کتاب حافظ و مدنیت / الف. ـ پیروز

 
معرفی  کتاب حافظ و مدنیت (برای باز کردن کتاب به آیکون PDF در زیر کلیک کنید) :
 
سنت این است که حافظ را در هاله ی تصوف بپیچند و از شعرش اسطوره ی عارفانه بسازند. کمتر ادیبی از چارچوب قراردادهای ادبی پافراتر میگذاردو خارج از محدوده ی نظامِ مذهب/قدرت استدلال میکند. اما باید گفت که حافظ بیش از همه یک شاعر غنایی است که در غزلهای عاشقانه و عارفانه ی خود و حساسیتی سیاسی در برابر یک نظام اجتماعی ی سراسر فاسد، با سبک رندی ی خود زبان به اعتراض میگشاید.
 
امروز، در پرتو علوم انسانی و روش‌های تحلیلی ی نوین (بویژه با روان شناسی، زبان‌شناسی و جامعه شناسی) میتوان معناهای بسیاری در غزلهای حافظ یافت. کوشیده ام بطور ترکیبی به آن بپردازم. بررسی ی عینی و جزیی ی سراییده های حافظ از راه فرهنگ شناسی و در ارتباط با دیگر شاعران پارسی (زیرا حافظ، حافظه ی شعر فارسی است)، افق های جهانی پر از زیبایی و اندیشه بر ما میگشاید. بویژه، او مدنیتی را که مشخصه ی زمانش در شیراز است و از ظرافت مندی های شعر چندین صد ساله و هنرهای بصری ی هزاران ساله ی ما می‌آید به اوج میرساند.
 
در نظر گرفتن ذهنیتِ فرهنگی ی ایرانیان در برابر اشغالگری ها و جوّ مشوّش سرزمین ما در طی ی چند قرن و وخیم تر شدن هرچه بیشتر کشت و کشتار و ظلم و بی عدالتی و فساد اجتماعی و بی منزلتی ی طبقات تحت حاکمیت استبدادی سایه ی نابسامانی و ناآرامی و اضطراب در کشور ما را روشن میسازد. در عین حال، کوشش های مردم ایران برای حفظ فرهنگ خود، ضمیر و وجدان فرهنگی ی ما شده. در این میان، نباید نقش زنان و کوشش تغزل گویان در تعالای آنان را فراموش ساخت. شناختِ شیراز و طرد مذهب سالاری در میان شاعران ایران نشان میدهد که حافظ مدنیتی آمیخته به تقدس را که مشخصه ی فرهنگ مااست با مهارت و ظرافتی بی همتا میپرورد.
 
علیرغم تربیت استبدادی و خودسانسوری ها، حافظ شناسان تا اندازه یی این جنبه‌ها را بررسی کرده اند اما تعمق منطق غزلهای حافظ با دیدگاه‌ها و روش های امروزی میتواند در ساختن آزادی به ما یاری برساند. در برابر فرو پاشیدگی ی ارزش‌های دینی و اجتماعی، حافظ رندانه عشق میپرورد. بازی‌هایش با ایهام و ابهام و مظهرسازی هایش نشانِ جهان بینی ی معترضانه ی پیشرفته ی اوست. غزل مدنیت سازش گام بزرگی است در رهایی از مذهب/قدرت، از ناهماهنگی های مردسالاری و از بحران هویت و دین. علیرغم تخریب های مغولان و تیمور لنگ و سراشیبی های سقوط تا بامروز، این مدنیت هنوز زمینه ی فرهنگمان را زنده نگاه داشته. بهمین خاطر، نظر خود را در باره ی آنچه اکنون بر ما میگذرد نیز بیان کرده‌ام تا رابطه ام با فهم شعر حافظ مشخص باشد. کشور ما را خطرهای عظیمی تهدید میکنند و جایی برای سکوت یا اشاره یی نوشتن نیست.
الف. ـ پیروز

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 239225] [تاريخ انتشار: بيست و نهم آذر ۱۴۰۰ برابر با بيستم دسامبر ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگانآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی