سپر رسانه‌ای روزنامه کیهان به نیابت از سپاه

 
در دومین سالگرد شلیک پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به هواپیمای اوکراینی، وبسایت «انصاف نیوز» و روزنامه «شرق» در مصاحبه با خانواده قربانیان به انتشار جزئیات بیشتر از سرنگونی این هواپیما پرداختند. مصاحبه‌‌ای که در آن خانواده «اسدی لاری» به نقل از سردار «حسین سلامی»، فرمانده کل سپاه پاسداران اعلام کرده است که شلیک به هواپیما از «عمد» و با هدف «ایجاد سپر انسانی» برای جلوگیری از حمله احتمالی آمریکا صورت گرفته است. این اظهارات طی روزهای اخیر واکنش‌های بسیاری در رسانه‌های داخلی و خارجی به همراه داشت. از جمله تندترین آن‌ها می‌توان به یادداشت روز دوشنبه، ۲۱ دی، روزنامه «کیهان» اشاره کرد. مسئولان کیهان در این یادداشت که آن را در بخش «اخبار ویژه» روزنامه به چاپ رساندند، مصاحبه با خانواده قربانیان را از روی «لاشخور صفتی رسانه‌های اجاره‌ای» و با هدف «عقده‌گشایی علیه سپاه پاسداران به نیابت از آمریکایی‌ها» دانستند.

***

روز ۱۸ دی، درست در دومین سالگرد سرنگونی پرواز «پی‌اس ٧۵٢» بود که وبسایت انصاف‌نیوز، مصاحبه مفصلی با «محسن اسدی لاری» و «زهرا مجد»، والدین زینب و محمدحسین اسدی لاری، از قربانیان شلیک به هواپیما را منتشر کرد.

در این مصاحبه والدین این دو قربانی می‌گویند «ما واقعاً به این نتیجه رسیدیم که اینها به عنوان سپر انسانی هواپیما را زدند» و «شاید می‌خواستند بزنند و بندازند گردن آمریکا. کما اینکه این کار را قبلاً در اقدامات مشابهی هم انجام داده بودند».

همچنین در این مصاحبه خانم مجد می‌گوید: «می‌گویند اگر این هواپیما نمی‌افتاد، جنگ سختی همان روز بعد اتفاق می‌افتاد. آمریکا حمله می‌کرد و جان ده میلیون نفر به خطر می‌افتاد».

در ادامه انتشار جزئیات بیشتر از ماجرای سرنگونی هواپیمای اوکراینی، روزنامه «شرق»، روز دوشنبه، ۲۱ دی، طی مصاحبه‌ای با اسدی لاری و مجد، جزئیات بیشتری از ماجرای سرنگونی هواپیما را منتشر کرد.

در این مصاحبه والدین زینب و محمد حسین به نقل از «حسین سلامی» گفتند: «می‌گفتند می‌دانید اگر اینها نبودند، چه جنگی می‌شد؟ گفت اگر که این اتفاق نمی‌افتاد، ۱۰ میلیون جمعیت کشته می‌شدند و این واقعه باعث شد که این جنگ رخ ندهد».

دفاع کیهان از سپاه با پرونده‌سازی برای دیگر رسانه‌ها

پس از انتشار این مصاحبه‌ها، روزنامه حکومتی کیهان برای دفاع از سپاه در تلاش کرد تا رسانه‌های مورد بحث را هدف قرار دهد. روز دوشنبه، ۲۰ دی، روزنامه «کیهان» مطلبی منتشر کرد که در آن «انصاف نیوز» را دارای رویکردی «وطن فروشانه» و وبسایتی «اجاره‌‌ای» خواند.

این روزنامه در یادداشتی، مصاحبه با خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی مبنی بر شلیک عمدی و ایجاد سپر انسانی توسط سپاه را «ادعا»، «لاشخور صفتی رسانه‌های اجاره‌ای» و «عقده‌گشایی علیه سپاه پاسداران به نیابت از آمریکایی‌ها» دانست.

کیهان مصاحبه شرق و انصاف نیوز با والدین دو قربانی هواپیما را سفارشی از سوی رسانه‌های فارسی زبان خارج از ایران همچون «بی‌بی سی فارسی» و «صدای آمریکا» دانست.

مسئولان این روزنامه با نگاهی به سوابق وبسایت انصاف نیوز، پرونده‌سازی برای مسئولان این وبسایت را آغاز کردند.

نویسنده یادداشت روزنامه کیهان آورده است: «مرور سوابق سایت انصاف‌نیوز نشان می‌دهد که اتفاق اخیر در فضاسازی مسموم صرفا یک خطا نیست. این سایت تابستان ۹۲ تاسیس شد اما یک‌بار، به مدت هشت ماه توقیف و سپس رفع شد».

کیهان در ادامه به مصاحبه انصاف نیوز با «مژگان (اورلی) نوی» روزنامه‌نگار منتقد اسراییل اشاره کرده و او را «افسر واحد ۸۲۰۰ اطلاعات ارتش اسرائیل» معرفی و نوشته است: «با ایرانی تبار و منتقد معرفی کردن او سعی کرد، به عبارت جعلی شهروند اسرائیل مشروعیت ببخشد و ضمنا روابط داشتن با رژیم صهیونیستی را توجیه کند».

مواردی چون مصاحبه با «فائزه هاشمی»، فعال سیاسی و فرزند «علی اکبر هاشمی رفسنجانی» و «کاوه مدنی»، معاون پیشین سازمان محیط زیست که کیهان او را «جاسوس» خوانده، از جمله دیگر مواردی بود که این روزنامه برای پرونده‌سازی علیه انصاف نیوز به آن اشاره کرد.

نویسنده کیهان در بخش دیگری از این مطلب به گزارشی از انصاف نیوز در خصوص «بازخوانی حمله شکلی ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری شرکت ایران ایر در تیر ۱۳۶۷» اشاره کرد. گزارشی که به نوشته کیهان، انصاف نیوز علت شلیک به هواپیمای ایرانی را «فشار روانی پرسنل ناو وینسنس به‌دلیل وضعیت جنگی» دانسته است. کیهان در این باره نوشت: «آنچه که مقامات آمریکایی به عنوان وضعیت جنگی (برای شلیک به هواپیما) نامگذاری کرده‌اند و انصاف نیوز هم سعی در القای آن به مخاطب داشته، دارای فواصل زمانی طولانی (چند ماهه) بوده است. حال آنکه فاصله زمانی بین حمله موشکی به عین الأسد و سقوط هواپیمای اوکراینی، فقط چند ساعت بود. یعنی اگر به استرس و شرایط روحی ناشی از وضعیت جنگی باشد، وضعیت جنگی در مورد هواپیمای اوکراینی به مراتب بسیار قابل پذیرش‌تر است، که انصاف نیوز سعی در القای خلاف آن دارد».

نویسنده این یادداشت از حمله موشکی سپاه به پایگاه «عین‌الاسد» به عنوان «تحقیرآمیزترین ضربه به آمریکا پس از جنگ جهانی دوم» یاد کرد و سپاه پاسداران را «مدافعان امنیت ملی» خطاب کرده بود.

همچنین روز چهارشنبه، ۲۲ دی، کیهان در گفتگویی با «امیر علی حاجی‌زاده»، فرمانده هوافضای سپاه انقلاب اسلامی، به اختلاف فرماندهان سپاه از جمله «قاسم سلیمانی»، فرمانده سپاه قدس کشته شده در عراق توسط آمریکا، با «حسن روحانی»، رئیس جمهوری وقت جمهوری اسلامی پرداخته است.

این مصاحبه در حالی منتشر شده که از مرداد ماه امسال، حسن روحانی مسئولیتی بر عهده ندارد و طی روزهای اخیر نام حاجی زاده در دو مصاحبه محسن اسدی‌لاری و زهرا مجد مبنی بر نقش او در حمله موشکی سپاه به هواپیما آورده شده است. خانواده اسدی‌لاری از سلامی، حاجی زاده و «علی شمخانی»، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، شکایت کرده‌اند. شکایتی که به گفته آن‌ها بی‌نتیجه بوده است.

پاسخ انصاف‌نیوز به کیهان: ویدیوی «تو بودی میزدی؟!» هم کار شماست

یادداشت روزنامه کیهان اما بی‌پاسخ نماند. «علی اصغر شفیعیان»، مدیر انصاف نیوز، در یادداشتی تحقیقی به مواردی پرداخت که آن را «عقده گشایی» روزنامه کیهان دانسته است.

در این یادداشت که پر از اسکرین‌شات‌ از سایت‌های خبری، روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه بود، شفیعیان یادداشت کیهان را به چالش کشیده است. او در خصوص موضع‌گیری روزنامه کیهان به استفاده از عبارت «شهروند اسرائیل» در انصاف نیوز، به مواردی از استفاده از همین عبارت در روزنامه کیهان، وبسایت «فردا نیوز»، «رجانیوز»، «نور نیوز»، وابسته به شورای عالی امنیت ملی، سایت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، خبرگزاری «فارس»، «دفاع مقدس»، «پانا»، «ایسنا» و «مهر» اشاره کرد.

او با اشاره به اینکه وبسایت فردا نیوز از عبارت «کشور اسرائیل» نیز استفاده کرده است، نوشت: «حالا یک سوال: بار حقوقی شهروند اسرائیل بیشتر است یا کشور اسرائیل؟ بدیهی است که دومی. چون در اولی شاید بشود گفت که منظور شهروند چیزی به نام اسرائیل است اما دومی که دیگر رسمیت دادن به آن است و راه در رو ندارد».

مدیر انصاف نیوز همچنین به مواردی دیپلماتیک به موضوع اسرائیل پرداخت و نوشت: «آیا شما به مناظره‌های سید محمد مرندی، دیپلمات کشورمان، با مقام سابق اسرائیل که رسانه‌های انقلابی از جمله مشرق نیوز آن را پوشش داده‌اند سر سوزنی واکنش داشته‌اید؟ در فیلم مناظره نوشته که مرندی از تهران و آن طرف از اورشلیم است؛ اورشلیم، نه بیت المقدس».

شفیعیان با انتشار دو تصویر از حضور وزیر علوم دولت «محمود احمدی نژاد» با یکی از وزرای کشور اسرائیل و دیدار مدیرکل وزارت خارجه‌ دولت «ابراهیم رئیسی» با یک وزیر اسرائیلی دیگر در «کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا» نوشت: «پرچم‌ها را در عکس ببینید. حالا به مهدوی‌کیا "گیر" می‌دهید؟!».

اشاره او به پرونده‌سازی فارس برای حضور «مهدی مهدوی کیا» در مسابقه‌ای تدارکاتی فیفا است که روی پیراهن این بازیکن علاوه بر پرچم بسیاری از کشورها، پرچم اسرائیل نیز نقش بسته بود.

شفیعیان در پایان نوشته است: «گویی کیهان کارگزار ایران اینترنشنال است؛ ویدیوی "تو بودی میزدی؟!" هم کار آن جریان است. برای همین وقتی فردای انتشار مصاحبه با خانواده‌ی دو مسافر پرواز ۷۵۲ پیشنهاد حذف آن داده شد، قبول نکردیم و شد تذکر. برگرداندن اعتماد و مرجعیت خبری به داخل کشور راهی دشوار است».

اشاره او به ویدیویی است که به دنبال انتشار مصاحبه انصاف نیوز با والدین زینب و محمدحسین اسدی لاری منتشر شد. در این ویدیو که شفیعیان مدعی شده توسط جریان روزنامه کیهان تهیه شده است، از برخی شهروندان خواسته شده بود بین دو گزینه شلیک به موشک یا هواپیمای مسافربری یک گزینه را انتخاب کنند. انتشار این ویدیو که پیش از این نیز از سوی صدا و سیما و رسانه‌های نزدیک به حکومت مسبوق به سابقه بود، واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی را به همراه داشت. / ایران وایر

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 240961] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم دی ۱۴۰۰ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 در وبسایت رسمی رییس‌جمهور روسیه چنین آمده:
رئیسی : من در خدمت شما هستم
پوتین: تشکر میکنم + عکس
 آخوند: حضرت علی آمد خانه، دید هیچی تو یخچال نیست!! 
به زهرا گفت چرا نگفتی چیزی بخرم...
  ازدواج سوم یک نماینده، کار دستش داد /  این نماینده ۱۷۰ مغازه در پاساژ قائم شهر ری دارد
پوتین چگونه از رئيسی استقبال کرده است؟ 
 فارن پالیسی: انقلاب ایران درحال بلعیدن خودش است / مردم می‌دانند که رژیم نمی‌تواند خود را اصلاح کند
گفتگوی امام محمد باقر با پرندگان و شکایت پرنده ماده در مورد خیانت پرنده نر
حالا کی جنگ‌طلبه؟ کی باعث و بانی تحریمه؟  
 روزنامه‌نگار معروف ترک به‌‌دلیل نقل یک ضرب‌المثل دستگیر شد 
 این هم توجیه رفتار تحقیرآمیز پوتین با رئیس‌جمهور ایران: تواضع به خرج دادیم
 تاجزاده : چرا حملات نظامی به کشور لاپوشانی می‌شود؟
 عاشقان ایرانی بمب اتمی جمهوری اسلامی
 مناقشه ارسال سلاح؛ احضار سفیر آلمان به وزارت خارجه اوکراین آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی