قوه قضاییه جمهوری اسلامی: حمید نوری یک "کارمند ساده" بود 


قوه قضاییه جمهوری اسلامی در گزارشی درباره برگزاری دادگاه حمید نوری در سوئد آورده که او "۳۰ سال است بازنشسته شده و شغل آزاد دارد". بنا بر این گزارش "نوری از دسترسی آزاد به وکیل و حتی عینک مطالعه محروم بوده است".

مرکز رسانه قوه قضاییه جمهوری اسلامی درباره برگزاری دادگاه حمید نوری در گزارشی آورده است: «در مجموع ۵۷ جلسه دادگاه برگزار شده، غیر از شهادت اعضای منافقین، هنوز هیچ مستندات جدی و قابل توجهی علیه این فرد مطرح نشده است.»

در این گزارش از حمید نوری به عنوان "کارمند ساده قوه قضاییه" نام برده شده که "از سال ۷۰ خود را بازنشست کرده و ۳۰ سال است که شغل آزاد دارد".

حمید نوری شهروند ایرانی است که در ۱۸ آبان سال ۹۸ (۹ نوامبر ۲۰۱۹) به هنگام ورود به سوئد به ظن شرکت در کشتار زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت در تابستان ۶۷، به محض ورود به فرودگاه استکهلم دستگیر شد.

در گزارش رسمی قوه قضاییه جمهوری اسلامی آمده، حمید نوری "برای حل و فصل اختلافات دخترش به سوئد سفر کرده بود که در فرودگاه ربوده و به زندان انفرادی برده شد". مرکز رسانه‌ای قوه قضاییه همچنین می‌نویسد، «حمید نوری از دسترسی آزاد به وکیل بی‌بهره بوده و در این مدت حتی از داشتن عینک مطالعه نیز محروم بوده و چند نوبت هم مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی سوئد قرارگرفته است.»

در این گزارش رسمی قوه قضاییه با تأکید بر اینکه سوئد ادعا می‌کند، "با اهداف حقوق بشری نوری را دستگیر کرده" آمده است: « این ادعا تماماً بر پایه شهادت اعضای گروهک تروریستی منافقین است که مدعی هستند این فرد زندانبان آن‌ها بوده است.» در پایان گزارش هم تأکید شده، "نوری همچنین هیچ‌کدام از اتهامات منسوب به خود را قبول نکرده و تمام آن‌ها را حاصل تبانی منافقین و برخی چهره‌های ضدانقلاب ساکن در سوئد می‌داند".

دادگاهی در سوئد از ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی دور جدید جلسه‌های رسیدگی به اتهامات حمید نوری را از سر گرفته است. پنجاه و هفتمین جلسه دادگاه محاکمه حمید نوری روز ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) برگزار شد.

شهادت شاهدان و تأیید هویت نوری به عنوان یکی از دست‌اندرکاران اعدام‌های ۶۷

نوری در جلسات دفاعیات خود پذیرفته است که از سال ۱۳۶۱ تا سال ۱۳۷۲ در زندان اوین بوده اما اتهام اعدام‌های ۶۷ را "پوشالی، جعلی و غیرمستند" می‌داند. او اتهام "مشارکت در کشتارهای سال ۶۷" را رد کرده و ادعا می‌کند که در مرداد و شهریور این سال به دلیل تولد فرزندش مرخصی بوده است. حمید نوری همچنین با انکار وجود گورهای دسته‌جمعی زندانیان اعدامی گفته است، "گورستان خاوران" وجود خارجی ندارد و آن را "داستان ساختگی کمونیست‌ها" نامیده است.

این در حالی است در جریان جلسات رسیدگی به اتهامات نوری تاکنون چندین زندانی سیاسی سابق هویت او را به عنوان دادیار زندان گوهردشت کرج و یکی از دست‌اندرکاران اعدام زندانیان در تابستان ۶۷ را تایید کرده‌اند. در جلسه‌های پیشین دادگاه نوری علاوه بر زندانیان سیاسی پیشین، خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدامی هم به عنوان شاکی و شاهد در دادگاه حاضر شدند.

دادگاه رسیدگی به پرونده نوری از اهمیتی تاریخی برخوردار است، چرا که کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ سال‌هاست در گزارش‌های نهادهای حقوق بشری مطرح شده، اما هیچ متهمی تا کنون در این ارتباط محاکمه نشده است.

دادگاه استکهلم او را به "نقض فاحش قوانین بین‌المللی" و "قتل عمد" متهم کرده است.

طبق گفته مقامات قضائی سوئد دادگاه استکهلم تا ۱۴ آوریل ۲۰۲۲ ادامه خواهد یافت.

منبع: دويچه وله


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 241139] [تاريخ انتشار: بيست و هفتم دی ۱۴۰۰ برابر با هفدهم ژانويه ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم دی ۱۴۰۰ برابر با هجدهم ژانويه ۲۰۲۲ ، 06:49:39 توسط از تهران
خمینی خوتخوار هم میگفت: « من یک طلبه ساده هستم!». پیامبر اکرم هم میگفت عن بشرم مثلگم، یعنی بشرم مثل تو! البته تو خطاب به همان علی قصابش بود. یعنی من تو مثل همیم و بزن گردنها را. جالب است که شیعیان او را مظهر عدالتش مینامند. در تاریخ آمده که دو شتر دزد را پیامبر دستور داد تا جلو دو دست و پایشان را ببرند آنگاه میله های اهنین را را داغ و در حال ذوب کردند و در چشمان آنها فرو کردند و آنها آنها را کشتند. این حمید نوری پیرو آن پیامبر عدالت خواه مسلمانان است چه شیعه و چه سنیو چه شافعی و چه حنبلی. بیدار شو ای کسی که ترا با همان زور مسلمانت کردذه اند.
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم دی ۱۴۰۰ برابر با هجدهم ژانويه ۲۰۲۲ ، 05:45:46 توسط من نبودم
نوری در زندان اوین کار ساده داشته است کار این آقا اتو کشی بوده که اصلاً ربطی به محاکمه زندانی ها ندارد کجای دنیا اتو کش را مجرم میگویند حال اگر زندانی در حین صاف شدن پوستش با اتو دچار مرگ شده آن از کرونا بوده تقصیر کارمند ساده ما نیست شما به کارمند ما عینک ندادی در حالیکه در زندانهای حکومت اسلامی برای جوان سازی پوست زندانیان ما اتوکش استخدام می کنیم
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم دی ۱۴۰۰ برابر با هجدهم ژانويه ۲۰۲۲ ، 03:52:16 توسط کاوه اهنگر
کارمند ساده حرامزاده ای که هزاران نفر را شکنجه کرده و برای خوشگذرانی با ماهرویان به سوید سفر کرده بود. تک تک شما جانیان، که همگی کنیه حرامزاده را هم یدک میکشید، برای جنایات بیشمار خود محاکمه خواهید شد؛ از صدر تا ذیل. از ان ضحاک اعظم حرامزاده منفگی تا ماموران حراست شهرداری که از کودکان کار رشوه میگیرد. شما بوزینه ها به اسم دین هر چه بوی انسانیت و وجدان و اخلاق و قانون و شرف میداد را لگد مال کردید؛ شک نکنید که اگر مثل الاغینی (جمع الاغ) مانند تمساح یزدی و حسینیان و آن ادمخوار، محمد یزدی، و چند جانور دیگر جان بدر بردید و از محاکمه گریختید، دیر یا زود پایتان به دادگاه های مردمی کشیده خواهد شد و به پای مردم خواهید افتاد.
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم دی ۱۴۰۰ برابر با هفدهم ژانويه ۲۰۲۲ ، 23:01:24 توسط حمید
کارمند ساده ای که جوانان مخالف حکومت را بازجویی و شکنجه و در نهایت اعدام میکرد
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم دی ۱۴۰۰ برابر با هفدهم ژانويه ۲۰۲۲ ، 21:05:12 توسط Michael
Islamic judiciary in Iran suffers from lack of education as well as intelligence . It does not understand nor accepts that Swedish society is an advanced society and they are not easily fooled . They don’t buy Chinese vehicles, they don’t have execution because they don’t follow Quran , their people do not emigrate to Iran . In fact traffic is in the opposite direction and Sweden has given better lives to a large number of Iranians who left Iran because of atrocities committed by Ayatollahs and their crime families . This letter of support in fact will work against this person for stating that he has been physically attacked in prison and deprived from his reading glasses . Swedish judiciary knows its citizens and prison staff far better . Michael
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم دی ۱۴۰۰ برابر با هفدهم ژانويه ۲۰۲۲ ، 20:52:11 توسط پیمان جهان بین
در ضمن مادر بزرگ من ملکه الیزابت هست و این را همه میدانند!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
ویدیو دیگری از حمله به شهردار آبادان و فرار وی 
 کاریکاتور / سلام فرمانده 
قدرت نمایی استوار نیروی انتظامی با حرکات رزمی وحشیانه بر روی دختر مردم
ضرب و شتم شهردار آبادان توسط هموطنان معترض
سعید حافظی که مشکلات متروپل را افشا کرده است قبلا مورد مرحمت دلسوزان نظام قرارگرفته بود
 افشاگری در مورد حسین عبدالباقی ، زمینخوار  بزرگ و صاحب برج متروپل آبادان : چرا این برج فروریخت؟
لحظه فرو ریختن ساختمان متروپل آبادان
معجزه ای دیگر از صدا وسیما در ماجرای متروپل آبادان!!
 سعید حافظی: خبر مرگ عبدالباقی دروغ است
 اقتصاد جمهوری اسلامی فرو پاشیده است؟
 خانه حسن‌ شماعی‌زاده در نیاوران تخریب شد / وی گفته بود که فروشنده خانه‌ او در کشتار تابستان ۱۳۶۷ شرکت داشت
 علی پیرهادی : خواهر عبدالباقی ها عروس شمخانی ست و حسین عبدالباقی ارتباط مالی با پسر محسن رضایی داره