پرورش ماهی بدون تیغ در چین


محققان "موسسه تحقیقات ماهیگیری هیلونگ‌جیانگ آکادمی علوم و مهندسی شیلات چین" در مطالعه اخیرشان اولین ماهی "کاراس" (crucian carp) بدون استخوان را پرورش داده‌اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از چاینادیلی، دیگر نیازی نیست که افراد نگران گیر کردن استخوان ماهی در گلوی خود باشند چرا که محققان چینی از تولید نوعی ماهی کپور خبر داده‌اند که بدون استخوان است.

محققان چینی در مطالعه اخیرشان اولین ماهی "کاراس"(crucian carp) بدون استخوان را پرورش داده‌اند.

"کاراس"(Crucian carp) جز کپور ماهیان می‌باشد. فاقد سبیلک و دارای فلس‌های درشتی است. باله پشتی ممتدی داشته و ماده زایی در آنها رایج است. این ماهی کف‌زی بوده و در آب‌های شیرین و لب شور به سر می‌برد. ماهی کف‌زی به ماهی گفته می‌شود که در نزدیکی کف دریاها، دریاچه‌ها و رودها زندگی و تغذیه می‌کند. این دسته از ماهی‌ها کف دریاها و رودخانه‌هایی را که از شن، ماسه، صخره و گل پوشیده شده‌اند را به اشغال خود در آورده‌اند.

محققان موسسه تحقیقات ماهی‌گیری هیلونگ‌جیانگ آکادمی علوم و مهندسی شیلات چین در مطالعه اخیرشان به رهبری "گوی جیان فانگ"(Gui Jianfang) و "چن سونگلین"(Chen Songlin) این گونه جدید ماهی را ۱۴ ژانویه بررسی کردند. بنابر گزارش‌ها محققان این گونه جدید را با روش‌های ویرایش ژن ایجاد کرده‌اند.

کپور کاراس یک ماهی آب شیرین محبوب با گوشتی لطیف و طعمی دلپذیر است اما استخوان‌های بسیار ریز آن، خوردن یا فرآوری صنعتی آن را دشوار می‌کند. این ماهی یکی از اعضای خانواده کپور ماهیان به شمار می‌روند. خانواده کپورماهیان(Cyprinidae) یکی از مهم‌ترین خانواده‌های ماهی‌های آب شیرین هستند. این خانواده بزرگ‌ترین خانواده ماهی‌ها بوده و شامل ۲۲۰ جنس و ۲۴۲۰ گونه است. تقریبا تمام اعضای آن متعلق به آب شیرین بوده یا در صورت زندگی در آب لب‌شور، برای تولید مثل نیازمند ورود به آب شیرین هستند.

از آنجا که استخوان‌های ماهی کاراس بسیار زیاد است یک تیم تحقیقاتی در این موسسه پروژه‌ای را برای مقابله با این مشکل در سال ۲۰۰۹ آغاز کردند و توانستند از میان ۱۶۰۰ ژن مورد بررسی یک ژن کلیدی که در کنترل رشد ستون فقرات بین ماهیچه‌ای این ماهی نقش دارد را شناسایی کردند.

پس از یک دهه تحقیق، محققان با استفاده از تکنیک‌های ویرایش ژن، این جمعیت جهش‌یافته از ماهی کاراس را ایجاد کردند. گونه جدید به خوبی رشد می‌کند و از نظر ظاهری از ماهی کپور معمولی قابل تشخیص نیست.

محققان گفتند که ایجاد آن یک پیشرفت بزرگ در بهبود کیفیت گونه‌های کپور است و باعث افزایش مصرف محصولات آبزی خواهد شد. آنها از زیست شناسان خواستند که به انجام تحقیقات اساسی و ترویج صنعتی شدن ادامه دهند تا مردم دیگر مجبور نباشند استخوان ماهی را جدا کنند.

محققان دانشگاه کشاورزی "هاژونگ" نیز در اواخر ماه گذشته در حساب "وی چت" خود اعلام کردند که تیم تحقیقاتی دانشگاه کشاورزی هاژونگ ژن کلیدی را که رشد استخوان بین ماهیچه‌ای ماهی را در ماهی سیم ووچانگ(Wuchang bream) (گونه دیگری از کپور ماهیان که در آب‌های سراسر حوضه رودخانه یانگ هستند)، کنترل می‌کند را شناسایی کرده‌اند. سیم نامی عمومی برای اشاره به شماری از ماهیان آب شیرین به‌ ویژه برای اشاره به ماهی سیم است.

پروفسور "گائو زکسیا"(Gao Zexia) رهبر تیم تحقیقاتی دانشگاه هاژونگ، گفت که از سال ۲۰۱۲ در حال بررسی و مطالعه این موضوع است.

گائو در این باره گفت: بسیاری از مردم استخوان‌های ماهی را بلعیده‌اند و استخوان‌ها در گلوی این افراد گیر کرده‌اند، بنابراین من می‌خواستم گونه‌ای از ماهی‌های بدون استخوان را پرورش دهم که بتوانم صنعت پرورش ماهی را متحول کند.

تیم او اولین بیان ژن استخوان ماهی را پیدا کردند و این کشف را در قالب "پَتِنت " به نام خود ثبت کردند. آنها هفت سال با استفاده از تکنیک‌های ویرایش ژن، ۵۰ ژن را روی گورخرماهی، یک گونه از کپورماهیان با رشد سریع، با حذف یک به یک ژن‌ها و سپس مشاهده رشد و تغییرات رخ داده در استخوان‌های ماهی، آزمایش کردند.

گائو گفت که تیم تحقیقاتی آنها در سال ۲۰۱۸ ژن موثری را پیدا کرد که می‌توانست استخوان ماهی سیم را تا ۷۰ درصد کاهش دهد، اما این ژن کلیدی نبود که بتواند کاملا فرایند ایجاد استخوان را متوقف کند. سرانجام در سال ۲۰۱۹ آن ژن کلیدی مد نظر محققان کشف شد و صدها گورخر ماهی و فرزندان آنها که مورد آزمایش قرار گرفته بودند، ثابت کردند که همگی ماهی‌های بدون استخوان هستند. گائو گفت که این ژن کلیدی در همه ماهی‌های استخوان دار مشترک است.

پس از یافتن ژن کلیدی، محققان این ژن را به ماهی‌های بدون استخوان پیوند زدند تا ببینند آیا دوباره استخوان‌ها رشد می‌کنند یا خیر که مجددا با انجام این کار، عملکرد آن ژن کلیدی را تایید کردند. عملیات حذف ژن کلیدی روی ماهی کپور ووچانگ، ماهی آمور یا کپور علف‌خوار و ماهی کاراس آزمایش شده است.
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 241488] [تاريخ انتشار: چهارم بهمن ۱۴۰۰ برابر با بيست و چهارم ژانويه ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ پنجم بهمن ۱۴۰۰ برابر با بيست و پنجم ژانويه ۲۰۲۲ ، 14:41:21 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
بانوی گرامی، حرف زیاد زده میشه. ولی به اثبات نرسیده که تولید آن ویروس کار چینی ها بوده. این بدین مفهوم نیست که نبوده؛ می تواند بوده باشد. ولی ما باید حرف های اثبات شده را بپذیریم. حرف های اثبات شده دارای گواه یا گواهانی استوار است که جای هیچ حرفی برجای نمی مانَد. وگرنه در رقابت های جهانی در شبانه روز میلیون ها مطلب علیه هم چاپ می کنند؛ که اغلب آن مطالب دراز و بیهوده انشا است، نه سخن مغزدار* و دارای گواهان استوار. * عمری را با واژه ها سر کرده ام؛ ولی ندانستم این غلط(مغز) را چه کسی و چرا جای «مَزگِ» زیبای ایرانی(پهلوی) نهاد! «مغز، پهلوی mazg»(عمید ص 1106)
نوشته شده در تاريخ پنجم بهمن ۱۴۰۰ برابر با بيست و پنجم ژانويه ۲۰۲۲ ، 14:09:34 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
نکته: همانطور که پیشتر نوشتم، به زودی در وبگاهِ خود در باب ولگا، پستی خواهم نهاد. ولی دو پرسشی که می تواند برای خواننده پیش آید را همینجا جواب می گویم. 1 - چگونه ولگا می تواند گلگاه، باشد؟ در ماسال ما به گل، گول(تلفظ با اوی بلند کهن ایرانی) می گوییم. ولی در شعر ها و ترانه های قدیمی ماسال به گل، ول نیز گفته شده. اما در تالش میانی و شمالی(واقع در جمهوری آذربایجان) همینگ به گل، ول می گویند. 2 - چرا ولگا، و نه ولگاه؟ زیرا در زبان های آریایی مادی «ها»ی ملفوظ نیست. به همین خاطر واژه ی تالشی «شا» و «کوروش»، شاه و کوه روش نیست. یا «کوبانی»(واقع در سوریه) کوه بانی نیست. یا منطقه ی کوبان در روسیه، کوه بان نیست. کوبان = کوه بان = نگهبان کوه = کمانگیری که بر بالای کوه و یا بلندی مثل تپه ی کوبانی، نگهبانی می دهد. کوبانی(محل نگهبانی کوه بان)، در روژاوا(کردستان سوریه) واقع است.
نوشته شده در تاريخ پنجم بهمن ۱۴۰۰ برابر با بيست و پنجم ژانويه ۲۰۲۲ ، 13:34:22 توسط فرانک
از هر چیز چینی باید حذر کرد ، علی الخصوص اگر در ازمایشگاههای چینی درست شده باشد. همان هیولای کرونا واسه هفت جدمون بسه.
نوشته شده در تاريخ پنجم بهمن ۱۴۰۰ برابر با بيست و پنجم ژانويه ۲۰۲۲ ، 11:45:29 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
«سیم نامی عمومی برای اشاره به شماری از ماهیان آب شیرین به‌ ویژه برای اشاره به ماهی سیم است.»(برگرفته از متن) گرچه ماهی هایی مانند سیم وجود دارند، ولی اغلب سیمین نیستند. سیم ایرانی یکی از زیباترین ماهی هاست. بیشتر ماهی ها زیر شکمشان کمی یا بیشتر سیمین است؛ ولی سیم ما براستی یک نقره ماهی کامل است؛ و همان + شکل اش، زیبایی خاصی به آن بخشیده. و یکی از خوشمزه ترین ماهی هاست. در بیلاروس،روسیه و آن نواحی ماهی سیم گونه ای(تخت ماهی، ماهی ای که مثل کپور تُپل نیست) وجود دارد که خیلی بزرگتر از سیم است، ولی سیمین نیست. یک ماهی کوچکتر اندازه ی سیم هم هست که آن نیز سیمین نیست؛ ولی شباهت های ظاهری دیگر آن عین سیم است. در روسی به اولی لِش و به دومی پَدلِش می گویند. این دو ماهی را من در رودخانه های ایران ندیده ام. البته می توانسته از طریق ولگا* وارد دریای خزر شود. * واژه ی ایرانی(تالشی) «ولگا»(به سکون اول) = گُلگاه. این نام بخاطر دلتای عظیم ولگا بر آن نهاده شده. ولگا بزرگترین دلتا را در میان رود های اروپا دارد؛ که پر است از انواع گل. به این سخن به زودی در وبگاهِ واژه شکافی خود مفصل می خواهم پرداخت.