نتایج یک نظرسنجی در ایران: ۲۲ درصد از شرکت‌کنندگان ازدواج سفید داشته‌اند


بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان در یک نظرسنجی در ایران ازدواج سفید را تجربه کرده یا از تجربه ازدواج سفید دیگران باخبرند. ۲۲ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند شخصا تجربه ازدواج سفید را داشته‌اند.

به گزارش دویچه وله، پایگاه داده باز ایران در یک نظرسنجی آنلاین که در فاصله بین ۲۳ آبان تا ۲۳ آذر امسال و در مجموع ۳۹۷۱ نفر در آن شرکت کردند، پدیده ازدواج سفید در ایران را مورد بررسی قرار داده است.

در این نظرسنجی ازدواج سفید معادل "همباشی" یا cohabitation در نظر گرفته شده است؛ یعنی زوج‌هایی که بدون ازدواج رسمی و ثبت شده با یکدیگر در یک خانه زندگی می‌کنند.

۲۳ درصد از ‌پاسخ‌دهندگان به این فراخوان زن و ۷۵ درصد دیگر مرد بوده‌اند و ۲ درصد گزینه سایر را در مورد جنسیت خود برگزیده‌اند. میانگین سنی پاسخ‌دهندگان ۳۴ سال بوده است.

۹۶ درصد از پاسخ‌دهندگان به این فراخوان در مناطق شهری و ۴ درصد باقی در مناطق روستایی ساکن بوده‌اند. پاسخ‌دهندگان در ۳۱ استان کشور پراکنده بوده‌اند. بخش بزرگی از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند ساکن تهران هستند. کمترین سهم را در بین شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی ساکنین استان‌های خراسان جنوبی و کهگیلویه و بویراحمد داشته‌اند.

این نظرسنجی از طریق انتشار پرسش‌ها در سایت سازمان داده‌های باز ایران صورت گرفته است.

میزان آشنایی با ازدواج سفید

از هر ۱۰ شرکت‌کننده در این نظرسنجی ۹ نفر گفته‌اند با اصطلاح ازدواج سفید آشنا هستند؛ یعنی ۸۹ درصد کل شرکت‌کنندگان.

زنان بیشتر از مردان گفته‌اند کلمه ازدواج سفید را شنیده یا خوانده‌اند. همچنین سهم افراد ۲۰ تا ۴۰ ساله بیش از گروه‌های سنی دیگری است که کلمه ازدواج سفید به گوششان خورده است.

ساکنان مناطق روستایی کمتر از شهرنشینان اضطلاح ازدواج سفید را خوانده یا شنیده‌اند.

تجربه ازدواج سفید

بیش از نیمی از پاسخ‌دهندگان خود ازدواج سفید را تجربه کرده یا از تجربه ازدواج سفید دیگران باخبرند. ۲۲ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند خودشان شخصا ازدواج سفید را تجربه کرده‌اند. به عبارت دیگر بیش از یک پنجم پاسخ‌دهندگان بدون ازدواج رسمی با کسی زندگی کرده‌اند.

بررسی پاسخ‌های پرسش شوندگان نشان می‌دهد کسانی که خود تجربه ازدواج سفید را داشته‌اند، دوستانشان بیشتر از اعضای درجه اول خانواده با آنها موافق بوده‌اند.

حدود یک سوم از کسانی که خودشان ازدواج سفید را تجربه نکرده‌اند، می‌گویند از میان دوستان یا اقوام و آشنایان کسانی را می‌شناسند که بدون ازدواج رسمی با کسی زندگی می‌کرده‌اند.

به این ترتیب می‌توان گفت در مجموع ۵۶ درصد از کل ‌پاسخ دهندگان یا خود ازدواج سفید را تجربه کرده و یا از تجربه ازدواج سفید دیگران باخبر هستند.

بر اساس داده‌های این نظرسنجی افراد بین ۲۰ تا ۴۰ سال همچنین بیش از سایر گروه‌های سنی ازدواج سفید را تجربه کرده‌اند.

واکنش خانواده‌ها

درباره اطلاع و توافق خانواده درجه یک با ازدواج سفید، تنها ۲۱ درصد از کسانی که خودشان ازدواج سفید را تجربه کرده‌اند، گفته‌اند اعضای درجه اول خانواده‌شان با این ازدواج موافق بوده‌اند.

در مقابل ۲۹ درصد از این افراد گفته‌اند که اعضای خانواده درجه اولشان با این نوع ازدواج مخالف بوده‌اند. سایرین به این پرسش پاسخ مشخصی نداده‌اند.

افراد زیر ۲۰ سال و بالای ۴۰ سال کمتر از دیگران با مخالفت خانواده درجه اول خود روبرو شده‌اند.

ازدواج سفید و زندگی کردن زوج‌ها بدون ازدواج رسمی در ایران ممنوع است و کسانی که این سبک زندگی را انتخاب می‌کنند همواره با خطر دستگیری و مجازات روبرو هستند.

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 240893] [تاريخ انتشار: بيست و سوم دی ۱۴۰۰ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۴۰۰ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۲۲ ، 11:24:52 توسط آذر
در سال ۵۷ رژیمی نابه‌هنگام قدرت را قبضه کرد؛ رژیمی که هستی اش بسیار عقب‌مانده‌تر از مناسبات اجتماعی حتا آن زمان بود. از اینرو، از همان ابتدا با تناقضی روبرو بود: تناقض عقب‌ماندگی برده وار خود و واقعیات عینی جامعه. میخواهد زنان را به کنج خانه‌ها براند، موفق نمیشود؛ میکوشد دستاوردهای نوین علمی را بزداید و“علوم اسلامی” را جایگزین کند، ناکام میماند؛ ماهواره و اینترنت را محدود میکند تا رابطه مردم را با جهان خارج قطع کند، تلاشهایش عقیم میماند. و خود نیز به هزارو یک زبان به ناکامی هایش اعتراف میکند. قوانینش هم برای هیچیک از نیازهای جامعه پاسخی ندارند جز سرکوب و مجازات و تکفیر. حق انتخاب شریک زندگی، حق ازدواج یا عدم ازدواج، از حقوق اولیه هر انسانیست. هیچ دولت و مذهبی حق ندارد امر و نهی‌های خود را بر زندگی خصوصی مردم تحمیل کند. در سیر تحولات اجتماعی، مناسبات و قوانین عقب‌مانده‌تر محکومند با تمام سخت‌جانی، جای خود را به مناسبات پیشرفته‌تر بدهند. در این ۴۳ ساله چنان شکاف عمیقی بین رژیم و جامعه بوجود آمده است که سرانجام بایستی این تناقض بنفع یک سو حل شود. مسلماً برنده‌ٔ این کشمکش، رژیم نخواهد بود.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
تصاویر جدیدی از ضرب و شتم قهرمان فقید کشتی در کمپ ترک اعتیاد
 رفسنجانی چرا و توسط چه کسانی «حذف فیزیکی» شد؟
 درگیری در جلسه عمومی بانک دی
 کیهان: سه سرهنگ آمریکایی دخیل در ترور سردار سلیمانی را به قتل رساندیم
 پول و ازدواج موقت، مشوق‌های جمهوری اسلامی برای گسترش تشیع در الجزایر
 حواشی رییس‌جمهور شدن احمدی‌نژاد و سفارش‌های باهنر! در کتاب خاطرات محسن رفیقدوست
مذاکرات وین؛ چرا باقری‌کنی برای ساعاتی به تهران بازگشت؟ 
بدرفتاری مأموران روسی منجر به شکایت از مقام‌های وزارت خارجه ایران شد 
 حال ناخوش مناره‌های اصفهان در نظام اسلامی ضد ایران
بازداشت فریده مرادخانی، فعال مدنی و خواهرزاده رهبر جمهوری اسلامی 
زبان سیاست خارجی ابراهیم رئیسی؛ گرفتار لکنت و خصومت
ممنوع‌الکار شدن ۵۰۰۰ راننده تاکسی در تهران آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی