روسیه خواستار بررسی اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران شد 

 
به گفته اولیانف اعضای شورای حکام آژانس خواستار اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران هستند و این موضوع باید بررسی شود. ایران در آستانه از سرگیری مذاکرات احیای برجام در وین بر لغو یک‌جای همه تحریم‌ها تاکید می‌کند.

نماینده روسیه در مقر سازمان‌های بین‌المللی در وین می‌گوید سیاست "فشار حداکثری" آمریکا و " ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران" دلیل اول این کشور برای خودداری از اجرای پروتکل الحاقی به پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) عنوان می‌شود.

اجرای این پروتکل نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی را گسترش می‌دهد و ایران از اسفند ماه سال پیش، همزمان با کاهش تعهدات خود مطابق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ادامه اجرای آن را متوقف کرد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک میخائیل اولیانوف می‌گوید همکاران او در شورای حکام آژانس ایران را به از سرگیری اجرای مفاد پروتکل الحاقی فرامی‌خوانند.

تاکید روسیه بر بررسی اجرای پروتکل الحاقی در وین

سایت خبری انتخاب، جمعه پنجم آذر به نقل از این گزارش از قول اولیانوف نوشت: «به طور کلی نباید این موضوع فراموش شود که موضوع پروتکل الحاقی باید طی مذاکرات وین در باره برجام، بررسی شود که مؤثرتر و سازنده‌تر خواهد بود.»

مذاکره‌کننده ارشد روسیه در یک پیام توئیتری نیز تاکید کرده که شورای حکام بررسی توافقنامه‌ها با ایران در مورد پادمان‌های NPT را به پایان برده و تقریبا تمام سخنرانان از جمهوری اسلامی خواسته‌اند با بازرسان آژانس متناسب با وظایف و مصونیت‌های آنها برخورد کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی سال پیش و در آستانه ورود جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به کاخ سفید قانونی زیر عنوان "اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران" تصویب کردند که بر مبنای آن دولت وقت ملزم شد در صورت عدم برداشته شدن تحریم‌ها دست به اقدام متقابل بزند و از جمله اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

نمایندگان ایران و پنج کشور باقیمانده در توافق هسته‌ای از میانه فروردین ماه امسال مذاکراتی با هدف احیای برجام را در وین آغاز کردند که شش دور آن تا اواخر خرداد ماه انجام شد.

آمریکا برای نخستین بار پس از خروج از توافق هسته‌ای در اردیبهشت سال ۹۷ به صورت غیرمستقیم با مذاکرات وین مشارکت می‌کند.

این مذاکرات که در آستانه تشکیل کابینه ابراهیم رئیسی متوقف شده بود قرار است از هشتم آذر ماه با تیم جدیدی از مذاکره‌کنندگان ایرانی ادامه یابد.

مذاکره‌کنندگان هسته‌ای دولت رئیسی دستاوردهای شش دور مذاکرات وین را زیر سوال می‌برند. این مسئله و شرط‌ها و هدف‌گذاری‌هایی که تیم جدید برای احیای برجام عنوان می‌کند کشورهای غربی را در مورد جدیت ایران برای رسیدن به توافق به تردید انداخته است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه دولت رئیسی و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، که معاونش هماهنگی مذاکرات وین را بر عهده دارد، روز جمعه در یک گفت‌وگوی تلفنی در مورد این مذاکرات بحث و تبادل نظر کردند.

"توافق خوب" با پیش‌شرط‌های ناممکن؟

به گزارش خبرگزاری ایسنا امیرعبداللهیان گفته با وجود "عهد شکنی آمریکا و سه کشور اروپایی در برجام" ایران با حسن نیت و جدیت در مذاکرات وین حضور می‌یابد و خواهان رسیدن به یک "توافق خوب و قابل راستی‌آزمایی" است.

او همچنین گفته است: «اگر طرف‌های مقابل آماده بازگشت به تعهدات کامل خود و رفع تحریم‌ها باشند، دستیابی به یک توافق خوب و حتی فوری امکان‌پذیر است.»

تقریبا همزمان با این اظهارات، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه و علی باقری کنی، معاون سیاسی این وزارت‌خانه و مذاکره‌کننده ارشد ایران نیز سخنان مشابهی گفته‌اند.

خطیب‌زاده در واکنش به شایعات درباره احتمال توافق گام به گام و مرحله‌ای در وین گفته است: «تمام تحریم‌های آمریکا باید به صورت یکجا، موثر و قابل راستی‌آزمایی همراه با تضمین‌های عینی برداشته شود.»

باقری کنی نیز در گفت‌وگو با نشریه انگلیسی‌زبان ایندیپندنت، شرط لازم برای موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات وین را لغو تمام تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی عنوان کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده و اعضای ارشد دولتش پیش از این بارها درخواست ایران درباره لغو تمام تحریم‌ها را رد کرده‌اند و شرط انعطاف در این زمینه را بازگشت تهران به اجرای تعهدات برجامی عنوان می‌کنند.

بدبینی اروپا به جدیدیت ایران در مذاکره


افزون بر این تصمیم درباره لغو تمام تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی در حیطه قدرت و اختیارات دولت آمریکا نیست و کنگره باید درباره آن تصمیم‌گیری کند.

با توجه به این واقعیت‌ها، کشورهای اروپایی طرف توافق هسته‌ای تاکید ایران بر ضرورت لغو تمامی تحریم‌ها را نشانه غیرجدی بودن این کشور در بازگشت به مذاکرات وین ارزیابی می‌کنند.

ژان‌ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه چندی پیش با ابزار تردید درباره جدیت ایران برای حضور در مذاکرات وین گفته بود اگر از سرگیری مذاکرات احیای برجام از سوی ایران ساختگی و نمایشی باشد مذاکره‌کنندگان مجبورند برجام را توخالی تلقی کنند.

درخواست‌های ایران نه تنها باعث بدبینی کشورهای اروپایی شده که در داخل هم مخالفانی دارد که معتقدند این پیش‌شرط‌ها با "واقع‌بینی و توجه به شرایط موجود و قدرت و توان خود و طرف‌های مقابل" مغایرت دارد.

انتقاد داخلی از شرط‌های غیر قابل تحقق

علی مطهری، نماینده پیشین مجلس ۲۶ آبان در روزنامه اعتماد نوشت: «اینکه بگوییم تمام تحریم‌ها حتی تحریم گروگان‌گیری و تحریم‌های حقوق بشری که به تصویب کنگره امریکا رسیده است نیز باید برداشته شود البته ایده خوبی است ولی تا چه حد امکان‌پذیر و در حیطه اختیار دولت امریکاست. همچنین تضمین امریکا برای عدم تکرار خروج از برجام مستلزم تصویب برجام در سنای امریکاست که اکثریت آن مخالف برجام هستند.»

عزت‌الله یوسفیان ملا، یکی دیگر از نمایندگان سابق مجلس هم با اشاره به این که دولت رئیسی برای از سرگیری مذاکرات چند ماه تعلل کرده معتقد است دولت باید صادقانه به مردم بگوید "ما اهل مذاکره نیستیم و نمی‌خواهیم مذاکره کنیم".

او به تازگی به خبرآنلاین گفته است: «کسانی که الان برای مذاکره مسئولیت دارند کسانی هستند که قبلا ضد مذاکره بودند، این‌ها می‌گفتند باید برجام را در نطفه خفه کرد و آن را دفن کرد.»

این احتمال منتفی نیست که تکرار درخواست لغو کامل تحریم‌ها به عنوان پیش‌شرط موفقیت مذاکرات وین ترفند و تاکتیکی برای امتیازگیری حداکثری باشد. با این حال سخنان اولیانوف نشان می‌دهد که حتی روسیه که ایران آن را متحد خود قلمداد می‌کند نیز بر ضرورت پایبندی جمهوری اسلامی به انجام تعهدات برجامی تاکید دارد.

منبع: دويچه وله


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 238440] [تاريخ انتشار: پنجم آذر ۱۴۰۰ برابر با بيست و ششم نوامبر ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ پنجم آذر ۱۴۰۰ برابر با بيست و ششم نوامبر ۲۰۲۱ ، 19:03:46 توسط هو
روسیه بهتر است قتل عام مردم ایران توسط دولت جمهوری اسلامی آخوندی را پیگیری کند
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 در وبسایت رسمی رییس‌جمهور روسیه چنین آمده:
رئیسی : من در خدمت شما هستم
پوتین: تشکر میکنم + عکس
 آخوند: حضرت علی آمد خانه، دید هیچی تو یخچال نیست!! 
به زهرا گفت چرا نگفتی چیزی بخرم...
  ازدواج سوم یک نماینده، کار دستش داد /  این نماینده ۱۷۰ مغازه در پاساژ قائم شهر ری دارد
پوتین چگونه از رئيسی استقبال کرده است؟ 
 فارن پالیسی: انقلاب ایران درحال بلعیدن خودش است / مردم می‌دانند که رژیم نمی‌تواند خود را اصلاح کند
گفتگوی امام محمد باقر با پرندگان و شکایت پرنده ماده در مورد خیانت پرنده نر
حالا کی جنگ‌طلبه؟ کی باعث و بانی تحریمه؟  
 این هم توجیه رفتار تحقیرآمیز پوتین با رئیس‌جمهور ایران: تواضع به خرج دادیم
 روزنامه‌نگار معروف ترک به‌‌دلیل نقل یک ضرب‌المثل دستگیر شد 
 تاجزاده : چرا حملات نظامی به کشور لاپوشانی می‌شود؟
 عاشقان ایرانی بمب اتمی جمهوری اسلامی
 مناقشه ارسال سلاح؛ احضار سفیر آلمان به وزارت خارجه اوکراین آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی