تغییر فرمانده محافظان خامنه‌ای بعد از برکناری طائب؛ نگرانی از نفوذ گسترده اسرائیل


دو روز پس از برکناری حسین طائب از ریاست سازمان اطلاعات سپاه‌ پاسداران، فرمانده «سپاه ولی امر»، یگان ویژه حفاظت علی خامنه‌ای، نیز تغییر کرد. این يگان ويژه، که در مقر شهید مطهری در مرکز تهران مستقر است، مسئوليت حفاظت از رهبر جمهوری اسلامی، فرزندان و خانواده‌اش، بيت رهبرى، و ساختمان‌ها و مسئولان زيرمجموعه آن را بر عهده دارد. شمار پرسنل «سپاه ولی امر» حدود ۲۰ هزار نفر، یعنی دو لشکر کامل، تخمين زده می‌شود. فرمانده سپاه ولی امر اگرچه با حکم فرمانده کل سپاه پاسداران منصوب می‌شود، به شخص رهبر جمهوری اسلامی متصل است و به او پاسخگو است. حالا سرتیپ دوم پاسدار حسن مشروعی‌فر به‌جای سرتیپ ابراهیم جباری به فرماندهی سپاه ولی امر منصوب شده است. مشروعی‌فر تاکنون فردی ناشناخته در عرصه عمومی بوده و گفته می‌شود معاون جباری بوده است.

سرتیپ جباری به‌مدت ۱۲ سال (۱۳۸۹-۱۴۰۱) فرمانده سپاه ولی امر بود و جابه‌جایی او می‌توانست عادی تلقی شود، اگر برکناری طائب نیز رخ نداده بود. دوره فرماندهی فرماندهان ارشد سپاه پاسداران معمولا ۱۰ سال است، مگر آنکه به دلیل خاصی برکنار یا جابه‌جا شوند. بنابراین، تغییر فرمانده سپاه ولی امر می‌توانست عادی باشد، اما حالا که حسین طائب از ریاست سازمان اطلاعات سپاه برکنار شده و تلقی عمومی این است که او به دلیل شکست‌های اطلاعاتی متعدد جمهوری اسلامی از سرویس‌های اطلاعاتی رقیب از جمله آمریکا و اسرائیل عزل شده است، این تصور ایجاد می‌شود که برکناری طائب و تغییر فرمانده سپاه ولی امر به یکدیگر ارتباط دارند و ما با مجموعه‌‌ای از تصمیم‌ها مواجه‌ایم و هنوز معلوم نیست دامنه تغییر فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و روسای سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی در همین حد محدود بماند.

این احتمال وجود دارد که ابراهیم جباری به‌جای سرتیپ محمد کاظمی به ریاست سازمان حفاظت اطلاعات سپاه منصوب شود. محمد کاظمی، که بیش از یک دهه رئیس سازمان حفاظت اطلاعات بود، پس از برکناری طائب، به‌جای او منصوب شد و روز شنبه مراسم معارفه‌اش برگزار شد.

نکته مهمی که در پوشش خبرگزاری فارس، رسانه وابسته به سپاه، از مراسم معارفه رئیس جدید سازمان اطلاعات سپاه وجود دارد این است که هیچ خبر و عکسی از حضور حسین طائب در این مراسم منتشر نشده است. در این نوع مراسم‌های حکومتی که با عنوان تکریم و تشکر از مسئول قبلی و معارفه مسئول جدید برگزار می‌شود، معمولا مسئول قبلی سخنرانی می‌کند و عکس‌هایی از اعطای هدایا به او، که اغلب قاب آیات قرآن است، منتشر می شود. با وجود چنین سنتی در جمهوری اسلامی و با وجود آنکه شایعاتی در مورد ترور حسین طائب مطرح شد، معلوم نیست چرا خبرگزاری فارس عکس و خبری از حضور او در مراسم معارفه رئیس جدید اطلاعات سپاه منتشر نکرده است.

اگر طبق خبر خبرگزاری فارس، حسین طائب در مراسم معارفه رئیس جدید اطلاعات سپاه حضور نداشته است، این امر می‌تواند دست‌کم دو معنا داشته باشد. نخست آنکه شایعه ترور طائب قوت می‌گیرد. دوم آنکه حتی اگر ترور نشده باشد، غیبت او می‌تواند به‌معنای نارضایتی‌اش از برکناری باشد، موضوعی که می‌تواند به‌ نوعی شکاف گسترده میان باندهای قدرت جمهوری اسلامی تعبیر شود.

از طرف دیگر، با تغییر فرماندهی سپاه ولی امر، موضوع دیگری که مطرح می‌شود آينده ابراهیم جباری و آینده ریاست سازمان حفاظت اطلاعات سپاه است. سازمان حفاظت اطلاعات سپاه وظیفه ضد‌اطلاعات و جلوگیری از جاسوسی و توطئه در درون سپاه پاسداران را برعهده دارد. این احتمال وجود دارد که ابراهیم جباری به ریاست سازمان حفاظت اطلاعات سپاه منصوب شود اما اگر این سمت به او واگذار نشود، برکناری طائب و تغییر فرمانده سپاه ولی امر می‌تواند به‌معنای ترس و نگرانی گسترده مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی از میزان نفوذ سرویس‌های اطلاعاتی خارجی در ساختارهای قدرت و مناصب حساس نظام باشد.

سرتیپ ابراهيم جبارى، که تاکنون فرمانده سپاه ولی امر بود، يكى از سياسى‌ترين سرداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامى است. او در دو دهه گذشته، به سخنرانی‌های بسیار تند علیه جریان اصلاح‌طلب در جمهوری اسلامی معروف بوده است. جباری پیش از آنکه به فرماندهی محافظان علی خامنه‌ای برگزیده شود، فرماندهی سپاه پاسداران قم را بر عهده داشت و پیش از آن نیز جانشین فرمانده سپاه پاسداران تهران و فرمانده سپاه پاسداران استان زنجان و قزوین بود. ابراهیم جباری در دوران اعتراض‌های ضدحکومتی سال ۱۳۸۸، معاون حسین طائب در بسیج تهران بود و در واقع، یکی از اعضای تیم طائب به شمار می‌رود و همین موضوع کنار گذاشتن او از فرماندهی سپاه ولی امر را حساس‌تر می‌کند.

ابراهیم جباری تاکنون یکی از وفادارترین فرماندهان سپاه به رهبر جمهوری اسلامی و مورد اعتماد مقام‌های ارشد بوده است؛ اما سوال این است که مگر حسین طائب هم مورد اعتماد نبود؟ واقعیت این است که کسی از میزان نفوذ سرویس‌های اطلاعاتی خارجی در جمهوری اسلامی آگاه نیست ولی علی یونسی، وزیر اطلاعات دولت محمد خاتمی، به‌عنوان یک صاحب‌نظر در این حوزه، سال گذشته پس از شکست‌های اطلاعاتی متعدد نظام، با ابراز نگرانی از نفوذ گسترده موساد، سازمان اطلاعاتی و جاسوسی اسرائیل در ایران، گفته بود باید برای جان مقام‌های ارشد نظام نگران بود.

حالا، مسئولان دو سمت مهم و حساس امنیتی در جمهوری اسلامی تغییر کرده و یک سمت حساس خالی مانده است. انتصاب رئیس جدید سازمان حفاظت اطلاعات سپاه بخش دیگری از ابعاد پنهان این معادله را آشکار خواهد کرد، اما تردیدی نیست که جمهوری اسلامی به‌دلیل شکست‌های اطلاعاتی متعدد در سال‌های اخیر، به‌ویژه در چهار حوزه حساس نیروی قدس سپاه، برنامه هسته‌ای‌، برنامه موشکی و پهپادی، و نفوذ‌های گسترده خارجی به‌ویژه اسرائیل در این بخش‌ها با بحران اطلاعاتی امنیتی جدی روبه‌رو است که می‌توان بعد از وقایع تابستان سال ۱۳۶۰ و اعتراض‌های ضد‌حکومتی ۱۳۸۸ و ۱۳۹۸، از آن به‌عنوان یکی از عمیق‌ترین بحران‌های اطلاعاتی و امنیتی نظام نام

مراد ویسی دبیر خبر- ایران اینترنشنال

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 249065] [تاريخ انتشار: پنجم تير ۱۴۰۱ برابر با بيست و ششم ژوئن ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ ششم تير ۱۴۰۱ برابر با بيست و هفتم ژوئن ۲۰۲۲ ، 07:51:36 توسط افراسیاب
خانه از پای بست ویران است خواجه در نقش بند ایوان است. اینها همشون کپی همدیگر هستند و آن درمانده فکر میکند اگر یکی را بردارد آن یکی بهتر است. اصل قضیه اینست که اسرائیل خودش اعلام کرد که میخواهد جبهه جنگ را وارد ایران کند و تک تک شماها را بزند که خیلی ها را هم زده و جمهوری اسلامی قبلاً با همچین چیزی مواجه نبود و فقط گروهای سیاسی از سران رژیم می‌زدند و آن هم سی سال پیش ولی حالا یک کشور قدرتمند و مخوف افتاده بجانتون و ببینیم تا کجا پیش میرود، شاید خود پسمانده و توله هایش را هم ببرند روی هوا از برادران جاسوس و قاچاقچی بعید نیست.
نوشته شده در تاريخ پنجم تير ۱۴۰۱ برابر با بيست و ششم ژوئن ۲۰۲۲ ، 20:34:09 توسط .
 در پی اعتراضات سال ۸۸ حکومت تصمیم گرفت با فشار اقتصادی طبقه متوسط جامعه را زمیگیر کند به همین دلیل با افزایش بی رویه نرخ ارز هر ساله این فشار را دوچندان کرده و تقریبا هم موفق به اینکار شده اما بالا رفتن نرخ ارز خود باعث ارزان خریدن دست اندرکاران توسط سرویسهای اطلاعاتی بیگانه نیز شده و نتیجه آن به مرور هویدا شده. حکومت جهل که با گماردن پست ترین و حقیر ترین افراد معلوم الحال و جانی مبادرت به سرکوب ملت کرده بود غافل از این بود که عوامل سرکوب که حاضر بودند برای جیفه دنیوی زیر پرچم مفعولی مثل علی خامنه ای سینه بزنند به راحتی توسط پول بیشتر قابل خریداری هستند.

نوشته شده در تاريخ پنجم تير ۱۴۰۱ برابر با بيست و ششم ژوئن ۲۰۲۲ ، 09:57:50 توسط آذر
جا بجائی مهرهای سرکوب و جنایت، کار ساز نیست. با نگاهی گذرا به وقایع جاری میتوان اوج آشفتگی و ترس و هراس از قیام نزدک توده ها و سرنگونی انقلابی ج-ا، را دید. درحال حاضر تمامی عوامل و شرایطی که بر بستر آن، خیزشهای توده‌ای، اعتصابات و تظاهرات کارگری شکل گرفته، بقوت خود باقی هستند. بحرانهای متعدد رژیم سیاسی و نظم سرمایه‌داری حاکم با همان حدت و شدت و حتی شدید‌تر و عمیقتر از گذشته ادامه دارد. تضاد میان طبقهٔ حاکم و طبقهٔ کارگر و سایر زحمتکشان بیش‌ازپیش تشدید شده و بچنان مرحله‌ای از حدّت خود رسیده است که هر رویداد کوچک و بزرگ مهمی میتواند به انفجار آن منجر شود. دوران انقلابی که با خیزش دیماه ۹۶ شکل گرفت بیک مبارزه مستقیم و تمام‌عیار سیاسی تبدیل شده و برغم افت و خیزها ادامه دارد. قیام و انقلاب توهم ذهنی نیست بلکه یک احتمال عینی و واقعی است که کماکان نظم موجود را تهدید میکند. از همین روست که مسئولین آمادهٔ فرار و مدافعانِ سرمایه‌دارانی که منافع خویش و نظم سرمایه‌داری حاکم را درخطر می بینند، بطورعلنی و از تریبونهای عمومی، نگرانی خود را از وقوع یک انقلاب پنهان نمیکنند و پی‌درپی آنرا هشدار میدهند.
نوشته شده در تاريخ پنجم تير ۱۴۰۱ برابر با بيست و ششم ژوئن ۲۰۲۲ ، 09:40:06 توسط فرانک
خود علی چلاق هم نفوذیه . عامل کا گ ب .
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 صحنه ای دیگر از فستیوال ماه محرم
 مداحی شاعر "سلام فرمانده":تو فضای مجازی وقت تو هدر نده!
 کاریکاتور / حربه تازه‌ نطام اسلامی برای تحمیل حجاب اجباری
درگیری و زد و خورد خشن با چوب، بین دو دسته هیات عزاداری 
 نوحه ها جناهی شدند / درپی سانسور نوحه‌ها از سوی «نهادهای خاص»، دو هیئت بزرگ عزاداری هم ممنوع شدند
 قطعا یزید رگه هایی از جوانمردی داشت!!!
در کربلا هیچ زنی شهید نشد...
 تعطیلی دو هیئت و سانسور مداحی‌ها؛ عزاداری در یزد دوباره جنجال آفرید
 فارین پالسی: کسی به واقع می داند ایران دست کیست؟!
«توطئه جانشینی مجتبی خامنه‌ای» یا تلاش برای فرار از سرنوشت احمد خمینی 
 نزاع خونین در رفسنجان : ضارب 10 نفر را با چاقو کشت
قمار لاپید در غزه؛ چرا حماس وارد جنگ با اسرائيل نشد؟ 
میرحسین موسوی در مورد سرنوشت حسین همدانی: عبرتی برای بازماندگان است