دادگاه حمید نوری؛ شاهد: گفتم مسلمانم که اعدام نشوم


در سی و هفتمین جلسه دادگاه حمید نوری، آذرنوش همتی الیزه‌‌ای زندانی سیاسی سابق به عنوان شاهد در جلسه امروز سوگند خورد. او می‌گوید وقتی به اتاق محل استقرار هیات متصدی اعدام‌ها رفت، علاوه بر خود هیات ناصریان دادیار زندان گوهردشت و حمید عباسی دستیارش در آنجا بودند. آقای الیزه می‌گوید در برابر هیات گفته مسلمان است.

او که در دهه شصت هوادار سازمان "پیکار" بود در مورد تجربیاتش در سال ۱۳۶۷ در زندان گوهردشت سخن گفت. او مجموعا هشت سال زندان بوده و در اسفند سال ۱۳۶۷ آزاد شده است.

او در دادگاه امروز شهادت داد که حمید نوری با نام مستعار عباسی را در دوره اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ دیده است. آذرنوش همتی الیزه‌‌ای همچنین گفت که پس از اعدام‌ها حمید عباسی را هنگام مصاحبه با زندانیان سیاسی دیده است.

حمید نوری ۱۸ آبان ۱۳۹۸ (نهم نوامبر ۲۰۱۹) به ظن دخالت در کشتار تابستان سال ۱۳۶۷زندانیان سیاسی، به محض ورود به فرودگاه استکهلم بازداشت شد.

نوری پذیرفته که در دهه شصت در زندان اوین نگهبان بوده است اما می ‌گوید شهادت زندانیان و اتهام دادستانی سوئد درباره مشارکت او به عنوان دستیار دادیار در دوره اعدام‌های تابستان جمعی سال ۱۳۶۷ در زندان گوهردشت درست نیست. حمید نوری در رابطه با کشتار زندانیان چپ به قتل و در رابطه با کشتار سازمان مجاهدین خلق به نقض فاحش قوانین بین‌المللی (زیر مجموعه جنایات جنگی) متهم است.

او دوران حبسش را در زندان‌های اوین، قزل حصار و همچنین گوهردشت گذرانده بود.

او می‌گوید در هشت سال زندانش دو بار به زندان‌ گوهردشت منتقل شده. نخستین بار بین سال ۱۳۶۱ تا اواخر سال ۱۳۶۳ که دو سال آن را در در سلول‌های انفرادی بوده است. زندان گوهردشت که در ایران به عنوان زندان رجایی‌شهر شناخته می‌شود برای تعداد زیادی سلول انفرادی طراحی شده است.

او بهار سال ۱۳۶۷ مجددا به زندان گوهردشت منتقل می‌شود.

او گفت خبر اعدام‌ها را از طریق مورس شنیده است. کد مورس روشی برای انتقال پیام و اطلاعات است که در آن با ضرب گرفتن حروف الفبا را می‌سازند. این روش در تلگراف استفاده می شود و بین زندانیان سیاسی رایج بود.

او می‌گوید پیش از آنکه به راهروی مرگ برده شود، وقتی زندانیان را برای اعدام بردند، تمام بند "بوی مرگ" می‌داد.

بنابر روایت‌ بازماندگان، موج دوم اعدام زندانیان چپ در زندان گوهردشت از شهریور ۱۳۶۷ آغاز شد و در آن عمدتا زندانیان چپ اعدام شدند. موج نخست از هشتم مرداد آغاز شده بود و در آن زندانیان مجاهد اعدام شدند.

بنابر روایت زندانیان، هیات متصدی اعدام‌ها در مورد زندانیان چپگرا سوال‌هایی مطرح کرده بودند از جمله اینکه "آیا مسلمان هستند؟ آیا نماز می‌خوانند؟". هیاتی که به "هیات مرگ" مشهور شده با فرمان خمینی رهبر وقت تشکیل شده بود.

مواجهه با حمید نوری (عباسی)

او می‌گوید وقتی به اتاق محل استقرار هیات متصدی اعدام‌ها رفت، علاوه بر خود چهار نفری اعضای هیات، ناصریان دادیار زندان گوهردشت و حمید نوری (عباسی) دستیارش در آنجا بودند.

آذرنوش همتی الیزه‌‌ای در پاسخ قاضی دادگاه تصدیق کرد که در برابر هیات متصدی گفته مسلمان است تا اعدام نشود.

او گفت حمید نوری او را از اتاق خارج کرد و لحن خشنی به او گفته ما می‌دانیم که "شما خبر گرفته‌اید".

بنابر روایت بازماندگان، اعدام‌ها "مخفیانه" انجام شد. خانواده‌ها زندانیان کشته شده ماه‌ها بعد از این اعدام‌ها با خبر شدند. در طول مدت اعدام‌ها مسئولان ملاقات، هواخوری و تلویزیون را قطع می‌کنند.

آقای همتی الیزه‌‌ای گفت نوری پس از دادگاه گفت حکم شلاق برایم می‌گیرد.

دادستان پرونده که در طول محاکمه سوالات را مطرح می‌کرد خطاب به آذرنوش همتی الیزه‌‌ای گفت این بخش مربوط به اتاق و تهدید حمید نوری درباره شلاق در بازپرسی‌های پلیس مطرح نشده است. پلیس سوئد پس از دستگیری دو سال پیش حمید نوری، از تمامی شاهدانی که در دادگاه علیه او شهادت می‌دهند، بازپرسی کرده است.

آقای همتی الیزه‌‌ای همچنین در جلسه امروز دادگاه گفت از فروردین ۱۳۶۷ تا زمان اعدام‌ها بارها فرم‌هایی به آنها داده شد که در آنها سوال‌هایی مربوط به دستگیری، محکومیت، مسلمان بودن و نماز خواندن نوشته شده بود.

آقای همتی الیزه‌‌ای همچنین امروز گفت او از جمله "مجموعه" کسانی بود که در اسفند ۱۳۶۷ جمعی آزاد شدند، مقابل دفتر نمایندگی سازمان رفتند و سپس آزاد شدند.

در آن زمان، حکومت ایران در واکنش به اعتراض سازمان ملل به اعدام‌ها، شماری از زندانیان جان به در برده را مقابل مقر این سازمان ملل در تهران جمع کرد تا به نفع حکومت تظاهرات کنند.

روز گذشته ابوالقاسم سلیمان‌پور دیگر شاهد این پرونده گفته بود نپذیرفته در تظاهرات به نفع حکومت در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران شرکت کند. او گفته مسئولان زندان گفته بودند به شرط شرکت در این تظاهرات آزاد می‌شوند.

منبع: بی بی سی


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 240875] [تاريخ انتشار: بيست و دوم دی ۱۴۰۰ برابر با دوازدهم ژانويه ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
تصاویر جدیدی از ضرب و شتم قهرمان فقید کشتی در کمپ ترک اعتیاد
 رفسنجانی چرا و توسط چه کسانی «حذف فیزیکی» شد؟
 درگیری در جلسه عمومی بانک دی
 کیهان: سه سرهنگ آمریکایی دخیل در ترور سردار سلیمانی را به قتل رساندیم
 پول و ازدواج موقت، مشوق‌های جمهوری اسلامی برای گسترش تشیع در الجزایر
 حواشی رییس‌جمهور شدن احمدی‌نژاد و سفارش‌های باهنر! در کتاب خاطرات محسن رفیقدوست
مذاکرات وین؛ چرا باقری‌کنی برای ساعاتی به تهران بازگشت؟ 
بدرفتاری مأموران روسی منجر به شکایت از مقام‌های وزارت خارجه ایران شد 
 حال ناخوش مناره‌های اصفهان در نظام اسلامی ضد ایران
بازداشت فریده مرادخانی، فعال مدنی و خواهرزاده رهبر جمهوری اسلامی 
زبان سیاست خارجی ابراهیم رئیسی؛ گرفتار لکنت و خصومت
ممنوع‌الکار شدن ۵۰۰۰ راننده تاکسی در تهران آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی