تمام تیم‌های صعود کننده به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛ تکلیف ۲۷ تیم روشن شد 


با تعیین تکلیف تیم‌های قاره آفریقا و اروپا، حالا تعداد تیم‌های صعود کننده جام جهانی به ۲۷ افزایش پیدا کرد و بهتر از همیشه می‌توان تصویری دقیق‌ از کشورهایی که در زمستان امسال در قطر با یکدیگر رقابت خواهند کرد، داشت.

اروپا

در قاره اروپا روز سه‌شنبه دو مسابقه پلی‌اف دیگر برگزار شد تا تقریبا پرونده نمایندگان این قاره در جام جهانی مشخص بسته شود. در پرتغال خبری از شگفتی نبود، اما مقدونیه شمالی که با حذف ایتالیا شگفتی سازی کرده بود، این بار در مقابل یاران کریس رونالدو حرفی برای گفتن نداشت. تیم ملی فوتبال پرتغال در نمایشی برتر موفق شد در خانه با دو گل برونو فرناندز، حریف کم نام و نشان خود را شکست دهد و بار دیگر به جام جهانی راه یابد.

در دیگر مسابقه این قاره تیم ملی فوتبال لهستان که با تصمیم فیفا و یوفا بدون مسابقه در برابر روسیه به این بازی آمده بود، در مقابل سوئد قرار گرفت و آنها هم بدون مشکل موفق شدند در خانه مهمان خود را با دو گل لواندوفسکی و زلینسکی شکست دهند تا یاران زلاتان ابراهیموویچ جایی در رقابت‌های قطر ۲۰۲۲ نداشته باشند.

از این قاره تنها تکلیف یک سهمیه دیگر مشخص نشده که آن هم به دلیل جنگ اوکراین و عدم شرایط برگزاری مسابقه برای تیم ملی این کشور جنگ‌زده به تعویق افتاده است. در مسابقاتی که در ماه ژوئن برگزار خواهد شد، ابتدا اسکاتلند با اوکراین بازی خواهد کرد و تیم برنده به مصاف ولز خواهد رفت. پیروز این دیدار آخرین سهمیه جام جهانی از قاره اروپا را به خود اختصاص خواهد داد.

نمایندگان از قاره اروپا: آلمان، بلژیک، کرواسی، فرانسه، اسپانیا، انگلیس، هلند، دانمارک، صربستان، سوئیس، پرتغال و لهستان

پلی‌آف: برنده مسابقه اسکاتلند و اوکراین با ولز دیدار خواهد کرد

آفریقا

احتمالا بزرگ‌ترین اتفاق در مرحله مقدماتی جام جهانی در قاره آفریقا، عدم راهیابی تیم ملی مصر و محمد صلاح به این مسابقات خواهد بود. مصری‌ها که در دور پیشین جام جهانی با هدایت هکتور کوپر آرژانتینی توانسته بودند به جام جهانی راه یابند، این بار با کارلوس کیروش پرتغالی از دستیابی به این امر ناکام ماندند.

در مسابقه پلی‌آف این قاره مصری‌ها که بازی رفت را ۱-۰ برده بودند، در بازی برگشت با نتیجه ۱-۰ شکست خوردند تا این بازی در مجموع دو بازی به تساوی ۱-۱ برسد. حملات فراوان سنگال در این مسابقه با بازی تدافعی مصر ناکام ماند و در نهایت این بازی به ضربات پنالتی رسید. اما در این بخش، سنگالی‌ها همچون فینال جام ملت‌های آفریقا، موفق شدند حریف خود را شکست دهند و بار دیگر به رقابت‌های جام جهانی راه یابند. از نکات قابل توجه این مسابقه از دست دادن پنالتی توسط محمد صلاح و همچنین گل شدن آخرین پنالتی این مسابقه توسط سادیو مانه بود.

مراکش در دیداری نه چندان دشوار موفق شد کنگو را با نتیجه ۴-۱ شکست دهد و برای دومین دور متوالی به جام جهانی راه یابد.

غنا دیگر نماینده قاره آفریقا در جام جهانی ۲۰۲۲ خواهد بود. تیم ملی فوتبال نیجریه در خانه با نتیجه ۱-۱ در مقابل غنا متوقف شد و با توجه به گل زده در خانه حریف، این غنا بود که موفق شد عقاب‌های آفریقا را از حضور در جام جهانی ۲۰۲۲ محروم کند.

تونس هم در خانه در مقابل مالی به نتیجه تساوی بدون گل دست یافت و با توجه به پیروزی یک بر صفر در خانه حریف، موفق شد حریف خود را با همان یک گل در مجموع دو بازی شکست دهد و بلیت خود به دوجه را رزرو کند.

اما احتمالا در دراماتیک‌ترین بازی این مرحله دو تیم الجزایر و کامرون در حالی به مصاف یکدیگر رفتند که الجزایری‌ها در بازی رفت توانسته بودند در کامرون این تیم را شکست دهند. اما در الجزیره حکایتی متفاوتی میان این دو تیم رقم خورد. پس از آنکه کامرونی‌ها در ۹۰ دقیقه بازی را با یک گل پیروز شدند، این مسابقه به وقت‌های اضافه کشیده شد. در دقیقه ۱۱۸ الجزایر توانست گل تساوی را بزند و با این نتیجه این تیم می‌توانست مسافر پایانی قاره آفریقا به قطر باشد، اما گل دقیقه ۱۲۴ کامرونی‌ها رویای الجزایر را بر باد داد و این شیرهای رام نشدنی آفریقا هستند که آخرین سهمیه قاره آفریقا را نام خود زدند.

نمایندگان قاره آفریقا: تونس، مراکش، غنا، سنگال و کامرون

آسیا

بازی‌های روز پایانی در قاره أسیا در حالی برگزار شد که از قبل تکلیف تیم‌های صعود کننده به جام جهانی مشخص شده بود. تنها بازی حائز اهمیت در این گروه مسابقه امارات و کره جنوبی بود که این تیم عرب موفق شد با شکست کره جنوبی سهمیه پلی‌آف را برای خود رزرو کند.

اماراتی‌ها با این نتیجه حالا باید با استرالیا مسابقه دهند. تیم شکست خورده از راه‌یابی به جهانی باز خواهد ماند و تیم پیروز برای دریافت بلیت قطر در ماه ژوئن به مصاف پرو، تیم پنجم منطقه آمریکای جنوبی خواهد رفت.

نمایندگان قاره آسیا: ایران، کره جنوبی، ژاپن، عربستان سعودی

پلی‌آف: برنده مسابقه استرالیا و امارات با پرو رقابت خواهد کرد

آمریکای جنوبی

بازی‌های منطقه آمریکای جنوبی هم از حساسیت چندانی برخوردار نبود چرا که از قبل تکلیف ۴ تیم صعود کننده از این منطقه به جام جهانی روشن شده بود. تنها جدال بر سر کسب سهمیه پلی‌اف در این قاره جذاب باقی مانده بود. رقابتی که میان سه تیم پرو، کلمبیا و شیلی در جریان بود.

پرو که پیش از برگزاری مسابقات روز آخر در رده پنجم قرار داشت، بامداد امروز موفق شد در خانه با ۲ گل پاراگوئه را شکست دهد تا مطابق پیش‌بینی نماینده پنجم این منطقه لقب بگیرند و برای دریافت سهمیه جام جهانی با نماینده آسیا رقابت خواهند کرد.

با پیروزی پرو، نتیجه مسابقه تیم‌های کلمبیا و ونزوئلا و همچنین شیلی و اروگوئه نیز تفاوتی در سرنوشت جدول نداشت. کلمبیایی‌ها هرچند در شب پایانی موفق شدند ونزوئلا را در خانه‌اش شکست دهند، اما امتیازاتی که این تیم در دوران هدایت کارلوس کیروش، سرمربی پیشین این کشور از دست داده بودند، کار دست این تیم داد و زردها جایی در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ نخواهند داشت.

نمایندگان آمریکای جنوبی: برزیل، آرژانتین، اکوادور، اروگوئه

پرو با برنده دیدار استرالیا و امارات دیدار خواهد کرد

آمریکای شمالی

تنها قاره‌ای که هنوز تکلیف آن روشن نشده منطقه آمریکای شمالی است. بازی‌های این منطقه قرار است بامداد روز چهارشنبه برگزار شود تا تکلیف دو سهمیه دیگر کونکاکاف هم روشن شود. در حال حاضر کانادا صعود خود را قطعی کرده و احتمال بسیار زیاد آمریکا و مکزیک دو نماینده دیگر این منطقه خواهند بود.

در حال حاضر در جدول کونکاکاف، بعد از کانادای ۲۸ امتیازی، آمریکا و مکزیک هر دو ۲۵ امتیازی هستند و حتی با کسب یک تساوی هم صعود خود به جام جهانی را قطعی خواهند کرد. آمریکا در خانه کاستاریکایی به میدان می‌رود. که با ۲۵ امتیاز اما تفاضل گل بسیار کمتر بخت اندکی برای کسب سهمیه مستقیم دارد. مکزیک هم در خانه با ال سالوادور مسابقه می‌دهد و کار دشواری برای راهیابی مستقیم به جام جهانی نخواهد داشت.

نمایندگان کونکاکاف: کانادا

آمریکا و مکزیک احتمالا دو نماینده دیگر خواهند بود.

پلی‌آف: احتمالا کاستاریکا به مصاف برنده مسابقه دو تیم جزایر سلیمان و نیوزیلند خواهد رفت.

منطقه اقیانوسیه

در این قاره که تنها نیم سهمیه دارد یک مسابقه دیگر باقی مانده و امروز سه‌شنبه و با مسابقه دو تیم نیوزیلند و جزایر سلیمان تکلیف این نیم سهمیه هم مشخص خواهد شد. برنده این مسابقه باید به مصاف تیم سوم منطقه کونکاکاف یا همان آمریکای شمالی که احتمالا کاستاریکا خواهد بود، برود.

در حال حاضر تکلیف ۲۷ تیم به صورت قطعی روشن شده و تا کمتر از ۲۴ ساعت دیگر دو مسافر قطعی دیگر قطر نیز روشن خواهد شد. روز جمعه ۱۲ فروردین برابر با اول آوریل قرعه کشی نهایی با حضور همین ۲۹ تیم در دوحه قطر برگزار می‌شود و سه تیم سهمیه دیگری که تکلیف آنها در روزهای ۱۳ و ۱۴ ژوئن مشخص خواهد شد.

منبع: يورونيوز


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 244539] [تاريخ انتشار: دهم فروردين ۱۴۰۱ برابر با سی ام مارس ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان