واکنش جدید ایران به پرونده‌های حمید نوری و اسدالله اسدی


ایران پرونده‌های حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت در سوئد و اسدی دیپلمات ایرانی در اتریش را سیاسی دانست. نوری به دلیل مشارکت در کشتار ۶۷ و اسدی به اتهام برنامه‌ریزی ترور در همایش مجاهدین خلق در پاریس دستگیر شده‌اند.

کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با حضور در برنامه تلویزیونی "صف اول" صدا و سیما در ارتباط با پرونده‌های اسدالله اسدی، دیپلمات زندانی ایرانی در آلمان و بلژیک و حمید نوری دادیار پیشین زندان گوهردشت در سوئد واکنش نشان داد و این پرونده‌ها را سیاسی دانست.

این مقام ایرانی کشورهای غربی را متهم کرد که از حقوق بشر به عنوان "ابزار یا کالای سیاسی" استفاده می‌کنند. او در ادامه صحبت‌های خود گفت "آقای نوری بدون کیفرخواست در فرودگاه سوئد بازداشت شده" و دادستان سوئد برای او کیفرخواستی ساختگی صادر کرده است.

به گفته غریب‌آبادی نوری حدود یک سال و نیم هیچ ارتباطی با خانواده خود نداشته و در بدترین شرایط، مدت‌ها در سلول انفرادی نگهداری شده و از دسترسی به پزشک محروم بوده است.

این مقام ایرانی هیچ اشاره‌ای به اتهامات نوری و نقش او در کشتار سال ۶۷ در زندان‌های ایران نکرد.

اتهامات نوری و پیامدهای سنگین آن برای مقامات ایرانی

دادگاه رسیدگی به اتهام‌های حمید نوری دادیار پیشین زندان گوهردشت از مردادماه سال ۱۴۰۰ تا اردیبهشت ۱۴۰۱ در استکهلم برگزار شد. دادستانی سوئد برای او به اتهام دست داشتن در اعدام‌های سال ۱۳۶۷ در این زندان و همچنین "ارتکاب جنایت جنگی و قتل عمد"، تقاضای حبس ابد کرد.

دادگاهی شدن حمید نوری در سوئد می‌تواند برای سایر مسئولان جمهوری اسلامی که در بیش از چهار دهه گذشته در نقض حقوق بشر، کشتار و جنایت دست داشته‌اند، پیامدهای سنگینی به همراه بیاورد.

غریب‌آبادی ادعا کرد که نوری در زندان سوئد شکنجه شده و در اثر شکنجه در زندان هم به شنوایی و هم به بینایی وی آسیب وارد شده است.

این مقام قوه قضائیه اطلاع داد که جمهوری اسلامی ایران با سه زندانی از سوئد اما رفتار غیر انسانی نمی‌کند. غریب‌آبادی در گفت‌وگوی خود با تلویزیون ایران درباره پرونده زندانیان سوئدی توضیحات بیشتری نداد.

جمهوری اسلامی ایران با زندانی کردن شهروندان کشورهای غربی برای معاوضه زندانیان خود در این کشورها استفاده می‌کند.

وزارت خارجه سوئد به تازگی در بیانیه‌ای از شهروندان خود خواست که به خاطر ''شرایط امنیتی" از هرگونه سفر به ایران خودداری کنند.

غریب‌آبادی: قرآن و جانمازی در اختیار اسدی قرار نمی‌دادند

کاظم غریب‌آبادی در ادامه صحبت‌های خود به زندانی شدن اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی بازداشت شده در آلمان هم اشاره کرد. او گفت: «۱۱۰ روزی که ایشان در آلمان بازداشت بود، بخش قابل توجهی از آن را در بانکر نگهداری می‌شد و از تمامی امکانات محروم بود و مورد بازرسی‌های تحقیرآمیز قرار می‌گرفت و حتی قرآن و جانماز در حالی که سفارت برای ایشان فرستاده بود، در اختیارش قرار نمی‌دادند.»

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه در ارتباط با اتهامات اسدی هم هیچ توضیحی نداد.

اسدالله اسدی در برنامه‌ریزی و تهیه ابزار و لوازم بمب‌گذاری در همایش مجاهدین خلق در پاریس در سال ۲۰۱۸ مشارکت کرده و بمبی را در یک جعبه پیتزا به عاملان این بمب‌گذاری تحویل داده بود.

او در آن زمان دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی در اتریش بود اما در آلمان دستگیر و تحویل بلژیک داده شد. اسدی در اتریش به ۲۰ سال زندان محکوم شده است.

منبع: دويچه وله


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 249031] [تاريخ انتشار: چهارم تير ۱۴۰۱ برابر با بيست و پنجم ژوئن ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هفتم تير ۱۴۰۱ برابر با بيست و هشتم ژوئن ۲۰۲۲ ، 19:18:00 توسط حقیقتگو
ایکاش فقط این دوجنایتکاروتروریست بودند که دراروپای غربی دستگیرشدند ودها وصدها همچون این دوحیون درکشورهای اروپای غربی اطراق کرده اند وحتی تابعیت این کشورها را داشته وذارند ولی بدلیل انکه خطری برای مردمان اروپائی ایجاد نمی کنند وبرای جفت وجورمماشات کلان تجاری وهمچنین سرمایه گذاری های کلان الیگارش آخخوندی دراروپای غربی لازم شان داشته ودارند موجودیت شان درای کشورهای اروپای غربی محترم بوده و می باشد وحتی درمراکزاسلامی درکشورهای اروپای غربی که تحت تسلط آخوندها واقشارحکومت اخوندی است که درحقیقت جاسوسی ازایرانی ها و طراح ترورکردن ها وآدم ربائی بوده ومی باشد نتنها حکومت اروپائی به عمددخالتی نکرده ونمی کنند بلکه سالانه هزاران یورو به این مرکزکمک مالی می کنند!! باعث تعجب وحیرت تان نمیشود که درمدت گذشت چهل وچندسال حکومت اخوندی دراروپای غربی چه شده و چه می توانست شده باشد که فقط دونفربه اتهام جنایت و بمب گذاری دستگیرمیشوند ومابقی دها وصدها امثال این دونفرهمچنان تحت پوشش واستتارحکومت های اروپائی قرارداشته ودارند؟!حقوق بشرکردن گفتن کشورهای اروپائی فقط درداخل اروپا وفقط برای مردمان اروپائی است
نوشته شده در تاريخ چهارم تير ۱۴۰۱ برابر با بيست و پنجم ژوئن ۲۰۲۲ ، 14:35:55 توسط فردوس
از این جماعت اخودی از پرروئی بی شرفی حقه بازی نیرنگ و فریب ذو دست ندارند..نوری و اسدی هر دو جانی کثیف که برای ملایان هزاران جنابت کردند دستسان به خون هراران جوان ایرانی اغشته هست..دولت سوئد تمام امکانات را در اختیار این جانی گذاشته چند وکبل دارد یک بار هم وکلایش را عوض کرده .اتاقی ک در زندان در اختیار ابن قاتل گذاشته در مقایسه با زندانهای ایران ایران مثل بهشت در مقابل هراران برابر بدتر از جهنم هست..نوری اگر یک ذزه شرف و حیثیت داشت باید از خودش خجالت میکشید در مقابل امکاناتی که سوئد در اختیاراو گذاشته در عوض حودش چقدر جنایت در حق زندانیها انجام داده.که کوچکترین اعتراض انها مساوی بود با بدترین نوع شکنجه و سلول انفرادی اما امروز با کمال گستاحی دم از حقوق بشر میزند .پسر و دخترش ثابت کردند که جا جای پای پدرشان گذاشته با چندبن درجه کثیفتر و خونخوارتر از پدرشان .کفتار زاده کفتار شود .....-
نوشته شده در تاريخ چهارم تير ۱۴۰۱ برابر با بيست و پنجم ژوئن ۲۰۲۲ ، 12:12:22 توسط آذر
ماموران رژیم سالهاست که در لباس دیپلماتیک و در بیخ گوش سازمانهای امنیتی کشورهای اروپایی با ایجاد شبکه‌های جاسوسی و تروریستی صدها نفر از فعالان سیاسی و مخالفان ج-ا، را تهدید ( مسئول پخش زنده جلسات دادگاه حمید نوری به اتهام دست داشتن در قتل عام زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت در تابستان ۶۷) ربوده یا ترور کرده‌اند. در سالهای اخیر در پی تلاش نیروهای تبعیدی و مبارزات خیابانی توده‌های مردم ایران علیه ج-ا، سیاست مماشات گرانه اتحادیه اروپا درمقابل اقدامات جاسوسی و تروریستی مزدوران ج-ا، تا حدودی تغییریافته است. نتیجهٔٔ عملی این تغییر رویه، دستگیری اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت ج-ا، در وین بود که پس از محاکمه در دادگاه بروکسل بلژیک، به ۱۷ سال زندان محکوم شد. با این همه، شبکه‌های وسیع جاسوسی و تروریستی ج-ا، کماکان در اغلب کشورهای اروپایی باقی مانده‌اند. شبکه‌هایی که عموماً توسط همین ماموران تروریست و تحت عنوان ماموران دیپلماتیک سازماندهی و هدایت میشوند، محکومیت مزدوران ج-ا، عملاً بمعنای محکومیت خمینی، هیئت مرگ ازجمله، ابراهیم رئیسی و به طریق اولی محکومیت کل ج-ا، است. چیزی که رژیم خواهان آن نیست.
نوشته شده در تاريخ چهارم تير ۱۴۰۱ برابر با بيست و پنجم ژوئن ۲۰۲۲ ، 10:53:47 توسط دردذمند ایران از تهران
من امیدوارم که این نوشته را خارج از موضوع ندانید. پرونده حمید نوری و اسدی پرونده فقط حکومت ضد بشری اسلام نیست! پرونده ما تمامی چپهائی ست و راستها و ملی گراها ئی ست و مجاهدین خلقی ست که رفتیم جلو خمینی زانو زدیم. چندی پیش یک فیلسوف خود خوانده در جنوب شهر تهران برای سخن میگفت که حیف شد که ما رفتیم و اتز خمینی پشتیبانی کردیم و کارد را در دستان او و بری بریدن سر خودمانم تیز کردیم. او گفت ای کاش یک ذره خرد داشتیم و. از شاپور بختیار حمایت می کردیم. ایکاش این دروغ بزرگ راست بود و آن جهانی وجود داشت تا ما برویم و از آن مرد فرزانه شاپور بختیار که تنهایش گذاشتیم که در واقع تنهائی خود ما بود معذرت بخواهیم. و حالا من از شما گردانندگان این سایت که بسیار برای ما و گروهمان معروف شده اید میپرسم چرا اخبار شاهزاده رضا پهلوی را درسایتتان نمی گنجانید. باور کنید روزی خواهیم گفت ایکاش محلی و وقعی به سحنانش گذاشته بودیم. من دیدم یک پشیمان به نام «پونه» در سایت گویا با قلمی استوار مطلبی نونشته که حائز اهمیت است. از این سایت میخواهم تا آنرا در این سایت بگنجاند:عنوان «حصار ایدئولوژی، جان های آزاد، رضا پهلوی»!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 صحنه ای دیگر از فستیوال ماه محرم
 مداحی شاعر "سلام فرمانده":تو فضای مجازی وقت تو هدر نده!
 کاریکاتور / حربه تازه‌ نطام اسلامی برای تحمیل حجاب اجباری
 نوحه ها جناهی شدند / درپی سانسور نوحه‌ها از سوی «نهادهای خاص»، دو هیئت بزرگ عزاداری هم ممنوع شدند
 قطعا یزید رگه هایی از جوانمردی داشت!!!
در کربلا هیچ زنی شهید نشد...
درگیری و زد و خورد خشن با چوب، بین دو دسته هیات عزاداری 
 تعطیلی دو هیئت و سانسور مداحی‌ها؛ عزاداری در یزد دوباره جنجال آفرید
 فارین پالسی: کسی به واقع می داند ایران دست کیست؟!
 نزاع خونین در رفسنجان : ضارب 10 نفر را با چاقو کشت
قمار لاپید در غزه؛ چرا حماس وارد جنگ با اسرائيل نشد؟ 
«توطئه جانشینی مجتبی خامنه‌ای» یا تلاش برای فرار از سرنوشت احمد خمینی 
میرحسین موسوی در مورد سرنوشت حسین همدانی: عبرتی برای بازماندگان است