دروغ‌های نظام درباره هواپیمای اوکراینی؛ مرزهایی که جابه‌جا شدند


با گذشت دو سال از شلیک دو موشک پدافند سپاه پاسداران به پرواز پی‌اس ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین و جان‌باختن تمامی ۱۷۶ سرنشین آن، حالا ابعاد جدیدی از دروغ‌گویی مقام‌های جمهوری اسلامی درباره آن روشن شده است؛ دروغ‌هایی که به طرز قریبی، شگفتا همچنان گفته و منتشر می‌شوند.

«غیرممکن و جنگ روانی است»
نخستین بازیگر این داستان، علی عابدزاده، رئیس وقت سازمان هواپیمایی کشوری ایران است که ساقط شدن هواپیما در اثر برخورد موشک را «از نظر علمی غیرممکن» و «شایعاتی غیرمنطقی» توصیف کرد. او حتی پا فراتر نهاد و گفت که «آمریکا به خاطر ضرر هنگفت شرکت بوئینگ طی ماه‌های اخیر، چنین ادعاهایی را مطرح می‌کند».

او البته بعدها به سبب پیش‌قدم شدن در پاشیدن خاک بر چشمان حقیقت، از سوی سپاهیان مورد حمایت قرار گرفت: «عزیزان ما در سازمان هواپیمایی کشوری این خبر را بر اساس دانسته‌های خودشان رد می‌کردند».

ابوالفضل شکارچی،‌ سخنگوی ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، عصر روز واقعه،‌ از «شایعه» اصابت موشک به هواپیمای مسافربری اوکراین به عنوان «توطئه‌ای دیگر در جنگ روانی» یاد کرد و گفت: «کاملاً دروغ محض است؛ هیچ کارشناس نظامی و سیاسی این موضوع را تأیید نمی‌کند».

همزمان، حسن رضایی‌فر، رئیس کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری نیز در واکنش به انتشار تصاویری از قطعات موشک در محل سقوط هواپیما گفت: «ما در محل سایت سانحه، اصلاً هیچ قطعه‌ای از موشک پیدا نکردیم».

مسئولانی دولتی هم، بویژه در وزارتخانه راه و شهرسازی، آستین بالا زدند و علت «حادثه» را «آتش‌سوزی در موتور هواپیما» و «نقص فنی» اعلام کردند.

علی ربیعی معروف به «برادر عباد»، به عنوان سخنگوی دولت حسن روحانی اما تندتر از سایر دولتی‌ها وارد صحنه شد و حتی لب به تهدید گشود: «در آینده که مشخص شد این ادعای دروغ عاری از حقیقت است، هیچ‌کس مسئولیت این دروغ بزرگ را بر عهده نخواهد گرفت».

دستگاه رسانه‌ای و تبلیغاتی سپاه پاسداران پس از اعتراف به شلیک، به طور کلی، سعی کرد که فاجعه را تا حد «اشتباه یک پرسنل» تقلیل دهد. در این بحث، «میدان» و «دیپلماسی» هرکدام گوشه‌ای از کار را برعهده گرفتند؛ آنچنانکه جواد ظریف، وزیر وقت امور خارجه در توئیتی نوشت: «من و بسیاری دیگر تأکید کردیم که تمام احتمالات، از جمله نفوذ خارجی و مداخله الکترونیکی، باید مورد تحقیق قرار گیرد. نهایتاً خطای انسانی به عنوان عامل شناسایی شد».

اما ظاهراً در اتخاذ این نوع لاپوشانی، با همه مسئولان نظام هماهنگی لازم صورت نگرفته بود. اولکسی دانیلوف، دبیر شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین می‌گوید که در جریان سفر به تهران در زمستان سال ۱۳۹۹ علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، از شلیک «عمدی سپاه» به هواپیمای اوکراینی خبر داده است.

دانیلوف از شمخانی نقل می‌کند: «بعد از قتل قاسم سلیمانی همه در انتظار یک جنگ تمام‌عیار میان ایران و آمریکا بودند. اما، بعد از ساقط شدن هواپیمای اوکراین، این جنگ تمام‌عیار از اولویت اول به اولویت دهم تنزل یافت».

سخنان آن روزهای این مقام اوکراینی، تأییدی است بر روایت اخیر محسن اسدی‌لاری و زهرا مجد، والدین دو جان‌باخته هواپیمای اوکراینی درباره دیدار فرمانده سپاه با این خانواده: «ایشان [حسین سلامی] با معاونش آمد و چقدر گریه و زاری و این‌ها... می‌گفتند می‌دانید اگر اینها نبودند، چه جنگی می‌شد؟ اگر که این اتفاق نمی‌افتاد، ۱۰ میلیون جمعیت کشته می‌شدند و این واقعه باعث شد که این جنگ رخ ندهد».

قطعات مربوط به پازل «شلیک عمدی سپاه به هواپیمای اوکراینی» زمانی تکمیل می‌شود، که بر اساس گفت‌وگوهای صورت گرفته در جلسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با وزیر وقت راه و شهرسازی در دولت روحانی (که اکنون رئیس سازمان انرژی اتمی در دولت رئیسی است)، این هواپیما پیش از پرواز و همچون هر هواپیمای دیگری، در سه مرحله از پدافند هوایی اجازه پرواز خود را دریافت کرده بود.

دیگر نهادها، سازمان‌ها و قوای حکومتی نیز در رقابت دروغ‌افشانی، کم نگذاشتند. از جمله خبرگزاری میزان، متعلق به قوه قضائیه روز ۲۰ دی‌ماه «بیانیه جمعی از دانش‌آموختگان مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی شریف» را روی خروجی خود قرار داد که در آن، با برشمردن «۱۰ دلیل» مفصل، اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی را «جنگ رسانه‌ای» توصیف کردند که هدف آن، «عوض کردن جای قاتل و مقتول» است. در این بیانیه، نام هیچ یک از این «دانش‌آموختگان مهندسی هوافضا» ذکر نشده است.

موضوع بسته‌نشدن حریم هوایی کشور نیز خود به تنهایی آبستن دروغ‌ها و تناقض‌های آشکاری در میان مقام‌های مسئول در حکومت ایران است. امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه ادعا می‌کند که «چندین بار» درخواست کرده تا آسمان ایران «کلیر» شود اما چنین تصمیمی گرفته نشد: «عزیزان ما به ملاحظه برخی مسائل، این موضوع را دنبال نکردند».

در واکنش، تورج دهقانی ‌زنگنه، رئیس سازمان هواپیمایی در بهمن ماه سال گذشته صراحتاً گفت که اساساً چنین درخواستی دریافت نشده: «از ما نخواستند که آسمان را ممنوع اعلام کنیم؛ هماهنگی لازم برای اعلام ممنوعیت آسمان ایران، صورت نگرفت».

اگر -به فرض- سپاه درخواست کرده بود تا حریم هوایی ایران بسته شود، چه نهاد یا کسی با آن مخالفت کرد؟ نهاد «بالاتر از سپاه» کجاست؟

«می‌توانستیم انکار کنیم»
دستگاه دروغ‌پردازی نظام به طرزی باورنکردنی، همچنان به کار خود ادامه داده است. از جمله آنها، عبدالعلی پورشاسب، معاون وقت قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیای ستاد کل نیروهای مسلح در شهریورماه سال گذشته، شلیک به هواپیمای اوکراینی را به یک «جنگ الکترونیک از سوی آمریکا» نسبت داد: «حدس من این است که توسط آمریکا یک جنگ الکترونیک صورت گرفت».

او البته تنها به چنین فرضیه‌ای اکتفا نکرد و افزود: «احساس می‌کنم عناصر نفوذی بودند که کارهایی انجام دادند».

کمتر از یک ماه بعد، محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران در تلویزیون دولتی ایران ظاهر شد و گفت: «ما می‌توانستیم خودمان را به قرائن بسیاری آویزان کنیم و بگوییم اشتباهی انجام نشده و دشمن جنگ الکترونیک کرده است».

او افزود: «فلان قرائن می‌توانست مستمسک قرار بگیرد که این قضیه را منکر شوید، در حالیکه ما با مردم‌مان صادقیم».

چنین اظهاراتی چندان جای تعجب ندارد و مسبوق به سابقه است؛ چرا که خود سپاه پاسداران نیز در دی‌ماه سال گذشته و نخستین سالگرد این فاجعه، با صدور بیانیه‌ای مدعی شد که «این اتفاق تلخ، در پی ماجراجویی‌های ضدانسانی و اقدامات تروریستی آمریکا در منطقه به وقوع پیوست».

تأکید بر «لطف» سپاه در اعتراف به سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی البته از همان نخستین روزهای بعد از فاجعه شروع شد که حسین سلامی، فرمانده سپاه در جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی گفت: «اگر ما مطرح نمی‌کردیم هیچ‌کس نمی‌توانست متوجه شود».

در همین راستا، آبان‌ماه گذشته ویدئوی سخنانی از امیرعلی‌ حاجی‌زاده منتشر شد که در آن، وی گفت: «ما خودمان جزو متهمان هستیم؛ نمی‌توانستیم بگوییم گوشه‌ای از حادثه بر عهده دیگری است، پس همه‌ مسئولیت را پذیرفتیم». این سخنان حاجی‌زاده نیز عاری از حقیقت است چرا که براساس ابلاغیه دادسرای نظامی تهران، برای او و نیروی تحت امرش در هوافضای سپاه -همچون بسیاری از دیگر افراد و نهادهای متهم به دست داشتن در این پرونده- «قرار منع تعقیب» صادر شد.

حاجی‌زاده در سخنانی دیگر تأیید می‌کند که ظرف دو روز، بالاخره مسئولان نظام از شلیک سپاه به این هواپیما باخبر شدند: «۴۸ ساعت طول کشید تا جمع‌بندی‌های اولیه اتفاق افتاد. همه قانع شدند که این اتفاق افتاده و قطعاً باید بگوییم». این در حالی است که ستاد کل نیروهای مسلح، بعد از «سه روز» پنهان‌کاری به سرنگونی هواپیما با موشک سپاه اعتراف کرد. این بدان معنی است که از روز دوم تا سوم، همه مسئولان نظام با آگاهی از اصل ماجرا، به انکار حقیقت ادامه دادند.

این دروغ‌ها و تکذیب‌ها همچنان ادامه دارند و به روزرسانی می‌شوند...

مرزهایی که جابه‌جا شدند ...

در آن سوی فاجعه اما خانواده‌های عزادار ۱۷۶ سرنشین این هواپیما هستند که داغ از دست دادن عزیزان‌شان، با شنیدن این دروغ‌ها، تهدیدها و صحنه‌سازی‌ها شعله‌ورتر می‌شود؛ داغی که البته تنها محدود به این خانواده‌ها نیست و به گستره یک ملت و تاریخ، پهن شده است.

دروغ سیستماتیک جمهوری اسلامی درباره فاجعه شلیک سپاه به هواپیمای اوکراینی، بی‌شک، تنها محدود به موارد یادشده نیست؛ چه بسیار کارشناسان سیاسی، نظامی و هوایی که یک‌شبه در خروجی خبرگزاری‌های دولتی نشستند و بر چهره فاجعه، رنگ بی‌گناهی و ناگریزی پاشیدند و دیگر، خبری از آنها نشد. چه بسیار بیانیه‌ها و تحلیل‌هایی از «دانش‌آموختگانی» بی‌نام که برای همیشه بی‌نام ماندند و می‌مانند؛ بی‌نام‌های همیشگی.

در این میان اما قطعاً مرزهایی جابه‌جا شده است؛ مرز دروغ، شرم و وقاحت.


یوحنا نجدی/ رادیو فردا

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 240891] [تاريخ انتشار: بيست و سوم دی ۱۴۰۰ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۴۰۰ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۲۲ ، 12:49:39 توسط Narenj
هیچ مرزی هم جابجا نشده است ، دروغ و دزدی و کشتار و جنایت و تجاوز و شکنجه و اعدام و تجارت با مال دزدیده شده ، از اول خلیفه گری اسلامی برقرار بوده و این روش و رفتار و کردار نهادینه شده و جدایی ناپذیر از بنیاد و تشکیلات در حکومت خلیفه اسلامی ست و لازمه این حکومت هم چند چهره گی ، بامبول بازی ، بزرگ نمایی دیگران و همیشه دشمن بازی و انداختن همه جنایت ها و دزدی ها و بی شرفی ها گردن دیگران و جا نماز آبکشی و مظلوم نمایی مکتب اسلام و نماینده های الله روی زمین .. مزدور و جیره خور سازی تحت نام شهادت و .. با همین ها خلیفه اسلامی و حاکمیت دزد ها و قاتل ها و متجاوز ها و جنایتکار ها چهل و سه سال توانسته اند در خاک ایران حکومت کنند .
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۴۰۰ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۲۲ ، 11:58:07 توسط Michael
I am sorry but sounds like the author of this piece ,he or she has discovered something for the first time . This happens in the Persian music world as well . Singers after singers sing the same song with no shame just for fame .Ayatollahs and the ruling crime families have been killing citizens and justifying it using verses of Quran, Saint’s nonsenses , stories with no roots and you name it . Downing of this plane however tragic and sad is the continuation of an inhuman act of survival and staying in power. criminals ruling Iran are all illiterates with PhD degrees!! nonetheless they have been given advice that Killing more Iranians means safety for Ayatollahs . This is changing with the young generation’ lack of hope and happiness making future quite grim for Ayatollahs’ crime families . Michael
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۴۰۰ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۲۲ ، 09:55:04 توسط نکته بین
من همچنان معتقدم که سردارسلامی درحق رهبری و فرماندهان ارشدسپاه وخودش جفا رواداشته است.همه اینهاپیشانی خودراداغ می کنند.همه اینهاجلوی دوربین هاکه ظاهرمی شوندزارزاز گریه سرمی دهند که تنهاآرزو یشان (نوشیدن شربت شهادت است)بهم(تبریک وتسلیت می گویند)وقتی یکی ازآنهاکشته می شود همین قاسم سلیمانی،وقتی کشته شد،زمین وزمان رابهم چسباندندکه به آرزویش رسید!!خب اینهاکه می دانستندکه احتمالا" جنگی بین آمریکا وجمهوری اسلامی درمی گیردو10 میلیون نفرهم کشته می شوند.خب بهترین فرصت بودازبالاترین فردکه همواره آرزوی شهادت داردشروع می کردندویک هواپیما راپرازآرزومندان وپرازشربت می کردند.بعدمی فرستادندآسمان وبعددوموشک به آن می زدند.بایک (تیر)حداقل دونشان رابطورحتم می زدنداول که آرزومندان رابه آرزویشان می رساندند.هم به فیض شهادت نایل می شدندوهم شربت موجوددرهواپیمارامی نوشیدند.ودوم ازداستان تخیلی فانتزی جنگ بین آمریکا وجمهوری اسلامی جلوگیری می کردند
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
آدامس جویدن پوتین در ديدار با رييسي
 در وبسایت رسمی رییس‌جمهور روسیه چنین آمده:
رئیسی : من در خدمت شما هستم
پوتین: تشکر میکنم + عکس
 آخوند: حضرت علی آمد خانه، دید هیچی تو یخچال نیست!! 
به زهرا گفت چرا نگفتی چیزی بخرم...
 کاریکاتور / نماز در محضر ارباب پوتین
  ازدواج سوم یک نماینده، کار دستش داد /  این نماینده ۱۷۰ مغازه در پاساژ قائم شهر ری دارد
پوتین چگونه از رئيسی استقبال کرده است؟ 
پوتین، رئیسی را لب چشمه برد و تشنه برگرداند 
 فارن پالیسی: انقلاب ایران درحال بلعیدن خودش است / مردم می‌دانند که رژیم نمی‌تواند خود را اصلاح کند
گفتگوی امام محمد باقر با پرندگان و شکایت پرنده ماده در مورد خیانت پرنده نر
حالا کی جنگ‌طلبه؟ کی باعث و بانی تحریمه؟  
 درستی سنجی سخنان علی‌اکبر ولایتی؛ سه دروغ پینوکیو در یک مصاحبه کوتاه با کیهان
 روزنامه‌نگار معروف ترک به‌‌دلیل نقل یک ضرب‌المثل دستگیر شد آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی