عکس / تصویر سه بعدی لیزری از یک لوح سنگی 500 ساله

آخرین نیوز: گروهی از باستان شناسان مکزیکی با کمک پالسهای نور لیزر موفق شدند تصویری سه بعدی از یک لوح سنگی مربوط به امپراتوری آزتکها را ایجاد کنند.
به گزارش مهر، باستان شناسان موسسه ملی انسان شناسی و تاریخ در مکزیک در سال 2008 در میان ویرانه های یک هرم مقدس در مکزیکوسیتی مربوط به تمدن آزتک که "معبد مایر" نام دارد بقایای یک حیوان را کشف کردند که به نظر می رسید مربوط به گرگی باشد که 500 سال قبل مرده است. این حیوان بر روی تخته سنگ بزرگی با عمق دو متر و نیم قرار گرفته بود.
در راستای کشفیات بیشتر در مورد این حیوان، این محققان حفاریهایی را در سال 2008 آغاز کردند و به این ترتیب یک لوح سنگی بسیار متحیرکننده را کشف کردند.
این لوح در حقیقت یک قطعه سنگی مستطیلی از جنس اندزیت صورتی به وزن 12 تن بود که تصویر یکی از نمادهای تمدن آزتک بر روی آن نقش بسته بود. این تصویر مربوط "تلالتیکوتلی" رب النوع محافظ زمین بود. این نماد چرخه حیات و مرگ در این تمدن آمریکای جنوبی است.
آزتکها در قرون 14، 15 و 16 میلادی بر سرزمینهای مکزیک و آمریکای جنوبی حکمرانی می کردند.
براساس گزارش National Geographic، این باستان شناسان در ادامه تحقیقات خود موفق شدند با استفاده از پالسهای لیزز یک تصویر سه بعدی را از این لوح سنگی ایجاد کنند.


تصویر سه بعدی لیزری لوح سنگی


لوح واقعی


هرم مقدس آزتکها در مکزیکوسیتی. این معبد در 13 مرحله از 1375 تا 1519 میلادی ساخته شده است


بقایای حیوانی که در معبد کشف شد
[کد مطلب: 24642] [تاريخ انتشار: بيست و نهم آبان ۱۳۸۹ برابر با بيستم نوامبر ۲۰۱۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان