ماندگارترین کارِ داریوش اقبالی

بنیاد آینه،
ماندگارترین کارِ داریوش اقبالی
مسعود نقره کار

داریوش- داریوش اقبالی- به اعتبار آثارش از برجسته ترین و محبوب ترین خوانندگان سرزمین مان است. فرهيخته‌ای با صدائی دلنشین، صدای عشق به انسان و آزادی، صدای اعتراض و مقاومت، وهیابانگ و فرياد رنج و بی دادی که برانسان رفته است. برخی از ترانه هائی که داریوش با همکاری وهمراهیِ چهره های شاخص و گرانمایۀ شعر و ترانه و موزیک خوانده سرود و صدای آواز آزادی درمیهنمان شده اند. داریوش شخصیتی اجتماعی و فرهنگی، و شخصیتی ست که سیاست نیز زندگی اش بوده است، وی در زمرۀ انگشت شمار خوانندگانی ست که هنرش با ارزش های زيبائی شناسانه‌ی هنری خلاق و مانا، فراسوی گستره‌ی هنر کارکردهای اجتماعیِ و رويکردهائی روشنگرانه، حقوق بشری و سياسی داشته و دارد.

این حنجرۀ زخم خورده از آزادی ستیزی و آزاده کُشی، با این باور که " زخم های جامعه متعلق به فرد فرد ماست" از همه هموطنان دعوت کرده است در پرتو همبستگی، با "در کنار هم و با هم بودن براین زخم ها مرهم و درمان شان باشیم"، به ویژه زخمی که از مهم ترین آسیب های اجتماعی بر پیکرایران ماست.

در میان پُرشمار کارهای ارزشمند داریوش، بنیانگذاری" بنیاد آینه"، از مانده گارترین کارهای وی در عرصه فعالیت اجتماعی و فرهنگی ست. داریوش شجاعانه و صادقانه از اعتیادش به مواد مخدر، و رنجی که از این بیماری می کشید سخن گفت، هم خود را از این رنج جانکاه رهانید، و هم ستایش برانگیز تصمیم گرفت برای پیشگیری از ابتلا به اعتیاد و درمان و کاهش رنج معتادان گام بردارد.

بنیاد غیر انتفاعی آینه در آستانه سال 2000 با پا نهادن داریوش به عرصه ترک اعتیاد و پا نهادن به دنیای بهبودی، با هدف یاری رسانی به معتادان، و با کمک افرادی که خود زمانی معتاد بودند، و نیز همکاری داوطلبانه صاحب نظران در عرصه روانشناسی، پزشکی، روانپزشکی، و دیگر عرصه های علمی و اجتماعی پا گرفت. این بنیاد " توانمند کردن جامعه با آگاهی، آموزش و پیشگیری" و آگاهی دادن به خانواده های معتادان را کارپایه خود قرارداده است.
بنیاد آینه آگاهی را کلید آزادی و رهایی از هیولای خانماسوز اعتیاد می داند که فقط گریبانگیر بیمار نیست، " یک بیماری خانوادگی است، وقتی یک بیمار در خانه هست خانواده بیمار می شود و با بهبودی بیمار خانواده هم بهبود می یابد."

بنیاد آینه از هنگام تاسیس تا کنون با تهیه و پخش هزاران ساعت برنامه آموزشی رادیو و تلویزیونی، ده ها سمینار آگاهی دهنده رایگان، برگزاری گردهمایی راهیان دنیای بهبودی، و سمینارهای مختلف در بارۀ اعتیاد، معتادان و خانواده های آن ها و دیگر آسیب های اجتماعی، ارائه برنامه های آگاهی دهنده در سطح مدارس و دانشگاه ها، چندین تارنمای آموزشی، تدارک کمپین درخت کاری و کمپین یاری رسانی به کودکان کار، خیابان و بدسرپرست، تأسیس یک مرکز اطلاعاتی در رابطه با آسیب ها ی اجتماعی ، به ویژه اعتیاد، گام برداشته است.
فعالیت های این بنیاد از سال ۲۰۱۷ به عنوان رسانه آموزشی خارج از کشور گسترش یافت و برنامه های ۲۴ ساعته ارائه داد. بنیاد آینه با همکاری هیأت مدیره، برنامه سازان و خبرنگاران و داوطلبان برنامه های متنوعی در زمینه بیماری جهانی اعتیاد، نقض حقوق بشر، دنیای علم و فلسفه، مراقبه و موسیقی، مستند های آموزشی و تاریخی، کتاب های گویا و دنیای روان درمانگری و روانشناسی به زبان های فارسی، انگلیسی و اسپانیولی را در نقاط مختلف جهان و در هفت روز هفته تهیه و پخش کرده است.
تأسیس یک مثلث سلامت، "مثلثی متشکل از سازمان های غیر انتفاعی سالم، رسانه ها و فرد فرد جامعه" از هدف های بنیانگذار و همراهانِ این بنیاد بوده است، به همین دلیل از سازمان های غیر انتفاعی جهانی دعوت شده است به تیم متخصصین، دست اندرکاران و داوطلبان این بنیاد بپیوندند تا برنامه های آموزنده و غنی تری به مخاطبین آینه در سراسر جهان ارائه داده شود.
" یکی از اهداف بنیاد آینه در زمینه فعالیت های انساندوستانه ریشه در پاسداری از استقلال این بنیاد به عنوان یک بنیاد غیر انتفاعی است ، بنابراین همواره مستقل از هرگونه سازمان های سیاسی، مذهبی، اجتماعی و فرهنگی فعالیت کرده است."
…..
از " بنیاد آینه" و بانیِ گرانقدر آن داریوش حمایت کنیم، هنرمندی که " از میان مردم برخاسته تا با آنها همقدم، همصدا و همغصه باشد و با عزمی راسخ از ”من” به ”ما” شدن نزدیک شود، و به مرهم گذاری بر زخم های مشترک جامعه جامه عمل بپوشاند."

****
بنیاد آینه:
www.ayeneh.org
منبع :
آزادی و عدالت اجتماعی - آزادی و عدالت اجتماعی (azadivaedalat.com)
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 245151] [تاريخ انتشار: بيست و دوم فروردين ۱۴۰۱ برابر با يازدهم آوريل ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان