'به جای جستجوی معادن فلزات، باید فکری به حال زباله‌های الکترونیک کرد'


انجمن شیمی سلطنتی در بریتانیا می‌گوید به تلاشی جهانی برای حل مشکل زباله‌های الکترونیکی نیاز است. بر اساس پژوهش جدید منتشر شده از سوی این نهاد، باید به جای جستجوی معادن برای فلزات، راهی برای بازیافت زباله‌های الکترونیک پیدا کرد.

به گزارش بی بی سی، دانشمندان می‌گویند بازیافت زباله‌های الکترونیکی باید سرعت بگیرد زیرا جستجو برای معادن جدید فلزاتی که در ابزار الکترونیکی مثل موبایلهای هوشمند استفاده می‌شود، روشی پایدار نیست. .

یک مطالعه نشان می‌دهد حجم ابزار الکترونیکی دور ریخته شده در سال ۲۰۲۱ وزنی معادل ۵۷ میلیون تن داشته است.

انجمن شیمی سلطنتی در بریتانیا می‌گوید ما به تلاشی جهانی برای حل مشکل زباله‌های الکترونیکی داریم. به جای جستجوی معادن برای فلزات باید زباله‌های الکترونیک را از زمین بیرون بکشیم.

درگیر‌های نظامی هم خطری برای زنجیره‌ تامین فلزهای اساسی تلقی می‌شود.

انجمن سلطنتی شیمی بریتانیا با راه‌اندازی کارزاری به دنبال جلب توجه جهانی درباره ناپایداری روش‌های فعلی برای یافتن فلز‌هایی است که در کالاهای مصرفی به کار می‌رود. این انجمن ناآرامی‌های جهانی همچون جنگ اوکراین را عامل بالا رفتن قیمت فلزاتی مثل نیکل که عنصری اساسی در باتری اتومبیل های برقی است ارزیابی می‌کند. .

اخلال در زنجیره جهانی تامین فلزات در کنار افزایش تقاضا منجر به افزایش ۵۰۰ درصدی قیمتی لیتیوم ، فلزی که باتری ها به کار می‌رود، در فاصله سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ شده است.

همزمان با تداوم شیوه ناپایدار مصرف فلزات، حجم تولید زباله‌های الکترونیکی به سالانه دو میلیون تن رسیده است. تنها ۲۰ درصد از این میزان بازیافت می‌شود.

پروفسور تام ولتون رئیس انجمن سلطنتی شیمی بریتانیا معتقد است دولت‌ها باید زیرساخت‌های بازیافت خود را اصلاح کنند و شرکت‌های تکنولوژی باید به سمت سرمایه‌گذاری در تولیدات پایدارتر بروند.

پژوهش انجمن سلطنتی شیمی بریتانیا نشان می‌دهد ۶۰ درصد از پرسش شوندگان که از میان ۱۰۰۰۰ شرکت‌کننده از کشورهای مختلف انتخاب شده بودند،ترجیح می‌دهد از محصولات شرکت‌های استفاده کنند که از روشهای پایدار تولید استفاده می‌کنند.
این پژوهش همچنین نشان می دهد بسیاری از مردم نمی‌دانند با زباله‌های الکترونیکی خود چه باید بکنند.
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 246543] [تاريخ انتشار: هجدهم ارديبهشت ۱۴۰۱ برابر با هشتم مه ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان