گامی جدید به سوی درک فعالیت نورون‌های مغز


پژوهشگران سوئیسی در بررسی خود موفق شده‌اند گامی جدید به سوی درک فعالیت نورون‌های مغز بردارند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، مدارهای عصبی مغز برای تقویت سریع و دقیق محرک‌های حسی، به سیم‌کشی خاصی نیاز دارند. حدود ۷۰ سال پیش، یک ایده قانع‌کننده مبنی بر اینکه نورون‌هایی که با هم شلیک می‌کنند، به هم متصل می‌شوند، ظهور کرد. با وجود این، مدل‌های محاسباتی حاکی از این هستند که نورون‌هایی که به هم متصل می‌شوند، تمایل دارند در برابر فعالیت و بی‌ثباتی تسلیم شوند. این موضوع در زیست‌شناسی عصبی مشاهده نشده است. آزمایشگاه "فریدمن زنکه"(Friedemann Zenke) در سوئیس، اکنون مکانیسمی قابل قبول و در عین حال ساده را مشخص کرده است که زیست‌شناسی می‌تواند از آن استفاده کند.

درک کردن، یک توانایی قابل اعتماد و به طور چشمگیری سریع است. به عنوان نمونه، تنها یک ثانیه زمان می‌برد تا یک گاو را در عکس بشناسید و فورا صدای آن و بوی یونجه به یاد آورید. انجام گرفتن این امر مستلزم آن است که مغز به سرعت سیگنال‌های خاصی را پیش از انتشار در مناطق گوناگون خود تقویت یا سرکوب کند.

در سال ۱۹۴۹، "دونالد هب"(Donald Hebb)، روانشناس کانادایی، نظریه قانع‌کننده خود را در مورد چگونگی دستیابی مغز به این کار برجسته ارائه کرد. این نظریه به بهترین وجه با عبارت "نورون هایی که با هم شلیک می کنند، به هم متصل می‌شوند"، خلاصه می‌شود. ایده ورای این نظریه این است که نورون‌هایی که به یک محرک پاسخ می‌دهند، به هم متصل می‌شوند تا گروه‌های عصبی را تشکیل دهند.

این ارتباطات به واسطه سیناپس‌ها، اتصالات کوچکی که نورون‌ها از طریق آنها ارتباط برقرار می‌کنند و می‌توانند نقش کلیدی در یادگیری و حافظه داشته باشند، انجام می‌شوند. طبق نظریه هب، فعال کردن چند نورون منتخب برای تحریک کردن کل مجموعه عصبی کافی است و می‌تواند توضیحی را برای یادآوری خاطره ارائه دهد.

در اینجا این پرسش مطرح می‌شود که نظریه هب را چگونه می‌توان از نظر آناتومی با مکانیسم‌های قابل قبول مداری تطبیق داد تا یادآوری سریع خاطرات امکان‌پذیر شود.

"یو کریس وو"(Yue Kris Wu)، از اعضای این گروه پژوهشی به همراه فریدمن زنکه به بررسی این پرسش پرداخت. آنها یک تناقض ظاهری را در قلب این پرسش یافتند.

از یک سو، اتصالات سیناپسی در یک مجموعه باید قوی باشند تا با فعال کردن سلول‌های دیگر، یادآوری سریع خاطرات را سهولت ببخشند. از سوی دیگر، اتصالات نمی‌توانند آن قدر قوی باشند تا از فعالیت انفجاری که جلوی خاموش شدن نورون‌ها را می‌گیرد، جلوگیری کنند؛ بنابراین، مانع پردازش محرک بعدی می‌شوند.

وو و زنکه، یک مکانیسم قابل قبول اما ساده را مشخص کرده‌اند که چندین عنصر مداری مشاهده‌ شده در نوروبیولوژی را ترکیب می‌کند و راه‌حلی را برای این تناقض ظاهری ارائه می‌دهد.

این پژوهش، ما را یک گام به درک چگونگی پردازش اطلاعات توسط مدارهای عصبی، نزدیک‌تر می‌کند و چندین پیش‌بینی را انجام می‌دهد که می‌توان آنها را آزمایش کرد.

این پژوهش، در مجله "eLife" به چاپ رسید.
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 240130] [تاريخ انتشار: هشتم دی ۱۴۰۰ برابر با بيست و نهم دسامبر ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دوازدهم دی ۱۴۰۰ برابر با دوم ژانويه ۲۰۲۲ ، 08:35:35 توسط nasim
امیدواریم از این راه بتوانند بیماری آلزایمر مداوا کنند. گرچه یک پژوهش ایرانی-عربی توانسته راه علاج الزایمر را در هسته خرما و یک دانشمند هندی در شیر نارگیل پیدا کند. حالا دنیای غرب از دانشمندان شرق عقب مانده ا‌ند لذا تلاش زیادی دارند تا به دانشمندان شرق برسند. در ضمن عکس گاو و بوی یونجه جالب بود. بطور قطع و یقین این مطلب از ایسنا گرفته شده...آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی