از اسیدپاشی تا تهدید به قتل فرزندان؛ شیوه‌های اطلاعات سپاه برای اعتراف‌گیری


نزدیک به چهار سال و نیم پس از شروع سرکوب فعالان محیط‌زیست موسسه حیات وحش میراث پارسیان، اطلاعات تازه‌ای از جزئیات شکنجه و آزار بازداشتی‌های این پرونده به دست ایران اینتر‌نشنال رسیده است.

از اسیدپاشی برای اعتراف‌گیری تا آزار جنسی و تهدید به قتل فرزندان بازداشتی‌ها. شیوه‌هایی تازه برای تحت فشار قرار دادن بازداشتی‌هایی که تسلیم بازجویان نمی‌شوند.

میراث حیات‌وحش پارسیان موسسه‌ای غیرانتفاعی بود که سال ۱۳۸۷ تعدادی از علاقه‌مندان به حیات‌وحش با محوریت مراد طاهباز و با حضور کاووس سیدامامی تاسیس کرند. این موسسه زمستان سال ۱۳۹۶ با بازداشت نزدیک به ۵۰ از اعضا و همیاران آن به سرخط خبرها آمد و پس از مرگ دکتر کاووس سیدامامی، یکی از بازداشتی‌های آن، در دروران بازجویی توجه افکار عمومی را جلب کرد.

هدف اصلی موسسه حفاظت از حیات وحش و تنوع زیستی در ایران بود و تمرکزش را بر روی گونه‌های پستانداران بزرگ جثه‌ی در معرض انقراض و خطر ایران گذاشته بود. اطلاعات سپاه، این موسسه را متهم کرد که با حضور در سایت‌های حساس نظامی در مناطق کویری، کوهستانی و جنگلی ایران، برای اسرائیل و آمریکا جاسوسی کرده است. عملیات جاسوسی که ظاهرا برای اثبات وقوع آن، اطلاعات سپاه راهی جز شکنجه متهمان پرونده و گرفتن اعتراف اجباری از آن‌ها نمی‌شناخت.

در اطلاعات سپاه هرمزگان، روی پای حسن راغ، یکی از همیاران موسسه در جنوب ایران که کارش آب‌رسانی به آبشخورهای قوچ ومیش لارستان بود، اسید ریختند تا به آن‌چه می‌خواهند اعتراف کند. جای زخم اسیدپاشی روی پای او دائمی شده است.

اطلاعات سپاه در تهران، اگرچه اسید روی پای کسی نپاشید اما به شیوه‌های دیگری، بازداشتی‌ها پرونده را شکنجه کردند. مراد طاهباز به خاطر سابقه خانوادگی و سه تابعیتی بودن از سفر به ایران واهمه داشت اما با تشویق زیاد و تضمین صادق خرازی، برادر عروس علی خامنه‌ای، به ایران بازگشت.

طاهباز هنگام بازداشت ۶۳ ساله بود و به خاطر ابتلا به سرطان پروستات، سوند ادراری داشت اما در زمان بازجویی سوند او را برای مدت‌های طولانی قطع می‌‌کردند که فشار وحشتناکی به او می‌آورد. در یکی از روزهای بازجویی، بازجوها آن قدر به سر و صورت او مشت کوبید که آقای طاهباز شنوایی گوش چپ خود را به طور کامل از دست داد.

در همان دوره اعتراف‌گیری از مراد طاهباز، ماموران اطلاعات سپاه با تارا، دختر ایشان که ساکن نیویورک است تماس گرفته و او را تهدید به مرگ کردند. آن‌ها از تارا طاهباز در یک کافه در نیویورک مخفیانه عکس و فیلم گرفته بودند و آن را در تهران به مراد طاهباز و همسرش نشان دادند و گفتن اگر آقای طاهباز اعتراف نکند، تارا را همان‌جا خواهند کشت.

در آخرین برگ اعمال فشار بر مراد طاهباز، همزمان با آزادی نازنین زاغری او را با وعده آزادی، پابند به پا با همراهی ۳ مامور به خانه‌اش منتقل کردند و ۲۴ ساعت در همان وضعیت نگه داشتند. پس از این‌که مبادله نازنین زارغری و انوشه انصاری انجام شد، او را بهانه درگیری با پدر همسرش به زندان بازگرداندند.

به نظر می‌رسد این انتقال و این رفتار با مراد طاهباز برای فریب دادن دولت بریتانیا طراحی شده بود. حکومت وعده آزادی آقای طاهباز را به بریتانیایی‌ها داده و او را هم از زندان بیرون آوردند، اما زمانی که پول مورد اختلاف به دولت عمان به عنوان واسطه پرداخت شد، ایران زیر وعده‌ش زد و مراد طاهباز را بلافاصله به زندان بازگرداندند. گفته شده این یکی از عواملی بود که موجب شد باج پرداخت شده از سوی بریتانیا با تاخیر از عمان به ایران منتقل شود.

کاووس سیدامامی، ۶۴ ساله و استاد دانشگاه امام صادق، یکی از متهمان این پرونده بود که دو هفته پس از بازداشت، در زندان کشته شد. به آقای سیدامامی گفته بودند پدربزرگش که اهل تبریز بود و مدتی امام جمعه آن شهر بود یهودی مخفی بوده و خود کاووس هم یهودی مخفی است.

کاووس سیدامامی که سابقه تدریس در آمریکا هم داشت به گفته خودش دانشگاه امام صادق را برای همکاری انتخاب کرد تا روی کسانی که قرار است این مملکت را اداره کنند تاثیر مثبت بگذارد. اما شاگردانش بعدا به قاتلان او تبدیل شدند.

در جریان دیدار محمدتقی وکیل پور، مشاور فرهنگی رئيس سازمان زندان‌ها، با متهمین پرونده میراث پارسیان، یکی از مسئولین بند دو‌الف گفته بود آقای سیدامامی استاد دانشگاه خود او بوده است. در دو هفته‌ای که آقای سیدامامی زیر بازجویی بود، شاگردانش فشار زیادی روی او آوردند و هر زمان هم اراده کردند او را تحقیر کردند.

بعد از دو هفته بازجویی در خبرهای رسمی اعلام شد که آقای سیدامامی در زندان خودکشی کرده است، اما دادستانی و سپاه هیچ شواهدی برای این ادعای خود ارائه نکردند.

یکی از بازجوها به یکی دیگر از متهمان پرونده گفته بود کاووس سیدامامی از نظر آن‌ها مفسد بود و آن‌ها خودشان او را اعدام کرده‌اند. این ادعا با توجه به این‌که جای طناب روی گردن مرحوم سیدامامی دیده شده، این‌ باور را نزد برخی از بازداشتی‌های پرونده درست کرده بود که پس از کشته شدن مرحوم سید‌امامی زیر شکنجه او را برای توجیه علت مرگ، دار زده باشند.

بازجویان همچنین تصاویر پیکر بی‌جان او و ویدیویی از همسرش خانم مریم ممبینی را در حال گریه بر سر پیکر همسرش به دوستان بازداشتی او نشان داده‌ و گفته‌ بودند این سرنوشتی است که همه بازداشتی‌های این پرونده به آن دچار خواهند شد.

در مورد دیگر بازداشتی‌ها هم شکنجه به روش‌های مختلف ادامه داشته است. در یک مورد، خواهر مبتلا به بیماری ام‌اس سپیده کاشانی را بازداشت کرده و به زندان اوین برده بودند و پس از پوشاندن لباس بازداشتگاه به او، از او بازجویی کردند. بازجویان سپس عکس و فیلم این بازجویی را به خانم کاشانی نشان داده‌اند و گفته‌اند که خواهرت هم بازداشت شده و زیربازجویی است و اگر او همکاری نکند، خواهرش با آن شرایط بیماری همان‌جا خواهد ماند.

در یک مورد دیگر در یکی از روزهای بازجویی هومن جوکار، او را در اتاق بازجویی به شدت کتک زدند. عینک هومن را روی صورتش شکستند که صورتش را زخمی کرد. سرش را هم شکستند که خون روی صورت و پیراهنش پاشید. هومن جوکار را سپس در همان وضعیت و با سر و صورت و لباس خونین از مقابل همسرش سپیده کاشانی عبور دادند تا او را ناچار به همکاری کنند.

بازجویان به خاطر سابقه کار نیلوفر بیانی، یکی دیگر از بازداشتی‌های پرونده، در سازمان ملل، او را خیلی آزار دادند. در یک مورد خانم بیانی را به ویلای شیشه‌ای لوکسی در لواسان بردند. بازجویان در این ویلا وارد استخر شده و شنا کردند و می‌کردند و نیلوفر بیانی را با گفتن شوخی‌های جنسی، آزار جنسی دادند. یکی از بازجویان به خانم بیانی گفته بود بهتر است به آن‌ها در استخر بپیوندد و دیگری گفته بود نیلوفر پریود است برای همین شنا نمی‌کند.

شاهد علوی / ایران اینترنشنال

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 248822] [تاريخ انتشار: سی و يکم خرداد ۱۴۰۱ برابر با بيست و يکم ژوئن ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سی و يکم خرداد ۱۴۰۱ برابر با بيست و يکم ژوئن ۲۰۲۲ ، 22:11:14 توسط تهمورث
دوستان بطور حتم مطمئن باشید مزدوران آدم کش رژیم مهاجرت را آغاز کرده اند هم اکنون نیز اکثر دست اندرکاران نزدیک رژیم آخوندی در حال فرار به کشورهای اطراف هستند این افراد از دستگیر شدن ناگهانی بدست مردم و محاکمه صحرایی بشدت درهراس هستند البته پارس های شدید بطرف مردم ایران میکنند اما در واقع کسیکه ترسید ه آخوندها و پاسداران و مزدوران اطلاعات و بازاری هستند رژیم آخوندی با 80میلیون مردم مخالف خود بهیچ وجه قدرت مقاومت و مقابله ندارد اما مثل همیشه از تاکتیک حمله و تهدید کشتن و شکنجه مردم استفاده میکنند چیزی که رژیم آخوندی اینبار از آن برخوردار نیست طرفداران مذهبی است که بشدت ریزش داشته به علت رفتار مزورانه و دورویی 44ساله رژیم و استفاده از دین برای پوشش دادن به دزدی‌ها و فساد سیستماتیک .اینکه رژیم آخوندی تمام امکانات کشور ایران را در خدمت 1000فامیل قرار داده و خرید اسلحه و غیره نیز فقط برای سرکوب مردم است دیگر رژیم قادر نیست بگوید که به فکر مردم ایران و ایران است بلکه آشکارا روشن شده که دشمن ایران و ایرانی است و ایران غنیمت جنگی و مردم نیز برده ها ی آخوند های قمی هستند
نوشته شده در تاريخ سی و يکم خرداد ۱۴۰۱ برابر با بيست و يکم ژوئن ۲۰۲۲ ، 11:46:16 توسط رضا ن.
برای حفظ این رژیم اسلامی جنایتکار و منافعشان هرگونه جنایتی هم برایشان مقدس است! رژیم ملائی مثل سگ هاری است که پاچه هرکسی را که خودی نباشد گاز میگیرد! ببینید چند صد سازمان انتظامی، امنیتی، پلیسی و جاسوسی و سرکوبگری درست کردند با هزاران مزدور جیره خوار؟ برای حفظ نظام فاسدشان و امنیت جان و مالشان، با خشونت فضای رعب و وحشت درست میکنند تا مردم بترستند و حکومت تحمیلی را تحمل کنند، آش کشک خاله شان است. خب میخواهید مسلمان باشید، شکنجه و بگیر و ببند و سرکوب شدن هم از عوارض حکومت اسلامی است! ناله تان برای چیست یا کیست؟ مردم با آستین بالا زدن هر حکومت سرکوبگر خودشان را میتوانند پائین بکشند. اما همانطور که فاشیسم هیتلری را نمیشد با نیروی مردمی به پائین کشید، رژیم اسلامفاشیستی ملائی را هم باید با یک جنگ خارجی ( یا داخلی؟ ) تمام عیار به پائین کشید. وگرنه این قصه ظلم و ستم حکومت اسلامی سر دراز دارد یا عمر دراز پیدا میکند!
نوشته شده در تاريخ سی و يکم خرداد ۱۴۰۱ برابر با بيست و يکم ژوئن ۲۰۲۲ ، 10:41:43 توسط آذر
این شرح حال زندانیان شکنجه شده در زندانهای فاشیسم هیتلری نیست. شرح حال زنان و مردان گرفتار در اتاقهای گاز و کوره های آتش سوزی اردوگاههای آشویتس آلمان نازی هم نیست. رنجهای فراموش نشدنی بازداشت شدگان محبوس در زندانهای مخوف گونتاناموی آمریکا هم نیست. شرح حال دردها، ناله ها و بغض های پرپر شده در سینه هزاران زندانی سیاسی سالهای نخست دهه ۶۰ هم نیست. که بسیاری از دستگیرشدگان آن سالها، زیر فشار و بازجویی و شکنجه برای اعتراف گیری، تخلیه اطلاعاتی و پرونده سازیهای ساختگی جان سپردند. شکنجه شدگانی که در گورهای بی نام و نشان دفن شان شدند و هنوز هم کمترین نشانی از محل دفن و گور آنان نیست. ۴۴ سال نام ج-ا، با زندان و شکنجه و شلاق و کشتار در آمیخته است. ۴۴ سال است که از زندانهای ج-ا، صدای بند و سلسله و دار می آید. که با دستگیری هر مخالف ج-ا، و کشیده شدن پای دستگیر شدگان به زندان و سلولهای انفرادی، آوای خوف آور “دریچه پشت دریچه، شکنجه پشت شکنجه، نقاب پشت نقاب” از در و دیوار زندانهای اوین و گوهر دشت و قزلحصار، در تمامی بازداشتگاههای کوچک و بزرگ و همهٔ زندانهای بی نام و نشان ج-ا، بگوش میرسد. یادشان گرامی!.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
سهیل اعرابی، برادر سهراب از کشته شدگان ۸۸، در «مهاجرت اجباری» در آلمان درگذشت 
اعلام جرم علیه یک شرکت بستنی‌سازی به دليل اين فيلم 
واکنش پوتین به طعنه رهبران گروه ۷ به عکس بالاتنه برهنه‌اش: شما هم بالا بزنید اما چندش‌آور خواهد بود
 خبرها و شایعات درباره بازداشت فرماندهان سپاه؛ چه کسی راست می‌گوید؟ 
 ویدیویی از بندر خمیر که کاملا تخریب شده...
 وجود عفونت سالمونلا تولید بزرگترین کارخانه‌ شکلات سازی جهان را متوقف کرد  
خرافاتی که نسل «کفتار» را در ایران برانداخت 
 برنامه هسته‌ای و موشکی ایران زیر ذره‌بین؛ در نشست شورای امنیت درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ چه گذشت؟ 
ادامه سقوط ارزش ریال بعد از شکست آخرین دور مذاکرات هسته‌ای 
 بحران خرید نان بدون کارت بانکی 
 کیسینجر: بازگشت به برجام خطرناک است 
ولادیمیر پوتین فرمان کنترل کامل پروژه گاز ساخالین را صادر کرد