تشريح جزييات قتل‌عام خانوادگي در گلسار گيلان

 

رييس پليس آگاهي استان گيلان با اعلام دستگيري متهمان به قتل خانوادگي گلسار كه به طرز فجيعي سه عضو يك خانواده را با ضربات متعدد چاقو به قتل رسانده سپس آنان را در وان حمام رها كردند، گفت: اين پرونده هيچ ارتباطي با قتل‌عام خانوادگي بابل ندارد.

سرهنگ كريمي در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: وقوع قتل‌عام خانوادگي در خانه ويلايي واقع در گلسار از طريق پليس 110 در هفدهم مهرماه امسال به ماموران پليس آگاهي استان گيلان گزارش شد و تيم ويژه‌اي براي بررسي موضوع به محل حادثه اعزام شدند.

وي با بيان اينكه ماموران پس از حضور در محل مشاهده كردند اجساد اعضاي يك خانواده متشكل از «فرزاد» پدر خانواده متولد سال 1343، «ساري» مادر خانواده متولد سال 1347 و «پرهام» پسر خانواده متولد سال 1371 در حالي كه دست و پايشان بسته شده بود در وان حمام به روي هم چيده شده‌اند.

كريمي ادامه داد: ‌در بررسي اين پرونده مشخص شد كه اين جنايت در پانزدهم مهر ماه اتفاق افتاده كه دو روز بعد از حادثه پدر «فرزاد» پس از تماس‌هاي مكرر با منزل آنان وقتي كسي پاسخ تلفن‌هايش را نداد به خانه ويلايي پسرش مراجعه كرد و در كمال ناباوري با اجساد خانواده پسرش روبرو شد و سراسيمه موضوع را به پليس اطلاع داد.

كريمي اضافه كرد: ‌اثرات شكستگي و ضربات چاقو در برخي نقاط بدن مقتولان وجود داشت و اجساد در وان حمام قرار گرفته بودند اين در حالي است كه بريدگي عميقي در گردن «فرزاد» وجود داشت.

رييس پليس آگاهي استان گيلان با بيان اينكه پدر خانواده در كار خريد و فروش آهن بود و از نظر اقتصادي وضعيت بسيار خوبي داشت،‌افزود: يكي از نكات قابل توجه در اين پرونده اين بود كه قاتل يا قاتلان احتمالي پس از ارتكاب اين جنايت بدون ارتكاب سرقتي از محل متواري شده بودند و ماموران پليس در تحقيقات خود متوجه شدند كه چند برگه چك از چك‌هاي «فرزاد» كه متعلق به خريد و فروش‌هاي روزانه‌اش بوده است در محل حادثه نيست.

وي افزود: با توجه به اين كه آثار تخريبي و يا ورود جبري در محل حادثه وجود نداشت دو فرضيه براي پليس ايجاد شد كه براساس آن قاتل يا قاتلان احتمالي اين پرونده در پوشش وارد خانه‌ ويلايي شده بودند يا ممكن بود كه فرد آشنايي به ورود اين افراد كمك كرده باشد كه فرضيه دوم پليس قوي‌تر به نظر مي‌رسيد.

كريمي با بيان اينكه بررسي روابط اعضاي خانواده مقتولان در دست كار پليس قرار داشت، افزود: پس از چندي در 22 آبان‌ماه امسال فردي در رابطه با اختلاف حساب و جرايم مالي با چند تن ديگر پس از دستگيري به پليس آگاهي ارجاع شد و پليس در بازرسي از وي تعدادي چك را كشف كرد كه متوجه شد برخي از اين چكها مربوط به فرزاد است.

وي ادامه داد: ماموران پليس در بررسي‌هاي بيشتر پي بردند فرد دستگير شده به نام «سجاد» 22 ساله با برادر زاده فرزاد آشنايت دارد.

به گفته كريمي در مسير تحقيقات برادرزاده فرزاد به نام «شايان» 16 ساله نيز در 23 مهرماه دستگير و از سوي پليس دستگير و مورد بازجويي قرار گرفت.

رييس پليس آگاهي استان گيلان خاطر نشان كرد: در روند تحقيقات پليسي «شايان» اعتراف كرد كه در ارتكاب جنايت ويلاي گلسار به همراه «سجاد» و برادرش به نام «سبحان»16ساله دست داشته است.

كريمي ادامه داد:‌ «شايان» اعتراف كرد كه در روز حادثه به همراه «سجاد» و «سبحان» به بهانه‌ي نصب يك نرم‌افزار به در خانه عمويش رفته و به محض ورود چاقويي را در زير گردن «پرهام» (پسر خانواده) قرار داده بود. در ادامه نيز «ساري» (مادر خانواده) كه با چنين صحنه‌اي مواجه شده بود خود را بلافاصله تسليم كرد و متهمان دست و پاي آنان را بستند منتظر ورود «فرزاد» (پدر خانواده) نشستند.

وي اضافه كرد:‌براساس اعتراف متهمان اين پرونده زماني كه «فرزاد» حدود ساعت 21 شب حادثه به خانه بازگشت و متهمان از وي مطالبه پول كردند كه پدر خانواده هم چند چك را كه توسط پليس هم از «سجاد» كشف شده بود را به آنان داده بود.

كريمي افزود: ‌متهمان كه از پيش نقشه قتل اعضاي خانواده را كشيده بودند پس از گرفتن چكها به وسيله سيم بصورت جداگانه اعضاي اين خانواده را خفه و با وارد كردن ضرباتي در سر در حالي كه دست و پاي آنان را بسته بودند آنان را به قتل رساندند.

رييس پليس آگاهي استان گيلان افزود: درحالي كه «فرزاد» با تزريق آمپول هوا به قتل رسيده بود، «شايان» چاقويي را به گردن عمويش وارد كرده بود.

كريمي انگيزه اصلي متهمان اين جنايت خانوادگي را بحث مطامع مالي و انتقام‌جويي مالي عنوان كرد وافزود: علي‌رغم اينكه «فرزاد» يك متمول بوده است خانواده برادرش از وضعيت اقتصادي خوبي برخوردار نبودند در نتيجه اين موضوع تاثيرات رواني بر روي «شايان» گذاشته و به يك عقده رواني تبديل شده بود.

وي افزود:‌ يكي ديگر از انگيزه‌هاي وقوع اين قتل‌عام خانوادگي اين است كه «شايان» فكر مي‌كرد پس از وقوع اين جنايت ثروت زيادي را از عمويش به ارث خواهد برد در نتيجه با همين انگيزه دو دوست صميمي خود (سبحان و سجاد) را تشويق كرده بود كه در وقوع اين جنايت همكاري كنند.

به گفته رييس پليس آگاهي استان گيلان «سبحان» و« سجاد» از خانواده با ثباتي برخوردار نبوده و پدر و مادرشان متراكه كرده بودند در نتيجه با اطمينان اين كه «شايان» از نظر مالي آنان را كمك خواهد كرد در اين قتل‌عام مشاركت كرده بودند.كريمي خاطر نشان كرد:‌ متهمان اين پرونده هيچ‌گونه سابقه‌اي موثر كيفري و اعتياد به مواد مخدر نداشته‌اند.

وي در بررسي ارتباط پرونده قتل عام گلسار گيلان با پرونده‌ي قتل‌عام بابل كه حدود 20 روز پيش از وقوع اين جنايت رخ داده بود به ايسنا گفت: زماني كه پليس از وقوع اين قتل‌عام در گيلان با خبر شد چنين حساسيتي برايش به وجود آمد اما با هماهنگي‌هاي صورت گرفته بين پليس آگاهي استانهاي گيلان و مازندران با انجام كارهاي كارشناسي علي‌رغم آن كه شباهت‌هايي هم در بين دو پرونده وجود داشت مشخص شد كه اين دو جنايت هيچ ارتباطي با هم ندارند.

[کد مطلب: 24519] [تاريخ انتشار: بيست و ششم آبان ۱۳۸۹ برابر با هفدهم نوامبر ۲۰۱۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان