم در داخل .شیر ومردم وگوشت ودان یارانه ایی که با ارز 4200 دولت برای مردم توضیح میکنه بخش زیادی از اون به حیوانات خانگی میدن.دعواه فقط سر اینه دولت کم آورده
نوشته شده در تاريخ يکم آذر ۱۴۰۰ برابر با بيست و دوم نوامبر ۲۰۲۱ ، 21:28:28 توسط Ali
تا اونجا که من میدونم امام دوم ما شیعیان از غذای خودبه سگی که دچار مریضی بود میداد وجالبتر اینکه لقمه هایی که برای سگ میگرفت مانند لقمه هایی بود که برای خود میگرفت مساوی بود ولی نگهداری از حیوانات باید در چهار چوبی باشه که برای دیگران باعث آزار و اذیت نباشه ولی بعضیا دیگه شورشو در آوردن از بس ارادت دارن به حیوونشون
نوشته شده در تاريخ يکم آذر ۱۴۰۰ برابر با بيست و دوم نوامبر ۲۰۲۱ ، 21:01:13 توسط ماری
فقط می تونم بگم متاسفم. داشتن حیوان خانگی یکی از نشانه های سلامت روحی انسان. اما آزار و اذیتش حتما نشان دهنده ی رنج بردن از مشکلات فراوان روحی و روانیست. متاسفم ک تو کشوری زندگی می کنم ک مسئولینش با جسارت و گستاخی تمام سر توی خصوصی ترین امور مردم می کنن. البته من با قانون گذاری صحیح وعالمانه مشکلی ندارم مشکل من با بی فرهنگی و بی شعوریست.
نوشته شده در تاريخ يکم آذر ۱۴۰۰ برابر با بيست و دوم نوامبر ۲۰۲۱ ، 19:28:38 توسط علی
خدای من همان خدای حیوانات است
نوشته شده در تاريخ يکم آذر ۱۴۰۰ برابر با بيست و دوم نوامبر ۲۰۲۱ ، 14:50:15 توسط م ن
اگر نگرانی ها از حفظ خانواده و فرهنگ هم به انداره سگ دوستی عده ای غرب زده بود جای شکر داشت
نوشته شده در تاريخ يکم آذر ۱۴۰۰ برابر با بيست و دوم نوامبر ۲۰۲۱ ، 12:19:06 توسط مهری
چند ماه پیش من در خوا فشار خونم بالا رفت چون قبلش دچار فشار عصبی بودم واگر سگم من وبقیه رو بیدار نکرده بود امکان داشت سکته با وجودی که سابقه فشار بالا نداشتم وسریع به درمانگاه رفتم وتا دو روز بعد هم از کنار من تکون نخورد نمیدونم به این چی میشه گفت چیزی؟؟
نوشته شده در تاريخ يکم آذر ۱۴۰۰ برابر با بيست و دوم نوامبر ۲۰۲۱ ، 06:19:27 توسط صادق
نگه داشتن هر حیوانی آزار و اذیت حیوانات حیوانات باید در طبیعت زندگی کنند نه در آکواریم و خانه و ماشین ما از ماهی گرفته تا سگ و گربه
نوشته شده در تاريخ سی ام آبان ۱۴۰۰ برابر با بيست و يکم نوامبر ۲۰۲۱ ، 13:51:35 توسط محسن
این نمایندگان میدانند که سگ از انها با شرفتر و و درمقابل انسان احساس مسئولیت میکنند.و مردم حیوانات را بیشتر از نمایندگان مجلس قبول دارند.نمایندگان و پاسداران جلوی سگ کم اوردن و نسبت به سگ حسادت میکنند.لذا هر کسی یا حیوانی که از مسئولین مملکت بهتر و با ارزشتر باشد.با ان مخالفت میکنند.با گربها بد نیستن چون از خیلی جهات به هم شبیه هستن
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
پیش‌گویی‌های خودکام‌بخش خامنه‌ای چه هستند و با سرنوشت ایرانیان چه می‌کنند؟ 
 طالبان ویدیوهایی از داخل پاسگاه‌های مرزبانی ایران را منتشر کرد
 فوری / درگیری مرزی  طالبان با ایران؛ دست کم دو پاسگاه ایران توسط طالبان تسخیر شده است
فوری /طالبان و مرزبانی ایران درحال گسیل ادوات سنگین به مرز مشترک هستند.
ساعت ۲ بعداز ظهر - سی و سه پل اصفهان
یک استوار ارتش می گوید که نیروهای طالبان پاسگاه را به تصرف خود درآورده و فرمانده پاسگاه نیز اسیر شده 
بیانیه سخنگوی طالبان در مورد رخداد مرزی بعداز ظهر امروز در منطقه سیستان و بلوچستان
  گوشه به گوشه ایران / محله «همت آباد» اصفهان
اصراربرای ایجاد رعب و وحشت / اصفهان امروز جمعه
 نام چهار نویسنده تاریخ ادبیات ایران از خیابان های تهران پاک شد
 اسرائیل جداً سرگرم تدارک جنگ با جمهوری اسلامی ایران است
 حکومت نظامی در اصفهانآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی