عفو بین‌الملل: سخنان خامنه‌ای چراغ سبزی بود برای سرکوب

راديو فردا : عفو بین‌الملل روز جمعه در واکنش به سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی گفت سخنان او «چراغ سبزی بود به نیروهای امنیتی برای سرکوب خشن معترضانی که از حق خود برای راه‌پیمایی و بیان عقاید بهره می‌گیرند».
این سازمان با ابراز نگرانی شدید از گفته‌های علی خامنه‌ای چنین اظهار نظر کرده است که این گفته‌ها نشان از آمادگی مقامات ایرانی برای سرکوب خشن مردم در صورت ادامه اعتراضات داشت.
آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه دوم نماز جمعه ۲۹ خردادماه با یاد کردن از اعتراضات مردمی به عنوان «اردوکشی» و «زورآزمایی خیابانی» هشدار داد که کسانی که بخواهند برای اصلاح ابرو چشم را کور کنند «مسئول هر خونی که ریخته شود هستند».
معاون بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی در سازمان عفو بین‌الملل در این باره گفت: «در صورتی که مردم در چند روز آینده برای اعتراض به خیابان‌ها بیایند، ترس ما از این است که با دستگیری‌های دل‌بخواهی و کاربرد افراطی خشونت همچون روزهای اخیر روبه‌رو شوند.»
حسیبه حاج سهراوی با اشاره به تجمع اعتراضی حامیان میرحسین موسوی که قرار است فردا، شنبه، در تهران برگزار شود گفت احتمال اعمال خشونت از این جهت بالاست که وزارت کشور ایران مجوزی برای این تجمع و راه‌پیمایی صادر نکرده است.
راه‌پیمایی میلیونی حامیان میرحسین موسوی و مهدی کروبی در تهران در روز دوشنبه گذشته که بدون مجوز وزارت کشور برگزار شد با آتش گشودن نیروهای بسیجی به روی مردم و کشته شدن هشت نفر پایان یافت.
سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه خود اشاره کرده است که رهبر جمهوری اسلامی به جای آن که «به نیروهای امنیتی از جمله بسیجی‌ها هشدار دهد که طبق قانون عمل کنند» به مردم گفت که مسئولیت خشونت‌ها «متوجه مشوقان و برگزارکنندگان» اعتراض‌ها خواهد بود.
خانم سهراوی در این مورد می‌گوید: «این که رهبر یک حکومت بار امنیت را به جای نیروهای امنیتی بر دوش تظاهرکنندگان بگذارد انحراف از وظیفه و دادن جواز به سوء‌استفاده است.»
بر اساس میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که کشور ایران نیز یکی از امضاکنندگان آن است تجمع صلح‌آمیز و آرام به‌صراحت مجاز شمرده شده است. همچنین بر اساس این میثاق مجریان قانون تنها در صورتی باید به زور متوسل شوند که این کار «مطلقا ضروری» و برای انجام وظیفه‌شان لازم باشد.
 

[کد مطلب: 2492] [تاريخ انتشار: بيست و نهم خرداد ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۰۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم خرداد ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۰۹ ، 18:15:35 توسط نخودى
بر ادامه سخنان افسانه بايد بگم كه شاه ناسلامتى تحصيل كرده و دنيا ديده بود. اين جناب رهبر معظم تا ٣۵ سال پيش قاطر سوار از مردم بابت خمس و زكات نون و برنج گدايى ميكرد. حالا با همون طرز فكر قاطر سوارش, خيلى بايد زور بزنه كه يه حرف نسبتا عاقلانه از دهنش بيرون بياد. با معظم و فرزانه خوندن اشخاص بى عقل و پست فطرت, كه نميشه زوركى آدمشون كرد.
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم خرداد ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۰۹ ، 15:17:11 توسط afsaneh
جناب خامنه اي روي محمد رضا شاه سفيد شد شاه بعد از تظاهرات مردم گفت ( صداي انقلاب شما ملت بزرگ ايران را شنيدم به من فرصت دهيد تا به اصلاح امور بپردازم و٠٠) نه مردم را خار وخاشاك! ناميد و نه بزعم شما اغتشاشگر او از شنيدن درد مردم گفت و آنان را ملت بزرگ ايران خطاب كرد من طرفدار شاه نيستم اما جنابعالي چنان مسحور قدرت هستيد كه نه ملت بزرگ ايران را ميبينيد و نه صداي تغيير و اصلاحات آنان را و عجيبتر آنكه با مشتي اراذل و اوباش دور و بر خود مردم را تهديد ميكنيد!؟ مطئمن باشيد سرنوشت شما نيز بهتر از سرنوشت ديگر ديكتاتوران تاريخ نخواهد بود٠
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم خرداد ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۰۹ ، 14:25:21 توسط Ahangar
امروز دنيا بايد بطور جدى در مورد اعتراضات مردم ايران تصميم به گيرد.مردم ايران معترض اين حكومت خونخواراست كه نه تنها مخل آسايش وپيشرفت ولكه ننگ جامعه ى ايران بلكه مخل صلح و لكه ننگ براى بشريت هست. چرا كه در هزاره سوم جهان متمدن شاهد سنگسار كردن و انواع شكنجه هاى عهد جاهليت در گوشه اى از كره زمين بنام ايران هست.امروز كشورهاى مدرن قدرتمند در بوته آزمون قرارگرفته اند.يا از حقوق ضايع شده مردم ايران دفاع واقعى مى كنيد يا نه بطور مستقيم و غير مستقيم در كنار خامنه اى قرار مى گيريد و از بربريت و توحش پشتيبانى مى كنيد.امابدانيد كه مردم ايران تصميم خود را گرفته و براى سرنگونى ى اين چپاولگران وحوش وريشه كن كردن اين غده ى سرطانى به راه خود ادامه خواهد داد.
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم خرداد ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۰۹ ، 13:43:49 توسط گوهر
خوب باشد ما هم كشمش نيستم٠ مشت و مالش ميديم
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم خرداد ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۰۹ ، 13:43:49 توسط گمنام
مثل اینکه حضرتشان متوجه این قضیه ساده شده اند که جان ناقابلشان در معرض خطر جدی است و بزودی باید حساب پس بدهند، که از هم اکنون برای خودش عزاداری میکند و جیره خوارانشان را به چسناله کردن وا میدارد
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم خرداد ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۰۹ ، 13:27:11 توسط مباشر
ما ايرانيان چه در داخل و چه در خارج مى دانيم كه در مسيرى سخت و پر خطر قدم گذارده ايم حال چه با موسوى و چه بدون او٠ دوستان رهبر فقط به ازادى قدس فكر مى كند و دربند نگاهداشتن ٧٠ ميليون ايرانى برايش مسئله مهمى نيست٠ نترسيم - با هم باشيم و از موسوى هم بخواهيم كه با ما باشد٠
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم خرداد ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۰۹ ، 13:17:00 توسط Zibi
رهبر فرز انه: به من عاجز مستحق كمك كنيد!
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم خرداد ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۰۹ ، 12:58:10 توسط رضا
اولین قدم و راحت ترین قدم برای تحریم : هیچ کس قبض این ماه موبایل را پرداخت نکند و استفاده از موبایل توسط تمام کسانی که خواهان آزادی و نجات هستند تحریم شود این سرویس در شان ملت ایران نیست. مخابرات دومین منبع درآمد دولت است ما این خطوط را نمیخواهیم ما زیر بار ذلت نمیرویم الله اکبر تکیه ما به خداست به همه خبردهید اینها خیلی نامرد اند از همین جا تحریم را شروع میکنیم به همه اطلاع دهید
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم خرداد ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۰۹ ، 12:29:54 توسط صدای ملت
نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم.... مرگ یکبار، شیون هم یکبار... تا آزادی ایران از دست خامنه ای دجال آرام نخواهیم گرفت. مردم، با حضور میلیونی ما در خیابانها هیچ غلطی نمی توانند بکنند. ای خامنه ای دجال ما را از مرگ نترسان، در کشور اسلامی تو 30 سال است که مرده ایم... الان می خواهیم دوباره زنده شویم و سرود آزادی و شادی در خیابانها سر دهیم، وقتی که شر تو را از زندگیمان کم کردیم... همه با هم شنبه ساعت 4 در میدان انقلاب و تمامی خیابانها و میدانهای شهرهای ایران...
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
جدیدترین تصویر از پیروز
فروشنده‌ای که در سنندج به رییسی آجیل و شکلات تعارف کرد، از مردم عذرخواهی کرد + فيلم
واکنش سعید عزت‌اللهی به کشته‌شدن هم‌بازی کودکی‌اش در شب باخت تیم فوتبال جمهوری اسلامی
 علی خامنه‌ای در آینه بولتن‌های محرمانه فارس
یک مقام ریاست‌جمهوری: درخواست‌ برای آزادی پوشش در جامعه به دست ما رسیده است 
 مهدی تاج؛ مزدور علی خامنه‌ای، در پادگان فوتبال ایران 
 مهم‌ترین ناگفته‌های خیزش سراسری در بولتن‌های محرمانه خبرگزاری فارس
 جدایی المیرا شریفی‌مقدم از بخش خبر تلویزیون جمهوری اسلامی 
 افشای نیمه‌ پنهان تیم فوتبال در قطر؛ از دخالت سپاه تا حواله واردات خودرو به بازیکنان
  بندرانزلی - تظاهرات و خروش زنان و مردان آزادیخواه بندرانزلی در مراسم سوم جانباخته راه آزادی مهران سماک با شعار: امسال سال خونه سید علی سرنگونه
 تظاهرات بزرگ مردم زاهدان
 واکنش علی کریمی به قوه قضائیه