پرداخت بدهی عراق، با چراغ سبز دولت بایدن یا دیپلماسی موفق انرژی دولت رئیسی؟ 


بحران انرژی و حمله روسیه به اوکراین باعث افزایش بهای نفت شد - reuters

پرداخت نشدن بدهی برق و گاز طبیعی عراق به ایران در سال‌های اخیر همواره یکی از موارد ایجاد اختلاف و تنش در روابط دو کشور بوده است. با توجه به تداوم تحریم‌ها و مشکلات موجود د‌ر بخش انرژی در ایران، تهران در برخی موارد به قطع و کاهش حجم گاز طبیعی و برق صادراتی به عراق اقدام کرد که این امر مشکلات زیادی را برای عراق به وجود آورد.

در سال‌های اخیر مذاکرات زیادی بین مقام‌های دو کشور درباره نحوه پرداخت بدهی عراق به ایران صورت گرفت که همواره دولتمردان عراقی تحریم‌ها را عامل اصلی پرداخت نکردن بدهی‌ها عنوان کردند و این امر همواره با نارضایتی تهران روبرو شد.

ناتوانی ایران برای تامین گاز طبیعی و برق موردنیاز عراق و قطع صادرات گاز طبیعی به این کشور باعث شد تا بغداد به دنبال جایگزینی برای واردات انرژی از ایران باشد. بغداد در این سال‌ها چندین قرارداد با شرکت‌های خارجی در زمینه احداث نیروگاه خورشیدی و همچنین واردات برق از کشورهای همسایه به امضا رسانید.

جواد اوجی، وزیر نفت ایران، روز چهار‌شنبه ۲۵ خرداد در حساب توییترش از وصول طلب ۱.۶ میلیارد دلاری ایران از عراق خبر داد. جواد اوجی، وزیر نفت، اواخر شب چهارشنبه (۲۵ خرداد) در حساب کاربری‌ توییترش از وصول ۱.۶ میلیارد دلار طلب پرداخت‌نشده سال‌های گذشته بابت صادرات گاز به عراق خبر داد.

اوجی در ادامه توییتش نوشت: «خوشبختانه با دیپلماسی فعال انرژی و پس از چند ماه مذاکره، چند ساعت قبل، ۱.۶ میلیارد دلار طلب معوق سال‌های گذشته بابت صادرات گاز به عراق وصول شد. از ابتدای سال‌‌، حجم صادرات گاز کشور ۲۵ درصد و وصول درآمدهای ارزی حاصل از آن ۹۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.»

جواد اوجی در حالی وصول طلب ایران از عراق را دیپلماسی موفق انرژی دولت رئیسی عنوان می‌کند که در جریان کنفرانس انرژی در باکو (جمهوری آذربایجان) مقام‌های ایران، آذربایجان و ترکمنستان در مورد افزایش حجم سواپ گاز طبیعی به توافق رسیده بودند. سفرهای زیادی بین مقام‌های ایران و کشورهای همسایه در ماه گذشته برای گسترش روابط در حوزه انرژی صورت گرفت.

برخی رسانه‌های ایران به نقل از مقام‌های آگاه در وزارت نفت در مورد تاثیر این دیدارها در پرداخت بدهی عراق به ایران نوشتند که مجوزهای اوفک (دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی) گرفته ‌شده است تا عراق به‌جای پرداخت بدهی‌هایش به ایران، طلب ترکمنستان از ایران را پرداخت کند. به این ترتیب، زمینه احیای یک قرارداد از دست‌رفته فراهم شده است تا ایران دوباره در جهت سیاست کلان خود یعنی تبدیل‌شدن به هاب انرژی منطقه گام بردارد.

جواد اوجی در اکتبر گذشته از تصمیم وزارت نفت برای پرداخت بدهی دو میلیارد دلاری جمهوری اسلامی بابت واردات گاز طبیعی ترکمنستان و ازسرگیری تحویل گاز این کشور در زمستان امسال خبر داده بود.

ترکمنستان از ابتدای سال ۲۰۱۷ به دلیل تعلل چندساله ایران در پرداخت بدهی گازی خود به ترکمنستان، فروش گاز به ایران را متوقف و به دیوان دادرسی بین‌المللی شکایت کرد. این دادگاه درنهایت ایران را به پرداخت دو میلیارد دلار جریمه محکوم کرد. اوجی در ماه اکتبر گذشته ادعا کرد که ایران می‌تواند با صادرات محصولات موردنیاز ترکمنستان یا ارائه خدمات مهندسی، بدهی خود به این کشور را تسویه کند.

افزایش درآمد ارزی عراق و عربستان سعودی

بحران انرژی و حمله روسیه به اوکراین باعث افزایش بهای نفت شد. افزایش بهای نفت باعث افزایش درآمد ارزی کشورهای عمده صادرکننده نفت، به‌ویژه عراق و عربستان سعودی شد. عراق در ماه مارس گذشته با صادرات بیش از ۱۰۰ میلیون بشکه‌ای نفت، بیش از ۱۰ میلیارد دلار درآمد کسب کرد. بر اساس آمار اولیه شرکت بازاریابی نفت عراق (سومو) در ماه می نیز‌، این کشور ۱۰۲ میلیون و ۳۰۳ هزار و ۲۰ بشکه نفت به ارزش ۱۱ میلیارد و ۴۳۶ میلیون دلار صادر کرد.

مجموع صادرات نفت از میدان‌های نفتی مرکز و جنوب عراق به ۹۸ میلیون و ۹۴۶ هزار و ۹۱۴ بشکه و مجموع صادرات از میدان‌های کرکوک، به سه میلیون و دو هزار و ۱۳۳ بشکه رسید. درآمد ارزی عربستان سعودی نیز در سه ماه اول امسال نسبت به سال گذشته افزایش یافت. آرامکو هفته اول خرداد با انتشار درآمد سه‌ماهه اول سال، از افزایش ۸۲ درصدی عواید خود خبر داد. درآمد آرامکو در این مدت به ۵. ۳۹ میلیارد دلار رسیده است که در مدت مشابه سال ۲۰۲۱ این میزان ۲۱.۷ میلیارد دلار بود.

ایران در پی فروش نفت با تخفیف به چین

درحالی ‌که مذاکرات هسته‌ای متوقف مانده و هنوز تاریخ دقیقی برای شروع دوباره مذاکرات و توافق احتمالی مشخص نشده است، شرایط برای ایران در بازار جهانی انرژی سخت‌تر می‌شود. یکی از روش‌های جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌ها و حفظ بخشی از سهم ایران در بازار، فروش نفت در بازار خاکستری به چین بود. پس از حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم از سوی اروپا و آمریکا علیه صنعت انرژی روسیه، مسکو به فروش نفت خام با تخفیف زیاد به هند و چین اقدام کرد که افزایش واردات نفت روسیه به چین به معنای کاهش واردات نفت از ایران است.

به دلیل محرمانه بودن میزان فروش و همچنین مقاصد صادراتی نفت ایران، نمی‌توان آمار دقیقی از میزان صادرات در دوران تحریم‌ها به‌دست آورد، اما مقایسه آمار درآمد ارزی کشورهای عمده صادرکننده نفت در ماه‌های اخیر به وضوح نشان می‌دهد کشورهایی که کمترین تنش با کشورهای همسایه و قدرت‌های بزرگ را داشته‌اند از شرایط بازار انرژی و تداوم بحران انرژی به بهترین شکل بهره گرفته‌اند و با افزایش ظرفیت تولید و صادرات نفت توانسته‌اند شرایط اقتصادی‌شان را نیز بهبود بخشند.

برخلاف ادعای جواد اوجی، بدون چراغ سبز دولت بایدن امکان وصول طلب ایران از عراق ممکن نبود، هرچند طلب ایران از عراق به حساب دولت ترکمنستان واریز شد تا ایران در فصول سرد سال بتواند از این کشور گاز طبیعی وارد نماید.

با توجه به کمبود گاز در شبکه سراسری و نبود توازن در تولید و مصرف گاز طبیعی، باید شاهد افزایش دامنه بحران در بخش گاز طبیعی و برق در ماه‌های آینده باشیم. برخلاف ادعای جواد اوجی، دولت رئیسی بدون تغییر اساسی در سیاست خارجی، در به‌کارگیری دیپلماسی فعال انرژی ناتوان خواهد بود. با تداوم سیاست خارجی فعلی و مشخص نبودن جایگاه صادرات انرژی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی، ایران شاهد افزایش سهم کشورهای همسایه در بازار نفت و پیشرفت اقتصادی این کشورها و از دست رفتن فرصت‌ها در بازار انرژی خواهد بود.

منبع: امید شکری - اينديپندنت فارسی
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 248695] [تاريخ انتشار: بيست و هشتم خرداد ۱۴۰۱ برابر با هجدهم ژوئن ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم خرداد ۱۴۰۱ برابر با هجدهم ژوئن ۲۰۲۲ ، 20:39:27 توسط حقیقتگو
درحقیقت محض روسیه تمامی جوانبی که درحمله به اکراین نصیبش خواهد شد محاسبه وپادزهری برای انها ساخته بود وچرا تازمانی که نیروهای نظامی امریکا درافغانستان بودند خبری ازحمله روس ها به اکراین نبود که بایدن بدرستی میداند چرا!! روسیه گازونفت صادراتی اش به کشورهای اروپائی به حداقل رسانده و حتی قطع کرده است وتصورغربی ها این بود که روسیه ها دراکراین گرفتارشده وبا کمک های نظامی ومالی به اکراین وادارخواهند شدازاکراین بیرون برودکه چنین نشد وسیاستمدارآلمانی می گوید که حکومت اکراین قصد دارد کشورهای اروپائی را درجنگ اکراین شریک کندوبه این دلیل هیچ توافقی با روسیه را نمی پذیرد.وروسیه همان مقداروگازرا به چین و هندوستان میدهد ودرتولیدات وصادرات انها به کشورهای غربی وغیره شریک میشود که درست همان کاریکه حکومت اخوندی وسپاه برعلیه تحریم های غرب انجام داده ومیدهند!!بهران سوخت کشورهای اروپائی که به گرانی ها وضربه مهلک به اقتصاد وصنایع شان است امریکا واروپا را وادارمیکند درصدد رفاقت با حکومت آخوندی برآینند وباج های لازمه غیرعلنی هم بدهند که چه بمب اتم سازی باشد وچه قطع گزارش های تظاهرات مردم درایستاگرام !!
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم خرداد ۱۴۰۱ برابر با هجدهم ژوئن ۲۰۲۲ ، 15:12:42 توسط حمید
جواب ساده است. دموکرات ها در چهل و سه سال گذشته هر زمان حکومت دست نشانده اخوندیشان دچار بی پولی شده به ان کمک کرده اند. این بار هم دولت بایدن کمک کرده!
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم خرداد ۱۴۰۱ برابر با هجدهم ژوئن ۲۰۲۲ ، 13:09:26 توسط رضا ن.
باجگیری موفق رژیم ملائی!!! بایدن ابله تر از آنست که نمیداند با هرقدم عقب نشینی در مقابل رژیم اسلامفاشیستی و تامین منبع درآمد رژیم ملائی، آنها را جسورتر میکند که بیشتر پول برای تدارکات تروریستی خودشان داشته باشند. در حقیقت آمریکای بایدن دارد ساخت بمب اتمی رژیم را تحمل و تضمین میکند. خاک بر هم سر اسرائیل کنند با داشتن چنین دوستی مثل آمریکای درمانده! سازشکار!
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم خرداد ۱۴۰۱ برابر با هجدهم ژوئن ۲۰۲۲ ، 12:39:04 توسط سخنگو
در پاراگراف پيش از اخرين پاراگراف ..." امكان وصول طلب ايران از عراق ممكن نبود " اشكال نويسندگي دارد ..... تاسف
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
سهیل اعرابی، برادر سهراب از کشته شدگان ۸۸، در «مهاجرت اجباری» در آلمان درگذشت 
اعلام جرم علیه یک شرکت بستنی‌سازی به دليل اين فيلم 
واکنش پوتین به طعنه رهبران گروه ۷ به عکس بالاتنه برهنه‌اش: شما هم بالا بزنید اما چندش‌آور خواهد بود
 خبرها و شایعات درباره بازداشت فرماندهان سپاه؛ چه کسی راست می‌گوید؟ 
 ویدیویی از بندر خمیر که کاملا تخریب شده...
 وجود عفونت سالمونلا تولید بزرگترین کارخانه‌ شکلات سازی جهان را متوقف کرد  
خرافاتی که نسل «کفتار» را در ایران برانداخت 
 برنامه هسته‌ای و موشکی ایران زیر ذره‌بین؛ در نشست شورای امنیت درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ چه گذشت؟ 
ادامه سقوط ارزش ریال بعد از شکست آخرین دور مذاکرات هسته‌ای 
 بحران خرید نان بدون کارت بانکی 
 کیسینجر: بازگشت به برجام خطرناک است 
ولادیمیر پوتین فرمان کنترل کامل پروژه گاز ساخالین را صادر کرد